Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (22)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Maria Elena, Anastasia Parascheva, Matei Gabriel, Cristian
- mihacor, eu i-am dat de la inceput dela 4 luni cereale, cate o linfurita doua la inceput..adica in prima zi ca apoi a vrut sa pape mai mult...si ii dau dimineatza si seara..apoi ii dadeam cat vroia ea sa pape..cred ca de o saptaman doua aproape ii dau cereale in biberon...ii pun doar doua cupe..si dimineata si seara..asta pt ca se face in ultimul hal..ca ea mananca si se si joaca in ac timp.si am zis ca cerealele ii le bag in biberon pana sta ea in fund si o pun pe scaunel....in rest, papa supita si sucurile numai cu lingurita....de sambata i-am introdus caisele...a fost ok..de poimaine ii introduc piersica...o sa-i fac o combinatie de mar morcov si piersica...apoi o sa-i dau si nectarina...dar pana atunci vreau sa incep sa introduc si pulpa de la fructe..sa incep sa-i dau fructele sub forma de piure...
- si mandra mea se plimba in tot patul...si al nostru si al ei...knd sta in patul nostru ii pun pernite in jurul ei...ca era de cateva ori sa o scap...
- multa sanatate puiutilor bolnaviori, Filip, Iis...
- multa sanatate tuturor bebelusilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mady_19

la multe lunite Maria Elena, Anastasia Parascheva, Matei Gabriel, Cristian

- multa sanatate puiutilor bolnaviori, Filip, Iis...
- multa sanatate tuturor bebelusilor


Si de la noi!

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Matza
Dosar alocatie:
- cerere tip (de obicei se ia de la biroul unde vei depune dosarele)
- certificat nastere copil
- CI mama, CI tata,
- extras de cont cu numele titularului si codul IBAN
Primesti alocatie din luna urmatoare nasterii copilului indiferent cand depui dosarul.

Dosar indemnizatie:
- cerere tip (de obicei se ia de la biroul unde vei depune dosarele)
- decizie suspendare activitate
- Adeverinta tip angajator
- certificat nastere copil (original + copie)
- CI mama, CI tata, (original + copii)
- certificat casatorie , livret de familie (original + copii)
- extras de cont cu numele titularului si codul IBAN
- certificat de la taxe si impozite (localitate unde stai)
- Negatie;

Astea sunt actele depuse de mine la Sectorul 3.
Negatia nu era chiar obligatorie, dar doamna de acolo a zis ca e f bine ca o am. Situatia mea fiind ceva de genu: domiciliu in jud Bacau, si viza de flotant pe sectorul 3 (negatie de la primaria comunei unde am domiciliu ca nu am depus acolo).

Sper ca m-am facut inteleasa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Matza, ai grija ca dosarul pentru indemnizatie trebuie depus in termen de 60 de zile de la expirarea celor 126 zile de concediu, daca nu te incadrezai sa nu pierzi cumva indemnizatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui suzieq

Matza, ai grija ca dosarul pentru indemnizatie trebuie depus in termen de 60 de zile de la expirarea celor 126 zile de concediu, daca nu te incadrezai sa nu pierzi cumva indemnizatia.

Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot



60 de zile lucratoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Filip nu s-a simtit bine toata ziua.. Dar macar nu a mai facut febra panna acum 1 ora. Mai fetelor, dar a avut 2 crize de plans de am crezut ca mor cu el in brate..nu mai stiam ce sa ii fac si simteam ca mi se scurge pamantul de sub picioare..Tare greu mi-a fost azi.
Am vb cu un dr si mi-a spus sa merg la Medlife sa il consulte, dar pana sa ma echipez s-a linistit baiatul si a adormit. Asa ca maine dupa ce o las pe Sara la gradi, merg cu el la control. Nu stiu ce are, dar cred ca e de la gat, k a mancat f putin azi si imi refuza si tzitzi si bib si suzeta
Sunt epuizata, ma retrag. Sanatate tuturor!

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

fetele cand ne vedem ? de data asta nu vreau sa ratez intalnirea

multumesc fetele care mi-ati raspuns , m-am lamurit cu banii de indemnizatie si alocatie , am sunat la Asistenta Soc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Ane, are si copilul meu ceva gaze dimineata, dar nu cred ca asta este cauza frichinelii lui...Azi noapte a inceput de la ora 1 si am fost nevoita sa-l luam intre noi in pat. Si pana dimineata, a mai avut cateva reprize...Inclusiv in timpul mesei de noapte e foarte agitat. Habar nu am de la ce...nu sunt toate noptile asa...Dar m-am convins ca el chiar si cand se frichine asa doarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Alina, chiar ma ingrijorezi cu Filip. Ai tinut aerul conditionat deschis peste noapte? Cat a avut febra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Alina, ce spui despre Filip tu ma duce cu gandul la dintisori. Nu-i musai sa si iasa acum ca sa faca asemenea probleme, dar vezi tu ce iti spune dr. Va doresc sa scapati de probleme cat mai repede.

Ileana, cred ca toti au perioade de frichineala. Dar daca bebe Tudor doarme inseamna ca e doar un usor disconfort. Din pacate pentru noi e stresant sa ii vedem ca nu dorm linistiti, te inteleg f bine.

Noi am fost in weekend plecati intr-o rezervatie naturala in judetul Caras Severin, impreuna cu parinti si copii din grupa Andrei, o excursie de "adio gradinita". Am fost in total 21 de adulti si 16 copii! Am facut cateva trasee nu chiar scurte cu Cristi in Marsupi, imi era atat de dor sa iesim in natura!
Deci ca si alti bulgarasi inauguram prima noapte dormita in alta parte decat acasa si constat ca a fost destul de cumintel. Mai tuseste putin, dar dna dr zice ca suntem pe drumul cel bun.
Am pus doua poze pe fb la bulgarasi.

Lali, m-am gandit la tine ca ai facut o miscare inspirata sa te intorci in Cta, la mare trebuie sa fie tare placut acum.

Of, ce caldura e deja. Sa aveti o zi suportabila fetelor si bulgarei linistiti!

Mergi la inceput