Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 6

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Meg, eu sunt pe aici, lucrez.

Happy, macar i-ai mai da niste anticorpi si niste enzime.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, nu stiam ca se si baloneaza Bianca, si Miruna se baloneaza si asta amplifica refluxul. Azi facem coprocitograma si calprotectina din materii fecale, ca sa vedem daca-s probleme cu intestinul cica, sa aflam de ce se baloneaza si fara lactoza si luni o sa ne zica medicul in functie de astea.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Happy ce tare! baga muls!
Dana merci de pontul cu albirea. Si eu sunt fan substanta asta, am deja borcanel dedicat pt ea
Chito ma bucur f tare pt voi. Tot Stamate recomand si eu.
Ronina ca sa-ti dai seama de dintisori trebuie s-o lasi sa te muste. Sau poate o supara caldura si atat. Cu cantaritul m-am mai linistit, am scris si pe grupul de suport alaptare si tot asa au zis si fetele ca atata vreme cat ia in greutate sunt f normale diferentele astea.
Meg si eu mai am seri in care dorm amandoi (la 10 sigur au inchinat steagul), dar ma prinde 1 noaptea uitandu-ma la tv si rontaind seminte de tot felul. Sunt distrusa, mi s-a terminat Cougar Toooooown (ca mi-am adus aminte de tv)
Dana nu spui tampenii. Si eu ma feresc de aluminiu (si ca vase pt mancare). Pt subrat eu ma sterg cu apa cu bicarbonat. Orice deodorant imi da niste mancarimi de imi vine sa ma scarpin ca ursul Baloo
Eu sunt fresh. Fata a dormit de la 22 la 5 M-a trezit iar la 6.30, dar dormind atat timp fara intrerupere zici ca au fost cel putin 12 ore (ah! ce vremuri!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Mi-ati starnit si mie curiozitatea cu diversificarea si am inceput sa caut pe net, cum se face samd. Deja incepe sa mi se para greu, acum e simplu cu laptele, doar CAT conteaza, nu ce si cum :)

dara, ziceai ca pare mai mult reflux decat otita ceea ce descriu eu. Si mie mi s-a parut la fel, momentan am urmarit sa vad ca ia in continuare in greutate, si ca mananca macar 100-120 la masa. Vad ca ultimele zile a plans mai putin la masa. Cand ar trebui sa ma ingrijorez si sa merg la alt medic? Pediatra mea a spus ca sigur nu-i reflux
Apropo de mancat, ieri toata ziua piticul meu la fiecare masa a dat din maini si din picioare intr-una cat a mancat. Abia il tineam Nu plangea, dar era haios tare.

Legat de folositul bicarbonatului ca deodorant, stiam ca se amesteca un amidon de porumb, parti egale, ca sa nu irite. Eu umezeam palma si puneam umed pe piele fara sa frec prea mult, ca sa nu irit.

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Morning !

Vad ca sunteti puse pe glume - semn de bunadispozitie. Dana, Meg, m-ati facut sa rad dimineata asta - merci! chiar aveam nevoie.

Happy, sigur ca sa iei si patutul - de multe ori bebe nu agreeaza schimbarile; asa ca cu cat mai multe elemente cu care s-a obisnuit, cu atat mai bine.
Revine lapticul??? - asta ar fi o veste buna, daca mai vrea si Alexia...

Cojite, piele uscate - foloseam ulei de la Bubchen, dar pe fata parca nu-mi prea vine...dar au si crema; insa dupa cateva tentative cu crema am revenit la ulei, si a functionat destul de bine.

Bubu, bine ca a trecut! Cu mulsul nu lua in seama - nu poti sa evaluezi asa cat lapte suge bebe, fiindca bebe au cu totul alta tehnica de supt (mult mai eficienta de regula decat pompa)

De slabit... off ce subiect delicat; stangez cu incapatanare - am redus cantitatile de mancare, dar le compensez cu dulciuri si nu reusesc sa ma abtin. Iar Adri vrea sa mergem la bazin, si in plus vine vara, iar eu ma simt ca un hippo.

AC? ..;complivcat cu caldurile, dar aici nu e de vis - azi se anunta maxim 16 grade, maine maxim 13 - si noaptea e clar sub 10... asa ca la noi inca merge centrala.. ce daca e iunie?

Cu greutatea Lavinia ia in greutate 100-150g in doua trei zile, apoi stangeaza, apoi regreseaza un picut si isi revine... si tot asa; dar cred ca depinde enorm de cat amancat si cat a eliminat inainte de a o pune pe cantar; de aprox o saptamana e pe la 5kg; maine ne face pediatra cantarirea oficiala.

Vineri se pare ca a fost ok ... urasc sa fiu pisaloaga si sa ma tin de capul cuiva sa faca o chestie (pe care ar trebui sa o faca, si a promis ca o face si-apoi trage de timp aiurea), dar se pare ca are efect.

Dar acum dam de altele
Inca n-avem actele ok pt Lavinia si incep sa ma intreb daca le vom avea in timp util. Aici sunt mai relaxati - extrs de certificat de nastere in aprox o saptamana. A ramas ca se ocupa sotul de acte la Ambasada, ca e ingrozitor de multe lume pe acolo (solicitanti, nu angajati) si cozi infernale...doar ca el lucreaza si ne reuseste sa plece de la servici. Si-a luat liber in 30 aprilie... porasta alegere ca ai nostri au avut liber. Si de atunci n-a ajung.
Ne-am lamurit ca pasaport nu-i facem aici sa dureaza 2 luni ca sa-l primim; am zis ca ok, facem aici certificatul de nastere romanesc si un titlu de calatorie sa mergem in tara, si-i facem acolo pasaport (se rezolva in 2 saptamani). Am programat sa mergem azi (pt titlu de calatorie e musai sa mergem amandoi).
Ieri mai suna sotul sa intrebe detalii, intr-un final glorios reuseste sa vorbeasca cu cineva, si soc: pt certificat de nastere dureaza o luna si ceva... deci suntem la limita si mai bine renuntam; nu-i nimic, mergem sa facem titlu de caltorie ... dar nici asta nu putem, ca titlul e valabil 30 de zile si noi plecam dupa 15 iulie.
Bun, reprogramam cu titlul de calatorie; dar problema e cum facem in tara, ca daca stam inati dupa certificat de nastere, si doar apoi pasaport, tare mi-e ca nu ne incadram in timp.
Are cineva idee cat dureaza in tara inscrierea in registrul national a copiilor nascuti in strainatate si obtinerea certificatului de nastere romanesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Chito, ma bucur din suflet ca nu e nimic cu piciorusele
Dorinutza, ma bucur sa mai aud vesti de la tine.
Dana,Happy, si eu sunt f grasa, am aproape 20 kg peste ideal, deci obeza iar pe caldurile astea ma topesc si imi scade self esteem-ul, mai nou am un panaritiu la degetul mare de la piciorul stang si nici miscsre nu prea mai fac...mi-e groaza de operatie, ca am mai operat degetul respectiv si dupa sarcina cu Rares si e oribila anestezia cu xilina in talpa si intre degete
Singura consolare e ca sunt copchii sanatosi si voiosi
De beneficiile bicarbonatului de sodiu, am profitat la maxim in sarcina, ca numai asta imi lua aciditatea.
Happy, incearca sa mulgi si sa-i dai bibe, macar o masa doua pe zi, nici nu cred ca va simiti diferenta dintre LP si LM.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dara: daaa, ne balonam si noi, tragem la parturi intr-o veselie, degeaba stam la ragait ca nu prea iese pe unde vrem noi
Tala: da, poate fi si caldura ca nu o suporta, transpira in cap saracuta. Eu am bagat degetul si parca parca zgarie ceva pe-acolo dar n-as baga mana in foc, astept sa vad ce zice maine pediatra. Oricum e clar ca ceva o agita, acum e prima data de joi incoace cand doarme pe timpul zilei in patutul ei
Dia_tm: imi pare rau dar nu stiu sa-ti raspund la intrebare, sper sa rezolvati actele ca e aiurea rau sa te plimbi/astepti atat.
SuperMami: of of, doar cu operatie trece?

Si eu transpir ca un urs E cumplit cand o tin pe Bianca la san si imi picura apa pe burta, ne udam amandoua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

apropo de seriale..si eu sunt in sevraj!!

urmaream pe net o droaie de seriale care s-au terminat (cel putin temporar): grey's anatomy, private practice, the big bang theory, south park, gamily guy, american dad (ultimele 3 sunt animatii); apoi ne-au recomandat nite amici modern family..si in 2 saptamani l-am vazut pe tot, am ajuns la zi cu episoadele...

cougar town cum e? e comedioara?




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Miha, nu stiu daca merge, dar cred ca n-are ce sa strice, mie cand mi-a copt un deget de la picior si curgea puroi, fix la botez, am turnat betadina. E lipicioasa si murdareste, dar mi-a functionat de fiecare data. Cu betadina dadeam si la cezariana, deci e admisa in alaptare. Iar lu' maica-mea ii trec chestiile astea cu tinctura de propolis turnata. Si eu tot am tendinta dupa sarcina sa-mi coaca toate degetele, inclusiv pe la maini, nu stiu de ce.

Si am ramas cu sangerari de gingii printre altele, stie careva vreun remediu? Au inceput in sarcina si nu s-au mai oprit. Iar Clexane nu mai fac de ceva vreme.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Am sunat la Timisoara la evidenta populatiei sa intreb cat dureaza daca facem in tare certificatuol de nastere romanesc; cica 45 de zile ...sunt nebuni? noi stam o luna de tot, si in timpul ala trebuie sa rezolvam si cu pasaportul (care nu se poate face fara certificat de nastere).
...deci avem alta tema de meditatie; sper sa gasim o solutie;

Dara, cu gingiile dentistul meu de aici zile ca de multe ori sangerarile sunt din cauza de gingii inflamate, iar gingiile inflamate sunt din cauza de tartru, asa ca un detartraj poate ajuta; la mine a mers in sarcina; dupa detartraj zicea dentistul sa frec bine si gingiile cu periuta de dinti cand ma spal pe dinti...adevraul e ca dupa cateva zile n-au mai sangerat.

Am o d-soara mica si maraita... cred ca isi cere dreptul la plimbare...dar ploua intr-o veselie si nu se mai opreste; nici ieri n-am reusit sa iesim din casa; azi trebuie sa reusim, dar inca sper sa faca si ploaia asta o pauza.

Mergi la inceput