FIV CU OVOCITE DONATE - Cap. 22

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Seara buna fetelor harnicutelor,

iar am mult de recuperat
Looana sa-ti traiasca baietelul si sa ii urmeze si fetita ca sa aveti o pereche frumoasa
Alina bine ai revenit si bine ca s-a terminat toata nebunia si ca sunteti sanatosi si tu si bebele.
Dorinta si felicitari pentru puiuti. Tinem pumnii sa stea cu tine 9 luni amandoi
Amalia sa te auda DD si la anul sa plimbam amandoua carucioare ca si toate fetele de aici si de pe alte forumuri;
Fetelor nici nu stiu cum sa va spun-mai tineti minte din copilarie povestea cu "nici calare nici pe jos, nici imbracata nici dezbracata..." ei cam asa sunt eu acum -am un beta hCG de 13 dupa ce miercuri l-am avut de 8. Asa ca sunt "putin gravida" ca beta e incert...Inca nu le-am scris celor de la Brno ca efectiv nu stiu ce sa le zic. Poate ma clarific luni.
Fetelor va pup pe toate gravidute si aspirante ca nu mai pot scrie ca am creierul in ceata si nu vreau sa omit pe nimeni.
Va doresc un weekend superb.
La noi miroase minunat a tei. Avem in apropiere o alee plina de tei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Sa stiti ca si noi am insistat pe studii, insa la Brno majoritatea donatorilor provin din randul studentilor, pt ca e un important centru universitar, chiar peste drum de reprofit e unul din campusuri.

Convingerea mea este insa ca nu suntem in totalitate conditionati genetic; desigur ca ma intereseaza ca bebeii mei sa aiba parinti cu studii, insa cred ca pe zona asta educatia si mediul isi spun mai tarziu cuvantul mai presus decat orice zestre genetica


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Sandy, dar in ce zi de la transfer esti?
Asa este, valorile sunt incerte, dar sa nu fi facut analiza prea devreme


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Brigi sunt ziua 30 de CM.
Eu eram planificata la Brno in 15-16 iulie pt transfer. De asta nu stiu ce sa le zic celor de la Brno.
Am zis sa incerc un ultim FIV cu ovo proprii asa intr-o doara ca am zis ca nu pierd nimic si aveam Brno la orizont.
A mai fost o fata aici pe forum acum 2 ani si ultima incercare ininte de donate a fost cea norocosa.
Am discutat cu 5 clinici (Austria, Turcia, Cehia si Roamnia)si 4 m-au bagat intr-un sablon -la varsta ta nu mai produci ovo si embrioni nici atat etc...
Am gasit o dr care insa s-a uitat mai atenta la anlize, ovare, istoric si a zis ca merita sa incercam...si am incercat..si am produs 7 ovo si 5 embrioni 4 de grI 8 cel ziua 3 si 1 de gr 2 5 cel ziua 3 (toti fara fragmentatii). Si ca sa iti raspund la intrebare sunt ziua 14 de la ET, deci nu e devreme, doar ca valoarea a crescut dar nu s-a dublat. Incerc sa fiu cat se poate de pozitiva si sa ma gandesc ca luni valoarea va fi Ok. Poate e micutul mai lenes si s-a implantat mai traziu.
Pupici pe tine si burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Sandy, stiu ca e greu cu incertitudinea, dar sa stii ca eu am o prietena care s-a fiv-uit si, la dozare, avea beta cu val 5. Atunci eu, atotstiutoarea, am si categorisit-o ca nu e gravida ( ca stiu ca 5 e chiar limita). Dar, bebele ei a fost mai lenesut, cum zici si tu si s-a prins mai greu, dar acum are o burtica voluminoasa si e tare fericita. Deci, parerea mea e sa nu te descurajezi inca.
Ce embrioni ai bagat? De ziua 3 sau 5? Ca si asta cred ca conteaza...
Si eu am avut beta micut. Am avut 60, in ziua 14 de la ET, dar a se nota ca am avut embrioni de ziua 5, hatching amandoi. Deci, premisele erau bune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:


Brigit, sis, stiu ce zici, dar..pana la urma DT asta, e o evaluare a riscului de Down, calculat cf unei formule matematice, rezultatul fiind incadrat intr-un interval de risc..la fetele tinere, unde varsta nu le duce in zona fals pozitiva, riscul de Down oricum iese redus, deci nu creeaza un stress rezultatul, incadrandu-se in zona de risc mic ->> le permite sa nu dea explicatii gen fiv cu ovo donate/embrio donati, numai daca vor ele..imi inchipui ca multe, ca si iri, aleg sa nu o faca din motive obiective si subiective..stii si tu ce greu e, sa ai un dr in care sa ai incredere totala, ce repede circula zvonurile, mai ales in orasele mici si pot sa le inteleg perfect alegerea..la asta ma refeream
la fetele over 40, din pacate e imposibil, pt ca lor varsta nu le mai permite sa fie discrete si tre sa se spovedeasca, vor nu vor.. altfel rezultatul pozitiv, chiar daca nu e real le produce un stres, cu atat mai mult cu cat, medicii vor face presiuni pt amniocenteza..
mi-e ciuda pe viata asta uneori, de mor..povestind cu o gineco de fiv, imi relateaza la un moment dat, povestea unui cuplu care a apelat la ovo donate, spunand ca nu poate sa accepte/inteleaga o astfel de optiune
doctora respectiva era tanara rezidenta (pana-n 30), probabil fara probleme de fertilitate si sincer, imi venea sa-i dau o palma ma calca pe nervi oamenii judgemental, care judeca situatii pe care nu le cunosc si nu au cum sa le evalueze..in fine, ideea e ca si eu, dac-ar depinde doar de mine, as alege sa nu zic..gineco mea e si gineco cu care a nascut cumnata si o prietena buna, secretul profesional, in Ro e tratat superficial, vb unei colege, orice secret rezista pana la prima tigara..
Bichi, adica ai facut cu ovo donate si ti-ai putut alege donatoarea dintr-un numar de 5, in baza criteriilor enumerate?? pai, asta-i grozav (btw, si eu sunt saten inchis cu ochi verzi)
fetelor, la Reprofit e tot asa? sau ce stii despre donatoare cand ti se propune? ati putut sugera varsta si studiile? pe mine ma fascineaza oricum subiectul, cu atat mai mult cu cat, aproape as spune ca e cu succes garantat..si eu imi doresc succes in problema asta, de atata timp
Sandy, dc nu-i cu suparare cati ani ai? fiv-ul inteleg ca a fost in Ro?
va pup, girls
o admiratoare infocata


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Lara, draga!
Vorba scriitorului, nu stiu la altii cum e...dar mie, la Reprofit nu mi-au dat o lista din care sa aleg. Mi-au prezentat ce varianta au (caci aveau doar una care sa se potriveasca cu noi) si m-au intrebat daca sunt de acord. In prima faza, mi-au spus de ambii donatori ca se potrivesc cu caracterele noastre fizice, cati ani au si grupa sanguina. Mie normal ca nu mi-a fost de ajuns si am inceput sa intreb (cu piticii tropaindu-mi de zor pe creier). Si am intrebat de educatie, IQ, analize genetice, istoric de boli in familie si, inclusiv daca arata ok. Cu riscul de a parea foarte ingamfata, nu am vrut embrioni de la vreo uratanie proasta, pentru ca nici eu, nici sotul meu nu suntem nici hidosi, nici batuti in cap. Si, sincer, mi-au convenit raspunsurile lor. Mai ales ca nu au omis nici o intrebare de-a mea. Mi-au spus ca educatia superioara si infatisarea placuta sunt criterii importante la ei.

Si, ca o paranteza (nu stiu daca am mai scris, dar, na... batranete, haine grele ), sa va mai zic ceva.
CAnd am ajuns cu sotul meu la clinica, am nimerit din greseala la alta receptie decat cea pentru ET. Si am vazut acolo un card de fete foarte tinere, care evident ca se cunosteau dupa cum povesteau. Si, ne-am gandit noi, logic, ca alea ar trebui sa fie donatoarele. Si vreau sa va zic fetelor, ca atat erau de faine, am ramas masca
Deci, eu una, m-am linistit cu infatisarea donatoarelor. Si cu celelalte aspecte, am incredere in cei de la clinica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Amalia uite unde a ajuns bucalata http://img651.imageshack.us/img651/922/bpuplfzyny.jpg

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Sigmund Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa2012 spune:

Salut! I-am intrebat si eu pe cei de la Reprofit daca imi pot da ceva date despre donatoare?In prima faza s-au facut ca nu observa intrebarea.
Am insistat cu intrebarea si le-am amintit ca la inceput le-am trimis o fotografie cu mine si apoi inca una cu mine si sotul meu(ca sa nu ne trezim cu vreun bronzat din doi blonzi).In treacat mi-au raspuns ca seamana cu mine,cea din poza.Nu stiu daca sa ii cred sau nu,dar nu ma mai gindesc la asta.Ma rog la DD sa fie bine.
Va doresc un sfirsit de saptamina frumos si linistit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Lara, sis, ador sa te citesc. Ai dreptate, sunt conjuncturi si conjuncturi. Imi dau seama ca uneori e imposibil sa gasesti canalul de comunicare cu anumiti oameni si daca te prinzi ca sunt genul la care secretul rezista pana la prima tigara- mi-a placut expresia asta, mai bine nu. E motivul pt care de ex nu voi pune pe forum public numele si data de nastere a bebeilor. Deja devii f usor de reperat.

Despre donatoare noua pe scris nu ne-au dat decat info pe care li le permite legea. Adica an de nastere, grupa sanguina. Insa coordonatoarea ne-a zis clar ca dr va putea disuta cu noi orice detaliu, si asa a si fost, nici noi nu am dorit sa parem ingamfati dar pana la urma e dreptul nostru sa stim.

Ah, si Alina, la receptia cealalta am facut eu consultul de endo, au cateva camere unde fac consultatiile. Eu am insistat sa imi vada ei endo cu o zi inainte de transfer -nu ca as mai fi putut face ceva in caz ca era necorespunzator, dar, de, pitici- si ne-am prins si noi ca fetele care veneau acolo sunt donatoare. Una din ele era chiar super faina, la care eu ii zic lui barbate-miu: sper ca si a noastra e la fel. La care am inceout sa radem, ne-am amintit amandoi de bancul cu dr, nevasta si amanta.

Sandy, sper din tot sufletul sa se fi prins mai tarziu si beta sa evolueze bine


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput