Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Fara sa fie in "programul stabilit" am trecut acum pe la scoala noastra sa ridic bursa feciorului si l-am intrebat pe directorul nostru daca a sosit ierarhia in scoala. Mi-a spus ca inspectoratul le-a comunicat ca o vor primi in jurul orei 18.00.
Probabil pe la 20.00 va aparea si pe net....sper/cred .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosmi1975

Rufus , pai ala e riscul...adica eu zic ca in mod normal ar trebui sa pui prima optiune la cel la care ai si sansa...parerea mea

mie mi se pare aiurea sa treci 100 de optiuni cand vorbim de medii de 9




Nu cosmi, poti pune fara nici un risc si 10 licee mai bune in speranta ca (vorba cuiva) se aliniaza planetele si ii apuca pe toti nebunia si nu vor la licee bune si vor toti la grupuri scolare; si uite asa intra copilul la Sava cu 8,50. E o nebunie, dar nu costa nimic. Asa ca vei intra cu a 11-a optiune la liceul care se incadreaza la media ta, lucru pe care-l stiai, dar ai vrut sa incerci marea cu degetul.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

vanesa, cum ti-a zis si rufus, afisarea notelor copiilor nu te ajuta foarte mult, pentru ca TOT nu poti estima optiunile celor cu note peste 9,67.

Tu completeaza linistita, in ordinea in care si-ar dori copilul sa ajunga.

Se va schimba cu ceva ordinea preferintelor copilului daca nota lui va fi pe pozitia 900, fata de 800 de anul trecut? Nu cred.

Eu, v-am zis, lista cu notele tuturor copiilor o sa o privesc pur informativ, nu e un criteriu decisiv pt mine. Eu voi completa ca si cum tocmai acum a venit randul procesarii lui vero, si am nspe licee, dar la care nu stiu cate locuri au ramas libere. Atunci aleg cum mi-as dori, si apoi, oi vedea unde mai ramasesera licrui libere si unde nu.

E ca la rezidentiatul de medicina, cand se aleg specializarile. Indiferent cat ai nota de examne, tot mai ai o sansa sa prinzi ceva dorit. Sansa mica, dar NENULA!

Prietena mea luase la rezidentiat parca locul 400. Ei bine, cele mai tari specializari [pintre care si chirurgie plastica si reparatorie, cum dorea ea] aveau in total vreo 350 de locuri. Ee, cand a venit randul ei, a intrebat [BINE ca a intrbeat] daca mai e ceva la plastica [desi plastica oferise parca 4 locuri!!!!! ], si, cu stupoare, mai era fix 1 loc. Nu-i venea sa creada ca ea, cu media de loc 400, a prins unul din cele 4 locuri oferite de plastica. Pt ca, in anii trecuti, plastica prinsesera doar studeti cu note mult mai mari.Ei iata, in acel an, majorittatea celor cu note peste ea au ales chirurgia inimii...

Asta este, de asta trebuie pus TOATE optiunile pe care le-ai dori, oricat de mici sunt sansele.

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

beep

eu plec sa completez foaia strumfului meu mare.
sincer, ma simt asa, putin ciudat,dar,recunosc, ca imi e tare bine.am o relatie super faina cu golanasul meu.
oare daca strumful meu mic ar avea o asa relatie cu gemenuta mea, cand el va fi adolescent, voi avea inteleciunea sa ma bucur de acea relatie, sa las sa curga relatia respectiva?
sper sa da.

bafta multa.
sunteti super faini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

eu o sa pun incepand de la optiunea a 2 a ...ce ,,gargauni ,, are fata...sper ca anul asta sa nu creasac cu multtt media la Madgearu ca nu ma mai tin nervii sa stau in stres

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

histamina, iti tinem pumnii sa ias acum doresti, si la licee, dar si la relatii , si multumim pt tot ajutorul tau aici!

rufus, si eu tot ca tine gandesc, mate-info primeaza, sigur, intre licee comparabile, nu o s apun mate-info grup scolar 3 si abia apoi uman la neculce, sa zicem. Dar, la licee relativ din acelasi esalon, sper sa pot completa cum ai zis tu [sper, adica si vero s avrea la fel]. Multumesc mult de raspuns, ma ajuta!

suucees tuturor sa ajunga cat mai apropoat cu ce doresc!!!!!



Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

apropo de nervi in corzi, am uitat sa va zic ca eu toata perioada, de la 20 iulie parca [edit: 20 iunie, e de la magne b6 :)))], am luat magne b6, ca ma stiam "trepidanta", si sa stiti ca m-a ajutat. Am privit totul mai normal, si partile bune, si alea mai putin convenabile. Inca iau , o sa radeti, mi-am numarat pastilele si imi ajung pana pe 15 iulie :))))

aam, si scuze ca am scris mai cu litere scapate, ma grabesc sa termin ceva pt serv, ca deh, trebuie st asta!!!



Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Anca, ierarhia ajuta foarte mult. am mai explicat dar cred ca nu ai citit. vianu+viteazu+sava+lazar egal 1024 locuri (toate sectile). plus cosbuc, hasdeu (mate info). filo din sava si lazar e cam cat asi adauga cosbucul mate info. daca copilul meu e 900 pe lista e clar ca intra in esalonul asta (fara sa tin cont ca din primii 1000 se duc si la sincai, madgearu, etc). dei nu are sens sa cobor pana la iorga, caragiale sau mai stiu eu ce liceu. si stau si linistita ca si in situatia in care e bataie pe vianu intra in sava sua lazar. o sa pun liceele de mai sus fara hasdeu (asta il am in calcul doar daca nu acoperim locurile din celalalte) sectile de mate info dupa care sectile de stiinte si apoi sectile de filo. chiar daca intra la filo in unul din astea are cam aceeasi profi ai liceului si transferurile in interior nu cred ca sunt conditionate de trecerea unui an. eu o sa numar locurile la liceu inca odata si in functie d eierarhie fac optiunile. nu are sens sa scriu 200 de optiuni la media 9.67 daca are o pozitie bunicica si acopera locurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

anca,
eu va multumesc pt ca imi suportati emotiile.
anca, bun venit in clubul magnezienilor!magne B 6 romanesc(magneziu forte).am ajuns la 3-4 /zi.
combinat cu cele 4 xyzaluri sunt atat de hapy, atat de............ca nici daca imi spune sotul ca are amanta nu-s in stare sa ma supar.sunt de un calm olimpian.dar si cand se termina magne B6, eu i-am sotului ca daca imi aduc aminte ceva de rau despre el,va avea soarta Fukushimei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

vanesa.. nima nu ti-a sugerat sa scrii 200 de optiuni, dar nici doar 10. Cam asta era ideea, ca tu numeri, numeri, dar nu poti estima foarte accurate optiunile celor cu peste 9,67.

De ex, daca baiatul tau nu prinde vianu [desi eu simt ca va prinde ], si nici sava mate-info, a 3-a optiune ce va fi la voi? mate-info alt liceu din lista ta cu liceele de top, sau uman la sava?


histamina, da, tot magneziu ro iau si eu, doar 1 pastila pe zi, si sper sa trebuiasca sa iau doar aceasta perioada... mie imi e frica de dependenta a la long. Success si sa stii ca esti o mama si matusa de nota 20!!!! [ee, nota asta nu va fi in lista online atat de mult asteptata, dar tot de top esti :)]


eu cam gata pe azi cu forumul, bafta multa!

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput