pui de pasare HELP!!!!

pui de pasare HELP!!!! | Autor: cristinuk@

Link direct la acest mesaj

am gasit azi un pui de pasare in padure ,il atacase o pasare cotofana cred parintii lui erau inebuniti incercau sa l apere am ajuns la timp nu are decat o piscatura mica pe aripioara
l am luat acasa cuibul era foarte sus in copac nu mai avea cum sa ajunga acolo
are cateva pene incoltite i am dat sa mance vreau sa l intremez si apoi sa i dau drumul


ce sa i mai dau sa manance????? i am dat cereale pt bebelusi oua cu o seringa dozatoare de paracetamol mananca si doarme ca nu bebe casca ciocul si face si caca asta stiu ca e semn bun

doar maine pot sa mai ajung la un magazin sa i iau viermi deshidratati si ale alea pt pasari
va rog idei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

arata fix asa imi poate zice cineva ce estehttp://www.e-pets.ro/ContentFiles/image/puipasare.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Cred ca e bun pentru el malai amestecat cu galbenus.Altceva nu imi vine in minte.Sper sa iti fie de folos si succes cu puiutul,poti eventual sa ii dai drumul in locul unde l-ai gasit.

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

arata fix asa imi poate zice cineva ce estehttp://www.e-pets.ro/ContentFiles/image/puipasare.jpg


o fi puiul cotofanei....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

nu nu e >>>>
cotofana vroia sa l haleasca erau doua pasari maro care incercau s o indeparteze de langa el
puiul de cotofana e alb cu negru si mult mai mare al meu asa ca in poza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

nu nu e >>>>
cotofana vroia sa l haleasca erau doua pasari maro care incercau s o indeparteze de langa el
puiul de cotofana e alb cu negru si mult mai mare al meu asa ca in poza


http://casacuperusi.wordpress.com/pasarile-romaniei/

din Romania...poate o fi si pe acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Asa am cautat si eu pasari din regiunea unde stam am rezolvat l am trimis pe barbata miu la carrefour si mi à luat o pasta de crestere ça nu mai avea trai cu mine ....cica vrei sa ti iau si un cuib???? Foarte coopérant
Tot nu m am luminat ce e sper sa i placa pasta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Cristina, ii urez zile multe puisorului tau. In ce il tineti? Ei au foarte multa nevoie de caldura, deci o cutie cu o veioza deasupra ti-ar fi foarte utile. De mancare poti sa-i dai un amestec de ou fiert cu branza proaspata si malai (nu mult), eu i-as da chiar si mici bucatele de carne tocata. V-ar fi utila si o adapatoare de papagali cu baza stabila ca s-o poti pune pe sol. In apa puteti pune niste vitamine pt pasari (polivit sau altele de gen de la pet shopuri) sau in prima faza o apa indulcita usor cu zahar/glucoza.

Eu pentru pui am o cutie cu eleveuza si pe sol am pus un petpad (scutece/aleze absorbante pentru catei). Pune-i o jucarie de plus mai flocoasa ca sa nu se simta singur si langa care se poate cuibari. Cuib poti improviza dintr-un cosulet, castronel, sau o farfurie din aia pentru animale.

Dupa cat de mari sunt tuleiele are intre 7 si 10 zile dar nu stiu ce pasare e, aproximez si eu dupa celelelate pasarele pe care le-am mai crescut.

Scarpina-l sub cioc un pic si din partea noastra . Noi avem acum un pui de potarniche de 5 zile, si el e singurel si e cam trist, sper sa supravietuiasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

il tin intr o caserola de plastic cu capacc in care am pus o bucata de finet ii schimb des scutecele
de simtit pare ca se simte excelent mananca amestecul acela special de pasari ii dau destul de des sa mance
cand ma simte mi se cuibareste in palma si cand e treaz e vioi si ciripeste incetisor

cum il bag la locul lui adoarme cum simte ca deschid capacul casca ciocul
e foarte dragutz sper sa traiasca

e cald la noi cred ca i ajunge nu tremura i s a vindecat si aripioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Auzi, Cristinuk@, m-am tot gindit ieri la puiul tau de pasare.
Cred ca cei doi care voiau sa-l "haleasca" erau parintii care voiau sa-l puna in cuib.
Arata a pui de cotofana.

Sa ne scrii regulat cum creste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

sigur nu e pui de cotofana pt ca de aia am vazut des cotofana ciugulea din el l a ranit la aripa deci ce mama ar face asta

face bine m am documentat nu e voie apa cica ca i ajunge la plamani
de ciugulit nu poate nu stie doar asteapta sa i dau eu

pare ceva mierla penele ce ies sunt maro



Mergi la inceput