Bobocei de sept-oct 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Elfica, merci frumos de raspuns. Am sunat si mi-au spus ca de pe 3 iulie incepe urmatorul modul, la ora 17.00 in amfiteatrul spitalului. Dureaza 4 saptamani (1 data/sapt) si daca sotul participa la toate primeste acel certificat. Am intrebat daca se mai fac si mai incolo si mi-a zi ca da, dar nu prea parea sigura, la fiecare intrebare intreba si ea mai departe pe cineva. Cred ca mai bine ma duc de acum ca dupa aceea cine stie ce chef si stare mai am de iesit in ultimele saptamani. O sa-l intreb si pe dr diseara cand merg la el.

Hamid am auzit si eu ca e bun, il alesesem si eu anul trecut pe principiul ca e si la Medicover unde sunt abonata, dar am renuntat la el dupa sarcina oprita in evolutie. Era prea rece si dupa niste raspunsuri date in 2 peri nici nu am mai vrut sa-l vad. Dar stiu ca in general lumea il lauda ca e bun la nasteri si Filantropia e foarte curat si strict.

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virginia_86 spune:

Stella, cand am fost sa vizitez maternitatea si am stat de vorba cu persoana de legatura de acolo (Iuliana parca o chema) am intrebat si ce se intampla daca nasc prematur. Dansa mi-a spus ca mai devreme de 32 de saptamani nu pot naste la ei (parca 32 de saptamani mi-a zis) si ca in cazul in care semnez contractul cu ei si se intampla sa nasc mai devreme de 32 de saptamani, ma transfera la Filantropia pentru ca Medlife au contract cu ei in caz de nastere prematura.
Elfica, aparent suma decontata de catre CASMB este de 1500 ron, suma pe care eu trebuie sa o platesc pentru ca nu sunt asigurata. Si eu stiam ca sunt niste sume d-astea astronomice la Medlife, dar anul asta au avut o promotie.
La mare a fost foarte frumos, chiar m-am relaxat. Am si vazut cateva gravidute cu burtica mare ca a mea pe plaja. Sper sa mai ajung un week-end in urmatoarele doua saptamani, pentru ca dupa aia nu as vrea sa mai plec la drum lung.

28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Merci mult Virginia pt info Pai am mai auzit lucruri bune de Filantropia, deci e bine Ca ma gandeam ca raman asa in pom. Si daca minimul e de 32 de saptamani si mai bine. Eh, oricum eu raman optimista ca nasc la termen, dar fiind vorba de atatia bani imi pun si eu intrebari Cu Iuliana o sa vorbesc si eu joi

fericita 25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Ramona, imi pare tare rau de evenimentele triste din familia ta, off, tot citeam si pe la alta odisee de nasteri premature, de nasteri cu probleme , sa ne ajute Dumnezeu sa ducem burticile pana la capat cu bine toate.
La noi in Suceava este epidemie de meningita, asta ne mai lipsea pe caldura asta. Astazi nici nu am lasat-o pe Ana la scoala, in oras sunt multe scoli si gradinite inchise si chiar am citit acum ca si 2 bebelusi sunt suspecti de meningita. Se raspandeste foarte repede si cei de la DSP nu stiu ce fac ca sa stopeze focarul.
Lalu, pe unde esti? ce mai faci? hai ca tu schimbi imediat prefixul la saptamani, da-ne si noua putin curaj .


carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) +
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Corina ,eu de pe Picasaweb le-am comandat,gasesti acolo multe lucruri noi la preturi rezonabile ,daca dai cautare cu ce-ti trebuie.
Modelul este cel standard,acesta :
http://www.drbrowns.ro/images/p_large_stnd_bottle_8oz.jpg

27+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Ramona sanatate multa baietelului tau si imi pare rau pt pierderea suferita de verisoara ta...ufff...nu-s cuvinte cred in situatii d-astea...
In alta ordine de idei noi am fost ieri la doc l-am revazut pe printsisor care se misca ca de obicei in continuu si ne-a confirmat si doc nostru ca-i cu o sapt mai mare si ca-i bine-dezvoltat.
Analizele mele sunt ok,doat curba de glicemie sau cum ii spune dp o ora e aproape de limita superioara si mi-a spus doc sa reduc dulciurile si sa am grija si la fructe pt ca si alea au zahar...eu oricum nu mancam multe dulciuri...ei acum taiem...mancam si noi o data pe sapt:)
Spuneam in ultimul msg ca ma mai ia ameteala mi-a confirmat doc ca-i de la tensiunea mea mica si mi-a spus iar sa beau apa multa.
Cam atatica de la noi suntem activi azi am facut curat prin casa asa cu pauze si cat se poate :) e cald rau la noi ...canicula...offf
Pupici mamici si burtici

23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anidaz

Corina ,eu de pe Picasaweb le-am comandat,gasesti acolo multe lucruri noi la preturi rezonabile ,daca dai cautare cu ce-ti trebuie.
Modelul este cel standard,acesta :
http://www.drbrowns.ro/images/p_large_stnd_bottle_8oz.jpg

27+

Mihnea Bogdan


Eu am folosit astfel de biberon la Stefan, primele 4 luni i-am dat doar putin ceai din el, restul tzitzi... a avut colicei dar putin.. daca ii dai san, cu ce te eajta biberonul ?
E cam dificil cu spalatul dispozitivelor dar per-ansamblu` am fost multumita...


Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
+ 22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Olivette: Nu am fost decat o data la Hamid, asa ca nu mi-am putut forma o parere clara. Eu la sarcina anterioara si la inceputul acesteia am fost la dr. Haiduc, dar am renuntat la dansul. Pentru ca dr. Hamid mi-a fost calduros recomandat de doua mamici de pe forum, una dintre ele cu probleme la nastere excelent gestionate de medic, am ajuns la Hamid, dar ar fi o varianta demna de luat in calcul si nasterea la Medlife. Totul depinde daca la Filantropia ma lasa sa stau cu bebe non-stop, nu sa il vad o data la trei ore, cum se practica in alte parti. Poate intrebi si tu la curs, cand mergi, sa vedem cum se practica in prezent.
La Filantropia ar fi costurile cam la jumatate decat la Medlife, dar voi lua decizia in functie de ce aflu de la medic (vreau sa fac cezariana la cald, sper sa nu se opuna, vreau sa il am pe bebe cu mine si eventual si pe sot mai aproape de mine, nu in holul de la parterul spitalului). Ramane de vazut si apoi decidem.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

22 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Buna ziua burtici,

Primiti o colega noua de odisee? Bebe din burtica este fetita si are 23 sapt+, DPN 14.10.12, um 7.01.12. Acasa mai am o dra de 2 ani si 7 luni , din odiseea nov-dec 2009.

Incep prin a va ruga sa va intoarceti pe forum , din experienta mea trecuta, pot sa spun ca le sunt recunoscatoare fetelor din odiseea nov-dec 2009, am aflat lucruti extrem de utile si simplul fapt ca am ''trait''impreuna sarcinile , a fost minunat.Din pacate, nu pot sa va urmaresc pe facebook si nici nu vreau.....imi este mult mai comod aici, in plus, cred ca sunt multe burtici in ''umbra'' care nu indraznesc sa scrie dar care pot interveni cu informatii utile in orice moment. O comunitate deschisa , cum este cea de pe un forum , este dupa parerea mea mult mai castigata din toate punctele de vedere :)
Sper ca nu v-am suparat prea tare,
Am toata admiratia pt mamicile care au deja copii si isi fac timp sa impartaseasca experienta lor.

Burtica roz 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Bine ai venit mami.ilinca,esti in listuta!
Adriana_a daca vrei lasa datele ca sa te trec si pe tine.
Bine ar fi sa se reintoarca toata lumea aici dar cred ca nu se va intampla asta din pacate
Ramona l-am luat pentru ceai unul si unul in caz ca nu am san sau trebuie sa ma mulg,vreau sa am totul la indemana nu sa alerg sa iau atunci cand imi trebuie,fiindca nu voi avea cu cine lasa bebelusul,iar sotul meu pleaca dimineata si vine seara.Asa-s eu ,mai bine sa le am si sa le stiu acolo.Pe considerentul asta si pompa de san imi iau de pe acum.

27+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput