Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 6

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

va multumesc mult pentru raspunsuri. am intrat si pe grupurile de pe fb si imi fac curaj sa ma apuc de munca sa ne intoarcem doar la san. cred ca voi reduce treptat laptele praf, pentru ca nu mai suport sa o aud urland de foame. am mai incercat o data faza asta, i-am dat exclusiv san de la saptamana 3 pana la 6, iar urmarea a fost ca am infometat-o, la controlul de 6 saptamani medicul pediatru mi-a spus ca e sub greutate (luase doar 500 de grame de la nastere) asa ca de atunci ii dau si lp (cam un sfert din ce mananca intr-o zi cred ca e lp).

dara, datele pentru lista cred ca ar fi: Sabina, nascuta prin cezariana, ora 11.30, 3.850 kg, 56 cm, apgar 10. mai e nevoie si de altceva? sau nu despre datele astea era vorba? nu prea ma pricep..

Mamic#259; de Sabinu#539;#259; (7.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania82 spune:

Anca, nu il mai leg in carucior cu centurile pt ca sunt acoperite de paturile puse sub el (ca sa-i fie spatele cat mai drept). Dar am inceput sa ma gandesc ca poate incepe sa-i fie deja cald, si cred ca voi renunta la ele, si vad atunci cum sta fara centuri. Eu nu ii dau apa lui Stefan. Soacra-mea ma tot intreaba saptamanal daca doar san ii dau si daca se satura si de cand voi incepe diversificarea. II spun ca pediatra mi-a recomandat ca pana la 6 luni sa-i dau doar san, ca doar de atat are nevoie. Maica-mea e cu ceaiul ... dar cu ea ma inteleg altfel si o tot amagesc ca ma mai gandesc la asta, dar tot nu-i dau altceva decat san.

Happy la fel si noi cu vaccinul, dupa ce i-a copt prima data, si i-a iesit puroiul, la cateva zile i s-a format iar, cred ca de 3-4 ori pana acum, dar de fiecare data tot mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Buna fetele, pupam toti bebeii!
Avem o problema, ne curge un ochisor. Am pus ser fiziologic (cam 3zile) acum am reisit s vorbesc si cu pediatre la tel si mi-a zis sa-i pun niste picaturi pt. Conjuctivita dar e antibiotic. Parca nu i-as da antibiotic ...ochiul curge dar nu chiar asa tarw si as vrea ceva mai usor ceva homeopat eventual....
.. voi ce ma sfatuiti sa fac?

Mami de Mariuca, minune mica! Multumim Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

am ajuns insfarsit pe un calculator si pot scrie mai detaliat...

Citat:
citat din mesajul lui aredwynn

Thea, daca gasesti ceva interesant despre marirea lactatiei/imbunatatirea laptelui, spune-mi si mie, ca la mine e o vesnica problema la capitolul asta. Mie nu mi-a tasnit niciodata lapte, io-s tot mereu cu flux lent+cantitate mica si probabil si calitate slaba => fetita cu silueta. Si pe Natalia o atrage ceva de pe tavan, ca mereu e cu ochii pe sus cand ar trebui sa manance, o distrag vocile, etc...


Anca deocamdata iti recomand Galactogilul! tare bun mi-a fost! dintre toate produsele incercate pana acum (Galafor, Nutrinatal, ceaiul de la Fares) Galactogilul intr-adevar a facut diferenta. acum studiind lista aceea care am pus-o in link cu plantele care ajuta lactatia, am vazut ca Galactogilul contine malt si Ciumaraia (planta despre care zice acolo ca poate mari si cu 50% productia in timp destul de scurt). incearca sa il cauti la Farmaciile Dona sau pe net daca nu gasesti in farmacii! o cutie m-a tinut 5 zile si desi am terminat-o inca se vad schimbarile in cantitate. voi incerca sa gasesc la plafar Schinduf ca si asta cica e tare bun! pana atunci, m-am apucat sa mananc mai des mancarea condimentata cu praf curry caci am vazut ca are in el fenicul, schinduf, chimion pe langa altele...


cu eco de sold, nu mi-a fost recomandata nici la baiat si nici acum, asa ca nu am facut! nici nu ma stresez. cutisoarele vad ca sunt simetrice, pediatra o "pipaie" la fiecare vizita si nu a zis nimic pana acum. asa ca nu imi fac griji cu asta!

si acum, ca pot scrie mai bine (ieri eram pe telefon cand am raspuns) sa ii raspund tot Ancai cum e cu persoanele care stiu totul despre copiii altora.
da, am discuti cu toata lumea, dar nu ii bag in seama. sunt copii mei si astfel sunt direct raspunzatoare de ei. asa ca deciziile imi apartin fie ca le place sau nu. am fost si sunt destul de transanta cand e vorba de asta cu ei (chiar si cu mama si cu socrii). am incercat sa le explic de ce fac ce fac si cand vad ca nu vor sa inteleaga le-o bag p-aia care v-am zis-o cu "lasati-ma sa imi cresc si io copiii". cand obosesc dau vina pe medici si recomandarile lor. nu va zic ca la baiat la 5 luni (ca atat avea la primul craciun) vroia sa ii dea soacra-mea sarmale? el nici nu gustase inca morcov m-a vazut ce fata am facut cand m-a intrebat si s-a linistit! a incercat sa imi mai vina in jur de 1 an cu McDonald's sau cu branzoaice la el si i-am zis in fata ca el nu mananca asa ceva. am noroc si de copil care nu primeste mancare decat de la mine si orice i s-a r da de catre altii, refuza.

ca o concluzie, tine-te tare pe pozitii si impune-ti parerile cand e vorba de copilul tau. poti sa le si dai sa citeasca daca nu te cred. indiferent de cum o sa pui problema chiar daca se supara o sa le treaca . din experienta iti spun ca cu vorba buna nu prea o sa ai succes . pana nu te faci un pic arici la ei , nu se potolesc. or sa zica ca esti dusa cu capul, dar o sa isi dea in final seama ca e fata ta, si tu o cresti cel mai bine!

si acum luind-o pe alta parte... laptele nu e tot lichid? nu tine si asta de sete (indiferent ca e de inceput sau de sfarsit)? eu sincera sa fiu, am ani de zile in care nu am mai pus gura pe apa apa ca nu imi place. beau numai sucuri, ceaiuri, lapte, de sete si nu am murit de dezhidratare pana acum...

Happy imi pare rau ca ai probleme cu d-nul sot! te inteleg caci suntem in aceeasi oala si al meu nu s-a lasat de fumat...
am inceput sa il ignor...

Dara de autodiversificare (BLW) stiu ca deschisesem chiar eu un topic acum vreo trei ani. nu stiu daca mai scrie careva la el. il caut si pun link...

atat deocamdata ca s-a trezit si picea si merg sa o mufez!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

lelu, incearca sa-i pui cateva picaturi de lapte de la san, direct in ochi. am mai auzit cazuri unde a functionat "tratamentul" asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Bubu, multumesc.

Happy, da, daca faci efortul sa ceri din nou s-ar putea sa fie mai mic decat nervii ca tot tu faci treaba + dezamagirea + efortul de a face treaba + timpul pierdut, etc. E tot un efort sa ceri perseverent, ca moara stricata, dar e cea mai buna solutie daca pui in balanta. Nu e nevoie sa fie solutia perfecta, ci e doar mai buna decat cealalta.

Oricum lasatul de fumat de o saptamana e o perioada tare nashpa, se schimba putin datele problemei - primele 2 luni sunt cam nasoale si riscul e foarte mare sa te reapuci, lupta e acerba, etc. Eu si acum am aproape un an si tot bag gume la greu ca sa nu ma reapuc, dar gandul e acolo aproape in fiecare zi.

In rest ce sa zic, cred ca ne-a ajuns oboseala pe aproape toate, dupa luni de sarcina care nu-s usoare si luni de bebe mic, care iar nu-s usoare - si eu sunt in cumpana daca ma reapuc sa caut bona, ca soacra a inceput sa zica s-o duc pe fata la ea si nu prea imi convine. A obosit sa vina ea.

Corina, da, la datele acelea ma refeream, sper sa reuseasca Mona sau Ronina sa te treaca, ca mie imi merge modemul de net nasol de tot, daca vezi ca nu apari in lista, mai bate-ne la cap, te rog.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lelu

Buna fetele, pupam toti bebeii!
Avem o problema, ne curge un ochisor. Am pus ser fiziologic (cam 3zile) acum am reisit s vorbesc si cu pediatre la tel si mi-a zis sa-i pun niste picaturi pt. Conjuctivita dar e antibiotic. Parca nu i-as da antibiotic ...ochiul curge dar nu chiar asa tarw si as vrea ceva mai usor ceva homeopat eventual....
.. voi ce ma sfatuiti sa fac?

Mami de Mariuca, minune mica! Multumim Doamne!


si eu tot laptic matern recomand. asa l-am tratat pe baiat cand a avut ochishor curgator. ii puneam LM in ochi si ii faceam masaj pt desfundarea canalului lacrimal (masat la baza nasului pe partea cu ochisorul circular, si in sus si in jos de la coltul ochiului pana la nara, ferm). a trecut in cateva zile fara alte picaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Dara uite aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145363&SearchTerms=BLW

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Eu nu i/am dat apa lui Finn pana nu am inceput diversificarea, desi a fost pe LP de la 3 luni. Si lui Euan ii voi da tot cand incepem diversificarea.

S/a facut cald si la noi si pe Euan il tin dezbracat. Am comandat o protectie pt carucior cu filtru UV si costum cu protectie uv si palarie pt Euan.

Pe 5 august plecam in Ro si vom merge o saptamana la mare. Abia astept! Si eu il alaptez pe Euan la cerere si acum cere destul de des. Noaptea doarme foarte bine si se trezeste la 4 ore sa suga. Seara culc baietii in acelasi timp, intre 8.30 si 9. Apoi am timp pt mine.

Vineri am fost la ginecolog pt vizita de 6 saptamani si totul e ok. Astept rezultatul la papanicolau. Ma suna ei daca e vreo problema. M/a intrebat daca vreau anticonceptionale si am refuzat. Sotul nu a avut curaj sa intrebe de ce le/am refuzat.

vroiam sa mai zic ceva... da, mi/am amintit. varul meu a fost alaptat si la 1 an avea 20 kg. si acum la 16 ani e urias - 195 cm si 100 kg. Euan insa nu/i calca pe urme. nu cred ca are 5 kg inca, dar s/a rotunjit tare. sotul e foarte fericit si ma felicita mereu pt alaptat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

si inca ceva - Finn s/a intors de pe spate pe burta la 10 luni. tot la zece luni a mers taras si abia la 14 luni a mers singur. fiecare copilas are rimul lui. important este sa fie sanatosi.

eu nu las copilasul fara a fi prins in curele in scaun, carucior, etc. este periculos. Finn a cazut din scaun la 4 saptamani cand credeam ca nu se misca deloc. atentie mare! si renuntati la paturi sub copil pe caldurile astea.

Mergi la inceput