Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (22)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

ane, din pacate trebuie sa incep tratamentul cu isoprinosine, care e interzis in alaptare. Si asa am amanat prea mult pentru ca trebuie sa fac 3 reprize de tratament pana in octombrie (si nu ma prea incadrez in timp).

olga, eu am belele mai vechi cu o infectie HPV cu risc crescut, in 2009 am facut conizatie de col pentru ca infectia era masiva si avansata, cu celule CIN3 spre 4 (adica ultima etapa inainte de cancer) in sectiunea de conizatie; din pacate au reaparut modificari majore la nivelul colului (dupa 2 ani de absenta).

alice, mi-as fi dorit ca macar pe Natalia sa o alaptez mai mult, dar asta e. Prefer sa dau LP decat sa nu mai apuc sa o vad crescand (bine, momentan nu e chiar asa grav, dar nici nu vreau sa mai trec prin emotiile de acum 2 ani cand am fost la un pas de histerectomie)


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Adriana sanatate multa Mai important este sa fie mamica sanatoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Buna seara fetelor!

A fost foarte frumos la intalnire! Sunteti exact asa cum m-am asteptat: vesele, destepte, calde, frumoase si cu simtul umorului! Iar bebelusii deliciosi si pentru toate gusturile: delicati, bucalati, ochiosi, cu gropite, cu plete, cu cheliute, bruneti, blonduti! MINUNATI!! Mai vreau! Avea dreptate Matza, haideti sa stabilim o zi pe luna cand sa ne intalnim!
Iar mie una mi-a placut si ploaia! Am avut sentimentul ala de vacanta, ca profitam de ploaie ca sa mai stam la o cafea...

Gianina, sanatate multa! Eu nu mi-as face griji, am auzit multe cazuri din astea, am inteles ca e un fel de suflu sistolic fiziologic care se rezolva de la sine, parca si Bulinuta zicea ca si la ei au auzit/ vazut ceva.

Bravo Ica! Noi tot in reprize de cate 30 de minute dormim... adica doar cat sa apuc sa trebaluiesc ceva, cand imi vine si mie randul la odihna/ distractie, ma cheama stapanul!

Adriana, sanatate multa! Mie mi-a recomandat ginecologul sa iau isoprinosine pentru ca dupa Sofia am avut tot felul de infectii din cauza imunitatii scazute si am zis sa prevenim acum. Pediatra insa mi-a recomandat sa astept 3 luni, desi a zis ca in cazuri de extrema urgenta se poate da si la bebelusi. Sau mai ai si altceva de luat in afara de isoprinosine?

Suzieq, nu am patut din ala, dar mi se pare complicat sa prinzi ceva pe el. Oricum, eu nu i-am pus lui Tudor aparatori si are un patut clasic de lemn. Nu mi se pare ca il deranjeaza cu ceva, adica nu a dat inca suficient de tare in lemn cat sa se trezeasca sau sa planga, dar il aud noaptea ca mai da.

Adc, cu diversificarea gandesc exact la fel ca tine! Si la fel si cu emotiile legate de cresterea copiilor...

In alta ordine de idei, am fost astazi la dermatolog cu Sofia ca avea o iritatie pe maini. De la gradinita mi-au zis ca e de la sapun, ca nu se clateste cum trebuie, dar dermatologul a zis ca infectarile cu paraziti (gen Giardia) pot da asa ceva. Mi-a dat sa-i fac examen coproparazitologic... of! Nu aveam nici un chef de asa ceva!

Ma duc la culcare! A fost o zi plina!
Noapte buna, mamici si bulgarasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Adriana imi pare rau sa aud ca ai probleme, multa sanatate!

Chiar regret ca am ratat intalnirea de azi, dar poate mai organizati una... eu mai sunt in concediu pana la sfarsitul lui iulie, dupa asta o sa fie mai dificil.

Noapte buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Letitia, tratamentul e mai stufos cu o schema complicata, combinatii de ovule si medicamente de te doare mintea Si eu il iau masiv, adica 120 comprimate pe luna, timp de 3 luni. Eu nu stiu prospectul la ele, o sa il citesc cand cumpar prima cutie si iti spun daca se pot lua in alaptare; cert e ca ginecoloaga mi-a spus clar ca trebuie sa opresc alaptatul. Din cate stiu eu imunomodulatoarele trec in lapte; nu stiu cat de ok e sa ii bagi imunostimulare bebelusului mai ales ca e perioada cand isi produce propriul sistem imunitar; dar cum nu sunt medic, nu ma pronunt.

Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Adriana, categoric sanatatea ta e cea mai importanta! Alti copii nu stiu gustul laptelui matern, deci copila ta e super imunizata! E adevarat ca exista o oarecare frustrare ca nu-i mai dai copilului desi ai, dar aceasta frustrare paleste daca pui in balanta avantajele si dezavantajele. Sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate!
Letitia, facem precum spui daca promiti ca nu mai esti spargatoare de gasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Tot vroiam sa va spun (si uitam) de site-ul asta http://www.cashcow.ro/ro/ - lucreaza cu multe magazine online (si de aici si din strainatate) si partea interesanta este ca primiti un procent inapoi din suma cumparaturilor pe care le faceti prin ei. Eu personal inca n-am incercat, dar la prima comanda o sa-i testez. In schimb mi-au fost recomandati de mai multe persoane, deci se pare ca sunt ok.

Gata, noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Adriana sanatate multa Mai important este sa fie mamica sanatoasa

Olga, mamica fericita de David (16.04.2009) si Leon (19.02.2012)

Si eu iti doresc multa sanatate, Adriana, si putere sa treci cu bine peste toate!
Super faina intalnirea, fetelor!

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bella_sib spune:

Buna dimineata! Sunt culmea, inainte sa ma culc va citesc postarile, apoi dimineata dupa ce pun supa la foc imediat deschid calculatorul sa citesc, sunt dependenta de voi

La multe lunite fericite bulgarasilor: Stefan Matei de jassemine si Ana Beatrice de Faith!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

denisa, a fost super utila informatia de la tine cu vaccinul. mi-am sunat pediatra si mi-a zis ca a primit cateva doze si ca-mi opreste 1 doza pt vaccinul de 6 luni. deci am facut economie de 2 mil...super!
mersi fff mult.

adriana sanatate multa!

Mergi la inceput