Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 6

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Miha, nu stiu daca merge, dar cred ca n-are ce sa strice, mie cand mi-a copt un deget de la picior si curgea puroi, fix la botez, am turnat betadina. E lipicioasa si murdareste, dar mi-a functionat de fiecare data. Cu betadina dadeam si la cezariana, deci e admisa in alaptare. Iar lu' maica-mea ii trec chestiile astea cu tinctura de propolis turnata. Si eu tot am tendinta dupa sarcina sa-mi coaca toate degetele, inclusiv pe la maini, nu stiu de ce.

Si am ramas cu sangerari de gingii printre altele, stie careva vreun remediu? Au inceput in sarcina si nu s-au mai oprit. Iar Clexane nu mai fac de ceva vreme.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)





Si eu tot cu detartraj am rezolvat problema in sarcina. Nu cred ca aveam tartru mai mult in sarcina, ci doar gingii mai sensibile. Si acum au inceput din nou sa deranjeze, deci trebuie sa ma prezint curand la dentist.

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Mersi, Dara voi incerca si betadina, dar ma tem ca tot la cutit ajung,acum am ceapa coapta si m-am bandajat, dar rana e adanca, sub unghie si nu prea ajunge nimic acolo si am acolo un colt crescut in carne care a provocat rana.Eu o pun tot pe seama sarcinii ca am avut retineri masive de apa si s-a umflat si degetul respectiv si n-am mai reusit sa fac pedichiura cum trebuie

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui megbeng

apropo de seriale..si eu sunt in sevraj!!

urmaream pe net o droaie de seriale care s-au terminat (cel putin temporar): grey's anatomy, private practice, the big bang theory, south park, gamily guy, american dad (ultimele 3 sunt animatii); apoi ne-au recomandat nite amici modern family..si in 2 saptamani l-am vazut pe tot, am ajuns la zi cu episoadele...

cougar town cum e? e comedioara?




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)


"lie to me" e super tare! asta ca am vazut ca nu e in lista ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

fete nu mi-o luati in nume de rau dar zic si eu... balonarea, refluxul, aciditatea sunt chestii normale bebelusesti care vor trece de la sine. la unii mai accentuate, la altii mai temperate! asta e, sunt mici si pana cresc e mai greu nitel, se mai si chinuie putin, dar vor trece de la sine. sfatul meu e sa nu va panicati si sa ii indopati cu siropuri/medicamente ca nici alea nu sunt chiar ok pt ei asa mici ...sa nu riscati sa dati in altele sau sa ii sensibilizati mai rau...
vorba Danei, bebelushii bebelushesc, iar problemutele astea fac parte din bebelusheala lor.

berea fara alcool face lapte ca de fapt e maltul care stimuleaza lactatia. asa si mie mi s-a marit productia de cand sunt pe Galactogil ca si ala are malt. bautoare de bere nu prea sunt si nu prea imi place nici cu alcool nici fara.

wow Ronina, dintisori? se prea poate sa apara! cerceteaza bine ca asta s-ar putea sa o supere. gingia e rosie (inflamata) pe langa dunga aia alba?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

salutare fetelor!
ma inscriu si eu in randul celor ce curg apele pe ele, mai ales de cand am nascut, cu kg stau bine, 5 kg in plus fata de cum eram, dar mor de cald, asa ceva nu mi s-a mai intamplat, mie si groaza cand tre sa alaptez, oare or fi hormonii?
acum o intrebare : voi la ce temperatura considerati ca bebele are febra, ca i-am luat temp fetitei si are 37, 2 , pe un pliant nurofen scrie ca temp pana la 38 sunt stari subfebrile, trebuie sa ma ingrijorez?
pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dia aceeasi problema o avem si noi. La anul o sa mergem in tara si vrem ss-i facem certif de nasterr rom si cica dureaxa 1 luna cel putin si noi stam 1lun si nu ne prea incadram. De aici nu-l putem face (inca) pt ca cica n-au suficient de multi angajati la ambasada din Chicago si s-a sistat serviciul. Sa vedem poate reusim sa facem procura si s-o trimitem in tara sa duca maica-mea toate actele si noi sa-l ridicam csnd ajungem. Cica ar fi si o taxa de urgenta dar nu stiu exact cat costa si cat dureaza.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaang
acum o intrebare : voi la ce temperatura considerati ca bebele are febra, ca i-am luat temp fetitei si are 37, 2 , pe un pliant nurofen scrie ca temp pana la 38 sunt stari subfebrile, trebuie sa ma ingrijorez?
pupicei


peste 38 luata in fundulet.
daca are 37,2 in fundulet, aia e temperatura normala a corpului la bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dia, mare porcarie cu actele romanesti. Eu nu le/am facut copiilor si nici pe ale mele nu le/am mai facut. Trebuie sa transcriu certificatul de casatorie si sa/mi fac buletin si pasaport. O gramada de bani si timp de pierdut. Finn are pasaport englezesc care a fost gata in 5 zile si la fel vom proceda si cu Euan. Poti face o procura la ambasada si sa rogi pe cineva din familie sa rezolve cu certificatul de nastere pana mergeti voi in tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

pai Bubu are 37,7 luata in funduletz si am scazut 5, ca asa stiu ca se procedeaza de aia am intrebat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mie pediatrii mi-au zis ca febra la bebei e dupa 37,8 in fundulet.

Miha, si la mine era coltul acolo si mai e si acum, dar a trecut cu betadina, insa intr-adevar era un pic mai in lateral infectia. Cam in in 2 zile de pus mi-a trecut. Adica a treia zi era ok.

Cu detartrajul sunt la zi, nu stiu, e altceva, mai ales ca-mi curge dintr-un singur loc, desi nu se vede nimic acolo.

Balonare la noi inseamna umflata burtica rau, au zis si medicii ca-i balonata vizibil, nu in sens ca are gaze, ci ca sta burtica umflata bizar si nu se dezumfla decat din cand in cand, cam rar in ultima vreme. Chiar daca face kk. Adica una e cand are gaze si le elimina pe orice parti si alta cand arata ca un balon burtica ei, e diferit. Oricum n-am dat nimic fara sfatul medicului, vreo 2 chiar. Acum nu ma mai ingrijoreaza refluxul, ca nu-si mai drege vocea, dar cand si-o dregea ma ingrijora pentru ca ii afecteaza mucoasa esofagului si nu-i de joaca.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput