Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 6

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dara: o sa zica lumea ca suntem mame denaturate, ca noi obisnuite cu tipete nici macar nu tresarim cand ne plang puiutii
Miha: pup si de la noi
Dorinutza: sper sa am noroc si sa-i placa papica, ramane de vazut Eu am purtat rochita la botez dar puteam da jos usor breteaua sa alaptez, sutien nu am purtat ca era rochita cu cupa intarita pe post de sutien. E drept ca la nevoie m-am gandit ca o sa chem pe cineva cu mine sa ma ajute si cu fermuarul dar n-a fost cazul. Oricum am alaptat doar de vreo 3 ori cat a tinut masa, deci nu e grav nici cu rochita daca ai ajutor la nevoie si daca ai o camera separata unde sa alaptezi.
Happy: well... de fapt chiar asa va fi Pediatra spune ca vaccinurile se fac ori impreuna ori la macar o luna distanta intre ele, asa ca ne-a chemat la 5 luni pt prima doza de infarix si a 2-a de rotarix. Amu... n-o fi foc. Pe mine m-a durut operatia pe dinauntru doar in perioada din jurul a 6 saptamani cand s-au topit firele. Acum normal ca daca apas simt o usoara durere, dar cine ma pune sa apas Legat de intors, pediatra mi-a spus sa o stimulez eu si sa o intorc usor si sa-i arat cum sa scoata mana, ca sa invete miscarea. Oricum e inca devreme.
Dia_tm: asa e, vigantolul e naspa asa uleios, poate am noroc la diversificare si ii gasesc repede placerile si ma scot
Tala: auch ce patanie Am avut si eu o faza de crize in masina diferenta e ca eu n-am dat jos pampers si am alaptat cuminte in masina nu pe marginea drumului, Bianca cum da de san cum se potoleste Ce a zis pediatra, mai esti stresata? Daca da, mai citeste o data link-ul pe care ni l-ai dat
Dara: si nasii mei adormeau fata leganata pe picioare, toata chestia a fost ca s-a invatat asa si au dezobisnuit-o mai greu cand s-a facut mare si mai grea, alta problema nu cred sa fie daca nu are cum sa cada
Marci_mami:
Anca: Bianca cand incepe sa se agite in landou si nu mai vrea sa stea inseamna ca ii e somn si o plimb in viteza pana adoarme singura, daca nu tipa prea tare. Mai nou e mai pasnica, poate e amortita de la vaccin sau homeopate Daca a iesit totul ok la ecografia de sold cred ca e ok scoica din momentul in care vezi ca are tendinte sa se ridice singura in fundulet, sa fie ea pregatita pt pozitia respectiva. Am si eu faze de furat peisajul, de obicei schimb pozitia cat ori sa vada bine ori sa vada altceva de care nu-i asa curioasa.
Buburuza: si noi am avut 4950 grame la 3 luni, fix cat sa nu trecem pragul Sovi zicea de seminte ca ar ingrasa laptele, dar eu zic sa stai linistita si sa nu te stresezi ca sigur e numai bun lapticul
Meg: asa stiam si eu ca lm nu duce la obezitate, so relax

Noi o sutim iar in weekend la munte, ca vad ca doar la aer mai racoros doarme Bianca bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele mele,

Noi am fost ieri la doctorita de familie( noua doctorita...cea veche a plecat in Franta si rau imi pare era o super doctorita cu supraspecializare pediatrie si era si homeopata..imi place si de asta un pic cam tinerica dar pare ca o sa ne intelegem ok) si l-a laudat pe Edu a zis ca arata bine... si arata 62cm si 6230g la 2 luni si 10 zile si ne-a recomandat:
- vizite la munte pentru aer curat si cresterea imunitatii
- sa nu facem rotavirusul zice ca e prea multa stimulare a imunitatii

Sa va spun ceva care mi s-a parut maximul nepasarii in sanatate in Romania..la Ploiesti DSP nu se stie daca v-a trimite vaccinurile..cica nu sunt bani pentru asa ceva. Probabil o sa ii cumparam noi asa ca sfatuiti-ma de unde l-ati luat mai ieftin caci finantele ne cam lasa luna asta :D

Miha in legatura cu unghiuta ta ..iti spun experienta mea de la nasterea lui Bu ...mi s-a incarnat urat o unghiuta si oricat am incercat sa scot coltul nu s-a putut ..asa ca a trebuit sa ma operez acolo si bine am facut... am gasit un doctor bun si m-a rezolvat cu o operatie minim invaziva si fenol de la Cutismed..unul tanar de origine araba care s-a descurcat perfect si m-a salvat de stres si durere..ajunsesem sa nu mai pot merge cu nimic inchis doar in slapi.

In rest ne luptam cu caldura

Strengarii vostri transpira?

Va pupam pe toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ronina
Sovi zicea de seminte ca ar ingrasa laptele, dar eu zic sa stai linistita si sa nu te stresezi ca sigur e numai bun lapticul

stiu ca zicea de seminte, dar care seminte? am inceput sa caut pe net info si mai rau m-au bagat in ceata...
mananc migdale prajite mult pana mi-am spart maselele
altele care mai sunt bune si in ce combinatii?

eu sunt praf la capitolul asta, ca eu sunt cu carnea si p-aia stiu sa o gatesc in toate felurile, dar cu semintele si legumele nu prea ma descurc si nici imaginatie nu am. banuiesc ca nu toate se mananca asa goale ca atare? sau da?
da-ti-mi mura'n gura ca habar n-am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Chito: felicitari pt bilant, e un invingator bebe Edu Da, Bianca transpira in cap
Buburuza: caju, seminte de pin, migdale lasate la inmuiat in apa, alune (atentie la astea sa nu aibe alergie, putin de test la inceput), naut gatit ca fasolea uscata (adica tinut peste noapte in apa, apoi fiert bine de tot si adaugat la garnitura pt carnita). Mai erau dar le-am uitat si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Chito, avem acelasi dr de fam si aceleasi regrete pt Vasilescu....stai prin Nord? Noi mergem pe 28 la control de 2 luni in speranta ca vin vaccinurile pana atunci.....daca nu....cumparam daca trebe... Bv pt bilant, bb Edu e un barbatel puternic
Ronina, daca nu gasesc o rochita cu care sa ma descurc la scos tzitzi, am sa imi iau si ajutor la o adik...
Dara, dar soacrei nu i-a citit nik? Sa o linisteasca si sa nu mai aiba idei din astea dubioase?
Dia, scaunelul Laviniei il ai invers sensului de mers? Ma gandeam si eu la varianta de a sta intre ei, dar tre sa scot si sa pun scaunelul de fiecare data, altfel ma-ndoiesc ca m-as putea strecura......

Azi a dormit printesuca mea fantastic de mult, a recuperat probabil somnul de ieri, sunt curioasa daca adoarme in seara asta inainte de 12




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Multumesc fetelor pt compatimiri , dar mila mi-era de ea ca era asa suparata. Sincer am senzatia ca s-a speriat de mine pt ca atunci cand am intrat in masina si am luat-o de la tat-su era ok, s-a uitat la mine, a facut plisc de tweety si a inceput . Nici acasa cand e suparata nu merge sa o alaptez stand jos, dar in masina... (poate nu-i place marca ).
La fel ca tine Buburuzo, si eu trebuie sa merg la suptul de seara (cel de 2-3 ore), sa cand si salt ca sa suga fata si nu care cumva sa indraznesc sa ma asez. Cu cat ma doare mai tare spatele cu atat suge mai cu spor. Si la noi lustrele sunt interesante (ca avem 3 in living) si o fura peisajul, dar cand e foamea mare uita de ele.
Chitzo ma bucur mult pentru progresele voastre. Tot vreau sa va vad la un moment dat si sa-l pupicesc putin pe Edu ca am avut si emotii si bucurii de la el. Ce bine a luat in greutate! De la farmacia Tei iti iei vaccinurile daca nu le primesti de la stat. Nu merge sa schimbi (de forma) medicul de fam cu unul din Bucuresti ca sa le primesti totusi?
Ronina eu m-am uitat la link-ul ala cu atentie insa vorbesc despre luat in greutate si nu asta ma ingrijora ci cat suge si cat elimina (mi s-a parut putin ieri). Azi insa pareau mai grei pampers-ii si n-am mai sunat pediatra (sigur ma intreba iar daca fata pare suparata si plange fara sa o pot linistii, asa ca iar paream cretina). De-acu nu-i mai cantaresc si gata! Va invidiez ca va puteti misca asa, mie mi-e teama sa merg si 15 minute cu masina.
Meg nu o sa obezesti fata cu tzatzica la cerere asa ca daca esti dispusa sa preiei rolul de suzeta nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Matilda vad ca e mai moderata, dar si David era urias tot din LM, iar acum e un slabanog (si eu tot suzeta am fost ). Matilda nu ma prea suzeteste, dar foloseste tzatzica pe post de pernuta
Dara, dar soacra a priceput ceva?
Happy poate Alexia nu este obisnuita sa stea pe burtica si din cauza asta nu-i place. Nici Matildei nu-i place, insa dupa baie ii fac masaj si pe spate si la bucutze si atunci nu riposteaza

Azi a descoperit Matilda ca poate prinde bluzita cu manutza si numai asa a stat (si cu incercarile de rigoare de a o manca). Am ajutat-o eu sa prinda niste ursuleti zornaitori de plus de la carucior si a fost extrem de incantata si ii zornaia de mama focului si ii tzocaia in combinatie cu bluza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Iarasi n-am tinut minte, ca am citit in mai multe reprize... Si totusi:

Eu am avut rochie la botez, dar se scotea tzitzi f usor, era cu elastic sus.

In masina punem scoica pe locul din mijloc, si asa incap si eu in spate. Dc trebuie sa alaptez, mutam scoica in fata ca sa avem loc

Help! Nu gasesc in google docs fisierul cu acte pt cic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Irina https://docs.google.com/#folders/0B7zzZviLhA72YW9zRFd5UGNUQWlPV2VHT3VIV2hZUQ

btw, la noi azi a intrat prima alocatie, pe mai cica, inteleg ca pe aprilie nu se primeste. Indemnizatia inca nu.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Thea, daca gasesti ceva interesant despre marirea lactatiei/imbunatatirea laptelui, spune-mi si mie, ca la mine e o vesnica problema la capitolul asta. Mie nu mi-a tasnit niciodata lapte, io-s tot mereu cu flux lent+cantitate mica si probabil si calitate slaba => fetita cu silueta. Si pe Natalia o atrage ceva de pe tavan, ca mereu e cu ochii pe sus cand ar trebui sa manance, o distrag vocile, etc...
Ioana, noi n-am facut eco de sold. Trebuia? Am vizitat 3 pediatre pana acum si niciuna n-a mentionat nimic. Sa intreb la urmatoarea vizita? Eu v-a vazut pe voi vorbind despre asta, dar m-am gandit ca v-au recomandat medicii pt ca au considerat ca e cazul si nu mi-am facut probleme. Ca daca ar trebui facuta, sa sun sa fac o prgramare la pediatru sa vad ce si cum. Cu landoul, e jaleee. Nu merge nici plimbatul rapid, nici zgomotul de foehn, nici cu copertina aia sus cu jucaria agatata, nici cu ea lasata jos...Azi am avut wrapul la mine si pana la urma am pus-o in wrap si asa a dormit vreo 2 ore. Dupa un mega scandal de ma stai tot parcul. In schimb in scoica adoarme/sta linistita in masina pana ajungem in parc de cand cu zgomotul de foehn. Chiar si la plimbare e mai ok, chiar adoarme in scoica pe cadrul caruciorului. Nu stiu ce sa fac... As fi vrut sa mai stea vreo luna-2 in landou, sa stea cu spatele drept. Maine o sa incerc partea sport lasat pe spate la maxim (cica e ok de la 0 luni) si cu fata in sensul de mers, ca sa vada, ca mai nou nici in brate nu mai sta decat cu fata Sunt curioasa cum o sa fie...

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania82 spune:

Anca, eu am primit caruciorul si e model sport. L-am plimbat mereu pe Stefan cu spatul dat jos, dau nu e perfect plat. Spatarul e putin mai sus decat sezutul, si partea pt picioare putin mai jos. Am pus paturici si o plapumioara ca sa stea drept, si ii place mult.

Cred ca am scapat de colici. Sper sa nu-si strice obiceiul acum ca il laud, dar a fost tare cumintel in ultimele zile. A adormit de cateva ori singur in patut, dupa ce a papat si ne-am dragalit putin. Asta a fost rutina, papa, joaca, somn. Dar adoarme doar cu suzeta in casa. Cand iesim la plimbare adorme si fara suzeta.

Stefan are la 2 luni jumate 5200 grame. Noi am avut probleme cu luatul in greutate in prima luna, dar am avut noroc ca pediatra nu s-a ingrijorat. Mi-a recomandat sa fac proba suptului pe 24 de ore (abia atunci am luat cantar) si asa mi-am dat seama ca nu sugea destul. Sugea doar dintr-un san. Acum ii dau mereu din ambii sani, ca se pare ca asa produc destul pentru o masa.

A stat Stefan azi pe burta 5 minute fara sa planga. Sutem pe drumul cel bun.


Mergi la inceput