Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Greu de spus.
La EN sunt 2 zile de examen, unde poti sa ratezi mai usor, la MG sunt 4 ani de scoala unde ai nenumarate sanse sa indrepti o ratare.
Evident ca e ceva subiectivism si "tinut in brate" in cei 4 ani de scoala dar MG avantajeaza enorm elevii din etalonul slab, mediu, nu pe cei buni si foarte buni.

Eu am ajuns de mult la concluzia ca pentru elevul foarte bun, scoala ( invatatul zi de zi, 4 ani de zile) este mult, mult mai grea decat pentru elevul slab ce impusca note si se taraie fara prea mult efort 4 ani.

In plus notarea/nivelul testelor, tezelor nu este unitara. In clasele bune, foarte bune testele sunt mult mai dificile decat in alte scoli mai slab reprezentate, cu multi profesori suplinitori etc.

Si asta am vazut-o prin comparatie directa cu tezele date la romana/mate de catre pustiul meu cu cele date de alti prieteni de ai lui la alte scoli.
Evident ca 10 lui ( pe test cu dificultate mare) nu se compara cu 10 luat pe un test cu dificultate medie.


Daca ai face o ierarhie numai pe EN in partea de sus a clasamentului nu se schimba extrem de mult insa in partea de jos e catastrofal.
Si aici intervine nivelul de predare la clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

de ce sa nu spunem ca profesorii au avantajat unii elevi , mai ales cu cei care faceau pregatire si de asta notele de la EN sunt mult mai mici la copii care au medii ff marisi cunosc cazuri concrete...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cosmi, cum sa iti spun?ai o imensa dreptate.
stiu eu cazuri peste cazuri.

dar, cum saii explici tu strumfului tau care a terminat cu 9,90 ,de ex, si a luat 9 la capacitate,ca media lui de absolvire indica un bagaj similar de cunoastinte cu cel ce a terminat cu 9,90 si a luat 5 la capacitate?
il cresti pt viata, dar in ce sistem etic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosmi1975

de ce sa nu spunem ca profesorii au avantajat unii elevi , mai ales cu cei care faceau pregatire si de asta notele de la EN sunt mult mai mici la copii care au medii ff marisi cunosc cazuri concrete...



stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975
http://community.webshots.com/user/cosmi1975


Sunt convinsa ca exista si varianta aceasta.

Dar acum, sincer vorbind daca cupilul a avut 10 si la EN a luat 2, ca parinte cred ca i-as manca ficatii profesorului aluia ....

Din aceste considerente eu verific copilul personal in timpul anului prin concursuri/ olimpiade sa fiu sigura ca 10-le de la scoala e "conform cu realitatea din teren".
Inca nu face pregatire ca mai are 2 ani pana la examen dar nu as alege profesorul de la clasa ( desi bun) pentru ca mi se pare o situatie jenanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

lala, in 8 ani d eprofesorat nici un elev de la calsele mele nu a facut emditatii, nici cu mine ,nici cu altcineva si cea mai mica medie la capacitate sau bac a fost un 7.32.
daca vrei,se paote.
este cea mai mare gresala sa faci cu profesorul din clasa,efectiv acela nu il poate nota corect,de teama ca vei renunta la el al meditatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Fii-mea a avut un soc cand a vazut ca o colega de-a ei cu media generala la absolvire 9,82 (aici stiu sigur ca au fost interventii) a obtinut la EN 7,7. Cu 10 pe linie la mate si 6,9 la examen.

Mie mi se pare corect sa se adauge si media V-VIII. Asta reprezinta efortul copiilor din anii de scoala.
La examene intervin stressul, emotiile si o gramada de alte neajunsuri.
Pot claca elevi buni.

Ca mai exista si tandemul parinte/profesor pentru note obtinute pe nedrept e ca o plaga.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

fi-miu a avut un fost coleg care a avut media 10 in 5-8. la mate a luat 10 dar la rom 9.10 (cu predicativa). asta vara in vacanta mama lui o suna pe profa de chimie (imi e prietena si imi povestea) care era cu familia in concediu de o dadea jos din pat in fiecare dimineata sa o roage ca in clasa a 8 a sa nu-i strice media lui fi-su si sa-i dea 10. cum a facut chestia asta cu chimia, a facut-o cu toate materiile. iar fi-su acum e in tot, cu 10 sutimi mai multe decat fi-miu. ce e mai grav e ca ea e si convinsa ca tot ce a obtinut e pe merit si asa si-a invatat si copilul. am avut situatii in clas ain care copilul a luat 7 in lucrare sau in teza, note citite de profesor in public si in catalog a aparut 9/10......din pacate cam asta e....si unii parinti asa isi cresc copii. si nu poti compara notele primite in 5-8 de copii care termina in colegii cu profesori de colegiu care nu prea fac rabat si cu cei din anumite scoli generale unde dai peste mame ca cea d emia sus care isi petrece viata la poarta scolii rugandu-se de unul si de altul sa-i protejeze odrasla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

da , vanessa .
dar mai sunt si alte situatii, mult mai grave.
verisoara mea ar eo fetita.fetita trece a opta. olimpica peste tot, 10 pe linie.
a venit si prima nota de 9.soc.prima medie de 9 nu a fost acceptata.efectiv fetita a facut un soc.nu stie decat carte,carte,carte.e un motor d einvatat.
e nascuta in aceeasi zi cu golanasul meu,dar cu 2 ani mai mica.
nu s-a dus in nicio tabara,pt ca maica-sa nu a fost disponibila sa mearga cu ea.
repet,olimpica nationala la vreo 3 materii.nu vorbeste cu nimeni, nu socializeaza cu absolut nimeni.
probabil va lua si a opta tot cu 10 si evaluarea tot cu 10,dar fara a vorbi cu vreo colega, coleg sau copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Noi am fost aseara si am facut optiunile, maine la pranz vom merge ptr verificare.

Pe situl inspectoratului a aparut ierarhia de 2 zile si de atunci am facut la calcule de am ametit de tot.

Deci...tinand cont ca anul trecut au fost 7748 copii fata de anul asta doar 6023 si fii-mea cu media ei e pe locul 641 (9.63)...fata de cel cu aceiasi medie anul trecut care era pe locul 785, cu regula de 3 simpla ( e corect sau nu ..ca eu nu mai stiu????) mi-a dat ca ar fi vorba de 2 sutimi (adica trebuia sa aiba 9.38 ca sa echivaleze cu ce-a fost anul trecut).
Intrebarea este: e corect ce-am calculat sau nu? Sa inteleg ca anul asta ar creste mediile de admitere cu cele 2 sutimi? (aproximativ ca stiu...mai depinde si de optiunile facute de ceilalti si de..."val"...stiti voi: liceul si profilul care-i acum "la moda").

Am observat (v-am spus ca am copiat de pe net situatia statistica pe transe de medii) ca si voi ca a crescut nr de medii intre 9 si 10 .

Vad ca vorbeati despre notele de la EN in comparatie cu MG. Si mie mi s-a parut o prostie sa se puna la calcul media V-VIII ptr ca exista scoli unde se face carte si scoli unde se...fluiera. De asemenea sunt clase cu copii care chiar invata si clase cu copii mai slabi, adica unul cu 8 stie mai mult decat unul cu 10 de la cealalta clasa.
Cat despre examen...toti au emotii.
Stiu un coleg de-al fetei mele care a luat numeroase premii la olimpiade , care avea medie mai mare ca fii-mea dar- din cauza emotiilor cred- a luat la EN 7.90 de a ajuns in ierarhie dupa unii mult mai slabi.
Si stiu si un alt coleg care a luat la EN 9.50 dar care e departe de media asta...sa aiba vreo legatura faptul ca tatal e cineva...sus-pus???

Ma rog...sanatosi sa fim si sa dea Dumnezeu ca fiecare sa intre unde-si doreste...traim in Romania ...poate va veni si timpul cand va exista corectitudine ,cand fiecare va fi rasplatit dupa munca lui si cand nu va mai fi la putere PCR-ul (pile, cunostinte, relatii)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Histamina, sincer: nu mi-ar place sa am un astfel de copil. Las-o naibii de carte, e buna dar nici chiar asa, e copil, mai trebuie sa iasa afara, cu colegii, cu role, cu bicicleta...ii trece toata copilaria, apoi si tineretea...

Fata asta e asa ca ii place ei sau ca o mai si forteaza parintii? Intreb ptr ca si eu cunosc parinti care fac adevarate crize daca odrasla nu ia premiul I la nu stiu ce concurs, nu mai spun daca vine cu o nota mai jos de 10

Mergi la inceput