Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 6

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corina_cb

dragi mamici,
sunt noua pe forum, vad ca voi aveti aici o comunitate foarte bine conturata, dar sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns. am si eu o strengarita de 2 luni jumate pe care o alaptez natural + LP in completare dupa aproape fiecare masa la san. prima data o pun la san si apoi, cand vad ca trage cu putere si intinde sanul si incepe sa planga ii dau LP cu biberonul. as vrea sa renunt la completare si sa-mi maresc ccantitatea de lapte dar nu stiu daca se mai poate acum, cand deja ea si-a facut un program de masa, de somn etc.
a mai trecut cineva prin asta si imi poate da un sfat, va rog?

multumesc!


Bine ai venit, Corina!
Vezi ca atunci cand trage de san si incepe sa planga nu neaparat nu mai e lapte, ci uneori pot face asa si de la reflux, dupa ce au mancat 50-60 ml le vine inapoi pe esofag si tu nu vezi, ca nu neaparat dau afara de tot laptic, ci simt ca si cum ii "umfla" un ragait care nu iese. Poti incerca la momentul ala sa o ridici sa ragaie, sa astepti si dupa aia s-o pui iar la san.
Uite aici e un grup de alaptare:
https://www.facebook.com/groups/sprijinpentrualaptareiasi/
si s.a mai infiintat unul aici:
https://www.facebook.com/groups/clinicadealaptare/

mesajul tau a fost, probabil, moderat si a aparut foarte sus, inainte de multe alte mesaje. Scrie mai multe mesaje (parca 12, cred) ca sa scapi de moderare, sa-ti apara mesajele unde trebuie.

Si, daca vrei, da-ne datele sa te trecem in lista.

Happy - e in natura omului sa se fofileze daca poate, nu inseamna ca nu-i pasa. Barbatii oricum nu prea-s facuti sa bibileasca bebei, chiar daca se mai nimereste vreunul mai responsabil. Da-i-o pe Alexia cand e la PC, cu zambetul pe buze si drag in ochi, si roaga-l s-o tina pana faci si tu dus. Sau mai incolo, i-o dai iar si spui ca ai putina treaba sau ca trebuie sa-ti citesti mesajele (ce crezi tu ca merge mai bine). Si mai incolo i-o dai iar. Ocoleste reprosurile. Nu functioneaza prea bine.
Dar soacra, nu te ajuta? Nu poti sa i-o dai ei in brate?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Scuzati-mi nestiinta, acu' aflai si eu ca exista autodiversificare, noroc cu grupul nou de alaptare zis de Meg.
Voi ce stiti despre asta, ati recurs vreuna din fetele care-s la al doilea, al treilea copil, la ea? A mers?
http://www.babyledweaning.com/
sau
http://autodiversificare.blogspot.ro/search/label/1%20GHID%20de%20autodiversificare

ma rog, se poate da cautare dupa "autodiversificare" - nici nu stiam ca exista pana acum, tare mi-s paralela .


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Dara da cauta pe net dupa BLW si gasesti multe info. Eu ma documentasem pt baiat dar nu prea a mers la noi. Voi incera si acum cu Mara cand va veni vremea.

Anca am trecut prin asta cu primul. Le-am raspuns asa "voi v-ati crescut copiii vostri, lasati-ma sa mi-i cresc pe ai mei." de multe ori am dat si eu vina pe pediatra, chiar le-am zis ca are alergie la laptele de vaca ca tinea musai (soacra) sa ii dea baiatului (am mintit caci nu are nimic dar nu scapam de ea). Oricum data ai intrebat, eu pana la 6 luni ni i-am dat nimic; ocazional cand il durea rau burtica ii faceam ceai Baby Calm de la Fares care nu are zahar si ii dadeam cu siringa max 5 ml.
Si pe mine m-a omorat mama cu Capraru dar i-am zis sa si-l bage undeva (ca imi permit cu ea) ca e invechit si prafuit. Si i-am dat exemplu de cate persoane din generatia mea au probleme gen gastrite si ulcer...oare de unde s-or trage? !
Ai incredere caci instinctul iti va spune ce sa faci. Nu permite altora sa te faca sa te indoiesti de tine.
Eu am inceput sa evit socializarea cu mame prin parcuri. Ies la plimbare si ma plimb nu stau sa vbesc discutii intile cu toate atotstiutoarele necunoscute in special babe sfatoase care ma scot din minti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dara, soacra-mea e plecata. si daca ar fi fost acasa, duminica se inchide in camera sa nu ne deranjeze. daca i-as duce-o.. nu ar zice ca nu sta cu ea. m-a ajuns oboseala asa.. pe termen lung. sunt 3 luni in care nu am facut altceva decat sa ma ocup de Alexia si vreo 5 luni de cand tot stau acasa. sau chiar 6. ideea e alta. ma supara ca nu imi induce nevoile. s-a mai discutat.
Marian nu are incredere in el cred. desi se descurca foarte bine cu Alexia, ma intreaba mereu inainte sa faca ceva. lucru care ma oboseste teribil. prefer sa fac eu decat asa..
intrebasem zilele trecute daca bebeilor vostri le-a copt a 2a oara vaccinul din mana facut in maternitate. Alexiei i-a copt acum iar. oare e ok asa?

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Happy, si noua ne-a copt a doua oara vaccinul, in sensul ca prima coaja si puroiul aferent i-a iesit la o baita mai lunga, iar acum vad ca iar are coaja si puroi. La asta te referi?
Anca, ai incredere in instinctele tale, nu in ce zice lumea, oricat de bine intentionata ar fi ea. Nici eu nu socializez cu mamicile din parc, Bubu

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Happy si noi suntem in aceeasi situatie cu vaccinul, tot a doua oara a copt , nu stiu daca e normal, eu il las in pace, se vindeca de la sine
si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare cu a ta, al meu sot s-a dus la fotbal acum intr-o seara dupa ce 3 zile eu am stat non-stop cu fata, am ajus la capatul rabdarilor si am urlat, dar inutil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Corina sa creasca mare si sanatoasa fetita ta! Eu cred ca se poate, insa nu pot sa-ti zic asta din experienta, dar iti recomand sa intri pe un grup de sprijinpt alaptare pe FB, si anume 'sprijinpentrualaptareiasi'. Sper sa reusesti acest lucru cat mai curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Happy, e normal sa revenim la probleme care ne macina in mod repetat, nu inseamna ca musai s-a rezolvat daca s-a discutat o data, putem discuta de oricate ori vrem. Stiu ca poate fi dezamagitor cand nu simtim ca e din proprie initiativa, dar atunci poate ai putea sa ceri fix asta: "m-ar ajuta foarte mult/mi-ar placea foarte tare/as avea mare nevoie, te rog, sa simt ca ai grija din proprie initiativa de nevoile mele de relaxare ; te rog, crezi ca poti sa ma ajuti cu asta? sa te gandesti tu singur cand ma vezi obosita sau ca stau demult cu Alexia, stiu ca n-o sa-ti aduci aminte din prima de fiecare data, insa m-ar ajuta tare mult sa vad ca incerci, ar insemna foarte mult pentru mine". Sau sa-i ceri sa nu te mai intrebe legat de Alexia, sa faca ce-l taie capul, ca sa poti simti ca iei pauza cu adevarat.
Ma rog, am pus eu ghilimele, dar nu e musai sa zici fix asa, normal, logic, ci cum vrei tu - dar oricum nu cu repros. Si din pacate trebuie tot perseverenta in a cere sa ni se anticipeze nevoile, daca asta e ceea ce ne dorim foarte mult. Ca omul daca nu e croit asa, o sa mai uite, si de-asta trebuie repetat.

Normal ca avem tot dreptul sa ne dorim nu doar satisfacerea nevoilor, ci satisfacerea lor din proprie initiativa de catre soti. Dar e util sa le spunem fix asta, ca avem nevoie, din pacate tot in mod repetat, ca orice altceva care se obtine cu munca in viata. Ne gandim noi c-ar trebui sa vina de la sine daca ne iubesc, dar nu e asa, pentru ca barbatii au alt mod de a iubi, nu e acelasi cu al nostru.
Insa stiu ce inseamna senzatia de copleseala, un pic de disperare si chiar poate fi neasteptat de greu sa fim mamici, asa-i.


Si la Miruna a reinceput sa coaca vaccinul, dar nu am zis daca-i normal sau nu, pentru ca habar nu aveam daca-i normal sa coaca de 2 ori. O fi de la caldura daca a inceput sa coaca a doua oara la mai multi bebei?

J.D., Sovi? Ce faceti?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Miha, da.. despre aia e vorba. vad ca si Dara si Dana spun la fel, deci m-am linistit.
Dara, ce frumos ai scris tu acolo. e atat de usor sa spui frumos niste lucruri.. dar da, m-a ajuns oboseala, ma simt coplesita si intru in panica. azi Alexia a fost maraita. chiar simteam si eu nevoia de putina liniste. acu' na.. nu e vina ei ca a avut o zi mai uratica.
azi am fost la bucatarie sa iau nush ce. Alexia era pe o aleza din aia de unica folosinta in fundul gol si cand facea pipi o mutam.. si am lasat-o asa vreo 3 ore cred. cand vin de la bucatarie (lipsisem 2-3min), el ii punea un pampers. premiera!!!! nu il punea el chiar foarte bine, dar i-am zis 'da, e foarte bine asa. excelent. uite, aici faci asa..' in ideea sa-l incurajez.
in fine. i-am facut baie Alexiei si ii zic 'as avea nevoie sa speli tu biberoanele, sa le pot pune la sterilizat'
si zice: da
da, care.. s-a transformat in.. mirela a spalat biberoanele. in timp ce le spalam, mi-am dat seama k am gresit. trebuia sa ii 'amintesc' ce a zis ca face.. nu sa ma enervez si sa le spal tot eu.
in general asa, sunt multumita de el. nimeni din cercul nostru de prieteni nu se ocupa de copil. (la tatici ma refer). el chiar se implica..
in schimb... mi se pare nervos in ultima vreme. el s-a lasat de fumat de o saptamana. poate fi si asta cauza nervilor lui?
eu clar.. ma declar depresiva..

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Anca, nu stiu daca exista solutii cu parintii...ei au alte idei...
Si mama a mai insistat un pic cu una cu alta si la Adri (rar...dar am avut discutii..;din punctul meu de vedere mult prea multe si inutile); si acum mi-a zis ca daca e cald trebuie sa ii dau apa, ca doar cu laptele meu degeaba si cat a fost la noi mi-a zis la un moment dat cand Lavinia plangea (si e un bebe care nu plange des si nici foarte tare) ca poate laptele meu nu e bun si de asta plange) - iar mama e genul de om super impaciuitor, care lasa dupa toata lumea doar ca sa evite discutii sau sa nu necajeasca pe cineva...si tot degeaba.
Cu apa... nu poti sa le spui ca ii dai? si gata...teoretic foarte rau nu-i face, doar ca nu are nevoie; dar in conditiile in care nu ia prea mult in greutate si inlocuieste o cantitate de lapte cu apa va lua si mai putin in greutate.
Cu sucurile tot asa... la Adri pediatra ne-a zis sa-i dam sucuri de la 7 saptamani sa ii faca pofta de mancare; i-am dat mai tarziu...oricum a foste xact pe dos, a inceput sa inlocuiasca lapte cu suc, sa pape mai putin lapte si sa ia si mai putin in greutate ... dar sincer nu cred ca vei reusi sa convingi generatia parintilor nostri de asa ceva, asa ca nu stiu daca merita efortul...
Oricum, succes! sa gasiti o cale sa va intelegeti cat mai bine.

Corina, bine ai venit! De putut de poate..;cu nervi si rabdare; fie dispare laptele praf (daca nu ii dai mult completare) si probabil vor fi proteste dar foamea de regula are castig de cauza; fie reduci treptat cantitatea de lapte praf...si daca bebe protesteaza dupa cantitatea redusa de lapte praf o mai pui eventual la san... pana cand LP dispare cu totul. (mai sunt si exceptii cand nu merge, dar daca bebe n-a renuntat pana acum la san, sunt sanse mari sa mearga).

Happy, imi pare rau ...sper sa fie trecator; daca s-a lasat de fumat clar e si el in toane proaste, dar daca reuseste sa renunte la fumat merita . Si eu mai vorbesc uneori cu attai si zice ca face o chestie - si o si face, dar uneori mai tarziu si n-am eu timp si chef sa astept si o fac eu...dar cu bombanelile de rigoare, ca "daca n-ai chef zi-mi macar de la inceput sa stiu cum ma organizez" etc.

Noapte buna!
maine am prima sesiune de kinesiterapie -habar n-am la ce sa ma astept, cum sa ma imbrac... sper ca nu ma fac de ras


Mergi la inceput