Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 6

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Miha, pai nu ma doare rau. decat daca apas. acu' na.. asa am zis si eu ca nu are ce sa fie.. au trecut 3 luni totusi.
dia, ce frumos povestesti tu de fete. ar dormi Lavinia cu drag, dar nu o lasa sora-sa
meg, cred ca ai dreptate. ar trebui sa ma bucur ca nu se intoarce inca. nu o pazesc asa cu 'spor'
EDIT: nu am facut efort

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

pe FB a facut o colega de-a mea un grup pro-alaptare: https://www.facebook.com/groups/123224394482544/

am fata in brate si nu pot detalia aku




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

http://dexonline.ro/corect.php" target="_blank">asa da, asa nu!

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Happy, merci, am citit. Aia-s cam cu capul acolo, ca se refera la "shaken baby syndrome" si asimileaza si leganatul acolo, dar nu e tot aia, e vorba la "shaken" daca te enerveaza copilul si-l scuturi sa se potoleasca, nervos asa, zgaltait brusc. Atunci da. Dar leganatul nu produce traumele alea, zgaltaitul da.
Ma mai doare si pe mine pe la uter - dar nu m-am apasat.

Dia, pai nu stau pe scaun cand o legan pe picioare, ci pe o canapea, pe lung, in dreapta am spatarul canapelei si in stanga am patutul ei, eu sunt bagata cu ea ca intr-un tunel (neacoperit) cum ar veni.

Meg, am si eu un nepot care alaptat lua tot asa mult in greutate si pediatrii i-au zis verisoarei mele ca din lapte de san n-a ajuns niciun copil obez. Cert e ca a acum, la 1 an si 11 luni, e ok, nu e gras, a fost alaptat pana pe la un an si jumatate.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dara, ms de incurajare...eu am fost grasuta toata copilaria mea si mereu se luau copiii de mine si am suferit rau din cauza asta, nu as vrea sa treaca si fata mea prin asa ceva..dar pe de alta parte eu am fost f putin alaptata..




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

update: probabil era de la vaccin...48 de ore zicea pediatra ca pot fi efecte secundare; au trecut 48 de ore fix, pe la ora 9:15... si de atunci bebelina mea e zen, treaza non-stop si cu program de mancat din ora-n ora...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Meg, te cred, si la mine a fost la fel si stiu ce inseamna si ce zici si am aceeasi grija. Ba chiar ma gandeam cum sa fac rost de necesarul caloric pentru copii, pe varste, mai incolo, ca sa pot avea grija sa nu se ingrase, sa fac mult sport cu ea, sa-mi controlez si mai mult tulburarea de alimentatie ca sa nu o copieze, etc.

Si eu am grija, mai ales din cauza de lapte praf, cat se ingrasa Miruna. Daca s-ar fi ingrasat de la lapte de san, nu-mi faceam griji (am vazut si evolutia nepotului, era imens, ii spuneau Greuceanu, cat a fost alaptat, dupa care i-a trecut), dar asa, de la lapte praf, mi-e si mai frica. Insa si eu stiu ca s-a raportat risc de obezitate tot la laptele praf, nu la laptele de san.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

dara, am inteles la ce zgaltait te referi. si da, tind sa iti dau dreptate. e mare diferenta. acu' na.. povestea asta cu leganatul e relativa. eu o asociez cu problema cu suzeta. cand i-am dat suzi Alexiei, m-am gandit mult daca o dau sau nu. e greu de dezvatat dupa. dar am mai zis.. am preferat asa decat degetul.. din 2 rele... o alegi pe cea mai putin rea. decat sa nu doarma si sa planga continuu..

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

fete eu incerc sa stau linistita si ii dau in continuare cu alaptat exclusiv, dar (imposibil sa nu existe un dar) ea nascandu-se micuta, ma asteptam (cum am si auzit de altfel ca se cam intampla) sa recupereze zdravan afara.
problema mea e ca nu cumva sa fi devenit laptele meu apa chioara ca pampersi schimb la greu plini ochi, deci de baut bea...
azi chiar am avut o zi buna ca toata ziua pana acum mi-am simtit sanii plini plini si tasnea lapticul cand sugea ea din ambii de stateam cu prosoape pe mine (asta dupa o saptamana de cura de Galactogil).

de mancat, mananc aiurea rau ca nu mai am nici timp, nici chef de gatit ca inainte... de rezerve nici nu mai poate fi vorba ca am dat jos tot ce am pus in sarcina si am ajuns din nou la 48 de kile. deci nici de la mine din rezerve nu mai are ce sa ia. in prima luna cand inca aveam 7 kile in plus a luat bine in greutate ca si laptele era mai gras (avea de unde), apoi s-a topit tot ce am strans si acum mi-e ca asta e problema!
dar ce naiba sa mananc sa il ingras (pe lapte)?

de suzetit nu ma vrea. daca e obosita se zbate daca o tin in brate sau o pun la san si urla. si asa alaptez de doua saptamani tzopaind prin casa cu ea in brate si cantand ca altfel nu sta linistita la san. nu mai zic ca o distrage absolut orice (pana si lustra) si intoarce capul si uita sa mai manance. iar al mare are senzor la alaptatul meu si cum ma asez si eu cu pitica sa ii dau sa pape incepe sa o strige si sa o zgarme de asta mica uita de tzatza si sta si rade la el in loc sa pape...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

mai am o problema...
beau ceai de lactatie de la Fares la greu, iar azi cercetand ingredientele am vazut ca are menta in el... pai menta cica reduce lactatia! cum naiba de au bagat in ceai de stimulare?!

asa ca am inceput sa scormonesc netul sa caut plante care stimuleaza si sa ma duc cu lista in plafar ca sa imi iau sa imi fac eu ceaiul meu.
am vazut ca schimduf-ul in combinatie cu mararul maresc zdravan cantitatea...
desi eu as vrea ceva care sa mi-l faca satios nu neaparat mai mult (caci cantitativ e ok; calitativ se pare ca ar fi probleme).

va pun si voua link-ul pentru cele interesate:
http://revistaplafar.ro/Gravide--mamici/946/plante-pentru-stimularea-lactatiei.html
si : http://sanatate.bzi.ro/plante-care-ajuta-si-plante-care-inhiba-lactatia-13292

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

off topic, funny stuff:

soacra-mea a fost azi cu Miruna la biserica, la preot, sa-i citeasca sa nu mai planga - preotul a zis ca n-are ce sa-i faca, ca asa-s astia mici, au colici
morala - un preot destupat...ceea ce e mai greu de zis despre soacra


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput