pui de pasare HELP!!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

N-o fi pui de mierla?
Iti urez sa-l cresti cu bine, ca-i tare greu. Noi am incercat de vreo 3 ori cu unii de vrabie, gasiti tot asa pe jos, dar nu am reusit. Si erau mai imbracati in pene ca al tau. Acu am vazut faza cu apa, noi le-am dat, inseamna ca asta am gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Cred ça mierla acu scriu cu el pe burta incredibil parca e un pisic sta intins pe mine cum ma simte cere mancare si apoi adoarme ii plac dudele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

hai ca intreb si eu niste americance care locuiesc toate la ferme, prin diverse salbaticii, poate a mai vazut careva asa ceva .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

ok, una zice ca e graur, alta zice ca ea a crescut asa niste pui cu hrana pt pisici amestecata cu apa.

din p meu dv, mai bine nu, hrana noastra de pisici are prea multa sare , nu de alta.

noi hraneam puisorii de gaina cu branza de vaci amestecata cu malai.
dar aveau apa proaspata in permanenta.

macar adauga apa in ce ii dai acolo de mancare, in pasta aia cateva picaturi.

stiu vreo 2 veterinari, am sa incerc sa dau de ei sa ii intreb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

iata aici:

http://nationalzoo.si.edu/Animals/Birds/Facts/FactSheets/emergencycare.cfm

si inca un raspuns....daca nu te descurci cu tradusul, sa imi zici.

I agree, it's probably a starling and they are hardy guys. She should be feeding them pretty much all day long at least every hour but the good thing about baby birds is they don't have to have nighttime feedings if they stay somewhere dark at night. I raised a family of starlings the year after we moved here.

I have a really detailed wild songbird babyfood recipe from my wildlife rehab classes if you'd like it. If I can find where I put it, I can PM it to you if you want. It does have canned dog food and boiled egg yolk but it also has baby carrots, baby greens, baby cereal and Vit D added to it. The Vit D is important so they don't get rickets. But like I said, starlings are pretty tough little things.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

multumesc sunteti dragute
pe un forum de animale era cineva care avea un pui ca al meu zicea ca i mierla apoi a venit altcineva zicea ca e sturz
important e ca amandoua speciile mananca si grane plus insecte
praful asta de mi l a cumparat barbata miu e defapt o chestie pt canari pe care trebuie sa o manance parintii si sa o regurgiteze puilor
so eu o amestec cu apa
contine miere legume cereale si ou vitamine
deja e mai intremat s a mai pufosit pe burtica are niste pene maro pestrite cu negru si penele din aripi au mai crescut categoric maro

daca i fac branzica de vaci ca de cumparat nu am de unde cu ce o fac cu lamaie sau otet?

fac poze noi va tin la curent

da ma descurc in engl multumesc am vrut sa nu o dau in bara cu hrana pt ca am avut multe animale pasari la viata mea puii de vrabie au murit toti chiar nu mai suportam un esec

la pasari am crescut asa rata, pui de gaina ,porumbel toate la bloc dormeau in pat cu mine mancam din aceiasi farfurie deci treburi serioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

ok, uite aici copy paste reteta de la wildlife rehabilitation centre.

"Okay, Ina. This recipe is good for any wild songbird, including starlings. I have used it for starlings, mockingbirds and bluejays, and a baby robin.

2 cups of canned dog food (this should be the kind that does not have chunks, and should be the one with the highest protein you can find.)
2 tablespoons of baby cereal (This is the type I use, I don't know what you have available to you. http://www.drugstore.com/products/prod.asp?pid=161830&catid=182625&aid=338666&aparam=161830
1 tablespoon each of babyfood apples, peaches, green mixed vegetables, and carrots

Now you mix all those together well, and then to feed, you mix 1/4 cup of the mixture with a half teaspoon of boiled egg yolk and add enough warm water to make a very very soft paste. The mixture you don't use will keep in the refrigerator and you just warm up what you need for feedings. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

poze noi il cheama Hiky l a botezat fii mea

https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

E o minune ghemotocul tau si pozele cu fetita sunt adorabile!
Am gasit un site cu poze si nume de pasari, ma tot uit cu fiica-mea si o tinem tot intr-o minunare! Sunt mai multe care ar parea inrudite cu puiul gasit. Delectati-va aici: http://camarasdelumini.wordpress.com/2012/03/01/cele-mai-numeroase-100-specii-de-pasari-din-romania/

Mergi la inceput