BULGARASI DE IAN-FEB 2013 (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubblegum spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauraf89

Spiridusha eu iau: Utrogestan, No-spa, Acid folic, Aspenter, Magnerot..ce pot sa zic..cred ca sunt campioana..alte vitamine nu iau deoarece am analizele bune, mananac frcute si legume...daca o sa fie nevoie voi lua dar cred cu tarie ca cele mai multe vitamine si tot ce avem nevoie pt bebei le luam din alimente si nu din medicamente!


8+

Iti multumesc tie Doamne, Sf Efrem cel Nou, Sf Nectarie si Maicii Domnului pentru aceasta binecuvantare!


Laura si eu te urmez din urma, iau in total 16 pastile pe zi de abia astept sa ajungem si noi la 10 satamani sa inceapem cu micsorarea dozelor de medicamente..eu de 4 luni ( ) traiesc cu alarma, la inceput a trebuit sa iau, timp de 2 luni de 6 ori pe zi la fix 3 ore cate o doza de suprefact, zi de zi de 6 ori pe zi alarma aia...acum la fel alarma la 8 alarma la 11 alarma la 12 etc etc etc..


Blue nu nu clatite, altceva:) salata de .....

Mai girls voi cum stati cu poftele? Eu am doar pofte din astea sau regresive (pufuleti, pufarine, piftie, mamaliga ) sau imposibile ( tartar de ton, sushi )...

8+ cu little bubble

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikisor spune:

Buna fetelor ati fost tare harnicute!! abia v-am prins din urma!

Pisigri, pentru maine!

bine ati venit Aurora, Katy si Carmen! sa aveti sarcini usoare

Spiridusha, felicitari pentru beta pastile eu iau acid folic si utrogestan... dar mai am doar un pic si ma opresc... le iau pana in saptamana 12. apoi o sa imi dea alte vitamine gen elevit... momentan nu mi-a dat ca sa nu ma ingras prea tare ca si asa retin apa, daca mai iau si vitamine... ma fac cat 10

Bubble, si mie mi-e super pofta de somon afumat... si chiar am vrut sa imi iau cu gandul ca il gatesc cumva dupa... si nu am suportat mirosul cand l-am luat in rest... ma lovesc din senin niste pofte atat de ciudate!! pe care inainte nu le aveam dar imi fac incet si o lista cu alimente care NU ii plac lui bebe si pe care mi le da inapoi garantat.. mai nou: castravetii si mustarul in sandwichuri...

fetelor... azi schimb saptamana... intru in saptamana 11

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Va mai aduceti aminte de mine?

Cit pe aci sa nu mai apartin de odisee . Vinerea trecuta au incpeut brusc dureri si in 10 minute o hemoragie masiva. Am ajuns cu ambulanta la spital, unde nu mi-au dat nimic impotriva, doar 3 zile la pat fara mers macar la baie pina s-a oprit hemoragia. Bebe traieste, nu am voie la efort, carat sau curatenie...

V-am spus eu cum sunt nemtii . Mi-au dat doar injectii imptriva coagularii singelui (clexane), si fier la care am facut alegie urita de mi-au dat alte pastile sa scap de alergie .

Aurorra si Carmen, bine ati venit la odisee. La fel si celorlalte fete care au venit in timpul "disparitiei" mele.

Din pacate am pierdut fereastra pt Triplu Test . Si sunt si ingrijorata pt ca pare ca sunt singura gravida din unievers carea a uitat sa ia acidul folic (mi-era greata de el). Amu imi fac griji

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraf89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Va mai aduceti aminte de mine?

Cit pe aci sa nu mai apartin de odisee . Vinerea trecuta au incpeut brusc dureri si in 10 minute o hemoragie masiva. Am ajuns cu ambulanta la spital, unde nu mi-au dat nimic impotriva, doar 3 zile la pat fara mers macar la baie pina s-a oprit hemoragia. Bebe traieste, nu am voie la efort, carat sau curatenie...

V-am spus eu cum sunt nemtii . Mi-au dat doar injectii imptriva coagularii singelui (clexane), si fier la care am facut alegie urita de mi-au dat alte pastile sa scap de alergie .

Aurorra si Carmen, bine ati venit la odisee. La fel si celorlalte fete care au venit in timpul "disparitiei" mele.

Din pacate am pierdut fereastra pt Triplu Test . Si sunt si ingrijorata pt ca pare ca sunt singura gravida din unievers carea a uitat sa ia acidul folic (mi-era greata de el). Amu imi fac griji

------------------
Still looking for pieces of heaven...


Ma bucur ca esti mai bine acum..te rog sa ne tii la curent cu ce se intampla! Multa sanatate si aveti grija de voi!

8+

Iti multumesc tie Doamne, Sf Efrem cel Nou, Sf Nectarie si Maicii Domnului pentru aceasta binecuvantare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Aschiutza,imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat si imi pare tare bine ca bebe e bine si esti tot printre noi.
Eu iau doza mare de acid folic fiindca tatal sotului meu a avut un defect la craniu la nastere.Altceva in afara de acid folic nu iau.
Carmen, Aurorra,bine ati venit printre noi!Aurorra,eu voiam doctor din Iasi,unde il gasesc pe doctorul Nemescu?
Eu nu prea am pofte si nici greturi,un singur episod de fapt pana acum.Aseara am vazut o banana intr-un film si mi s-a facut instantaneu pofta,dar din pacate nu aveam banane in casa,asa ca am ramas cu pofta si gata.In rest sunt bine,sunt uimita si eu decat de bine ma simt,sper sa o tin tot asa.In afara de sani si burtica deja in crestere,nu am alte simptome.Si nu m-am dat deloc cu crema aia pentru eczema,nu s-a extins,pare sa inceapa sa treaca de la sine,sper sa nu ma insel.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)

6+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Eu azi am poftit, dar nu am dat curs, la carnati prajiti. Eu de 4 ani nu mai manac carne si nici mirosul nu-mi mai place, dar azi manca o colega si doamne ce am mai salivat in sinea mea!

Ashchiutza, bine ca sunteti bine! Sa ne tii la curent cu starea ta.

9+







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Multumesc de urari, fetelor. A fost un soc pt mine. Pina la eco am fost ferm convinsa ca am pierdut bebe si m-am bocit pe masura. Cu o zi inainte am facut curat, aranjat cutii, tras, impins. Asa ca invatati lectia de la mine: sa nu faceti multa treaba intr-o zi dintr-o lovitura. Cite putin in fiecare zi, si daca aveti sarcina cu risc, nici atita! Va zic eu ca statul in pat trei zile fara coborit e foarte enervant. Noroc ca aveam TV la pat si vedere spre afara, ca altfel muream numarind secundele!

Nu va mai zic ca am fost cu Florian de trei ori la doctor, ba crezind ca are varsat, ba ca m-au ametit cei de la cabinet ca ar avea scarlatina, ba ca ne-au chemat de la gradinita sa il luam pe motiv de pojar. Plus sperietura cu tumba lui pe asfalt... Saracul sotul meu e terminat de oboseala, noroc ca are sef intelegator si l-a lasat sa lucreze de acasa. Dar sapatamina viitoare imi pleaca sotul in China, inca stam pe ginduri cum sa aranjam...

Pretty, iau acu la sfarsit de targ, asta e . Mi-au zis sa iau si fier, dar mai las un pic dupa alergie pina incerc cu un sirop care e mai usor pt corp decit capsulele.

Eu poftesc de toate, greata s-a intors in momentul in care am reajuns azi acasa . Numai sos de mustar si piine cu ceapa prajita sa nu vad .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monalinda spune:

Salutare tuturor viitoarelor mamici de bulgarasi!!
Salutare Aschiutza!

Trebuie sa spun ca simpatizez cu tine foarte mult pt ca si eu am trecut prin ceva similar...sunt in 11 saptamani si am avut 2 episoade de sangerari. Din fericire,nu s-a intamplat nimic,ultimul episod a fost duminica,am ajuns si eu la spital, m-au internat, injectii si mi s-a dat lutinus de 2 ori pe zi, scobutil - o data pe zi, no spa - o data la 8 ore. Eu am luat de la inceput elevit si dupa prima sangerare (la 6 saptamani)mi s-a dat lutinus. Acum astept rezultatele unor analize ca sa vedem ce facem in continuare (e vorba de analize de coagulare a sangelui).

Sunt cu inima cat un purice in permanenta.Cu toate astea incerc sa fiu optimista.
Mi-ar placea sa schimb impresii cu voi, in special cu tine Aschiutza.
Multa sanatate tuturor!
Nou venita Monalinda
11+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Va mai aduceti aminte de mine?

Cit pe aci sa nu mai apartin de odisee . Vinerea trecuta au incpeut brusc dureri si in 10 minute o hemoragie masiva. Am ajuns cu ambulanta la spital, unde nu mi-au dat nimic impotriva, doar 3 zile la pat fara mers macar la baie pina s-a oprit hemoragia. Bebe traieste, nu am voie la efort, carat sau curatenie...

V-am spus eu cum sunt nemtii . Mi-au dat doar injectii imptriva coagularii singelui (clexane), si fier la care am facut alegie urita de mi-au dat alte pastile sa scap de alergie .

Aurorra si Carmen, bine ati venit la odisee. La fel si celorlalte fete care au venit in timpul "disparitiei" mele.

Din pacate am pierdut fereastra pt Triplu Test . Si sunt si ingrijorata pt ca pare ca sunt singura gravida din unievers carea a uitat sa ia acidul folic (mi-era greata de el). Amu imi fac griji

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Vai de capul meu ce aventura !
Da-l incolo de test....! Stii de la ce ti s-a tras? Carat, efort, soare, raceala, ceva..? Sa nu se mai intimple, aveti grija de voi !!!
Nici eu nu am luat acid folic intii ca nu doream sau planificam sarcina, apoi ca nu stiam daca o voi pastra, apoi pt ca am citit ca oricum suplimentul de acid folic ar trebui luat inainte de conceptie pt ca, concentratia din corp sa "ajute" la ceva... Ma rog, nici la prima sarcina nu am luat constant, adica mai mult nu am luat.



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majia spune:

Aschiuta, ce sperietura nasoala ai tras! Bine ca bebe e bine ! Cum o sa faci cand pleaca sotul? Pleaca mult timp?

Carmen, bine ai venit si sarcina usoara.

Eu iau doar elevit, si ala cand imi aduc aminte.

Azi am poftit la oua prajite (din astea am si mancat), hamsii prajite si pizaa . Poftesc la dulciuri dar incerc sa ma abtin .

Bubble, a fost foarte tare stat acasa ca baiatul si cu mama care a avut gria de mine . Tu ai facut salata boeuf cred .

Blue, ai grija cu soia in sarcina, nu e indicata...


9+

Mergi la inceput