Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

e si ea asa,dar si vara-mea care la randul ei a fost fortata de matusi-mea.
toata copilaria m-au enervat de nu am mai putut:era mandretea familiei,a neamului,desi nici eu si nici un verisor (eram ca fratii noi doi )nu pricepeam de ce.noi faceam tampenii,mai catarat prin copaci,pe stanci, mai scaldat prin garle, furat mere, pescuit in zone interzise, jucat fotbal.cand incepeam scoala luam 10 pe linie,insa nu stateam cu cartea-n brate si-n somn ca mama acestei fetite.matusi-mea a fost obsedata ca trebuie vara-mea sa fie prima ,sa se marite cu X si asa a facut vara-mea.acum ea perpetueaza modelul.
divortata,sinistru de singura,dureros de singura.
am incercat sa ii explicam,dar degeaba.
nu dau golanasul meu pe 10-le ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

histamina

ce surpriza.... vero tot la 169-155 este, si tudor la fel. Si eu tot 155 am facut!!!! Deci s-ar putea sa ne stim din vedere... :), or fi copiii cilegi de clasa? pe fi-mea o cheama Nicolae Veronica, ia sa intrebi strumful :)

Si ai dreptate, la 169-155 chiar se face carte si notele chiar se obtin corect, de aceea nu sunt nspe medii de 10, cum am vazut la alte scoli, unde era de-a dreptul dubios. Eu va zic, ca o simpla info, nu ca sa ma laud, am fost prima in cl 1-8, si comandanta de detasamnet, si chiuleam cu toti, dar ii si bateam pe baieti ca la osul lui parnavel, si cu toate astea, in 5-8, am avut medii NORMALE, cred ca in jur de 9,50. Si in clase erau copii raspanditi uniform pe toate rang-urile, cu peste 9, cu peste 8, cu peste 7, etc. ASA arata o clasa "normala". Si la liceu am intrat fb, si la fac la fel, fara sa fi avut 10 pe linie. Acum, in prezent, sunt atat de multe medii mari incat... te cam miri de ele...

Cu toate astea, la concursuri, pe sectorul 6 de ex, mereu, cei mai multi elevi au fost din 155, chiar daca fazele pe sector se dadeau la celebra scoala de protocol 197, de la dr tab 34. profii de acolo le ziceau elevilor: atentie..... ca vin copiii de la 155!!!! Si desi per scoala, 155 a avut mereu un spor mai mare la concursuri si olimpiade, scoala 197 a avut mereu medii generale mai mari...

Asa ca asta este, mg chiar nu este obtinuta, identic si obiectiv, de toti...

***

Daca media 5-8 sa fie parte din media de admitere, eu cred ca e ok sa participe la media totala, dar cu pondere mai mica decat EN, sa zicem o treime. E adevarat ce zice viviana, exista riscul unor emotii prea mari la EN si atunci media 5-8 ajuta copilul, INSA nu ar trebui ca media 5-8 sa fie pe picior de egalitate cu EN, atat timp cat media 5-8 este obtinuta in conditii DIFERITE, de la scoala la scoala, iar EN este obtinuta in conditii IDENTICE, pe tara. E un fel de amestecam mere cu pere.

Si ca sa vedeti cat de relativa/subiectiva este media 5-8, puneti, de curiozitate, in excel, lista cu elevii si notele lor, si de anul asta, si de anul trecut, si faceti pe o colana separata formula MG-EN. Sau analizati asa, din ochi. Veti constata ca la peste 90% din elevi, MG este mai mare decat EN, si e mai mare cu ceva zecimi, nu la a nspea zecimala... Ce arata acest lucru???????

***
Eu am dat meditatii la mate multi ani, doar la copii din cunostinte, cu bani putini sau fara bani, eu nefiind, totusi, prof de mate, ci doar un ajutor pt copii. SINCER, mi-au trecut prin mana copii SLABI la mate, in cl 8 nu stiau regula semnelor la inmultire, adunare etc, si si in general, erau slabuti, DAR media 5-8 era peste 8 lejer... . Si am avut si copii mult mai ok la mate, insa la scoala lor profii dadeau greu note mari... deci ei aveau mg mai "normale", nu asa astronomice.

Asa ca.. MG ar putea fi o treime din media totala, cat sa ajute si copiii cat de cat ok la scoala, da rcu emotii, dar sa nici nu-i defavorizeze pe cei fb la mate/romana, dar cu medii normale la restul...

Bafta in continuare!!!

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

anca,noi manescu luca nicola
iti spune ceva?


asta-i super tare.
vb acum .e f suparat: iti dai seama nico, nu am curent si nu imi pot indrepta parul cu placa (are parul pana la jumatatea gatului si cret-cret.nu mai pot dupa zulufii lui,dar el in vrea drept)! cum sa semnez eu fisa de la scoala cu parul asta????????????
asta da dilema!

forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

nu, cred ca e la 169, noi suntem la 155, care a fost lipit cu 169 :)
dar o sa intreb pe vero, poate ea stie :)

bafta!!!!

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

8C 155,cumva?
asa a zic oache.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

da, 8C :)

si vero la fel, e in stare sa rateze orice eveniment oricat de important sau chiar placut, pt o placa... si cutremurul de vine, fara parul indreptat nu iese la elicopterul de salvare , asta-i clar!

pe facebook sunt anca nicolae patrascoiu, si o gasesti acolo pe vero, parca "s-a declarat" ruda cu mine, sau macar friends tot suntem :)))

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

poate copiii or fi deja friends pe Fb, si noi, ca babele, ne tot intrebam cum era prin anii 60'

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sunt pe FB.
asta e, femei decreptie ce suntem!
evident ca era la 220 V ca unde s educe el cu parul ala,ca or sa afle colegii ca e cret.
iti dai seama?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

169 este scoala din Giulesti ? Daca DA, si maica-mea a predat acolo, acum multi ani, cand s-a mutat la 25 in Colentina, de unde a iesit la pensie.

Fetelor, eu inca va urmaresc si parca acum am mai multe emotii ca atunci cand s-a dat examenul ... si cum socotelile alea m-au zapacit, va rog eu, la final, sa scrieti clar si subliniat la ce licee ati intrat ...sa ma bucur punctual pentru fiecare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Am completat si noi, am pus 10 optiuni, dat fiind ca fata are pozitia 54 am zis ca ajung. Oricum, Brasovul e oras mic, prea multe alegeri nici nu aveam. Maine suntem invitati sa verificam corectitudinea datelor si cam gata cu colegiul la care a facut gimnaziul. Mi se pare ca mai trebuie mers cand muta dosarul la liceul unde a fost repartizata, nu? Alte manevre mai sunt de facut?

"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput