Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Ina iti raspund cand apare sotul acasa, l-am trimis pana la supermarket sa imi cumpere 2 chestii si la posta ca trebuia sa trimit ceva si ploua si bate vantul rau si a luat masina sa nu il zboare vantul pe strada ... il astept pe el ca eu nu stiu sa raspund chiar la tot, mai ales alea cu banii de concediu si gradinite



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IONY_82 spune:

Buna fetele
noi am ajuns la Londra, vremea e foarte urata
Sara e foarte incantata de tot ce a vazut pana acum
sa speram ca va fi vreme mai frumoasa sa mergem sa mai vizitam
pe drum s-a comportat ff bine nici nu ma asteptam
p.s. Strumf, ai pm daca poti sa-mi raspunzi

va pupacesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui IONY_82

Buna fetele
noi am ajuns la Londra, vremea e foarte urata
Sara e foarte incantata de tot ce a vazut pana acum
sa speram ca va fi vreme mai frumoasa sa mergem sa mai vizitam
pe drum s-a comportat ff bine nici nu ma asteptam
p.s. Strumf, ai pm daca poti sa-mi raspunzi

va pupacesc

CEA MAI FERICITA de SARA-MARIA 13.03.2011



Bun venit la Londra! numai pentru azi e avertizare de vreme rea, ploaie si vant puternic, de maine dupa ce plec eu se face frumos
Ti-am raspuns la PM de ieri dimi, ia cauta in inbox

revin mai tarziu ca acum ma chinui de pe tel



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Ina incerc sa le iau pe puncte, sa nu ma incurc i-am tradus barbatului toate intrebarile si mi-a spus asa :


1. Chiar asa ploua de des? Zilnic, saptamanal?

Ploua des, depinde de luna/anotimp... anul asta plouat zilnic de la jumatatea lui aprilie pana la jumatatea lui mai, o luna zi de zi, iti cam vine sa-ti iei campii cateodata, mai ales pentru mine a fost destul de greu pentru ca in casa nu pot sta non stop si pandeam cum sa ies cu fata afara printre "showers" umbrela si geaca mereu tre` sa le ai la indemana, niciodata nu stii cand vine ploaia de dupa casa... cum spuneam acum cateva sapt in urma cand m-a intrebat alehiam de vreme, de aia toti englezii discuta mereu despre vreme, unul ca e un subiect care mereu te scoate din incurcatura daca nu ai altceva de zis si doi, pentru ca e chiar o problema spinoasa, toti se plang de vreme , inclusiv eu, ori ca ploua, ori ca-i prea cald, pe mine ma auzi "moaning" ... dar sa stii ca in 2010 si 2011 au fost foarte putine ploi, de aia inca avem noi hosepipe ban anul asta in aprilie a plouat cat nu a plouat tot anul la un loc

2. Cat au ei concediu maternal si indemnizatie? e o suma fixa sau % din venit? Trebuie sa fi lucrat un minim de luni in UK ?

Concediul este de 9 luni, banii in aceste 9 luni ii iei 100% integral ca si cum ai fi lucrat full time, mai exista posibilitate sa mai stai 3 luni in continuarea celor 9 luni, dar plata este de numai 50% din venit de dinainte de maternity leave. Si da, iti trebuie ceva timp lucrat, pentru ca sa benificiezi de acesti bani trebuie sa ai documente, adica yellow sau blue card, deci faca sa ai de munca si fara documente nu se poate sa ceri maternity leave si banii aferenti. Acum sa iti spun de documente, nu vreau sa te descurajez, dar fata care vine la mine la curatenie de un an se chinuie sa faca aceste acte fara care nu te angajeaza nimeni legal, deh pana in 2014 romanii nu pot lucra liber in UK. Dupa ce depui documentele cam pana la 6 luni poate dura pana iti vine raspuns... Diana a fost refuzata pana acum de vreo 3 ori parca daca imi aduc bine aminte, acum sper sa ii vina raspunz pozitiv si sa le dea unde verde la interviu si yellow si blue card.

3. Cam care ar fi costurile pt o familie cu 1-2 copii (ok, stai, hai sa zicem unu...) lunare, care sa includa chiria unui apartament modest, cresa / gradinita, cosul zilnic si transport public?

Chiria unu apartament depinde de la o zona la alta in Londra, depinde si de zona geografica dar si cum e impartit metroul, pe 9 zone...noi stam la intrarea in zona 3 in nordul Londrei, deci nici buricul targului dar nici la periferie, iar o chirie este in jur de 1500 lire pe luna. Mancarea noi familie de 3 cheltuim cam 100 lire pe saptamana, gazul 90 lire, lumina 75, transportul public pe zone 1-3 Nick plateste 135 lire pe luna... apa noi o platim anual si anul asta in martie am platit 400 lire. Cresa/gradinita este 8 lire pe ora , dar poti cere vouchere de la locul de munca, acopera maxim 15 ore pe sapt, restul le platesti, dar ca sa beneficiezi de aceste vouchere trebuie sa fie inscris copilul la o cresa/gradinita de stat sau privata care sa fie aprobata de guvern. Aici copii merg la scoala la 4 ani, de la 3 ani poti sa ii dai la nursery... tu trebuie sa il inscrii pe Alex cu un an inainte , deci pana face el 3 ani trebuie sa fiti aici stabiliti, si zic eu in zona buna pentru ca la scoala/gradinita se merge in functie de post code, deci unde sunt scoli/gradinite bune si preturile caselor/chiriilor sunt mai mari decat restul. Aici la mine nu e o zona posh, cum ar spune englezu, dar sunt foarte multe scoli bune, de aia si preturile caselor sunt destul de piperate si chiriile la fel. Aici in zona o casa ca a noastra cu 3 dormitoare, 3 bai, bucatarie mare , lounge , dinning e juma de milion, dar cum mergi un pic mai sus sar de milion, chiriile de 2-3 mii lire pe luna Deci nu stiu ce sa iti spun de costul lunar al tuturor, noi nu platim chirie pentru ca e casa noastra, nici rata la casa nu platim ca am luat-o cu banii jos, ne descurcam cu cheltuielile dintr-un singur salariu de bugetar al lui Nick dar ne salveaza mult pentru ca nu platim chirie/mortgage. Voi daca veti munci amandoi si daca imi aduc eu bine aminte tu esti IT ista si sotul tau la fel, se castiga bine, deci cu 2 salarii ati trai bine si stress free dintr-un salariu ati plati chirie, cheltuieli, transport si mancare si din celalalt salariu ati putea sa va faceti vacantele in Bali ca sa scapati de ploaie

4. te simti tratata diferit pt ca esti romanca?

nu tot timpul hai sa povestesc daca tot am limbarnita anul trecut dupa ce ne-am casatorit cu acte am plaicat pentru ca eu sa imi iau blue cardul, pentru ca fara el nu puteam lua alocatia copilului , nu ca ar fi o avere dar de ce sa nu luam banii astia? Pana m-au chemat la interviu m-au pus sa le trimit multeeeeee dovezi, certificat casatorie, facturi pe numele meu si multe altele... ca nu erau ei siguri cica, ca noi locuim impreuna si ca ne-am luat la primarie in fine, cand am ajuns la interviu ca sa imi dea N.I, numarul de asigurari sociale fara de care nu poti obtine blue cardul, au fost toti cam "scarbosi", gen soacra mea care crede ca noi est europenii venim sa le luam locurile de munca ale englezilor, ea e si genul care citeste literatura numai din Daily Mail si astia sunt nazisti rau si anti imigrare/multiculturalism si restul la pachet cu asta ...ahh si apropo de soacra, mereu imi spune ca tot ce se spune in presa de aici despre romani nu e adevarat pentru ca ea a fost si stie mai bine acum cum sunt romanii si it`s not fair Odata am fost in centru pe Oxford street si m-am oprit la pranz la restaurant sa pap pranzul si sai dau si piscoatei de papa, s-a bagat in vorba o englezoiaca cu Sophia si cand sa plec cica de unde sunt, ii spun mandra ca-s romanca, casca ochii cat cepele si zice ca nu arat deloc a fi romanca ete na, credeai ca tre` sa am fuste lungi si margele sau cum ? nu o fi putut sa creada ca o romanca poate sa fie la 4 ace cu camasa si pantalon la dunga ?


5. sunt multi musulmani si negri f agresivi?
sunt ca tiganii nostri (scuzati), doar guralivi, sau sunt agresivi fizic? adica poti merge singura seara pe strada d exemplu?

Musulmanii sunt ok, am multi in zona, chiar si o moschee... dar aici gasesti toate religiile si limbile pamantului, in Londra se vorbesc nu mai putin de 400 limbi... religii nu stiu cate sunt, dar destule si alea. Negri sunt si ei destui, si foarte ok... cam galagiosi unii dar nu se ia nimeni pe strada de tine, fie el negru, asiatic sau pielea rosie. Aici fiecare e cu ale lui, poti sa te imbraci in 10 culori si sa-ti pui si turbane in cap o mie, fiecare isi vede de bucatica lui... bineinteles ca eu-s est europeanca, sunt ma carcotasa si cand le vad cum se imbraca sa nu spun si dezbraca, ma uit chioras, dar asta-i alta poveste Pe strada poti merge linistita la orice ora, dar depinde si de cartier/zona... la fel cum nu cred ca ai vrea sa fii in Ferentari dupa lasatul serii asa nu vrei sa fii in Totenham unde au fost rascoalele vara trecuta sunt multi drug dealers, hoti, banditi si criminali si oricum nu iei tu chirie acolo ca scolile nu-s bune si cred ca vrei ceva mult mai bun decat atat


6. Cum e cu chiria , e ca la noi, platesti chirie, gaz, lumina, intretinere, apa calda, bla bla sau chiria le include pe toate astea? se plateste avans, garantie? pe cate luni?

Chiria se plateste in avans o luna si o luna garantie, si luna in curs, dica ar fi de 3 ori chiria. Banii de garantie ti-i vei primi inapoi cand pleci daca nu sunt distrugeri in casa. Uitasem sa spun mai sus unde am spus de chirie, tu de fapt intrebai de apartament, eu ti-am spus de casa... pai aici multe case sunt imaprtite in 2-3 apartament, depinde cate etaje are si suprafata. Chiria pentru un apartament e cam 7-800 lire. Se plateste separat de chirie gazul, lumina, apa, nu include nimic in banii de ti-am spus.


hai ca m-am intins, fetele scuzati off topicul daca mai ai intrebari/nelamuri sa intrebi





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

multumesc foarte mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Madutza_Bra, eu deja ii dau un sirop, asta:

http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2837

daca ma uit bine, vad ca e tot cam pe acolo cu minimartienii.
i-l dau pe asta pana il termin si apoi trecem pe minimartieni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Am terminat si valiza de facut, pardon, valizele, una mare care o sa mearga la cala si una mica de mana. Barbatu si-a impachetat in valiza aia mica tot ce ii trebuie lui pentru 5 zile , eu cu piscoata am umplut o valiza mareeee iar mi-am carat juma de dressing de fiecare data fac asa, car cu mine o mie de chestii din care nu port si nu-mi trebuiesc nici pe jumatate ...dar ce sa-i faci, boala grea

Ma simt foarte obosita, am urcat si coborat de 100 ori scarile azi, sus jos , ba mai era ceva de jos de adus de pus in valiza, ba mai verificam lista si tot asa... abia mai merg prin casa, mi se inchid si ochii, in 5 min ma duc sa ii fac baita piscoatei si sa o bag la nanica se face tarziu si la 4 e trezirea off... sper sa fie ok, m-am gandit sa o imbrac direct in hainutele cu care merge pe avion, ca sa nu stau sa o scormon mult la 4 dimi, numai sa o iau din patut si hop in masina in scaunelul ei si de acolo sa-si mai continue somnul o ora cat o sa ne ia pana la aeroport si de acolo Dumnezeu cu mila, om vedea cum o fi... daca e rau tare nu ma mai bag niciodata la zbor asa devreme o sa o imbrac in ceva lejer sa nu o incomodeze la somn si nici pe avion, sa fie relaxata sa nu o stranga guma la chiloti, cum ar spune bunica-mea oricum la show si mofturi tot ma astept avand in vede ora mult prea matinala si mofturile de dimineata implicite

Gata ma duc sa spal una bucata piscoata , apoi una bucata mami si la nani cu noi ca avem alarma pusa pentru 3 jumate

Nu mai trancan,a facut-o toata ziua, numai eu cu Ina, restul nu stiu pe unde ati fost ?... va spun noapte buna si ne auzim miercuri seara cand ajung inapoi sau joi , depinde cat de obosita voi fi







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhynna spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Madutza_Bra, eu deja ii dau un sirop, asta:

http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2837

daca ma uit bine, vad ca e tot cam pe acolo cu minimartienii.
i-l dau pe asta pana il termin si apoi trecem pe minimartieni.




De ce doamne iarta-ma tot dispare de pe forumul asta ceea ce ai scris?

Oricum voiam sa ii zic Inei ca produsul acesta contine Metilparaben sodic...Eu stiu despre parabeni ca sunt f.periculosi si vinovati a fi cauzatori in timp de multiple boli.Poate ca gresesc.Cauta pe google despre parabeni vezi ce e cu ei daca vrei.Sper sa nu te superi...e doar un sfat...

O pasta de dinti pentru astia mici imi spuneti ?In afara de Aquafresh intre 0-6 ani ptr ca are parabeni si Glister de la Amway e nerecomandat sub 6 ani.

Concediu placut tuturor va urez!

Ma duc sa mai citesc din urma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Intru si eu in miez de noapte.
Delia ,mami dorm cand apuc si cat apuc,cateva ore imi sunt suficiente,asa s- a setat organismul si bine a facut ca nu avea incontro.Mami,mai mananc fructe cand si cand si vitamine iau cand imi aduc aminte
Strumphy ,iarta- ma mami,citesc mult si mai uit sa raspund.Pe 2 sePtembrie vrem sa facem botezul.Vacanta placuta va doresc.Nu stim exact cat ii va tine ghipsul,la o luna le va spune cat timp ii va mai pune si cum vor alterna si cu masajul.Acum se duc saptamanal sa ii schimbe ghipsul ca es creste si sa nu o stranga.Multumim ca va ganditi la noi,dar ca si tine si eu stau prost cu somnul,Rares e super marait mai nimic nu ii convine si vrea n brate mai tot timpul,asa ca m- a cam descentrat.M- am si cantarit am ajns la greutatea de dinainte 47kg si sper sa nu mai slabesc
Maduta,am urmat sfatul tau la 6 i- am dat ciorbita,la 8 iaurtel si la 9 jumate 240 ml lapte.Sa vad in noaptea asta rezultatul,ca sa stiu daca ii iau cereale sau nu.wow 11 ore de somn,eu nu cred ca voi beneficia prea curand de asa ceva
Ina felicitari pt gasirea cresei.Vreti sa va stabiliti la Londra?
Cristina ,te asteptam mai des sa comunici cu noi.Bine ai venit in casuta noastra si sa iti traiasca minunile.

Ionny vacanta placuta la Londra.
Gata,ma bag si eu la somn ca maine e iar o zi lunga.Va pup si va imbratisez cu mare drag pe toate

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Tot eu(hahahaha) am uitat sa va spun ca i- am luat lui Rares sandalute.E aici. La mine in Dr Taberei un targ cu producatori romani si i- am luat din piele 50 ron.Sunt absolut superbe, eu sunt f incantata de ele si merge f bine cu ele.SlavaDomnului ca i- am luat ca nu avea de vara si ce avea mai subtire nu mergea bine cu ele.
Gata, am dat raportul pe ziua de azi, sper sa mai intru si maine si ma rog sa ma ia repede somnul.vapup cu mare drag
Rhynnaeu am de la Colgate, nu stiu ce si cum continesi de la Nenedent.
Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput