Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 6

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dragelor, care mai sunteti ingrijorate de cat de putin sau mult ia copilul in greutate poate e bine sa cititi aici ca sa va linistiti.
Eu ce sa mai zic ca azi am cantarit pampers-ii si rezulta ca a eliminat doar 410g????? N-am sunat pediatra, dar maine asta fac. Poate ca elimina si prin transpiratie (desi nu e vizibil), azi a stat mult la san (mai mult ca de obicei), dar nu e cam putin totusi? In rest ea e fericita (mai ales cand o ajut sa se ridice in fundulet, dar nu abuzez pt ca am impresia ca e prea devreme)
Anca pai trebuia sa-i povestesti si ei de ce razi . David chiar regreta ca nu el va naste si ca nu poate sa o alapteze pe Matilda
Azi a facut si la mine asa: miortzaia la san (nu pot sa spun ca plangea, mai mult palavragea galagios) dar nu prea avea chef de supt (cand seara este perioada cea mai intensa de supt la noi). E adevarat insa ca era si f obosita pt ca azi nu a dormit mai deloc.
Voi pune maine in docs un material cu retete pt diversificare primit tot de aici de pe DC.
Dara unde sta aspiratorul cand ii dai drumul? eu sunt stresata de aerul pe care il scoate (am aspirator cu filtru hepa insa tot sunt convinsa ca imprastie microbi). Cand i-am aspirat mucisorii cat a fost racita tineam aspiratorul pe hol si bagam pe usa doar furtunul. In seara asta am folosit iar epilatorul pt ca mi se pare cel mai nepoluant.
mi-e somn
pupici si somn usor la bebici si mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, am 2 aspiratoare si unuia i-am scos sacul si l-am spalat prin interior, i-am scos si un filtru de pasla cam murdar pe care-l avea pe-acolo si acum nu stiu, nu-mi mai inchipui ca scoate ceva microbi, ca nici nu-l mai folosim la aspirat, e o hardughie veche, a ramas la aspirat unul mic, nou, pe care initial il luasem sa-l folosim pt. batista bebelusului. Exista unele aspiratoare pe la 80 lei, mai ieftine nu stiu daca sunt. Pe ala mic dadusem 100 lei.

Oricum, cum ziceam, la mine nu adoarme Miruna pe sunetele astea, dar la aspirator se opreste din plans, iar la inregistrare ramane adormita, dar nu adoarme datorita ei. Ar fi prea cool sa fie asa :) Adica una e calmarea/linistirea si alta adormirea, ma bucur ca la voi a mers uneori adormitul din cauza sunetelor, la mine nu merge - adica prima adormire cum ar veni. Dar merge linistirea.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Anca, multumesc pt raspuns. Problema e ca eu am sanii mari pe care trebuie sa-i sustin neaparat cu bretele la sutien.....
Dara, intr-adevar cand avem copilasi noi nu ma avem timp de mers la dr sa ne cautam, desi pana la urma tot pt ei as trebui sa facem asta, sa aiba parintii sanatosi. Nici eu nu merg la dr decat daca e musai si nu se mai poate.....
Tala, mai lipsea si un pipi pe bluza sau mai rau si era tablou complet. Lasand gluma la o parte, mi-a fost mila de Matilda si de tine ca plangea asa, bine totusi ca ati fost aproape de casa cand a vomat. Rau de masina cred ca mai tarziu ne dam seama daca au.....Stef a fost plimbat cu masina foarte mult cand era micut si nu am avut probleme, dar din vara trecuta vomita in masina daca mergem mai mult......stau cu ochii pe el in masina ca pe butelie ca sa stiu cand sa-i zic lui tati sa opreasca. Am patit sa vomite cand ne hotarasem sa mergem la o terasa sa papam asa ca a trebuit sa luam la pachet... Noroc ca sta in scaunel si am putut sa ii spal husa...

Si Mariuca a fost agitata ieri, nu a dormit toata ziulica. Atipea 10-15 min si cum o luam de la tzitzi si o puneam pe pat sau in patut cum pedala de zor si ma certa. Am schimbat pampersi din belsug din cauza maratonului de supt. La 18:30 m-am enervat si am iesit afara in landou si cu chiu cu vai a adormit, ca nu adoarme fara tzitzi suzi. Si mi-a dormit de pe la 19 pana la 20.30 cand am intrat in casa. Dar a dormit de la 11 la 5 pe urma, ca-mi faceam griji ca nu se satura si de asta a papat toata ziua.....
Noi dupa botez vrem sa plecam la drum mai lung si nush cum sa-i punem scaunul Mariucai si unde, ca nu-s obisnuita sa stau in fata, nu am mai stat de cand il avem pe Stef



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

apropo de luatul in greutate, sa nu-mi sariti in cap..dar eu sunt la polul opus..si ma ingrijorez ca parca ia prea mult ...si cred ca din vina mea, nu stiu daca aplic f corect ideea de "la cerere"..adica strengarita mea foloseste intensiv tzatza pe post de suzeta, o ajuta si la adormit..si desi in situatiile astea am impresia doar ca molfaie cred ca ii vine si ceva laptic. noi, cu rusine recunosc, nu avem program de mese..si rar trec 2 ore fara sa o mufez macar putin..cand e agitata si miorlaie si in brate, si daca ma plimb cu ea, si daca ii pun muzica sau zgomot alb...ii dau san si se linisteste...doar ca in ritmul asta am ajuns la 7500g deja ..deci cat avea frac-su la 6 luni..si e fetita si nu vreau sa fie obeza, si vreau sa se dezvolte normal.

am zis sa incerc cu nitel ceai..dar tetina nici pomeneala sa ii putem baga in gurita..insa aseara ne-a venit alta idee..si i-am dat putin ceai de bebe cu lingurita..si l-a hapait pe tot (10ml)...poate mai reducem caloriile, nush ce sa zic




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:


Noi ne-am trezit de la 5. de atunci Alexia tipa, chiuie si rade
O sa o scot afara, dar am o migrena cumplita..
Tala, imi pare rau ca ati trecut prin faza aia nasoala pe drum. Bine ca v-ati linistit. Cu streptococul.. si mai rau. Dar gandeste pozitiv, tot raul spre bine
Legat de dormit in masina. Alexia nu mai doarme. Dormea in masina pana acum vreo 3 saptamani. Acum sta cu ochii pe geam, la mine.. adoarme doar cand o ajunge oboseala.
Dar de placut.. cu siguranta ii place. Am mai auzit de bebei carora nu le place in masina. Desi e ciudat, ca-s plimbati de mici pitici cu masina.
Dara, uite ce am gasit eu legat de legantat w w w nou-nascuti . ro/educatie/leganatul-copilului-da-sau-nu.html
Eu nu practic asta, bine.. cu Alexia nu e nevoie si pe langa asta eu stiu un bebelus care cand nu il legana mama lui.. balanganea el singur capul dreapta-stanga pana adormea.
Nu stiu daca as fi facut asta daca pisica mea nu adormea singura.
Anca, nu te mai stresa. Lasa copilul in ritmul lui. La noi asta cu 880 a fost premiera. Nu stiu de ce Alexia a inceput sa manance la 2h30min. si parca s-a cam ingrasat. Ma uitam la ea ca are niste falcuteeee. Are cute si la maini si picioare. In fine. Om vedea. Eu de la 4 luni ii incep diversificarea.
Bubu, 4900g e ok pt 3 luni. Vezi ce zice si pediatrul. Dar repet ce am mai tot zis. Eu refuz sa ma mai ingrijorez. Atat cat imi ia in greutate, ma declar multumita.
meg, stiu ca bebelusii alaptati la san sunt mai grasuti. eu cred ca ea va slabi cand veti incepe diversificarea si mai ales cand va incepe sa mearga. acu' eu vb in necunostinta de cauza. pediatrul ce spune?
Fetele.. de 2 zile ma doare operatia. Pe dedesupt.. nu la suprafata. S-a mai intalnit vreuna din fetele cu cezariana cu situatia asta??
In alta ordine de idei. Alexia mea nu se intoarce pe burta. Nici macar nu incearca. Nici cand o pun eu pe burta nu ii place prea tare. Abia abia incearca sa ridice capul. Cand sta pe mine sau pe taica-su.. sta mereu cu capul ridicat. Dar pe antebrate nu o face. De ce? E puturoasa? Sa ma ingrijorez? Are deja 3 luni si o sapt apoape.


Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Dara, complicat cu dormitul... adevarul e c a tinutul sus dupa mancat e foarte recomendat si uneori (cume cazul vostru) necesar...dar are acest mic dezavanataj, ca de regula bebe se trezeste, chiar daca initial a adormit mancand...si daca-i sare somnul e mai greu de adormit. Daca va e ok la amandoua asa, pe scuan, tu cu ea pe picioare, de ce nu?
Eventual poti pune scuanul undeva unde e covor moale pe jos, sau poti sta cu picioarele pe o salteluta sau ceva mai moale, care sa atenueze socul in caz de cadere.
De la genunchi la glezne...mie mi se pare complicat; o mai tin si eu pe bebelina pe picioare (pe partea de sus a picioarelor; dar la mine nu-i place asa de mult, ca o tin cu piciorusele spre mine si un pic indoite (ca nu incapa altfel); cum sotul e mai inalt si are picioarele mai lungi, la el inca incape intinsa pe picioarele lui si-i pace tare mult.

De dormit in masina...Lavinia ar dormi cu drag, dar destul de frecevent nu o lasa sora-sa, ca s-ar juca cu ea - avem noroc ca bebelina e pasnica si ii place sa i se dea atentie, asa ca de regula nu se supara. (si daca e drumul mai lung, mai adoarme si Adri si-atunci e liniste)

Dorinutza, noi cu masina facem asa: la drumuri scurte le lasam doar pe fete in spate; la drumuri mai lungi (peste 30 de minute) stau eu in spate cu ele ...e un pic cam inghesuit (pt mine, ca ele stau bine mersi fiecare pe/in scaunul ei), dar incapem...

Raportam zile si nopti excelente
Nu stiu daca are legatura cu vaccinul sau nu, dar in ultimele 2 zile a dormit Lavinia...aproape toata ziua (cu pauze de mancat desigur si pauze de jucat, dar mult mai scurte decat de obicei); nici in prima saptamana de viata n-a dormit asa de mult ... si doarme si noaptea: am trecut de la 6 ore de somn neintrerupt la 7 . Ce-i drept cat a fost teraza a fost mai maraici decat e ea de obiei (deci posibil sa fie din cauza de vaccin), dar e ok.
Si cu atata dormit si mancat mai rar (a trecut de la aprox 10 mese pe zi la 6-7), sanii mei aproape ca explodau inainte de fiecare masa; iar dimineata degeaba dormea ea pana dupa ora 6 ca eu de la 5:30 nu mai puteam dormi de dureri de sani ...si intr-un fel imi venea sa o trezesc, dar m-am abtinut...si vad ca azi am dormit si eu pana la 6 ...ma adaptez ... problema va fi daca e ceva trecator si isi revine la programul dinainte de papat des, dar o sa vedem cand si daca va fi cazul; momentan ma bucur de aceste zile...
Asa am reusit si eu sa mai fac cate ceva, sa caut crese, sa studiez posibilitati de locatii pt botez etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

la pediatru ajungem luni..si la 2 luni era grasuta si luase peste medie, dar a zis ca daca mergem cu san exclusiv...asta e!

eu zic sa nu te ingrijorezi de performantele motorii ale alexiei..aici chiar ca fiecare copil e in ritmul lui!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Meg, ce figura esti! intr-o tara in care mai toti pediatrii induc (frecevent inutil) parintilor teama ca bebe nu ia destul in greutate, tu iti pui problema inversa.
Adevarul e ca atat timp cat papa doar laptic nu poti sa o pui la dieta - mai incolo poti alege intre diverse alimente pe cele cu mai putine calorii, dar acum nu; in plus, e greu sa iti dai seama daca vrea san doar ca sa se linisteasca sau daca chiar vrea sa si pape, si nu se face sa o tii flamanda doar ca sa nu ia prea mult in greutate.
Poate gasiti alte mijloace de calmare si nu va mai vrea la san asa de des...sau (teoretic) poti alterna sanii si asa bea mai mult laptic de inceput, mai lichid si mai putin consistent... dar in principiu nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji! nu cred ca exista nici un risc de a deveni obeza pentru ca ia acum mult in greutate mancand laptic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Meg, nu te ingrijora, va veni vremea cand va lua mai putin in greutate si atunci resursele acumulate acum ii vor fi necesare. Oricum Ana ta a fost maricica si la nastere. Si noi ne apropiem vertiginos de 7 kg, dar nu imi fac probleme pentru ca si Rares tot asa lua in greutate peste un kg pe luna, Am graficele lor de dezvoltare si sunt cam la fel, Rares lua mai mult in inaltime,asta micu e mai dop, ca ma-sa dar fiecare in ritmul lui
Happy, nu stiu ce sa-ti spun de dureri.AI facut efort mai mult? mi se pare ciudat ca au trecut totusi 3 luni de la operatie.Pe mine ma mai durea cand se schimba vremea, dar nu ceva de speriat.Suna-l pe dr tau sa te linistesti

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

matei nu lua asa vertiginos in greutate pentru ca accepta suzeta, totusi..evident ca acum, mai ales, pe caldurile astea, nu o sa o tin fara san daca plange..dar tot mai uit ca o cantaresc saptamanal aproape si nu-mi vine sa cred ce vad!

happy, si pe mine ma mai doare uneori "in profunzime" daca fac efort (daca il ridic pe matei are are douaj' de kile, de ex); eu zic sa te iei si dupa instinctul tau: daca ti se pare ca durerea e intensa si poate ascunde o cauza serioasa, da un telefon ginecologului, sa te linistesti




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput