Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

imi face netul figuri. Anca nu poate sa se duca la o clasa de biling fara examen nici macar la neculce la italiana. poate sa se duca la acele clase la care exista in vrosura specificatia ca nu este necasar examenul. si asa este clasa de germana din caragiale. brosurile date de scoli sunt cele afisate pe ismb si editate de ei nu de scoala. eu dupa aceea ma orientez. e identica cu ce e pe site

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

da , Rufus,dar moral nu e corect. unul inavav de nu mai poate sa iasa pest e9, iar altul trece fluierand.scopul e atins: a intrat la un liceu ff bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

exact rufus, cum spuneam si eu, ar trebui sa completam fisa in ordinea descrescatoare a PREFERINTELOR elevului, si mai putin contand lista online cu notele tuturor elevilor.

Cred ca singura dilema ar fi [dau 1 exemplu] cand ai in range [sava : liceu de 8,50] 2 licee cu:
- medii sensibil egale, si apropiate de media copilului, sa zicem 8,60 si 8,50, la mate-info
- medii sensibil egale, mai mici decat media copilului, la stiinte sociale.
- medii sensibil egale la bilingv, mai mici decat media copilului

Sa zicem ca Vero vrea mate-info, insa conteaza si liceul. Ei, daca liceul 1 e mai dorit decat liceul 2, cum sa completam?

1. profil mate info la liceul mai dorit, cu medie accesibila lui vero
2. profil mate-info bilingv, la acelasi liceu mai dorit, in caz de esec la prima
3. profil stiinte-sociale, la acelasi liceu mai dorit
4. profil mate-info la liceul mai putin dorit

5. profil stiinte sociale, la liceu mai putibn dorit

SAU

1. profil mate info la liceul mai dorit, cu medie accesibila lui vero
2. profil mate-info bilingv, la acelasi liceu mai dorit, in caz de esec la prima
3. profil mate-info la liceul mai putin dorit
4. profil stiinte-sociale, la acelasi liceu mai dorit

5. profil stiinte sociale, la liceu mai putibn dorit


Eu cred ca in situatiile astea devine destul de important CUM alegem, ce info avem cand alegem optiunile...


Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

rufus,
exista posibiliatea sa castigi 20-30 de locuri in ierarhie si sa prinzi la mustata un liceu.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Asa este, insa daca eu pun optiuni de la Sava pana la Grupul scolar nr 3, e clar ca sunt acoperit, nu?
Adica sunt in total 281 posibile optiuni, iar eu pot pune 252 pe foaie...ce prins la mustata se cheama asta? N-am nevoie de nici o ierarhie!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ok.
se pare ca buba cea mai mare e la inspectoratul municipiului bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

Rufus , pai ala e riscul...adica eu zic ca in mod normal ar trebui sa pui prima optiune la cel la care ai si sansa...parerea mea

mie mi se pare aiurea sa treci 100 de optiuni cand vorbim de medii de 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

am inteles vanesa, deci, in brosura [aceea maro, primita de la scoala], sunt specificate clase unde e obligatoriu examneul bilingv si clase unde nu este obligatoriu. O sa caut. Merci :).

si eu, ca rufus o sa competez, adica similar cu gandirea lui. Pun si sava, ca nu am ce oierde, si apoi frumos, descrescator, dupa preferintele copilului coroborat cu dilema profil vs liceu. Si eu o sa completez 200 optiuni, macar sa muncesc in plus si sa intre in primele 20 :).

Va multu pt lamuriri!



Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

deci ce sp si eu, ca ismb-ul tr sa publice. si se sparge buba sau bifam dupa ureche?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

mie nu mi se pare aiurea sa puna cineva optiuni la care, teoretic, nu are sanse. pentru ca de asta exista un program pe calculator, s amunceasca si sa ajunga la optiunea 199, daca atat e media copilului.

Adica, de ce sa riste cineva cu 9, RENUNTAND, din start, la niste licee "prea sus", doar din motivul ca e aiurea? E un program care munceste, nu un om. Omul a muncit pana sa faca programul, apoi... asta e soarta instructiunilor, sa fie rulate

Daca vero ar fi avut media 5 si ceva, daa, poate nu mai pierdeam vremea sa completez sava, vianu, etc :), dar pt copii cu medii peste 8, 50 / 9, chiar cred ca merita efortul, chiar si cand esti sigur ca nu intri la primele optiuni.

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae

Sa zicem ca Vero vrea mate-info, insa conteaza si liceul. Ei, daca liceul 1 e mai dorit decat liceul 2, cum sa completam?




Personal as opta pentru mate -info in primul rand, daca asta imi place. Da, se poate si alt profil de la acelasi liceu, cu speranta ca ma voi transfera si, in cadrul liceului, transferul este mai facil; insa eu stiu ca transferul se face doar dupa primul an, adica sa merg la uman si dupa un an sa fiu la real...nu-mi suna bine.
Doar daca as vrea musai-musai un liceu anume m-as supune procedurii asteia. Daca am 2-3 licee si mi-e cam indiferent la care merg, as opta pentru mate info la toate trei.
De exemplu, cand a intrat Ioana la liceu, copiii au optat in majoritate pentru orice sectie din Cosbuc, doar sa ramana acolo (a facut 5-8 in Cosbuc) pentru bilingvul ala deosebit. Dar, daca n-ai o motivatie speciala pentru un liceu anume, nu merita artificiul.

Adica vreau sa spun ca as alege intai profilul dorit si care mi se potriveste si pe locul doi liceul, daca nu am o motivatie puternica legata de acel liceu.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput