Strugurasi de Sept-Oct 2011 *61*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Salutare!

Zubi
si eu sunt mare fan inghetata facuta in casa. Cel mai des o fac pe cea de fructe de padure. Aveti nevoie de urmatoarele: branzica proaspata de vaci, iaurt, 2 linguri de miere si un pumn de fructe de padure congelate. Puneti totul la blenduit, apoi in boluri, puneti bolurile in congelator 2 ore si inghetata este gata. Yam-yam!
Nu lasati ingetata prea mult in congelator fiindca se intareste f tare si apoi o paziti sa se dezghete inainte sa o mancati!


Jadesi eu i-am luat lui Anto o singura data o cutie de Plasmon si din cate imi amintesc contin f multe zaharuri ( la 100 g biscuiti 25 g sunt glucide). Este foarte mult, asa ca am renuntat si acum se delecteaza cu clasicii Petit-beurre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Iris, ii dau carnita de curcan si ficatel cam o data pe sapt.
de la galbenus suspectez ca mi-a varsat de 2 ori, asa ca deocamdata pas.
vreau sa introduc vita. cu toate ca i-am mai dat in vreo 2 randuri bocanele ce contineau si vita, deci se poate spune ca a avut si de asta.
vreau sa introduc si iaurtul dar inca nu stiu de care.
baby rice nu-i dau ca mi se par f fade. ii mai iau din cand in cand cate un borcanel de poridge sau rice pudding pe care i le amestec cu fructe.
am tot zis ca studiez cerealele si ii aleg una, dar n-am apucat.
ii mai dau biscuiti. am gasit unii din cereale integrale si fara zahar.
aici ti se spune ca daca bea 500 ml de formula in 24 de ore are parte de necesarul de fier.
a mea bea cam 600-700 ml.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

'na seara!

Azi m-am intalnit cu Nanna si familia ei! Gata! DEclar strugurimea cea mai faina gasca! Are doua fetite duuulci,frumoase foc,una a mamei si una a tatei , un sot de treaba , chiar mi-au placut! Eu azi am fost cu capul in traista, dar nu-i bai! O sa am eu sansa sa ma revansez! Am plecat la plimbare pentru toata ziua ,fiind innorat. Mi-am pregatit gentuta cu scutec de schimb,papica Teodorei,lingurita, servetele, cealalta gentuta cu telefon, portofel,chei o verific(sunt de acelea de cosmetice, ma ajut de ele cand am genti mari fara buzunare) ... Plec doar cu cea cu telefon,chei si portofel,ca am avut nevoie de chei,cealalta a ramas pe masa in bucatarie. Si nu a fost singura chesie pe care am uitat-o acasa...

Am facut si cateva poze,mai multe sotul Nannei , fetele au tras una de cealalta , Paul s-a inteles de minune cu Indra,au impartit o ciocolata calda ...

Zubi eu inghetata de casa o fac asa : banane rondele,puse la congelator,simple sau cu miere, scoase congelate si bagate la blener sau vasul cu cutite de la robotul de bucatarie.Asta e baza.De aici, pun ce imi trece prin cap ! Amestec o parte cu fructe de paure,sau cu fulgi de ciocolata, caise,dulceata,nuci prajite , sirop de visine, gros...

May a mea a papat azi pastai galbene cu sos de rosii , rosii si castraveti proaspeti,cruzi , banana cu branzica cruda de capra , tzitzi . Pufuleti si biscuiti ca si gustarici /rontaieli intre papa/tzitzi.


Abmariana mie biscuitii petit beurre pe care ii vad pe rafturi la noi nu imi inspira incredere. Au E 223 - metabisulfit de sodiu - conservant, antioxidant, agent de albire, care afecteaza ficatul, sistemul cardiovascular, sistemul gastrointestinal, sistemul nervos, produce alergii, dificultati de respiratie, voma, dureri abdominale, iritare gastrica, ameteala. Si cum copiilor mei(ca si mie de altfel) le plac biscuitii, deci nu pot manca doar 2-3 ,cat sa nu le faca rau,mai bine evit,si le dau din cei simpli, populari .
Dar stii cum e? MA feresc de unele chestii, si altele,care sunt la fel de rele mi le asum si le accept ,asa ca ... tot un drac !


Seidana maine ajungi la mare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Am pus 3 pozici:2 cu Razva si una cu Eva ca atat am reusit.Mai pun, promit.

May, dr. mi-a mai spus ca daca aleg sa-i dau la pranz si supa si piure sa ii dau prima data piureul si apoi supa.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Camady, ti-a zis si de ce?

Lali, cum ai facut pastaile?
Ma gandeam si eu sa ii fac fasole verde. Aici nu se gasesc pastai galbene, e doar de aia verde si subtire.
e ok de acum cu fasolea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna feletor

Nu vrem noi sa mergem saptamanal la tara ....dar, nu aveam ce face....

Nanna, sa va simtiti bine in continuare la mare

Abmariana si eu am trecut la Biscuiti petit.ii dau 4 biscuiti la fructe


Fetelor Anastasia mea nu manca... ca nu avea in mancare sare sau mai stiu eu ce....ci nu o mai vroia blenduita.Ii dau totul pe razatoare sau pasez cu furculita si papa tot fara figuri si in maxim 30 minute.
Nu-mi vine sa cred.Ea isi facea sila sau scuipa tot de o luna si eu nu mi-am dat seama.Offf daca nu stie si ea sa spuna...

Face pasi singurica,si mergem numai de o manuta.

Am tuns-o putin.Pun poze.


May azi meniul nostru este

Dimineata la 8,30 jumatate de banana cu o jumatate de para si 4 biscuiti petit


La pranz, mancare de cartofi cu ficacior


Seara cereale

Si tzitzi cat cuprinde.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Salutare!

Noi azi papacim: iaurt, felii banane-finger food, supa linte cu legume in care am fiert si carne ( a doua apa), cereale cu mar si gem de prune Topoloveni. Dimineata, pranz si dupa 6 pm la san de voie.Pufuleti mai papacim intre mese. Nu prea mai vrea iaurt cred ca incep sa ii dau cu banana.

Niciun dintzoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

da, linte :D uitasem de linte.

de ce ii dai felii de banana?
eu spal bine banana, i-o desfac putin si i-o dau. o ia in manute si papa ca o maimutica.
incearca si tu :)

rach, iar ai tuns-o? :)) unele n-au ce face cu parul si noi suntem chelee si stirbee si maine 9 luni si pauza :))
bravo pt pasi.


ps: la multi ani, Sei!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

buna fetelor,

In primul rind vreau sa ii urez la multi ani Seidanei, multa sanatate, fericire si tot ce iti doresti!

multumim fetelor pentru sugenstii de papa in concediu, e cam dificil si cu borcanele din cauza ca nu le accepta, doar de la HIPP cel cu prune il papa si atit in rest...daca fac ceva pe gustul ei mai papa cam 10 lingurite daca nu doar tzitzi, vedem cum facem.

noi papam dimineata:
fructe la abur (caisa, piersic, para, mar)+banana apoi blenduite
+ galbesus de ou
la amiaza legume fierte (mazare, ciapa, cartof, morcov, sfecla, broccoli, conopida, rosii)doar in variatii diferite si + carnita de pui bio sau vitelus
seara avem cereale cu iaurt facut de mine ii place la nebunie, il poate mina si fara cereale si cite 200 ml asta am observat ca papa cel mai bine, si in rest papa laptic de la mami cit doreste si de cite ori doreste. Incerc sa o invat sa bea apa din biberon dar slab de tot, un suge si gata.
biscuiti noi nu mincam ca nu ii plac de nici un fel...
zmeura oare se poate de dat? cine stie

fetelor voi cartofi noi le dati la copii? stiu ca nu e indicat ca ar contine mult iod, in general nu am gasit surse unde sa contra indice cartoful nou la bebelusi dupa 6 luni.

vroiam sa mia scriu ceva dar sa trezit mindruta si nu am voie la calculator....ea e sefa doar

va pup revin mai tirziu...

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

venim de la peditru: sanii sunt ok, nodulii pe care ii simt eu sunt glandele mamare, are 8,75Okg (golutza) si 73 cm, perimetrul cranian 43,2; tot la categoria cap micut a ramas

lintea eu o v-oi da de la 12 luni in sus, si musai daia fara coaja

ou inca nu introduc, branza nici atat, iaurt mancam din ala facut cu formula

marryam zmeura ca si capsunile sunt alergene, grija mare!de cartof nou nu stiu nimic, noi suntem fan cartof dulce.

sei la multi multi ani plini de sanatate, noroc si fericire !! o maslina ceva, nu daiż

racheel aaaa pai fata s-a emancipat, bravo ei!

lali daca n-ai uitat copiii acasa e bine iote ce meniu ´masterchef´ are teodora

may eu mai arunc 3-4 pastai verzi in oala cu verdeturi la fiert...

Noa de 2-3 zile e trecuta pe cereale de orez simple, din cauza de caca imprastiat, iar dupamasa la fructe nu ma bag para. Azi mar copt cu banana

Las totul pregatit ca eu o tai cu Dani la circ, paco ramane acasa cu Noa. asta e luna viitoare merg ei doi la film, iar noi doua...shoppuim



Mergi la inceput