FIV CU OVOCITE DONATE - Cap. 22

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Looana, eco morfologica se face de trei ori pe parcursul sarcinii, la 12, 20-22, si ultima la 32 s. Acestea sunt niste ecografii extrem de minutioase, chiar daca acum ti se pare ca il masoara pe bb pe toate partile cand vei face morfologica vei vedea diferenta. La mine a durat cate 40 min de fiecare bb. In afara de parametri pe care ii masoara si dr meu bilunar - lungime femur, diametru biparietal, stomacel, greutate, la ecografia morfologica se face inventarul amanuntit al tuturor organelor interne si se verifica anumite lucruri care pot indica prezenta unor malformatii, se masoara fluxurile pe arterele ombilicale, cerebrale, uterine. De obicei morfologiile le fac dr specializati in medicina fetala, nu dr ginecologi.cam astea sunt diferentele. Oricum, cred ca mai ai o luna pana la morfologie.pupici


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Pai asia, probabil ca au pt voi blastocisti rezultati de la doua perechi diferite de donatori, sunteti un caz fericit, probabil ca le-a fost destul de usor sa gaseasca cupluri care sa se potriveasca cu caracteristicile voastre. In mod normal nu prea ai posibilitatea de alegere, cel mult poti refuza.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Hop si eu, iar la voi
asia, zic si eu ca si Brigit-> caz fericit, poti alege tu! pe mine m-a intrigat ce-ai scris la inceput..imi detaliezi, te rog mult? deci ai facut 3 fiv-ui cu ovo donate si n-ai reusit? am inteles eu bine? daca da, unde le-ai facut? si alte fiv-uri cu oo proprii? in Franta? oricum, mi-a sarit inima o bataie, cand am citit...sper sa fii inteles eu aiurea
Bichi, prietena ta (cea cu Belgia) a reusit macar? jeeeezz, ce scoruri
girls, Looana, cum traieste in Germania are nevoie de reteta pt (aproape) orice medicament..aspirina, i-o da asa, la liber asa e si-n Austria & Ungaria..in RO in schimb, recomand sa nu va mai bateti capul, cumparati de la farmacie direct, fara a mai pierde timp (si poate bani pt cate-o "consultatie") ca sa va prescrie cineva ceva, ce puteti cumpara pur si simplu..


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Asia, daca faptul ca pune accent pe educatia donatorilor ti se pare ciudat, sa stii ca este un criteriu foarte important cand clinica alege donatorii. Si foarte mult recipienti intreaba de nivelul de educatie si de inteligenta al celor ce sunt, de fapt, parinti biologici.
Eu, cand am primit oferta de embrioni, prima oara am intrebat ce scoli au donatorii si daca sunt persoane inteligente si abia mai apoi am intrebat cum arata. Pentru mine a fost foarte important ca viitorul nostru copil sa aiba un nivel de inteligenta comparabil cu al nostru.
Oricum, doctorul meu mi-a spus ca donatorii lor, TOTI, au educatie superioara sau sunt cel putin studenti in curs de educare. Apoi, au facute o seri de teste de inteligenta si genetice, ca sa fie convinsi ca totul e ok. Si, mai au si o istorie medicala a familiei apropiate, iar cei cu cele mai mici probleme sunt respinsi.
Cam asa sta treaba la Reprofit, dar imi inchipui ca asa e peste tot (sau asa zic eu ca ar trebui sa fie).
Iar, in concluzie, zic la fel si eu ca fetele. Ce norocoasa esti ca ai de ales. Eu am avut doar de zis da sau ba, ca nu am avut mai multe variante.
Bafta maxima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Ioi, sa nu uit, Dorinta, iti doresc un beta gigantic, cam cat pentru doi bebei. Hai ca pana acum, toate fetele cu embrioni donati s-au gravidit, asa ca nu se poate sa nu fii si tu in turma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorinta2012 spune:

Alina_alba, Smaick; Raisa 2012;Ivisor Cocolino 2010 Brigit Sper Amaliaro Dubinaus Irilac31 Bichi Teli Miracol11 va multumesc tuturor pentru urari si gandurile bune pe care le-ati trimis catre mine!
Miracol11 ma simt absolut normal - nu mai am acele crampe usoare de ieri - parca nu mi s-a intamplat nimic. Sper sa nu fie de rau aceasta liniste. ET mi l-a facut Marcel si incurajandu-ma mi-a zis ca imi garanteaza ca cel putin unul se va prinde. Atunci parca brusc mi-am amintit de Smaick si ei ii garantase si uite...
E grea asteptarea deja imi trec fel si fel de ganduri...
Dar poate Doamne Doamne ma va face si pe mine fericita. Doamne ajuta!
toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

huh, Dorinta, bafta si pumnici stransi neaparat si din partea mea..eu cum sunt doar in vizita aici, mai pierd sirul

Iri, DT fara emotii..la tine, iubito, nu prea conteaza amanuntul respectiv..frumoasa ta varsta de 33 ani nu o sa strice ecuatia, rezultatul va fi excelent..la Coco (44) diferenta e de 20 ani si conteaza..la 44 ani, ovulele sunt deja imbatranite, riscul de Down enorm, o sarcina fara probleme o intamplare, nu o regula, in consecinta si "amanuntul" (n.r. varsta reala a ovulului) e esential
la cele tinerele, amanuntul respectiv poate easy sa fie trecut cu vederea si "contzed-ul" din Cehia/Ucraina sa ramana, in continuare, incognito


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Dorinta, multa bafta! Iti tin pumnii sa iasa un beta frumos :-)
Fetelor, am vazut ca discutati mai devreme despre medicamentele din schema de tratament care se gasesc pe la noi si ziceati ca v-ati comandat Estrimax de la farmacia clinicii... De ce nu ati luat Cyclo-Progynova pastilutele albe? Nu e bun? Eu asta ma gandeam sa iau, ca se gaseste la noi...
Pup!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot, AMH 0.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bichi spune:

Buna fetelor!
Asia eu am ales donatoarea cand am fost la prima vizita la Unica dintr-o lista de 5 fete. Trebuie sa-ti spun ca am insistat eu pentru o studenta de 22 de ani care studiaza aceeasi facultate pe care am facut-o eu!
Nu avem nimic in comun: eu sunt blonda cu ochi caprui si donatoarea mea este castana cu ochii verzi! doar inaltimea si greutatea este buna! deci copii mei vor fi total diferiti de mine, dar asa am vrut eu! Am insistat pentru studii, conteaza mai mult!!!
Oricum este greu sa gasesti doua persoane care seamana.
Lara prietena mea a reusit, dar are doar un copil si nu are nimic congelat.
Eu cu jumatate din cat a cheltuit ea astept doi si am si 3 blastocisti si o morula congelate!
Fetelor si eu am spus cand am facut analizele pt. bi test ca donatarea mea are 22 de ani, este foarte important, pt ca eu am dublu!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Lara, sa stii ca se modifica riscurile chiar si pt cele mai tinerele. In fct de varsta mamei free hcg este transformat si se obtine un indicator Mom, care ala da riscurile impreuna cu masuratorile de la eco.
Mie mi-a calculat si cu varsta mea, 34 la data conceptiei, si cu a donatoarei, care avea 20. E adevarat ca nu intram in zona de risc nici cu varsta mea, insa asta a fost datorita free hcg care era fff bun, de obicei la gemeni iese f crescut.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput