BULGARASI DE IAN-FEB 2013 (6)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Majia stiu ca soia nu e voie. Nu am mai mancat deloc de cand sunt gravi. Nu stiu de ce nu e recomandata, dar nu vreau sa experimentez pe gagalicea mea.

9+







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraf89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monalinda

Salutare tuturor viitoarelor mamici de bulgarasi!!
Salutare Aschiutza!

Trebuie sa spun ca simpatizez cu tine foarte mult pt ca si eu am trecut prin ceva similar...sunt in 11 saptamani si am avut 2 episoade de sangerari. Din fericire,nu s-a intamplat nimic,ultimul episod a fost duminica,am ajuns si eu la spital, m-au internat, injectii si mi s-a dat lutinus de 2 ori pe zi, scobutil - o data pe zi, no spa - o data la 8 ore. Eu am luat de la inceput elevit si dupa prima sangerare (la 6 saptamani)mi s-a dat lutinus. Acum astept rezultatele unor analize ca sa vedem ce facem in continuare (e vorba de analize de coagulare a sangelui).

Sunt cu inima cat un purice in permanenta.Cu toate astea incerc sa fiu optimista.
Mi-ar placea sa schimb impresii cu voi, in special cu tine Aschiutza.
Multa sanatate tuturor!
Nou venita Monalinda
11+





Bine ai venit si sarcina usoara!
Off sangerarile astea cate batai de cap ne dau..eu am ajuns la urgenta de 4 ori pan acum, ultima data alaltaieri, se pare ca am un col inflamat care sangereaza, din pacate nici acum nu s-a oprit de tot! La voi au fost puternice sangerarile..sau?
Va si sper sa fie totul bine pana la capat pt toata lumea!

8+

Iti multumesc tie Doamne, Sf Efrem cel Nou, Sf Nectarie si Maicii Domnului pentru aceasta binecuvantare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Monalinda, bine ai venit printre noi. Imi pare rau sa aud ca esti colega de suferinta. Macar tie ti-au dat ceva. Mie nimic, de prima zi am fost un car de nervi de ce nu imi dau ca in Ro ceva sa pastrez sarcina. Aici e Motto: primele trei luni decide Cel de Sus. Am doua cunostinte care au pierdut fiecare doua sarcini, una fiind peste 3 luni . Si uite asa am stat neputincioasa in pat trei zile. Nici macar eco nu au facut decit la internare si la externare peste o saptamina. Asa ca am stat cu sufletelul mic micutz.... Daca ai intrebari, nu ezita sa la pui, aici sau pe PM.

Laura, la mine a fost f puternica de la inceput. Curgea efectiv singele, mai ceva ca la ciclu. Si singe rosu, proaspat. De aia m-am speriat asa de tare.

Aveti grija fetelor, nu mai carati cumparaturi, mai putin ridicat copii.

Nu stiu cum ma voi descurca la faza cu China. Cumnata-mea s-a oferit sa ne ia pe mine si pe Florian la ea acasa, ca nu are timp din cauza propriilor copii sa vina sa il ia pe Florian si sa-l aduca. Cred ca pina la irma asta voi face, ca Florian inca nu intelege de ce nu il ia mama in brate si e cam bosumflat si se rasfata la tac-su in brate tot timpul...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Blue_sea

Majia stiu ca soia nu e voie. Nu am mai mancat deloc de cand sunt gravi. Nu stiu de ce nu e recomandata, dar nu vreau sa experimentez pe gagalicea mea.

9+


Blue-sea, s-ar putea sa spun prostii, dar am inteles ca soia contine substante care fie actioneaza precum hormonii, fie incita hormonii.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikisor spune:

vai aschiutza cat de aiurea!!! imi pare rau pentru chinul prin care ai trecut ma bucur ca e bine acum

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusha spune:

Soia este bogat#259; în hormoni vegetali (fitoestrogen). Am inteles ca provoaca unele dezechilibre hormonale, ceea ce nu ne trebuie deloc.

Ah, si apropo eu, dar nu recomand la nimeni.. am mancat toate chestiile posibile interzise in sarcina: peste afumat, carnati(ce-i drept erau de casa), oua..etc.

Voi ce superstitii stiti legate de sarcina? Mie imi explica bona copilului ca nu o lasa pe fi-sa sa cumpere nimic pentru copil pana naste...i-am inchis gura cand i-am zis ca eu aveam tot pregatit acasa pentru ziua nasterii. :)) Bunica-mea mi-a facut chestia aia cu sarea si mi-a zis ca o sa am baiat...dar oricum am aflat la eco cu 2 saptamani mai tarziu ca vom avea desigur baietel... Si o chestie care mi s-a parut aiurea rau...sa nu stai pe acelasi pat cu o alta femeie care alapteaza, ca dispare laptele la una din ele. Eu personal nu cred in nimic din astea...

Acum cand l-am culcat pe Cristi numai calare pe mine era. Avea chef de joaca...si m-a bruscat nitel la burta si deja ma panicasem...nu stiam cum sa-l mai dau jos de pe mine.

Monalinda si Aschiutza pentru rabdarea de chinez batran de a sta in pat fara miscare. Cred ca e tare nasol!!

la toaaata lumea


Mami de Cristi (09.03.2011) si 4+

Orice cauza are efectul sau, orice efect are o cauza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majia spune:

spiridusha, si eu am mai mancat chestii interzise .

Si baiatul meu m-a cam lovit azi in burta si nu mi-a placut . Eu ii tot atrag atentia, dar nu am ce-i face, ii place sa se bage in mine .

aschiuta, bine ca te poate ajuta cumnata. Trebuie sa te menajezi cat poti de mult.

Monalinda, imi pare rau ca ai probleme. Ti s-au explicat cauzele?

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majia spune:

spiridusha, eu nu cred ca am superstitii legate de sarcina, nastere. O sa fac clar cumparaturi pt bebe innainte, o sa incep cand aflu ce e .

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Si eu am mancat chestii interzise,de doua ori friptura,nu in sange,dar nici prajita bine,deci nu era safe,am mancat salata de ton si somon afumat.Si cine stie ce am mai mancat si nici n-am stiut ca e interzis.Sa va mai zic c-am baut trei beri si-un pahar mic de vin in aceeasi zi si eram insarcinata,dar nu stiam inca
Aschiutza,m-am speriat cand am citit,imi inchipui prin ce-ai trecut,imi pare bine ca s-a terminat cu bine.Nici dupa trei luni nu ajuta ei prea mult pe aici,mie nu voiau sa-mi dea nimic contra contractiilor fiindca nu aveam inca 24 de saptamani si aici nu dau nimic daca sarcina nu are 24 de saptamani,vorbesc de perfuzii,nu magneziu,progesteron si alte chestii din astea.
Eu in general nu-s superstitioasa,dar cred ca de data asta o sa fiu si n-o sa cumpar nimic inainte.Am hainute de data trecuta,bineinteles ca Lucas nu le-a purtat,il asteptau acasa,dar nu stiu ce sa fac,sa le folosesc sau nu?N-am putut sa le dau sub nicio forma,le-am pastrat.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)

6+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CampariSoda spune:

Buna seara fetili,

Aschiutza, ma bucur tare ca sunteti bine acuma. Ce-o fi fost in sufletul tau - vai de mine . Si eu am incercat sa o conving pe Pisigri ieri ca sistemu astora din vest e idiot, mai intai nu se face nik pana la 3 luni, ca vorba aia, doar cei mai puternici supravietuiesc, dup-aia intervin putin pana la 24 de saptamani cum zice Pretty, dar nu prea tare ca daca se intampla ceva le intra la statisticile de pierderi de sarcina nu de mortalitate (cel putin asa explicau femeile de pe forumul de la Djibouti atitudinea asta de minima interventie). Sper ca data viitoare sa mai ajungi la spital doar la control!

Bubble - incredibil, chiar semanam la simptome, prin saptamanile 6-8 mi-a fost si mie scarba de pui; Salata de vinete ai facut :D.

Majia - de unde hamsii? (emoticon cu ala care baleshte pe tastatura)

Blue - algele au proteine (da si iod gramada, nu stiu daca iei vitamine sau nu, dar sa nu fie prea mult). Da zic si io ca Pisigri, cu nuci, oua si branza ar trebui sa fie ok. Si poate peste cateva saptamani o sa poti manca din nou peste :).

Fetele noi - bine ati venit, sarcini usoare si bebei sanatosi .

Eu lipsesc motivat, ca am intrat pe ultima suta de metri cu nunta, azi am sarbatorit cu viitoru' ultima vineri de burlacie :)) Altfel sper ca suntem ok si eu si Nü; eu mananc la fel de mult, dorm mai putin si inca nu visez urat.

Mergi la inceput