Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 6

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Eu am bafta, adoarme in masina de tai lemne pe ea. Da' umblu cu apa de colici si seringi dupa noi, cand face urat ii picur din seringa, ii place si se mai potoleste, bag si suzeta. Oricum am si cate 3 suzete dupa noi (am gasit cutii port suzeta si la 3 lei pe farmaciatei) plus sterilizator portabil cu UV de suzeta. Asta cu pampersul dat jos n-o stiam, da' Mirunei nu-i prea place dezbracata. O sa incerc data viitoare la crize, sa vad ce se intampla.

Acu' dupa patania Talei ma gandesc mai serios la aparatul ala portabil de zgomot alb. Poate n-ar strica la drum.

Azi am cedat prima oara si am pus-o pe picioare (pe o perna mare) si ce bine a fost. Eram moarta de somn si am dormit asa in fund,cu o perna la spate, leganand-o si cand se trezea, mai leganam putin picioarele si adormeam si eu si ea, a fost super somn. Inainte de traduceri n-as fi putut dormi in fund vreodata, insa am adormit dupa traduceri in avion in fund. Iar acum cu bebe si traduceri am impresia c-as putea dormi si in picioare, cel putin in fund acum leganand-o am dormit beton.
Drept sa zic sunt fericita c-am descoperit treaba asta cu picioarele, sper sa-mi iasa si alta data. Plus ca-mi zicea o verisoara ca atunci cand a facut bebe vreo 8 kg nu mai putea la fel sa-l adoarma in brate si a trebuit sa recurga la picioare. Voi ce credeti/stiti despre asta?
Intai am incercat la greu s-o pun semi-adormita in pat, ca sa adoarma singura, ca uneori imi reuseste, dar cum nu dormea si trebuia sa dorm si eu cumva...n-am gasit alta solutie.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Bia, uite si aici sunet de aspirator:
https://docs.google.com/file/d/0B7zzZviLhA72SWxGbmh1M1UtQWs/edit?pli=1
trebuie sa apesi pe "download" dupa ce te loghezi cu userul de pe prima pagina a fiecarui capitol si cu parola.

Mai ai si aici mai multe sunete:
https://docs.google.com/?authuser=0&pli=1#folders/0B7zzZviLhA72RlVCMVFqRWpRWHUydHJKVkxRM0ZYQQ



mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Exemple de aparate de zgomot alb:
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002ECXVJE/ref=ox_sc_act_title_5?ie=UTF8&m=A106CS6YC5AHZX
cu tot cu asta: http://www.amazon.co.uk/Universal-MAINS-POWER-ADAPTOR-300MA/dp/B003BEZ7HI/ref=pd_bxgy_ce_text_b

asta
http://www.amazon.co.uk/Naturecare-Machine-Tinnitus-restful-nature/dp/B00140W5IU/ref=pd_sim_computers_5
cu tot cu asta
http://www.amazon.co.uk/Good-Ideas-Universal-Adaptor-181/dp/B000WQIKTU/ref=pd_bxgy_ce_text_b

asta
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003WKZ4Y2/ref=ox_sc_act_title_4?ie=UTF8&m=A3P5ROKL5A1OLE
cred ca astuia ii trebuie cautat adaptor de priza

asta
http://www.amazon.co.uk/HoMedics-SS-2000-Sound-Relaxation-Machine/dp/B0009Y2E42/ref=pd_sim_by_1
asta se pare ca are adaptor inclus

acu' nu mi-e clar ce volum scot, ca mie imi trebuie volum serios, nu gadileala la urechi.

Daca are timp cineva sa studieze sau vreti sa ne cuplam la transport, cele din Bucuresti, ziceti. Se pare ca numai ala de la First Years s-ar livra in Romania direct, dar poate gasim vreo solutie daca mai vrea cineva - insa nu prea apuc sa studiez care aparat e mai bun.

Daca nu e nimeni interesat, no problem.



mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ronina
Marci_mami: hai ca esti tare, ai uitat negatia in urare si a iesit o nebunie

Ronina,ma bucur ca nu te-ai suparat si ti-ai dat seama ce am vrut sa iti scriu.Dar cu un copil la tata si unu care ma trage de maneca cred ca imi e permis sa mai si gresesc
Nici Biancutei mele nu i-a placut Rotarixul,s-a cam chinuit asistenta sa i-l dea in gurita.
Kovacsc inca 10kg de capsune???waw,ce harnica esti!
Tala deja imi imaginez scena de pe marginea drumului cu bebelina in brate!Bine ca ne-ai povestit,trebuie sa fim pregatite si pt asa ceva.
La noi sta invers treaba cu pipi.Noaptea si dimineata cand o schimb e super plin scutecul iar ziua il mai schimb de 2-3 ori si atunci are numa un pic de pipi in el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

La noi nu mai tine minunea cu sunetul alb. Acum imi adormise in brate dupa o repriza lunga de supt si am pus-o in sezlong (oricum ne lipiseram una de alta). A deschis ochii si am zis ca adoarme la loc dupa ce-i pun asta, dar nimic...
Si David era super indragostit de masina, sper ca Matilda sa nu aiba rau de miscare (ca mine)
Dara cu leganatul pe picioare cica e periculos (ca adormi si plonjeaza copilul de acolo). Dar sunt 2 modalitati pe picioare: de la mijloc la genunchi (pozitia mamei in sezut) sau de la genunchi la glezne (pozitia cu picioarele intinse). Asta din urma cica e mai periculoasa (si mie mi se pare chiar imposibila). Aveam o vecina care si-a obisnuit asa fetita si cica pana la 4 ani doar asa o adormea. Pe David nu l-am leganat nici o clipa (nu-i placea si oricum evitam sa-l zgaltai din cauza refluxului), insa pe Matilda o mai legan pe genunchi in perna de alaptat (ii adun capetele si pun un pled astfel incat sta in ea ca intr-o covata) si o mai tineam asa cand dormeam in fotoliu cu ea peste noapte (am renuntat pt ca mi se parea si periculos si incomod si se pare ca si ea prefera patutul). Cel mai important insa este ca pe tine te ajuta acum si daca asa reusesti sa dormi si tu putin, go for it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

apropo's de pozitii de dormit eu am reusit performanta sa dorm in scaun fara spatar (nu mult, dar am dormit)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Merci Tala, noi daca nu o leganam dupa cele 30 de minute de tinut in sus dupa mancat, nu adoarme deloc ziua, numai noaptea pe la 12 cade franta si ar adormi aproape oricum, dar s-ar trezi. Insa ziua fara leganat, e in stare sa stea 12-15 ore treaza. Leganat in brate caputul (in timp ce mergem prin casa i se leagana usor capul) sau leganat in landou. Eu am patutul ei in dreptul canapelei, lipit, nu are unde sa cada, dar o sa incerc si pe pulpe, nush cum e, am leganat-o de la genunchi la glezne.
Da, asta mi-e teama, sa nu se obisnuiasca sa doarma doar asa. Dar nush cum sa dorm si eu altfel mai mult de 3-4 ore cu intreruperi.

LE:
Tala, nici la noi nu adoarme Miruna cu zgomotul alb. Dar e mai sigur ca ramane adormita in caz ca da sa se trezeasca daca doarme deja. Si in rest se mai opreste din plans daca dau drumul la aspirator (nu la inregistrare).


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Marci da, inca 10 kg ieri si aseara inca 12 kg a cumparat sotul , o sa ziceti ca suntem nebuni, dar stiti ce s-a intamplat, era o oferta de capsuni aproape de casa acum vreo 2 sapt si nu am profitat si dupa aceea nu am mai gasit si asa rau ne parea ca ramanem fara gem de capsuni ca acum am innebunit de tot. Cred ca 28 kg de gem de capsuni ne ajung ca la toamna facem si de prune.
A venit mama dimineata pe la 10 si ceva dar eu aproape terminasem pt ca le am facut cu gelfix.
Aseara am avut gura pocita si i am zis sotului meu ca de mult nu m am mai trezit noaptea pt alaptat si ghiciti ce, pe la 4:40 s-a trezit, a adormit dupa vreo ora si eu am stat langa ea ca asa sunt eu bleaga si nu am mai putut sa adorm pt ca ea se tot foia, nu am pus-o pe burta sa doarma si s-a trezit dupa vreo ora jumate. A mai mancat 10 minute am pus-0 pe burta si a mai dormit 3 ore timp in care eu am facut geeeeeeemmmmm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Fetele, multumesc pt raspunsurile cu amorteala. Meg, m-ai cam speriat, asa ca am pur urgent mana pe tel si mi-am facut programare la neuro. Maine ma duc. Marci, Mona, va spun ce si cum. Citisem si eu ca ar putea fi sindrom de tunel carpian, dar faza e ca eu deja cu 2 degete simt pixelat (nu stiu cum sa explic).
Cristina, mi-ai facut o pofta.... Cu rochita, depinde cat e de cald. Dar in general, pe caldura asta, o imbrac in body cu maneca scurta sau tricou + pantaloni scurti. Daca am imbracat-o in rochita am lasat-o in scutec, sau i-am pus chiloteii de la rochita.
Am reusit si eu s-o adorm azi de 2 ori cu zgomot de foehn pe care l-am descarcat pe tel de pe docs (sa-ti dea D-zeu sanatate, Dara), dar cand am ajuns in parc, n-am mai avut succes cu asta... Nu prea mai vrea sa stea in landou, adoarme in scaunelul de masina si o mai iau si asa in cadrul de la carucior, dar nu prea imi place... Pana la ce varsta nu era prea bine sa doarma/stea mai mult de 2 ore in scoica? Nu de alta, dar vad ca ii place mult mai mult decat in landou... Acum cateva zile dormea si 4 ore in parc in landou, dar s-au dus vremurile bune. Macar de ar sta linistita si asa treaza, dar nu mai sta, trebuie s-o iau in brate intr-o mana si cu cealalta sa imping caruciorul
Dorina, eu am avut sutien normal, fara bretele, gen balconette, deci usor de dat jos si rochita cu un umar, pe care a trebuit s-o tot deschei.
Lacri, mai nou si scutecul Nataliei e cam usurel dimineata, ca inainte spargeam capul cuiva daca-l aruncam impachetat. Cand am citit faza cu David care-i ofera sanul Matildei, eram in H&M intr-o cabina si alaptam si am inceput sa rad ca bezmetica si erau oameni in celelalte cabine. S-a intrerupt si fiica-mea din supt si mi-a aruncat o privire
Mirela, si eu m-as bucura la 880 g... Dar eu nu mai sper la asa ceva, avem perioade lungi in care efectiv stagnam...
Dia, ce inaltuta e Lavinia. Natalia atata avea la 3 luni si mi se pare inalta, probabil pt ca e slabuta.
Ioana, daca e greva suptului, la noi dureaza de cateva zile bune deja Mi se pare ca o fura peisajul, ca se tot uita in jur si nu se concentreaza la papat. Admira ce admira, dupa care isi aduce aminte ca trebuie sa manance si apuca tzatza cu pofta, face hhhap, mai suge putin, iar o fura peisajul si tot asa pana cand nu mai mananca deloc si sigur sigur nu mananca bine, ca ma lasa cu sanul plin. Mai mult face asa cand mananca din dreptul.

Va

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Am cantarit-o si eu asta seara. Bilantul e cam asa:
110 gr sapt asta, 560 gr in total luna asta. Avem 4900 gr la 3 luni. Speram la mai mult! Mi-as fi dorit un 5000 macar. Mi se pare putin 560 de la 2 la 3 luni...
Uitandu-ma in agenda am observat ca Serban in lunile cu vaccin mi-a luat mai putin decat in lunile fara vaccin. Daca e intr-adevar e o legatura, e nasol ca ei i-am schimbat schema de vaccinare si pana la 6 luni avem in fiecare luna vaccin (am ales sa facem rotarixul la 3 si 5 luni)

Mergi la inceput