Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 6

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Fetele.. Alexiei i-a copt iar vaccinul din manuta, cel facut in maternitate. I-a mai copt o data la 6 saptamani. E normal si acum??
Chito, ma bucur ca ne dai vesti bune. E buna idea Talei de a schimba medical de familie. Dar pe de alta parte.. cat dai pe drum.. cumperi vaccinurile. Zic si io..
Dara.. am murit de ras cu tine cu soacra. Dar mi-a placut si intrebarea Dorinei. Soacrei nu i-a citit nimic?
Felicitari pt alocatie. La noi n-a intrat.. si am depus dosarul din 27 martie. De ce nu primiti si pe aprilie? E o porcarie..
Tala, Alexiei nu ii place sa stea pe burta, asta e clar. Eu o pun mereu.. si ea mereu riposteaza. Si ea trage de hainute.. si de ce mai prinde pe langa ea. Si e asa concentrata.. e haioasa.


Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Pe aprilie se primeste in ultima luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala
Cu cat ma doare mai tare spatele cu atat suge mai cu spor.


tablouri pentru copii
[:-

Mirela cum mai esti cu lapticul?
Anca cate kg are Natalia? SOtul meu duce borcanele de gem la bunica in beci dc din ceea ce oprim acasa scapa vreunul, atunci va ajunge la tine cand ne intalnim.
Monna tu ai scris ceva azi? parca nu am vz nici un post de al tau
Oare Titi ce mai face? Oana mai scrie-ne cate ceva!!!
Azi Karina a dormit doua ore singura singurica, a adormit in timp ce era plimbata cu burta in jos. Am pus pe picasa un filmulet cum munceste ea pe burta dupa baita si nu era in forma in seara asta , uneori isi ridica si trunchiul si picioarele in acelasi timp, ai putea jura ca acum se ridica si in picioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Cristina, in nici un fel. la pompa nu scot nimic, iar pe Alexia nu o conving sa incerce..

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Cristina sunt si eu pe aici, va citesc dar nu prea am ce sa spun...
Ma "lupt" cu piticul meu ca vrea sa stea numai in fundulet, nu mai vrea sa stea culcat. Isi ridica umerii si capusorul si se enerveaza ca nu se poate ridica.

Mi-am facut comanda de ergo carrier dar mi-e ca am luat teapa. Nu e de pe lista dealer-ilor autorizati de ergo si mi-au luat banii din cont si n-am mai primit nimic, nici macar un raspuns la cele 3 mail-uri pe care le-am trimis la ei. Daca nu primesc nimic in 15 zile merg la banca si imi face refuz la plata pe motiv de frauda si se ocupa ei de tot ca sa-mi recuperez banii. Daca primesc ergo il returnez pt ca e contrafacut. Asta e asa, sa-mi fie invatatura de minte sa nu ma mai arunc fara sa studiez inainte.

La multe lunite Maya, Anastasia, Mara, Alin si Simina!

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Monna si Matilda mea se straduieste sa se ridice in fundulet, mai nou se trage de hainuta parca sa se ajute. Ce trece timpul! mai avem putin si ii fugarim prin casa.
Anca si noi am avut recomandare si am facut eco desi pediatra a spus ca nici macar nu are vre-o suspiciune dupa examenul clinic, dar mai ales fetitele si mai ales cele care au avut pozitie pelvina prezinta risc. Eu as face ecografia. Pt imbunatarirea laptelui: vitaminele pe care le luai in sarcina si samburi (ce spunea Ronina si Sovi mai in urma)
Eu tot in carucior sport o tin. Nu este perfect orizontal, dar m-a ajutat asta pt reflux. Ieri chiar i-am mai ridicat putin spatarul ca sa vada mai bine si s-a bucurat tare mult. Impedimentul este ca aluneca pt ca nu am prins-o inca in centuri - noi nu facem plimbari lungi,o batzai prin casa sau prin curte. Spre deosebire de David ei nici in carut nu-i placesi in nici un caz zgaltaita (la David cautam craterele cele mai mari)
Sunt mai linistita ca azi noapte am schimbat 2 pampers-i si s-a si trezit de 2 ori (eu m-am bucurat). Dar asa somnoroasa cum era tot vroia sa se ridice
La multi ani sarbatoritilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Hello,
Noi am avut o zi incarcata ieri, am fost la insula copiilor la aniversarea prietenului lui Rares, m-am dus singura cu cei doi copii, unul in sling, unul de manuta, cu taxiulAcolo pe Rares l-am pierdut si am ramas cu Vlad si cu ceilalti parinti ,iar Vlad a fost foarte cuminte, a papat, a dormit, s-a plimbat prin brate ...intr-un cuvant a fost o reusita...m-am cam stresat eu inainte cum ma voi descurca cu amandoi, dar n-a fost cazul.
Vreau sa-mi iau si eu un carucior sport usor de strans pentru plimbari mai lungi, cum a fost cea de ieri, ca la un moment dat obosisem (am stat vreo 3 ore pe-acolo)..imi puteti recomanda vreunul?
Chito, foarte bine a luat Edu.Felicitari micului invingator! Pune-ne si poze cu voi
Monna, imi pare rau pt situatie
Dara, am vazut poze cu voi, foarte bine arati,mami!...de Miruna nu mai zic...ce bine ii statea in rochita de la botezTare faza cu preotul si soacra

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Raspund repede pana nu uit sau pana nu se trezeste.
Din cate stiu eu ...eco de sold se face daca exista suspiciuni...dar mai nou medicii o recomanda la toata lumea ca sa fie siguri ca nu gresesc ei din ochi... ca sa nu mai spun ca la noi nu stiu sa se faca in spital...doar la cabinet particular... deci le convine sa recomande la cat mai multi.
Alocatia pe prima luna va veni in luna in care copilul inplineste 2 ani....si va veni atunci pe o luna intreaga. Eu am luat deja si prima indemnizatie.
Bubu, Anca... sunt unii copii care iau mai putin in greutate... asta e... Eu va recomand sa va stresati mai putin ca nu ajuta stresul deloc... Daca e cald afara organismul mamei produce mai mult lapte de inceput care e apos ca sa ii tina de sete copilului. Asta ar putea fi explicatia ca au luat mai putin luna asta...si noi ne incadram aici...
Si acu sa va zic 2 vorbe si de Motata mea care deja se foieste... La capitolul somn ... nush daca "fura" toata ziua 2 ore de somn... iar noaptea doarme de la 22 la 8-9 cu 2-3 treziri de papa. De mancat de pe 1 iunie (cand eram in vizita ...si a refuzat sanul...desi era rupta de foame) suntem intr-o semi-greva a suptului. Semi...pt ca nu totdeauna trebuie sa o adorm inainte de a-i da san...dar de fiecare data tre sa ma plimb... si asa cum spunea si Tala... nu am voie sa stau jos deloc... iar seara can 2 ore ne plimbam si noi. Am descoperit ca daca inchide ochii si ma asez jos... isi reia suptul.. si abia apoi incep protestele...asa ca din timp in timp ma asez jos ca sa nu suzeteze..si sa adoarma in 2 ore(ma refer la adomitul de noapte) ...asa incat adormim in max 1 ora. Am scurtat programul de plimbare.
De greutate... pai dupa ce in prima luna a luat 600g fata de greutatea de la nastere... in a doua 1300...iar in a treia 600... nu-mi pica bine variatiile astea... dar e important ca media e ok. Nici in lungime nu stam prea bine...am luat in 3 luni cati altii intr-o luna...dar cum nici noi nu suntem inalti... sper sa recupereze in lunile urmatoare. Fiecare are ritmul lui.
Gata ca nu mai am voie...tre sa iau pe careva in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Miha, unde ai vazut poze? Sigur nu ma confunzi cu nasa? Nu prea am cum sa arat bine la cate kg am acum, asa ca ori ma confunzi cu nasa, ori era o iluzie optica :)
Nici n-am apucat sa vad pozele si filmul de la botez, am tot zis sa le vad cu tati si nu reusiram.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dara, am vazut pe picassa sunt 2 poze
Cand ati depus actele, de ati luat deja banuti?

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput