Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (22)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Buna seara, fete dragi!

Haideti sa propun eu o zi: joia viitoare, acelasi loc, aceeasi ora? Ileana, uite pentru tine promit sa nu mai sparg gasca si sa alaptez si in public, daca promiteti sa nu imi faceti poze

Georgia, Tudor a luat 100g in primele doua saptamani din luna a 5-a... dar mi se pare ca s-a mai rezolvat cu refluxul, asa ca am sperante ca vom recupera ceva. In schimb nici el nu mai doarme ca inainte! Noaptea se trezeste de 3 ori si de fiecare data ii dau sa suga, iar ziua mai mult de 30 de minute nu doarme - si are cam 2-3 reprize din astea.

Suzieq, poate te ajuta fetele cu retete, eu sunt antitalent! Conserv doar prin congelare (ce se preteaza la congelare, desigur).
In ceea ce priveste oprirea lactatiei, solutia Adrianei e cea mai buna/ naturala, e identica cu ce se intampla la diversificare. Exista si tratamente medicamentoase, dar nu e cazul la tine.

Adriana, am inteles! Sanatate multa si rabdare cu schemele complicate de tratament!

Mady, si eu as zice tot ca Denisa, fara biscuiti la inceput.

Gianina, as incerca-o cu orice (potrivit varstei, desigur) doar sa manance ceva. Pe de alta parte, nu uita ca hidratarea e vitala, nu mancarea. Hai curaj, ca trece!

Ileana, ascult-o pe Alice, nu ai de ce sa-ti faci griji! 20g pot fi de la o vezica plina versus una goala! Oricum ritmul de crestere se incetineste acum.

Noi am avut o zi destul de calma. Am avut nervi sa ii fac Sofiei curat in jucarii, asa ca asta am facut dimineata, apoi am facut ceva de mancare (gratar cu salata, numic complicat), iar pe seara am iesit un pic afara. Maine mergem la tara si abia astept! Il ducem pe Tudor pentru prima data in vizita la bunica mea.

Sa aveti un week-end frumos si racoros!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

No buna dimineata dragelor,
Din oaresce motiv de la 5 cand a mancat pruncul nu am mai putut adormi . Asa ca la 6 am intrat in baie si m-am rasfatat , iar acum am timp sa mai scriu si eu ca omul de pe laptop si nu de pe telefon.
Leti drum bun sa aveti! Si eu as vrea sa ajung la bunicii mei, dar 600 km nu pot inca sa il duc pe Toma.
Altesa distractie placuta la Moeciu. Noi in Bran mergeam de obicei la o pensiune. Ma apuc de macarons cand ma lasa ficiorul sau cand reusesc sa imi fac timp sa angajez si train pe cineva . De luat in greutate, Toma a luat in ultimele 3 saptamani 60 g/ saptamana apoi 100 g/ saptamana apoi 120 g/ saptamana. Acum are undeva in jur de 8550 si 70 cm (masurat aseara).
Ileana te bat! Eu pe Toma cand il cantaresc am si diferente de 100 g la interval de 30 de secunde. Se foieste, da cu mana de perete, de masa, de mine. Oscileaza cifrele alea de poti ameti. So, la varsta asta nu ne mai impiedecam de 20 de g, nici macar de 100. Starea de bine vs rau a copilului se vede deja si in altele
Gianina respira adanc si relax. Citeste aici despre cat ar trebui sa manance bebele: http://wholesomebabyfood.momtastic.com/howmuchbabyeat.htm
A baby's tummy is the size of his fist - remember this as you are feeding him; it doesn't take much food to make a "meal"!. Si inca o chestie: Many parents find their babies will push the food out of their mouths on the first few tries. This is normal however it may also indicate that your baby is not yet ready for solid foods. Only you know your baby and will be able to decide if baby is truly ready for solids.

Georgia Cum mai e gagalicea? A dormit mai bine peste noapte?
Adriana si sa te faci bine repede!
Alexa eu am luat perna pentru Toma. Din cand in cand mai sta pe ea, dar nu foarte mult. Depinde de cat de foit e copilul Eu am povestit cu 3 medici si toti imi spun ca isi va reveni forma capului cand va incepe sa stea mai mult la verticala. Pana la 1 an jumate 2 se definitiveaza forma capului.
Bulinutz sa stapanesti sanatoasa masina. Si eu sunt cu tanculetul, dar e mai safe pentru copii asa. Plus ca unde stam noi e nevoie de 4x4, mai ales iarna. Daaar, si eu am promisiuni de decapotabila si chiar de motor
Ursulet m-am uitat pe cashcow. Pare interesanta ideea. O sa tin minte data viitoare cand mai am ceva de comandat online.
La multe lunite Ilinca de Mady, Iris de Bia, Eva de Anca si Cristian de mrg! La multe lunite pentru maine Maria de Gianina si Matei de carpediem!!
Eu astept sa se trezeasca trupa, mancam si plecam in Maramures, la soru-meu. Sper sa se comporte bine Toma si la drum si la dormit in alta casa pentru prima oara.
Va pupacesc si sa avti un weekend minunat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Eram sigura ca ma puneti la colt si...aveti dreptate sa o faceti! Nu mai fac!De fapt, pe 21 mai cand i-am facut vaccinul avea 8060 gr iar acum are 8630 gr. Ce naiba mai vreau, nu stiu...
Letitia, care va sa zica, ai avut curaj sa intri in camera cu balauri? Felicitari pentru curaj!
Anda, ce frumos...Maramures! Drum bun si petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

La multe lunite frumoase!
Ilinca bulgaras de Mady
Iris Ameli bulgaras de biancabia
Cristian bulgaras de mrg
Eva Georgiana bulgaras de anca_cls


Carina multumesc de raspuns

Week-end placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

La multe lunite Ilinca , Iris, Cristian, Eva!

Multumim si noi pentru urarari! Eu va citesc zilnic, seara. V-am admirat pozele de la intalnire, eram la munca, si asa va invidiam...

Mady Si Beatrice la 5 luni tot 6 kg are Cred ca suntem campioane la categoria musca
Beatrice a luat 420 g din luna 4 spre 5.

Eu nu prea ma stresez cu kg, ca n-are nici un rost, atat timp cat e sanatoasa. Pai daca va vede pe mine ca tot vreau sa slabesc, ce exemplu sa ia? S-o fi gandit ca tre' sa fie slim In orice caz, la 6 luni ma duc sa ii fac si eu analize la sange. Ieri cand a venit doctoritala controlul de 5 luni, a fost f incantata ca Beatrice sta singurica in fundulet. E drept nu sta f mult, dar cica e devreme inca. Alice, am fazut pe FB ca Radu al tau statea singurel in fundulet! Cat timp sta asa (singur)?

Legat de kg mele sunt fericita momentan - am ajuns la 52. Deci mai am de dat jos 2, de care nu imi fac griji, imi fac griji de "moliciunea" carnii de pe burta. Cred ca de abdomene tot nu scap.

Am inceput un pic mai devreme diversificarea. Ieri i-am dat prima data cereale (de orez, simple) - in biberonul de seara. A papat tot fara commenturi De sapt viitoare incepem cu legumele.

Un weekend frumos va doresc cu bebei mancaciosi si cuminti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Faith, te invidiez (in sensul bun ) pt greutate. Eu abia mai incap in haine si asta e singurul motiv pt care ma bate uneori gandul sa renunt la alaptat. Oricum mi-am impus sa ma tin tare pana la 1 an, dar ma ingrozesc mai ales cand, desi stiu ca asa e , mi se spune ca m-am ingrasat!Urc scari pana la 4 de cate 5 ori pe zi, trag tare si la bicicleta, dar degeaba daca bag in mine cat in combina Si mi-e o foame continua!

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Ana, stai linistita ca eu si dc ajung la 50 tot nu voi fi ca inainte. Inainte avea 46, dar nu-mi convenea ca eram prea slaba, de-aia acum vreau sa raman la 50. Nici nu sunt inalta, eu 65 kg aveam in luna 9 de sarcina, dar stiu persoane care sunt mai inalte, si la 60-65 arata excelent. Relativa treaba cu kg.
Mie mi-a scazut lactatia pana la 0 treptat de cand am inceput servul. Incepuse sa refuze sanul din ce in ce mai des pt ca ziua era pe bibe cu LM (teroare cu mulsul...)sau LP. Si tot de cand am inceput servul am si slabit. Cred ca e foarte greu sa dai jos cand esti acasa si alaptezi, eu una mancam non stop cand alaptam. Acum nu mai simt nevoia. Mananc 2 mese pe zi si cam atat. Si totusi, am privat-o pe cea mica de dreptul ei la LM, si pentru asta inca ma simt vinovata




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Faith, e greu, imposibil, cred, sa alaptezi dupa ce incepi serviciul. Ca mame facem sacrificii, asta e situatia, e bine insa ca exista alternativa. Nu te invinovati, stiu ca ai ales solutia cea mai buna in conditiile existente.
Cat despre kg, la inaltimea mea de 1.66 doar la 66 de kg as vrea sa ajung, adica nu mai putin de 12 kg , nici nu-s multe!


Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_G

Urrraaaa!
Mi-au intrat primii banuti pe card (indemnizatie / alocatie)!


O noapte linistita!

Alexa, mami de bulgaras - piscotel Alexandru 22.02.2012


super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Fetele, imi pare rau daca nu va raspund la ce discutati dar sunt tare suparata si amarata. Nu ma mai inteleg cu sotul din cauza cainelui. V-am povestit ca a luat un caine care se va face mare de tot, ei bine mie mi-a ajuns. A latrat de ne-a innebunit primele nopti, curtea e plina de rahati ca nu avem voie sa o scoatem pana nu termina cu vaccinurile, totul e ravasit afara pentru ca deh, e mica si vrea sa se joace. A trezit copilul de 2 ori noaptea trecuta si a trebuit sa-i inchid geamul si la 3 sa ma mut cu el in alta camera ca sa poata dormi.
Cand vine sotul acasa se joaca cu cainele si e mai interesat de el decat de copil.
Eu una sunt la capatul rabdarilor si cand ii spun imi zice ca sunt exagerata ca e doar un caine dar e mai rau decat daca as avea alt copil. O gramada de bani se duc pe potaie. O sa se faca de 50-60 kg, va dati seama cat o sa coste mancarea atunci? In conditiile in care am vrut balansoar pentru copil si mi-a zis ca nu se justifica, ca suntem in lunile in care eu nu iau nici un ban de la stat si asa mai departe. Dar de caine a avut bani.
La 3 dimineata am iesit afara si am batut cainele pana a reusit sa fuga. Eu nu am dat in nici un animal pana acum dar m-a adus la disperare. Ieri eram afara pe terasa cu copilul si a sarit pe mine sa se joace si a zgariat baiatul la piciorul si e o zgarietura destul de mare.
Sunt ingrozitor de obosita si de deprimata cand vad ca principala preocupare a sotului e animalul, nu noi, nu eu sau copilul. Nu ma mai descurc singura, izolata cu copil si jivina asta. Iar partea nasoala e ca trebuie sa ma imprietenesc cu ea ca daca nu socializez cu ea mai des o sa prinda ura pe mine cum deja cred ca incepe si nu e bine sa te urasca cainele de 50 kg al familiei pe care-l ai in curte.
Si cand ii zic sa o dam pune pe seama oboselii, ma trimite sa a culc sau se comporta cu mine ca un copil cu toane. Si nu mai pot asa.
Fac curat in casa, spal, calc, ingrijesc copilul si sunt mereu singura, izolata,saptamana trecuta am iesit o ora sa luam repede niste haine copilului, o ora la magazin sa-mi iau niste balerini si alta ora la vaccin ieri. In rest nu fac decat sa strang si sa fiu singura. Nu mai pot. Imi vine sa plang in continuu.
Nu mai suport cainele si mi se rupe ca sotul meu pune animalul inaintea mea si a copilului si ca e mai fericit de animal decat de copil. Mi se rupe sufletul.
Trebuie sa ma gandesc serios ce e de facut pentru ca e evident ca avem o problema mare, cainele e doar rezultatul problemei ca nu cred ca un om normal sau un om care-si iubeste familia cu adevarat pune binele cainelui mai presus de binele bebelusului.

Mergi la inceput