Colectia de toamna-iarna 2005 (37)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Buna de dimi
nici nu stiu de cand nu am mai intrat pe DC.
Dc nu am facut-o le urez acum viata lunga si frumoasa noilor membri ai colectiei.
revin cu povesti despre drul ortoped

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

asa cum am promis revin.
am fost ieri iar la alt pediatrul ortoped, mi s-a parut un sarlatan, nu intru in detalii.la 200 lei controlul si 150 lei ptr analiza postulara, cica sa dau comanda de plantare 350 lei.imi venea sa plang dupa bani.
parerea lui e ca nu are scolioza , se curbeaza coloana din cauza piciorului mai scurt si sa ii pun inaltatoare la piciorul scurt.

pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Miri, nasol. Macar pune-l pe dr respectiv pe lista neagra, parca exista si aici pe forum. Sau scrie-i ceva de bine prin directoarele medicale de care e plin netul.

(am vazut caz concret cu un dr local care a ramas cu tinicheaua de coada dupa ceva postari: ulterior, de cate ori deschidea gura prin presa era atent sa infirme si comentariile respective, deci clar l-au atins.)

altfel, cum mai stati cu sportul si cu ... matematicile superioare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Mihaela, vazut pozele voastre, sunteti o familie tare frumoasa!
Maya a crescut foarte mult, iar tu aratai extraordinar cu bebelina in brate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Maria nu-mi place sa arunc cu noroi, poate omul e bun dar nu ptr toata lumea, apare la tv.... tot repeta ca-i place de fi-miu, ma intreba generalitati dar nu asculta raspunsul, totul era doar de fatada.
si acum sunt intoarsa pe dos, de dimineata m-am trezit inainte sa sune ceasul, nu mai puteam dormi de nervi.

D. a trecut cu brio la targul de carte niste teste de clasa a doua, au fost surpinsi cei de acolo, i-au dat diploma, si insigna cu cel mai istet copil si... ma sufocam de emotie, chiar si ptr acel fleac.
E fan fotbal, exerseaza in fiecare zi, are o minge de burete pe care o paseaza si pe hol in drum spre baie. de la toamna o sa mearga sigur intr-un cadru organizat.La inot nu e fan, merge , isi face treaba, dar nu exceleaza, nu invata rpd, jumatate din timp inca inoata cu ajutorul plutei.
nu il oblig la performanta din moment ce am cazut de acord ca se face in scop terapeutic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

miri, e dr. despre care imi facusesm eu o parere buna de pe urma unei emisiuni TV?
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Crissy - el este.Nu stiu ce rotite ti se invart, eu iti spun sa nu iti faci procese de constiinta, dc vedeam emisiunea eu nu tu, alergam la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Miri, nasol sa fii nemultumit de un dr... mai ales cand e vorba de copil!
Felicitari pentru David cel istet!!!

Noi tre' sa plecam maine in concediu, insa pitica are amigdalita acuta (cu ceva urme de puroi pe amigdale). Primul semn ca se simtea rau a fost starea de somnolenta accentuata in cursul zilei de luni. Luni seara a facur ceva temperatura, dar pana in 38. Ieri a facut aproape 40 in jurul pranzului si am ajuns si la dr si acesta ar fi vrut sa ne dea tratament injectabil. (ne-a povestit ca a avut niste cazuri ff urate de amigdalita, foarte rezistente la tratament. Ne-a povestit si ca in ultima perioada au avut cazuri urate de soc anafilactic la a 4-a, a a5-a doza de antibiotic administrat intra-venos; spune ca au aparut, si in cazul medicamentelor, producatori de garaj, care vand "medicamentele" sub pretul pietei). Aseara a facut iar 39.3 insa peste noapte a fost ok. Azi in jurul pranzului avea iar 38.
Asa ... de ieri de la 12 suntem pe tratament cu eritromicina de 200 mg pastilute pe care le pisam si le luam cu miere (1 la 6 ore). Nu stiu cum sa fac deloc cu plecarea la mare - sa plecam asa, sa amanam?!?

Sper sa fie bine... totusi !
Pupam si va dorim sanatate multa!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)


"There are no seven wonders of the world in the eyes of a child. There are seven million...” (Walt Streigtiff)

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Auleo, Camelia, ce mai povestesti tu acolo cu medicamentele contrafacute... Incontro ne indreptam?

Lavi, savurez povestile tale bebelicesti si te admir pentru degajarea cu care faci fata vremurilor:) Adik cum o porti pe Ami peste tot:)

Mihaela, vazut, placut poze cu multitudine de ochi albastri! Sa fiti sanatosi si fericiti toti patru!


In ceea ce priveste absolvirea gradinitei, incerc sa nu aprofundez subiectul prea mult, ca io-s mai sensibila din fire, chiar de nu par.

M-am implicat mult la grupa Mariei, am stat si m-am jucat cu ei vreo doua saptamani (bricolat, jucat jocuri afara, citit povesti, cantat, etc) Am acumulat IMENSE satisfactii din partea unor copii insetati de ceva nou si a unor parinti/bunici bucurosi ca in sfarsit se intampla altceva la ei la grupa.
Le-am pregatiti tuturor o surpriza la petrecere: un filmulet cu poze facute in descursul anilor si indeosebi in cele doua saptamani petrecute cu ei. A fost un moment emotionant, m-am bucurat enorm ca l-am putut "fabrica".

LA serbarea lui Stef una din educatoare, de fapt sufletul grupei, ne-a anuntat ca trebuie sa se pensioneze. Mi-a cazut cerul in cap. Am mobilizat parintii sa facem o cerere la insepctorat, poate o mai putem tine un an la grupa, dar suntem in plina campanie de schimbare de sefi la Inspectorat, nu stiu ce-om reusi sa facem...

Precum observati, am avut o intensa activitate social-educationala, sper sa nu reintru in depresie zilele urmatoare, cand agatam gradi in cui de-a binelea.


Ina, spor cu santierul!

Ile, hai ca mai e un pic, mii de incurajari din partea mea!

Miri - puuuuup micul geniu! Sper sa o scoateti la capat cu piciorusul!

pupici varateci intregii colectii!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cami, eu as astepta sa treaca vreo 24 de ore fara febra si as pleca. Daca nu mergeti cu avionul nu v-ati putea amana cu o zi plecarea? Sau sa nu mai faca febra deloc diseara si la noapte. Noi am tot avut situatii din astea cand era silvia mica si mereu am plecat si a fost ok.

Miri, eu nu mai stiu tot istoricul vostru asa ca nu-s prea lamurita. Cazul 1 daca dr nu are dreptate, am inteles e naspa rau din partea lui sa va puna sa faceti inaltator la un picior cand el are cu totul alta problema. Cazul 2 in care are dreptate, e naspa faptul ca v-a propus o so lutie nasoala, cea cu inaltatorul, sau faptul ca a costat mult?

Cu preturile la ortopezii astia si eu sunt f mirata. Noi am fost la prof jianu la care consultatia era 210 ron la RM, noi avand abonament am platit jumatate. Tot la RM consulta si prof Burnei la care consultatia e 400 RON, mi se pare enorm. Chiar daca plateam doar jumate mi s-a parut aiurea din principiu pretul intreg. Paradoxal, stiu pe coneva ca si-a operat copilul la el si i-a dat 300 ron ca spaga pentru operatie. Pe care i-a primit si a operat copilul.

Ilenutza, iti sugerez sa cauti body-uri cat mai subtiri, sunt unele cu bretelute la C&A, nu stiu insa daca au si pt nou nascut. Pampersi daca vrei cumva Libero pot sa-ti dau link de unde comandam noi online si sosesc cam in 2 zile. Au si marimea 1 pt nou nascut care a fost super pt ca ii veneau ficsi pe corp, la fete am inceput de la nr 2 si le erau cam largi la inceput.
La capitolul tips&tricks fetite, vezi ca fetitele au labiile umflate la nastere, sa nu te sperii, isi revin. ami a avut si o secretie alburie in primele zile, a fost de la hormonii materni, i-a trecut. Apoi intre labiile mari si mici sunt depozite albe, alea nu utrebuie curatate la varsta asta cel putin, decat daca se murdaresc cu kk si atunci doar putin, cat e murdar. Drita de familie la fete m-a pus sa le curat dar pediatra la Ami a zis ca nu.
In legatura cu colul, mi-a povestit prietena mea ginecoloaga ca i s-a intamplat sa masoare la o pacienta azi 1.5cm col f scurt pt 20 de sapt cat avea pacienta, maine 4, col lung. Experienta ei spune ca colul mai variaza si nu tb sa te panichezi.
Inca ceva: am vazut ca cineva a pierdut sarcina in luna mare la odiseea voastra. E normal sa se intample cam un caz la 2 odisei pentru ca statistic 25% din sarcini se pierd in primul trimestru si 1% dupa. Pur si simplu asa e natura, se intampla, din diverse cauze, la majoritatea nu ai ce sa le faci. Riscul e crescut de factori ca: varsta inaintata a mamei, indicele de masa corporala crescut, diabet, samd. Tu nu prea te incadrezi asa ca stai calma. Apoi sarcinile obtinute prin tratamente de fertilitate au sanse mai mari sa aiba probleme ceea ce la tine nu-i deloc cazul asa ca relax! Eu am dus sarcina cu procentele rastea in cap, ca daca se intampla asta este, a picat statistica pe mine, dar eu am sperat sa nu se intample si mi-am facut planurile in acest sens.

Mai revin eu. Va pup pe toate!

Mergi la inceput