Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (22)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Matzaila nu gandi asa , adik nu cred ca iubeste cainele ala mai mult decat pe voi , dar te-ai gandit ca poate cainele e "rezultatul" unei nemultumiri de ale lui ? adik poate se simte exclus , poate un pic gelos pt ca tu petreci f mult timp cu bebele si poate se simte neglijat sau ca nu mai este el in centrul atentiei; si eu am o problema aproape asemanatoare doar ca barbati-miu e "indragostit" de calculator , dar la mine e altceva ca asa a fost el mereu , se joaca de multe ori pe calculator si uita de mine sau de Bia , intr-una din zile a stat de la 11 seara pana la 5 dimineata , recunosc ca ma mai ajuta si cu Bia insa dc ii spun eu , si recunosc ca lui ii ofer putin timp in comparatie cu bebe dar cam acelasi lucru face si el , hai ca m-am lungit rau si nu stiu dc m-am facut inteleasa, eu cred ca ar trebui sa discuti cu el despre ce te deranjeaza dar sa o faci cand sunteti amandoi calmi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Matza nu pot sa te sfatuiesc decat sa fii calma si s-a discuti intr-un moment de liniste cu sotul tau, sa-i explici cum te simti tu, ce se petrece in capusorul tau.
In legatura cu catelul nu trebuie sa ii arati ura, incearca sa vezi in el un copil un pic mai mare care face nazbatii si trebuie educat.

Si cum zicea si Ane daca este un pic gelos ca nu mai e el no 1?

Multa rabdare, calm si sa rezolvi problema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

teoretic e f simplu,practic te lasa nervii,sa le faci singura pe toate si sa fii luata de copil mic..si sincer,desi pare "abraziva" ideea ,eu una nu as acorda prea multe circumstante atenuante sotului..acum zau,el e cel caruia nu i se da atentie,el e cel obosit si marginalizat...what the "duck"???? sa fim serioase , nimeni nu zice sa nu avem grija de catei,pisici,purcei si ce o mai fi,daaaarrr pana la copil..daca il zgarie sau il trezeste ..mai ha
plus ca e greu cu un copil mic ..un caine mic iti lipsea
io ti-as sugera matza sa va faceti un program artistic comum,de iesit in parculet ,la terasa,la pizza ..la ce o mai fi cat mai des,caci din ce citesc eu in postarea ta,toate le-ai mai scoate la liman,dar statul singura te termina
la voi zic eu ,care nu m-am acomodat cu alaptatul in public,e chiar mai simplut,pui bibe la pachetel si te plimbi in parculet, cu bebe si tati cel putin 3 ore..hai ca o sa treaca,tu ai 50kg ,catelul inca nu are

fetele multumesc pt raspunsul cu greutatea
nu ma intelegeti gresit,pt mine cel mai important este sa se hidrateze ,iar asta eu o masor cumva in grame castigate
daca ar bea bibe si nu mi-ar lua in greutate,m-as linisti ca nu se deshidrateaza,si in mod cert m-ar apuca alte nebuneli
ana,tu mamica alaptezi doua gurite ,cum sa slabesti,nu slabeste bale(na)rina de mine ,cum sa slabeti tu ?
faith,chiar ma gandeam zilele trecute la tine cum e la munca si bebe acasa cu mama ta?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Iris, Cristian Eva si bineinteles bebelusei mele Ilinca[pup
- matzo..pfff...te inteleg, te cred...nu stiu ce sa zic..sa stai de vb cu sotul tau serios...pare o problema minora dar....totusi...hai..poate se rezolva si o sa-si schimbe atitudinea sotul
- deci Faith chiar sunt campioni bebeii nostri...eu nu-mi mai fac griji...a incepu sa ia bine in greutate in fiecare saptamana, o dat 140, alta data 110...o sa vad in seara asta cat a mai luat saptamana asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Citat:
citat din mesajul lui mady_19

am inteles fetelor....cred ca raman si eu la mar copt si atat...
- suzie, io knd am luat patul transformers..am luat si lenjerie cu tot cu aparatoare...si le-am legat efectiv de pat.pe partea unde este grilajul..nu am probleme..cred ca sunt aparatoare continue..si aparatoare pe care le legi intre ele ( sunt bucati cum ar veni ) si apoi le legi de pat..


O sa mai merg la ei in magazins a vad ce si cum, e o idee sa fac ca si tine, dar numai temporara ca atunci cand o sa inceapa sa traga de ele o sa fie nebunie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

Matza, daca ai stii cat de bine te inteleg..
Catelul a fost probabil picatura care a umplut paharul. Dar e bine sa aveti un caine la curte.
Ce te-as sfatui eu ar fi sa incepi sa te gandesti un pic mai mult la tine. Sa incerci sa-ti faci un program clar de genul miercuri este zi in care mergi la Bucuresti. Si gasesti tu ce sa faci: te intalnesti cu prietene, stai in parc cu alte mamici, mergi prin magazine..
ia-ti sambata dimineata liber, sau intalneste-te intr-o seara cu prietenele.. Plecati cateva zile la munte/ mare cu bebe dupa ce iei banii.
Trebuie sa faci ceva pt ca nu este bine pt tine sa stai asa.
Alunga norii si haide sa ne bucuram de cel mai frumos dar pe care ni l-a oferit viata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Matza, categoric impartasesc parerea Georgiei. Adica poti sa-mi faci mie nervii franjuri, dat totul pana la copil....Chiar cred ca ai o problema dar nu ma indoiesc ca o vei rezolva. Esti desteapta mea frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

letitia si la voi e problema cu refluxul?..abia acum vad

carina multumesc...motor nu vreau dar decapotabila sigur
drum bun si distractie placuta

faith atat aveam in facultate si pana la 27 de ani 50 kg ...acum...plus 30

alexa cand ai depus tu ptr indemnizatie? eu am depus pe 7 iunie si sunt curioasa cand intra

offf matza...cainele nu e de vina, nu il mai bate ca prinde ura pe tine, cu sotul tau trebuie sa cauti solutia problemei...incearca sa discutati, trebuie sa gasiti cauza problemei...te imbratisez si sper sa fiti bine...eu nu cred ca iubeste cainele mai mult ca pe voi...pur si simplu cred ca are o problema

eu ieri am fost la facultate la intalnirea de 10 ani...a fost asa..frumos si usor trist: m-am prezentat casatorita, 2 baieti, unul de aproape 6 ani unul nou nout si cu 30 kg in plus ...m-am bucurat ca mi-am revazut colegii care m-au si recunoscut...oau...am aflat si o veste trista rau...un fost coleg nu mai este printre noi si are si 2 copii...

si eu vreau s ane vedem saptamana viitoare, joi e ok si herastrau e ok cat de cat desi mergea un titan sau un tineretului ...si nu am uitat iau si fetele: pe matza sau georgia oricare din ele are nevoie

va pup

plec la ikea sa ii iau una alta fratelui meu...pleaca in anglia cu serviciul si suntem asa un fel de rasul plansul...ne bucuram dar ne si intristam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

he he, plecam la mare! sa se trezeasca copila, sa manance si-am plecat! prima iesire cu ea din Bucuresti

dupa care weekendul viitor mergem la Busteni (suntem nasi de cununie si fac nunta acolo) si weekendul celalalt mergem in Moldova (suntem nasi de botez). Deci o sa fie plimbata fata

sa aveti un weekend frumos si ne auzim saptamana viitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Alexa pe ce luni ti-au intrat banii? pt ca mie mi-a intrat mai putin decat calculase eu. :(

Fetelor aveti dreptate , "totul pana la copil" , sunt de acord cu asta si intr-adevar noi ducem tot greul , si copil si intretinere casa... insa sa nu uitam ca sotii nostri sunt si ei tot oameni si treb sa incercam sa vedem unde e problema ca sa o pute rezolva.

Mergi la inceput