Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 6

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dia nici eu nu cred ca exagerezi, nu mi-as lasa astfel copilul pt nimic.
Miha esti mai bine cu degetul?
Dara arati tare bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

dragi mamici,
sunt noua pe forum, vad ca voi aveti aici o comunitate foarte bine conturata, dar sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns. am si eu o strengarita de 2 luni jumate pe care o alaptez natural + LP in completare dupa aproape fiecare masa la san. prima data o pun la san si apoi, cand vad ca trage cu putere si intinde sanul si incepe sa planga ii dau LP cu biberonul. as vrea sa renunt la completare si sa-mi maresc ccantitatea de lapte dar nu stiu daca se mai poate acum, cand deja ea si-a facut un program de masa, de somn etc.
a mai trecut cineva prin asta si imi poate da un sfat, va rog?

multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Si mi-am adus aminte: tot Capraru recomanda in diversificare si cremwurstii si branza topita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Anca multumim
astazi frumoasa mea Karina a stat iarasi la pupat, imi vine sa mor de placere cand o vad ca da capul pe spate sta cu gurita deschisa si eu o pup, astazi a scos si un sunet de placere

In legatura cu ceaiul sau apa si eu aud aproape in fiecare zi de la mama sau soacra . Eu i-am dat un pic de ceai acum cateva saptamani ca tot citeam aici pe forum a baut putin dar dupa aceea cand am vrut sa ii mai dau nici macar nu atingea biberonul cu buzele. Intr-o zi am facut o incercare cu lingurita dar cum nu aveam ceai i-am dat apa, si a baut cateva picaturi dar se stramba si la asta.
Cand era soacra mea si tot insista cu ceaiul ii dadea si bineinteles ca mai mult de cateva picaturi asta mica nu reusea sa dea pe gat si asa se linistea si soacra ca a baut vezi doamne ceai. Asa ca ii dau si eu de fata cu ea o lingurita de apa ca nu poate sa ii faca rau (noi avem filtru la apa si ma gandesc ca este destul de safe pt ea) si am incheiat subiectul
Este interesant cum sunt unii pur si simplu obsedati de o idee si desi vad ca nu accepta copilul tot iti spun de sute de ori sa faci ca ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Buna fetelor!
Anca si mie mi se recomanda tot felul de sfaturi, ba sa ii dau apa, ba ceai,ba tocanita oameni nebuni, dar le-am explicat ca in ziua de azi copiii nu mai sunt crescuti ca pe vremea bunicilor si eu care alaptez inca ii dau numai lapte, au ramas cu buza umflata, am noroc ca daca i-am dat ceai l-a vomat deci de ceai am scapat, recunosc ca i-am mai dat cate o lingurita de apa, dar o da afara ca nu stie sa o inghita...
cu eco de sold, eu i-am facut fetitei mele si au iesit niste rezultate ca suntem la limita si ii pun cate 2 pampersuri timp de 6 sapt, intr-adevar, fetitei nu ii pre puteam desface piciorusele si am vb cu dr si mi-a zis ca solutia cu 2 pam e in cazul in care are piciorusele in M sa ii le mai desfaca si sa se fixeze capul femural in articulatie, e bine de facut cat mai repede ca am inteles ca daca ii faci pana la 3 luni se pot pune 2 pampi iar la 4 luni ham , acum fiecare alege ce e mai bine, mie mi s-a recomandat din spital maternitate sa ii fac eco la 6 sapt, desi am mai vb dupa aceea cu 2 pediatrii si mi-au zis ca nu e nevoie sa fac eco
despre noi : suntem bine, e mare si voioasa, doarme la plimbare si cate 4 ore legate, dar din pacate noaptea adoarme numai de la 12 incolo si eu sunt rupta de oboseala
Duminica placuta tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Anca, eu ii dau apa pentru ca e pe lapte praf, insa la lapte de san si eu stiu ca nu trebuie. Si in niciun caz suc de ceva atat de devreme. [LE: Numai apa Hipp sau Humana, speciala pentru bebelusi, daca ii dau ceiut, tot cu apa din asta i-l fac, la fel ca si laptele praf]

Dia, la noi la unele gradinite iti propun sa te uiti pe net sa vezi filmare in direct cu camera de supraveghere. Poate au asa ceva? Si atunci nu duci microbi, dar vezi ce face copilul, cum se poarta lumea cu el, etc.

Fetele, va multumesc din suflet, sunteti foarte dragute, dar chiar am 90 de kg si m-am intepenit aici dupa astea 14 kg slabite si parca nu mai misc in jos :(. Macar sa vad si eu ca schimb "prefixul" si incepe cu 8 :). Cel mai rau e ca n-as avea cand sa fac sport.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Anca, curaj mamico! Stiu cat de greu e si cat de frustrant sa tot auzi da-i aia, da-i cealalta... Asa am patit la andrei, dar am rezistat eroic. Acum nu se mai baga. Potisa le spui, multumesc frumos pt sfaturi, o sa ma consult si cu pediatrul, acum copiii se cresc un pic diferit fata de acum 20-30 de ani. Eu dadeam "vina" pe pediatru de fiecare data .

Si eu zic la fel, sa ramai doar cu sanul, apa si ceaiul la timpul lor. De suc de fructe nici nu mai zic. E f f f bun... cand e pregatit organismul sa il primeasca.

Sa te astepti sa-ti fie greu si la diversificare, cu sfatuitorii. Dar trebuie sa fii tare, binele copilului conteaza mai mult. Eu am trecut o data prin asta, am invatat sa zambesc artificial si sa dau din cap, dar sa fac cum m-a invatat pediatrul, sau dupa cum m-am documentat. Foarte mult m-a ajutat faptul ca mi-am informat si sotul, si mai prelua si el din "suturi".

Hai, curaj, esti o mamica buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dara si eu am cautat firma si degeaba ma tenta sa vad pretul si imi pare rau ca acum pe caldurile astea nu i le mai pot da.

Anca e dificil , intr-adevar sa le raspunzi urat parintilor dar trebuie cumva sa inteleaga ca tu esti mama si stii ce ai de facut.
Eu nu zic ca e bine sau rau sa dai ceai/suc de acum. Eu ii dau baiatului Baby drink sau baby calm uneori pentru ca ii dau si putin lapte praf peste zi si cel mai important este vreme foarte calduroasa. Al meu accepta ceaiul facut slab in cantitate dubla de apa si nu sunt probleme, il bea foarte bine dupa ce sta afara.
Cu sucuri nu-s de acord acum la 2 luni-3 dar vad ca nu-i problema nici pentru cine a dat.
Important e sa bea laptic intai si daca stii ca nu bea prea mult nu trebuie inlocuit cu altceva. Cel putin pana la 4-4 1/2 luni.


Noi ne-am invatat afara la aer si incet ne place si carutul.
Cel mai bine adoarme la san sau vertical in brate, ceea ce nu imi place. Noaptea e bine, sa dea Domnul sa-si tina obiceiul de la 22-5 dimineata.
Astept sa aduca astia odata vaccinul ca vad ca-s de capul lor, mai e putin si face 3 luni, dar vreau sa scap de grija. O sam mor de mila lui dar...

Pup bebeii frumosi de pe FB si Picassa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Anca ... eu o las sa suzeteze... dar nu prea pot ca ma solicita cealalta... Cat despre adormit... numai la san adoarme. La plimbare mai adoarme in carut...dar nu prea mult. Cat despre apa sunt total deacord cu Tala...si as adauga ca o picatura de suc de fructe dat devreme poate sensibiliza stomacelul si urmarile se vad mai tarziu si tu esti direct respunzatoare. Au timp toata viata sa manance... si sa bea apa... iar daca nu ia in greutate de la lapte... apa n-o va ajuta nici atat. Si nu uita ca fiecare copil are ritmul lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

buna ziua fetele..
io-s intr-o depresie maxima. simt ca nu mai pot, ca nu mai fac fata, ca nu am niciun ajutor. al meu sot de azi dimi sta la pc, in conditiile in care i-am spus azi de cel putin 5 ori ca asa cum el are timp sa se joace sau sa bantuie pe net, asa am si eu nevoie de timp pt mine. nici dus n-am apucat sa fac azi. Alexia s-a trezit la 5.30 si de atunci mi-a marait continuu. astfel incat eram cu mancarea pe foc si cu Alexia in brate. nu stiu de unde dezinteresul asta al lui.. dar simt asa k imi vine sa ma ascund undeva sa nu-l mai vad.
a stat cu copilul.. si cand ma auzea ca intru pe usa.. intorcea capul sa vada ce face. poate exagerez.. sau poate nu?
sunt cu capsa pusa. as plange.
Anca, eu zic sa iti revii si sa te bazezi doar pe propriul instinct cand e vb de Natalia. si soacra-mea la inceput avea tendinta sa isi aminteasca cum si-a crescut ea copiii. dar eu nu am facut niciodata ca ea.. o rarise cu sfaturile. apoi i-am zis odata ca m-am saturat sa o vad ca e gica contra. si de atunci s-a potolit.
nasa mea iubita ma sfatuia sa ii dau Alexiei la 2 luni iaurt cu fructe, ca ea asa a facut cu fisa. apoi cand mi-a vazut reactia, a zis 'eii.. dar nu ii dadeam mult odata'. eu nu i-am zis k a gresit dandu-i.. ci i-am zis k daca ea asa a crezut de cuviinta.. inseamna ca e ok.
in fine.. ma retrag in carapacea mea..
o duminica frumoasa in continuare..

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput