Bobocei de sept-oct 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Salutare!
Ramona imi pare rau pentru tragedia prin care ati trecut,si pentru micutul tau,ii doresc sanatate multa si sa fie bine cat mai repede.
Adriana scrie 10 mesaje ca sa le vedem apoi in timp real ca acum sunt moderate si apar tarziu si bine ai venit!Daca vrei lasa-ne datele sa te trecem in listuta de pe prima pagina.
Si la noi e cald rau,eu am dormit de la ora 15 pana acum,sa vedem cine mai doarme la noapte...
La gradi a fost extenuant tinand cont ca din februarie n-am mai fost deloc,m-am dezobisnuit de galagie si pentru bebe a fost ceva nou,a fost curios si a recationat prin miscari dese.
Andreea ai grija la zmeura ,provoaca contractii,e bine s-o consumi in preajma termenului si chiar sa bei ceai de zmeur pentru un travaliu usor.Ananasul la fel.

26+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Olivette sa vii cu vesti duble maine si bineinteles sa fie care de care mai bune,

Pe mine ma dor incheieturile mainilor intr-un hal fara de hal,scap multe lucruri din cauza durerilor,sotul chiar face glume ca altul nu mai facem ca e prea costisitor ,acusi ne schimbam vesela si paharele,lasand gluma la o parte nu stiu ce sa mai fac cred ca e din cauza lipsei de calciu ,dar stiu ca nu pot lua ,tot din cauza ca provoaca contractii.O sa iau Magne B6 ,la indicatiile medicului si atat.
Si sanii,va dor?Pe mine ma dor tot mai tare ,cred ca se pregatesc si ei,rau e ca nu mai suport nici un fel de sutien,nu-l port decat atunci cand ies din casa si abia astept sa ma intorc sa scap de el

26+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Am studiat piata biberoanelor si m-am oprit la cele Dr.Browns anticolici,mi-am comandat 2 si astept sa le primesc,unul il voi folosi la ceai,celalt in caz ca avem nevoie la laptic,desi o sa iau si unul Tommee tippee cel care imita suptul la san.
Vreau sa imi mai iau mameloane de silicon fiindca nu sunt scumpe si decat sa nu le am mai bine sa fie acolo fiindca cunoscamdu-mi sensibilitatea sanilor mi-e ca imi iau sotul la goana prin farmacii sa-mi caute atunci,asa ca imi voi comanda si de alea si pompa de muls ca s-o am in spital.
La suzete inca sunt in dubiu:silicon sau latex?Eu inclin spre latex,dar cred ca voi lua ambele tipuri ,fiindca eu sunt pro suzete,tipul ortodontic,si imi ramane sa sper ca le va vrea si bebe

27+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Olivette: Eu, teoretic, nasc la Filantropia, pentru ca imi urmareste sarcina dr. Hamid, care e acolo sau la Medicover, dar la privat costa 7600 RON, la care se mai pot adauga alte costuri. Suma mi se pare foarte mare. La prima sarcina am fost la Constanta, la Isis si am dat 1000 EUR. E o suma rezonabila, dupa parerea mea, dar in Bucuresti fara 2000 EUR nu scapi! Sa ma duc la C-ta. mi se pare complicat si parca nu merita, atunci am facut-o pentru ca vroiam sa nasc in apa, dar cum nu am reusit si am ajuns la cezariana de urgenta, iar acum 99% tot cezariana va fi, nu ma supun riscului drumului, ca nu vreau cezariana la rece, programata, ci la cald cum se spune, adica atunci cand vrea bebe sa vina in viata noastra.

Despre cursuri poti afla sunand la centrala Filantropia, 021 3188930, ceri la sala de nasteri si moasele de acolo te informeaza. Nu te sfii, de acolo se obtin tot felul de informatii, cand sunt medicii de garda etc. Daca suni intr-un moment dificil pentru ei ti se spune sa revii, dar nu prea e cazul, sunt multe persoane acolo care pot raspunde. Noi am facut cursul acolo undeva in iunie, parca si stiu ca pe perioada verii ziceau ca il opresc, pentru ca e prea cald si aerul conditionat din sala nu facea fata, iar gravidele puteau suferi. Asa ca da telefon cat mai curand sa afli cum s-au organizat anul acesta. Din cate retin, un curs tine patru saptamani, o singura data pe saptamana, incheindu-se cu o vizita in spital. Merita facut cursul, pui toate intrebarile pe care le ai, primesti raspuns chiar de la moase, pentru ca de fiecare data o moasa prezinta cursul, facand prin rotatie fiecare moasa.

Ramonabm: Sanatate multa si un psihic bun! Sa treaca raul si sa va linistiti! Doamne ajuta!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

22 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata burtici!
adryanna bine-ai venit!
ramona sanatate multa lui stefan!
adina de unde ai comandat dr brown's? si mie mi-au recomandat niste prietene aceeasi marca, cica adio colici! si de care ai comandat? am vazut ca toate "reduc" colicii..
pupici


24+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Salut fetelor

Am fost vineri la eco si l-am vazut pe puiut,e bine sanatos si activ
eu tot cu placenta previa si mai nou lichidul amniotic e putin in exces
m-a trimis dr sa fac testul de toleranta la glucoza,o sa merg sapt asta

am pus poza cu puiutzul nostru si cu nepotica pe facebook

pe toate si va doresc o zii faina

Paulafericita 25+ cu Roland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

ramona imi pare tare rau pt cele intamplate verisoarei tale

ii doresc sanatate multa lui Stefan

Paulafericita 25+ cu Roland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virginia_86 spune:

Elfica, eu o sa nasc la Medlife si nasterea ma costa 4700 ron (asta pentru ca vreau sa stau singura in rezerva, un pachet cu rezerva dubla costa 4000 ron), cost la care se adauga 1500 ron pentru ca eu nu sunt asigurata in sistemul public de sanatate.
Deci, pentru o persoana asigurata cel mai ieftin pachet este de 4000 ron. Stiu ca si la Sanador preturile erau asemanatoare...
Eu o sa ma duc la sfarsitul saptamanii sa semnez contractul cu ei si sper sa vina si un reprezentant de la firma cu care ei lucreaza pe partea de celule stem, sa ne prezinte oferta si sa semnam si cu ei.
Ramona, mi s-a strans sufletul cand am citit de drama din familia ta, nu pot decat sa ma rog sa le dea Dumnezeu putere parintilor sa depaseasca acest moment.

25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Virginia86: Cred ca diferenta este ca clinicile mentionate de tine au contract cu CASMB si o parte din contravaloarea nasterii si-o recupereaza de acolo, de aceea partea care revine pacientului e mai mica. La Medicover am intrebat special si mi-au spus ca nu au un asemenea contract. Bine, o diferenta tot ar fi, ca din ce spui tu rezulta ca partea decontata de CASMB e cea suportata de tine, pentru ca nu esti asigurata CASMB, adica ar fi 1500 RON. Costurile ar fi mai mici, ma mir, ca stiu de la fete care au nascut la odiseea trecuta la Medlife sau Euroclinic tot niste preturi astronomice erau. In fine, nu vreau sa mai schimb medicul acum, raman in principiu pe varianta cu Filantropia, care e un spital dotat, modern, curat si civilizat, cu ore de vizita care se respecta foarte strict. Ce nu stiu sigur si mi-ar placea sa aflu (sper sa imi spuna medicul sambata cand merg la el) e daca bebe poate sta cu mine in rezerva si daca sotul poate veni cu mine la nastere (nu neaparat langa mine, dar nu sa il las in holul spitalului, vreau sa imi fie aproape, sunt mai emotiva si prezenta cuiva apropiat ma ajuta mult).

Va pup pe toate!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

22 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna gravidutelor,

Am petrecut un weekend prelungit la tara si am revenit la birou usoara ca un fulg De la statul pe scaun am remarcat ca ma umflu in maini si picioare si ma simt grea. Contractii n-am mai avut, deci va recomand miscarea in perioada asta sau macar sa nu stati ca mine cate 8 ore pe scaun.

Legat de nastere, Virginia, si eu m-am decis sa nasc la medlife, optand pentru pachetul minim de 4000 RON (eu sunt asigurata prin CAS). Decizia am luat-o pentru ca medicul care imi urmarea mie sarcina practic nu m-a vazut decat de doua ori la fata. Eu mi-am facut oricum toate analizele si ecografiile la medlife, avand un abonament bussiness la ei in care mi-a intrat tot. Asa ca raman la privat.

Singura mea neliniste e ce se intampla daca nasc inainte de 36 de saptamani. Cei de la medlife nu primesc nasteri la mai putin de 36 de saptamani. Si daca de exemplu semnez contractul cu medlife, dar nasc prematur la stat, sunt obligata sa ii platesc? Mi-am programat o intalnire la medlife joi dimi si o sa pun aceste intrebari.

Va pe toate! S-aveti o zi linistita si racoroasa

fericita 25+ cu

Mergi la inceput