Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Irip,ma bucur ca sunteti bine....asa stiam si eu de bebici,ca trebuie sa aiba 2;5 gr ca sa nu stea in spital....probabil difera de la un spital la altul sau depinde si de evolutia lor,cum zicea si anna ca daca 3 zile consecutiv au luat in greutate.....vezi,e rau ca nici pe eco nu ne putem baza daca arata corect greutatea,macar stiam la ce ne asteptam.In fine,sper sa tina cu noi colul si sa rezistam inca 2 sap,ca mai pun si ei cate 400 gr fiecare.Marti aterizez si eu,dar nu mi-a zis de bagaj,oricum daca e,mi-l aduce al meu.

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Miruna, ar fi bine sa ai bagajul cu tine, chiar daca nu nasti. Poate te interneaza pentru a te tine sub observatie. Eu sunt in ceata rau cu estimarea greutatii ecografice. Mai mult te stresezi decat sa iti faca bine. As fi
multumita sa rezist si pana la 36 sapt. Am vazut ca bebeii lui Amary au avut greutati f bune. In privinta "rezistentei" colului consider ca dr isi spun parerea din propria experienta si nu pot da o estimare corecta. Sunt fete care stau cu colul scurtat si deschis mult si bine.

35 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Irip,bagajul e facut de muult,inclusiv pt bebici....stiu ca ne streseaza toate alea acum,pana la urma si dr nu-s Dumnezeu sa ne zica exact....vb ta,din ce au mai experimentat si dansii....ar fi o minune sa rezistam si noi cu colul asa,oricat ne chinuim cu statul in pat.Oricum,fiecare sarcina e unica si raspundem diferit la diverse probleme.....ma gandeam,la nastere naturala ne face clisma,nu?Daca e vreo mamica sa ne zica,multumesc anticipat:

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Miruna, ca sa scapi de clisma poti rezolva cu un supozitor cu glicerina. Am vazut ca la fetele cu cezariana, infirmierele le intrebau, inainte de a merge la sala de nasteri, daca au rezolvat problema. Ma gandesc ca la nasterea naturala nu ai prea mult timp la dispozitie.
Pe mine ma streseaza faza cu pierderea lichidului amniotic. Cum diferentiezi de incontinenta urinara? Cat lichid trebuie sa curga? etc
35 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Irip,eu de frica stau pe wc,asa patesc mereu....si daca-mi zici ca peste o ora vine taifunul,eu fuga la dl costica.....iar la toate operatiile,gen apendicita,polipi,amigdale,etc nu ma puteau ridica de la baie.....mi-e o teama sa nu fac p-acolo,offf......Sa stii ca la asta ma gandeam si eu,cum ne dam seama daca pierdem sau nu lichid,mie joi mi-a zis ca e in cantitate normala la ambii bebici,banuiesc ca daca era ceva,se vedea,nu?Doamne,atatea chestii si nu stim sa le interpretam....eu mai nou toata ziua ma pipai de teama sa nu pierd lichid,ca daca port tampon tot timpul,zic ca nu simt.

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Miruna, si eu ma pipai toata ziua. Si mie mi-a spus vineri ca lichidul e in cantitate normala, dar poti sa stii? O colega de serv mi-a spus ca la ea a curs f putin, cat o lingurita si m-a cam speriat.
Din cauza constipatiei, de vreo 2 sapt nu am mai luat fier. Mi-e groaza sa ma chinui in spital.

35 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

hai mai curaj irip, miruna, nu va mai faceti atatea griji; ati trecut de 35 o sa fie bine

irip dc era asa "rau" colul nu te lasa sa pleci acasa
parca tu esti la Esanu, l-am vazut si eu pe acolo cand am stat si mi s-a parut ok

asta cu 2.5 kg cred ca e pt vaccinul de tbc, ca treb sa aiba bebe minim 2.5 ca sa-l poata face, dupa cum am zis eu am revenit peste 1 luna pt el, dar probabil ca fiecare spital are politica lui....ce bine ca am schimbat doctorul si spitalul....uraaa, altfel innebuneam o luna in spital

nu luam mai nimic pt arsuri, parac luam cate un metroclopramid din cand in cand

in leg cu greutatea la eco, eu cred ca la greutati de pana in 3 kg e estimata corect; diferentele apar cand bebelusii sunt mai mari deoarece nu se poate estima startul de grasime si uneori nici nu-i mai prinde de la cap-coada ca sa zic asa si de asta apar diferente; mie Klein de la municipal mi-a estimat perfect mi-a zis la Eva 1.6 si a avut 1.5 si la Ema parca a picat cam pe 2.5 cat a avut

nu mai cititi si voi toate nenorocirile, fiti mai pozitive ca mai mult va faceti rau cu atatea griji; eu ce sa zic pana acum cativa ani estam f realista, lumea pesimista, eu zicea realista; acum cu fetele, nu stiu de ce, dar tot timpul am crezut ca vor fi bine desi Eva era mica si practic in cele 3s cat am stat in spital n-a mai luat in greutate; ea a fost de pe la 18-20s in urma cu greutatea, si chiar de la inceput cu 2z in urma, cred ca s-a prins mai tarziu
nu stiu nici de ce a ramas ea mai micuta ca au fost in placente diferite, poate totusi erau lipite pe undeva si a Emei era mai vascularizat; eu am si rh pozitiv, pana prin luna 7 nu facusem anticorpi, dar la nastere cred ca ai uitat dr sa mi-i mai faca si la fel si cu injectia aia pt viitorii bebei, ei o sa vad la momentul respectiv ce fac...uite ca le-am facut analize de sange acum o luna si am uitat sa le fi facut si grupa si rh-ul sa vad dc sunt ca mine sau ca sotul, sa retin sa le fac data viitoare

mi-e tare drag de voi, au trecut asa repede astea aproape 7 luni ca deja parca mai vreau un bebe mic




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Anna,eu sunt la Esanu.......ne bucuram ca ne mai dai speranta si ne incurajezi........asa citisem si eu pe net ca d-aia se tin bebicii pt a atinge 2,5 pt acel vaccin.............multumim pt sfaturi...un mare buchet cu din partea noastra.......m-as bucuraaaa enorm cu greutatea,ceea ce ai zis tu.....oricum,la gemeni stiu ca e o dif intre ei,ca si la mine exista diferenta de o aprox o sapt.....in afara de greutate,care am citit ca e ok...........de la prima eco,de la ML mi s-a zis ca e o dif de 5 zile intre ei,dar ca la fel e normal.Si,pe strada am vazut gemenasi cu mici diferente, ba unul e mai grasut,ba unul mai inalt,unul mai vioi...Asa ca draga mea Irip,trb sa gandim poztivi,mai avem de rezistat 2 sapt si reusim,sunt siguuuura.Oricum,mai avem putin de tras....se putea si mai rau....Doamne vegheaza bebelasii.


35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Irip,ce fier ei de te constipa?Ca si eu iau,dar nu am avut probleme deloc,multumesc lui Dumnezeu.La inceput dr Esanu mi-a dat Tot'hema ,o fiola la 2 zile ca sa nu ma constip,si nu am avut probl.Momentan iau Sorbifer,2 cp/zi si nu am nimiiic.

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

aaa,si Irip,stiu ca nu-s in masura sa-ti zic,dar nu cred ca e bine ca ai renuntat la fier....mie,hematologul mi-a zis sa iau pana la final,ba chiar si dupa nastere...inclusiv acid folic 15 mg/zi si femibion 2...caci acum bebelasii cresc in greutate si ne papa toate vitaminele,noi devenim anemice si avem de suferit.....vb cu dr,poate-ti da altceva ce nu constipa....

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput