Cum ii tineti ocupati in vacanta?

Cum ii tineti ocupati in vacanta? | Autor: kellyabbot

Link direct la acest mesaj

Buna!
A inceput vacanta si imi e frica sa-mi las fata(12 ani) singura cat stau eu la serviciu. In timpul scolii stiam ca dimineata isi facea lectiile, la pranz era la scoala si cand se intorcea de la scoala eu eram acasa. Acum ca nu o mai tine ceva atat de mult timp ocupata, ce sa fac? Cu ce sa-i ocup timpul? Nu vreau sa stea nici non-stop la calculator sau televizor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rato-moldo spune:

Trimite-o la bunici sau cheama bunicii la tine. De-abia ca te ajuta si cu treburile prin casa :D Imi aduc aminte ca parintii ma trimiteau si in tabere, ce ma mai distram. O colega de serviciu mi-a recomandat o Tabara de tenis, dar in cazul meu nu stie sa joace. O sa le dau un mail la da@tabaradetenis.ro sa vad daca primesc si “nepriceputi”, mi-ar placea sa practice un sport. O alta varianta ar fi sa o inscrii la niste cursuri: de ce e pasionata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ooooo, ce subiect bun, vroiam si eu sa deschid unul.
Copiii mei vor petrece vara in Romania la bunici, in Bucuresti. Au 7.5 si 6.5 ani. Mi-ar placea sa se duca la ceva clase, unde sa ia contact cu alti copii, de preferinta sport, dar si altceva e ok.
Aici de ex exista asa numitele "camps" care au tot felul de activitati din astea de vacanta- jocuri, sport, inot, gatit, modelaj, patinat pe role ...etc.
Exista in Bucuresti asemenea activitati ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Ooooo, ce subiect bun, vroiam si eu sa deschid unul.
Copiii mei vor petrece vara in Romania la bunici, in Bucuresti. Au 7.5 si 6.5 ani. Mi-ar placea sa se duca la ceva clase, unde sa ia contact cu alti copii, de preferinta sport, dar si altceva e ok.
Aici de ex exista asa numitele "camps" care au tot felul de activitati din astea de vacanta- jocuri, sport, inot, gatit, modelaj, patinat pe role ...etc.
Exista in Bucuresti asemenea activitati ?


Poti intra pe site-urile de la Muzeul Antipa si pe cel de la Muzeul taranului si o sa gasesti oferta lor pentru vacanta.
Au diverse module, pe varste, cu activitati interesante. Acestea 2 nu au activitati sportive insa, mai mult pictura, olarit, diverse chestii interesante pt cei mici dar mai "statice" asa.

Sigur exista si oferte sportive insa pe la altii, prima ce imi vine in minte sunt cursurile de inot de la Lia Manoliu, module de cate 2 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Ooooo, ce subiect bun, vroiam si eu sa deschid unul.
Copiii mei vor petrece vara in Romania la bunici, in Bucuresti. Au 7.5 si 6.5 ani. Mi-ar placea sa se duca la ceva clase, unde sa ia contact cu alti copii, de preferinta sport, dar si altceva e ok.
Aici de ex exista asa numitele "camps" care au tot felul de activitati din astea de vacanta- jocuri, sport, inot, gatit, modelaj, patinat pe role ...etc.
Exista in Bucuresti asemenea activitati ?


La Muzeul satului se organizeaza niste tabere de creatie..parca asa se numesc, care sunt de pictura, orlarit sculptura in lemn, papusi, masti , bijuterii din margele de nisip. Cursurile sunt de la 10 la 14 in fiecare zi timp de 2 saptamani. Fiu-meu a fost anul trecut si a fost super incantat. Se duce si anul asta cu copiii unor prieteni din Canada...ce nu inteleg copiii mai traduce fiu-meu :)(tot in formula asta au fost si anul trecut).

Eu am gasit anul trecut un site...ceva de genul "activitati de o zi" - erau o grmada de activitati, excursii in jurul Bucurestiului, dar acolo eu nu as trimite copiii singuri, poate insotiti de o bunica. Daca mai gasesc site-ul il pun aici.
Al meu mai merge in tabara cu scoala, in tabara de karate..si sper sa gasesc niste prieteni cu tara, sa-l campeze si pe al meu acolo macar o saptamana :).

Exista si cursuri de inot, in module de 10 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sugerez lectii de chitara, pian, canto. Preda sotul meu. PM pt detalii.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cricor

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Ooooo, ce subiect bun, vroiam si eu sa deschid unul.
Copiii mei vor petrece vara in Romania la bunici, in Bucuresti. Au 7.5 si 6.5 ani. Mi-ar placea sa se duca la ceva clase, unde sa ia contact cu alti copii, de preferinta sport, dar si altceva e ok.
Aici de ex exista asa numitele "camps" care au tot felul de activitati din astea de vacanta- jocuri, sport, inot, gatit, modelaj, patinat pe role ...etc.
Exista in Bucuresti asemenea activitati ?


La Muzeul satului se organizeaza niste tabere de creatie..parca asa se numesc, care sunt de pictura, orlarit sculptura in lemn, papusi, masti , bijuterii din margele de nisip. Cursurile sunt de la 10 la 14 in fiecare zi timp de 2 saptamani. Fiu-meu a fost anul trecut si a fost super incantat. Se duce si anul asta cu copiii unor prieteni din Canada...ce nu inteleg copiii mai traduce fiu-meu :)(tot in formula asta au fost si anul trecut).

Eu am gasit anul trecut un site...ceva de genul "activitati de o zi" - erau o grmada de activitati, excursii in jurul Bucurestiului, dar acolo eu nu as trimite copiii singuri, poate insotiti de o bunica. Daca mai gasesc site-ul il pun aici.
Al meu mai merge in tabara cu scoala, in tabara de karate..si sper sa gasesc niste prieteni cu tara, sa-l campeze si pe al meu acolo macar o saptamana :).

Exista si cursuri de inot, in module de 10 zile.

Ma intereseaza si pe mine tabara asta de creatie, desi ai mei nu sunt asa de creativi, dar cine stie ... am intrat pe site-ul muzeului si nu am gasit nimic despre vara asta, imi dai si mie amanunte, cand stii ceva mai mult ? Poate ii trimit si eu pe ai mei cu baiatul tau si copiii canadieni - cati ani au copiii astia ?
Si vreau si site-ul cu activitati de 1 zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Cricor

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Ooooo, ce subiect bun, vroiam si eu sa deschid unul.
Copiii mei vor petrece vara in Romania la bunici, in Bucuresti. Au 7.5 si 6.5 ani. Mi-ar placea sa se duca la ceva clase, unde sa ia contact cu alti copii, de preferinta sport, dar si altceva e ok.
Aici de ex exista asa numitele "camps" care au tot felul de activitati din astea de vacanta- jocuri, sport, inot, gatit, modelaj, patinat pe role ...etc.
Exista in Bucuresti asemenea activitati ?


La Muzeul satului se organizeaza niste tabere de creatie..parca asa se numesc, care sunt de pictura, orlarit sculptura in lemn, papusi, masti , bijuterii din margele de nisip. Cursurile sunt de la 10 la 14 in fiecare zi timp de 2 saptamani. Fiu-meu a fost anul trecut si a fost super incantat. Se duce si anul asta cu copiii unor prieteni din Canada...ce nu inteleg copiii mai traduce fiu-meu :)(tot in formula asta au fost si anul trecut).

Eu am gasit anul trecut un site...ceva de genul "activitati de o zi" - erau o grmada de activitati, excursii in jurul Bucurestiului, dar acolo eu nu as trimite copiii singuri, poate insotiti de o bunica. Daca mai gasesc site-ul il pun aici.
Al meu mai merge in tabara cu scoala, in tabara de karate..si sper sa gasesc niste prieteni cu tara, sa-l campeze si pe al meu acolo macar o saptamana :).

Exista si cursuri de inot, in module de 10 zile.

Ma intereseaza si pe mine tabara asta de creatie, desi ai mei nu sunt asa de creativi, dar cine stie ... am intrat pe site-ul muzeului si nu am gasit nimic despre vara asta, imi dai si mie amanunte, cand stii ceva mai mult ? Poate ii trimit si eu pe ai mei cu baiatul tau si copiii canadieni - cati ani au copiii astia ?
Si vreau si site-ul cu activitati de 1 zi


http://www.muzeultaranuluiroman.ro/acasa/vacanta-cu-ateliere-de-creativitate-la-muzeul-taranului-ro.html

http://www.antipa.ro/categories/25/pages/102

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kellyabbot spune:

Ideea cu tabara de tenis mi se pare buna. Am citit ca sportul ii ajuta pe copii (nu numai ca sanatate, ca nu se ingrasa, ca se dezvolta corpul) dar devin si sociabili. La scoala nu are multi prieteni, dar cred ca intr-o tabara, fiind toti "noi", necunoscandu-se intre ei, vor fi nevoiti sa vorbeasca unii cu altii si sa se imprieteneasca. Va multumesc pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am gasit linkul taberei de tenis

http://www.tabaradetenis.ro/

Suna foarte bine tot ce scriu astia acolo ... vad ca desi sunt localizati la Snagov, se doarme acolo dar nicaieri nu am gasit pretul taberei. A incercat cineva tabara asta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Buflea -- preturile sunt acolo, chiar pe pagina care se deschide cand click pe linkul tau, in josulmpaginii, au 3 variante,mprima era 900 si ceva de lei si urmatoarele mI scumpe, nu mai retin.

Si ai mei, cei mari (6 si 8 ani) vor fi in Romania la vara, pentru 3 saptamani, dar in August. Tabara de tenis nu merge, ca nu vreau sa doarma acolo, cea de la muzeu nu merge pt ca e doar in iulie.

Mai stie cineva alte activitati, fie sportive, fie artistice, stiintifice, pentru copii in August?

Delia, 35+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput