Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 6

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Si la mine a intrat alocatia, pe mai, actele au fost depuse imediat dupa nastere. Eu am uitat complet de ea, si ma miram de ce am bani in plus in cont . Pt indemnizatie inca nu am depus, asa ca nu astept nimic.

Merci Dara pt link

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Aaaa, Miha, scuze, eu credeam ca nu s-au incarcat pozele in picasa, ca merge modemul prost - stiu ca m-am chinuit, ba erau prea mari si la un moment dat ma lasasem pagubasa, nu mai stiam ce-am facut. Multumesc, esti o draguta, dar e iluzie optica, am pus si eu o poza care ma avantaja :P - ma piteam dupa copil.
De alocatie am depus cerere cam la o saptamana dupa nastere, a depus-o tati. De indemnizatie am depus in zi 43 si inca n-a intrat in cont. In schimb cei 200 de alocatie erau veniti ieri si scria ca-s pentru luna mai, m-am uitat in homebank.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Frumoasa rochita fetei Dara, tot de la firma aia a avut si Victoras costumasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Merci, Amy, e meritul nasei, care e o prietena. Am cautat pe net firma/magazinul, dar nu m-am prins de unde a luat-o.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dara, pai daca poti sa te pitesti dupa copil, e bine! :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinaelena

Dara, pai daca poti sa te pitesti dupa copil, e bine! :D

Irina, mami de Maria si Andrei

corect

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Dara, figura si soacra-ta ... copilei nu-i face rau sa mearga la biserica, si e bine ca a dat peste un preot cu mintea limpede care sa ii explice ca bebelusi mai si plang (...de parca ea n-ar fi avut copii si are contact prima data cu un bebelus).

Dorinutza,, in masina si eu ma gandeam sa stau la mijloc, intre fete...dar mi-am dat seama ca e mai complicat (cum spui - sa intru eu, apoi sa rog sotul sa puna scaunul de copil ); in plus Adri o adora pe Lavinia si am facut tentativa de a o lasa pe ea la mijloc ... merge perfect! un pic inghesuit, ca fetele sunt micute si subtirele, dar nu acelasi lucru se poate spune despre scaunele de copii, dar e ok; iar eu ajung foarte usor la Lavinia daca e cazul (si fara sa trebuiasca sa ma intorc cu spatele la Adriana); in plus ma gandeam ca dupa ce mai creste Lavinia un pic asa e cel mai bine, ca o sa se joace ele doua si le-as incomoda sa fiu eu intre ele.
Scaunelul Laviniei nu e in sensul de mers (si nici nu va fi prea curand).

Chito, super vesti! ai un baiat mare si uite ca problemele cu stomacelul si interventia pe care a suferit-o n-au lasat deloc urme pe partea de crestere si dezvoltare . Ma bucur mult pt voi!

Echo de sold se recomanda daca sunt suspiciuni ... la noi in tara se recomanda... sa zicem pentru siguranta (fara echo nu face evaluarea din ochi, ci prin palpare, si in mod normal un dr. ar trebuie sa isi dea seama in cele mai multe cazuri daca e totul ok sau daca e risc sa fie vreo problema; nu stiu insa cum se face ca pt displazie de sold, o boala cu incidenta de 4 la mie, in Romania peste 50% din bebelusi sunt suspecti ...
mie mi se pare exaferat rau... dar tot e bine cand se recomanda doar echo si nu tratament preventiv, doar de dragul de a face tratamente aiurea si fara rost.

Noi clar am revenit la program activ si fara mult somn in timpul zilei - dar ora de trezire a ramas 6 (inainte era 5).
Ma ametesc de cap cu cresele... am gasit una (se deschide din septembrie), super pozitionata, cand am sunat mi-au spus ca mai au un loc din octombrie, am fost ieri, am vorbit cu patroana, am vazut o alta locatie cum e amenajata, am povestit...parea totul ok (i-am lasat si avans pt inscriere); ajung acasa si citesc hartiile primite:
copilul se lasa la intrare dimineata (il preia o educatoare) si seara parintele suna si asteapta sa i se aduca la poarta copilul ... sa inteleg ca totul e strict secret, ca parintii n-au niciodata ocazia sa vada cum e copilul in interiorul cresei, cum interactioneaza cu educatoarea lui, cum se poarta educatoarea cu copii??? o sa sun sa mai intreb ce-i cu faza asta, dar tare mi-e ca renunt la ei si mai caut...
Exagerez eu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dia, nu mi se pare ca exagerezi deloc, e normal sa stii si sa vezi pe mana cui iti lasi copilasul atatea ore si cum se desfasoara programul zilnic...numai la noi la cresele de stat mai sunt asemenea tampenii, ca vezi Doamne sterilizeaza si tu le aduci microbi...
Cu displazia de sold in Ro sunt statistici vechi si au legatura cu infasatul strans si legatul picioarelor la fetite...ca sa aibe picioarele drepte

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Tania, ii pui si centuri, sau e ok fara?
Cristina, Natalia avea ieri seara 5740, dar cred ca furat, ca mancase cu vreo 45 de min inainte. Foarte frumusica e Karina!
Lacri, si fratiorul finutului meu trebuia plimbat prin gropi ca sa fie liniste Noroc ca nu erau pe atunci asfaltate trotuarele. Ieri tot n-am probat partea sport, azi mergem la tara, dar o sa luam caruciorul cu noi si testam. Cu ecografia, si mama era foarte mirata ca cum de nu i-am facut (desi stia...), ca cica si noua ne-a facut. Ea a stat in craniana de prin saptamana 20 si ceva, nu mai stiu, spre 30 cred, si asa a ramas. O sa merg la pediatru si o sa vorbesc despre asta. Parca era ceva cu cutele, sa fie simetrice, sau imi aduc aminte gresit... nu stiu m-am zapacit. I-am verificat aseara si mi s-au parut simetrice. Oricum, o sa-i fac, sa fie sigura treaba.
Strumfy, in general o mai lasi sa si suzeteze, sau nu prea? Dar sa adoarma la san? Noi, din pacate am ajuns de nu mai adoarme/se linisteste altfel, decat la san. Ieri, de oboseala, a adormit in brate, in mod exceptional, cred ca pt ca mergeam repede, ma grabeam sa ajung la masina s-o pun la san (eram in oras in centru, nu aveam unde sa ma asez). De adormit in pat/carucior singura nici nu se pune problema... Ar trebui sa citesc cartea propusa de Corina, dar mereu gasesc altceva de facut...

In alta ordine de idei, mamici care alaptati, vroiam sa va intreb daca
le dati apa bebelusilor si daca nu, aveti discutii cu parintii/alte persoane? De vreo saptamana ai mei tot insista cu apa si nu reusesc nicium sa-i conving ca nu e nevoie (teoria cu partea apoasa, etc), mai ales in situatia in care ma rog de ea sa manance, orice cantitate de apa pe care i-as da-o ar inlocui laptele. Observ o indarjire in generatia parintilor nostri in a creste copilul dupa Capraru - zeul suprem in pediatrie. Inca o chestie care isca discutii aprinse este momentul diversificarii si faptul ca nu-i dau ceai/suc. Chiar m-am intalnit cu mama unei prietene care a inceput direct cu intrebari, ca daca ii dau suc de mere, ca "sucul de mere e cel mai sanatos fruct" si ca daca nu incep de acum sa-i dau una alta, n-o sa mai manance nimic copilul. In fine, am zis ca ea, i-am promis ca ma duc acasa si ii storc cateva mere. Ideea era de cum sa gestionez treaba cu ai mei, ca sunt insistenti si daca le explic frumos - nu termina, daca sunt mai ferma - se supara, ca ei ii vor binele, ca sunt bunici si eu ar trebui sa accept sa primesc sfaturi de la ei. Asa e, dar ei trec cu mult de nivelul "sfaturi"... Iar in situatia in care Natalia nu ia in greutate ca alti copii (pt ca, a propos, ei vad alti copii mai grasuti si tepenosi care mananca de toate) s-a terminat cu linistea mea
Spuneti-mi cum faceti voi, ca teoria o stiu - fara apa - dar poate in practica nu ar trebui procedat asa, poate imi schimb si eu optica, ca parca incep sa nu mai fiu prea sigura pe mine ca fac ceea ce trebuie. Si mai ales de cand cu perioada asta de agitatie+plans in parc (de se uita mamicile la mine cu o mila, iar babele ma sfatuiesc sa-i dau sa manance - dupa ce abia ce am luat-o de la san...) si refuz de a manca, sunt frustrata, suparata si foarte nesigura pe mine, mi se pare ca esuez tot mai mult in meseria de mamica si mi-e teama ca incep sa fac greseli iremediabile, cu efecte pe termen lung, sau mai stiu eu ce alte prostii...

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Anca asa cum ai zis stii si tu teoria, iar in plus de asta ai si convingerile tale. Tu singura porti responsabilitaea cresterii, sanatatii copilului tau, poate ca asta trebuie sa le spui parintilor tai. Sfaturile bune sunt cele solicitate. Iti spun din experienta ca in marea majoritate a cazurilor in care nu mi-am ascultat propriile convingeri, instinctul, si am cedat in fata presiunilor celor din jur am regretat de la tare la foarte tare. Si daca tot ai cerut un sfat: nu, nu-i da nici apa si nici suc de mere
Poti sa le spui ca apa nu e doar apa, contine in functie de imbuteliator tot felul de elemente care poate nu sunt de dorit, spre deosebire de continutul laptelui matern. Iar marul este sanatos, e adevarat, dar e mult prea acid.
Eu sufar de o lipsa acuta de ajutor, ieri mi-a fost foarte rau (de oboseala cred, fizica si psihica), dar chiar si in conditiile astea daca mi s-ar oferii astfel de ajutor, cu pareri impuse, l-as refuza.
Tu, spre deosebire de mine , esti finuta, dar chiar si asa trebuie sa tragi o linie pt ca sa-ti fie si tie, dar mai ales copilului tau bine.

Mergi la inceput