Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

De fapt spuneti acelasi lucru.
Se intra in ordinea mediilor si este exclus ca, daca ai in optiuni un liceu, sa fie repartizat inaintea ta altul cu o medie mai mica, doar pentru ca tu ai pus acel liceu pe locul 3 al optiunii, iar celalalt pe primul loc.
Este logic: in ordinea mediilor.

cosmi, stam cu pumnii stransi!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Anca, incercand sa glumesc, m-am orientat mai mult spre brosura de unde am citit listele cu licee si nu cele cu metodologia repartitie. acolo este trecuta o clasa de germana la caragiale unde doar pt 50% se cere examenul de bilingv. nu am spus ca o s atrec vianu si ma opresc acolo. chiar am spus ca o sa cobor pana pe la media 8.60 (caragiale/iorga). stiu ca se pot inversa liceele tocmai de aia trec sava, lazar (cu toate optiunile mizand si pe un eventual transfer de la filo la mate daca e cazul). cosbuc, hasdeu.
si daca dai la o clasa de bilingv si nu ai examenul nu intri doar daca e din cele % (si te incadrezi in note).
recunosc ca la media lui sunt usor detasata. disperarea noastra e legata strict de vianu. dar nu-mi fac probleme ca nu prinde unul din astea. e greu de crezut. mai multe dupa ierarhie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

in brosura data de la scoala ,unde sunt toate liceele.
cui ajuta?
informatia trebuie intai verificata.
daca se confirma:ai un copil cu media X,mai mica decat la caragiale,dar tu il vrei acolo,atunci exista aceasta clasa de germana.
ai un copil golanel,ca al meu(nepotelul).tu nu il vrei intr-un grup scolar,ca e influentabil,nu e un mediu ok. atunci intra cu 5,27 (parca) la neculce italiana sau 6 si un pic, la mate-info Cervantes.si asa intri la licee cu medii mult mai mari de admitere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Imi cer scuze ca insist, insa eu nu inteleg de ce asteptati asa tare ierarhiile astea.
Iata si rationamentul meu: (fac abstractie ca Teodora se duce sigur la Madgearu).
Deci are media 9,42 si sa zicem ca ar vrea mate-info si are cateva preferinte: Viteazu, Cosbuc (preferinte personale, aproape de casa, etc) care au ca medie de intare apropiata de a ei (vorbim de media de anul trecut). Nu ar zice nu si altor licee mai bine cotate, insa media nu o avantajeaza. Totusi, pune in optiuni Sava (cu toate profilele), Vianu, Lazar, apoi Cosbuc, Viteazu si inca altele mai slab cotate ca medie, cu profilele preferate in primul rand. Acopera o plaja intre media de la Sava si, sa zicem, media de la un liceu cu media (anul trecut) de 8,50.
E clar ca, indiferent de variatii, se va incadra la media unuia din licee.
Din moment ce ai 200 de optiuni posibile (sau cate sunt) ce conteaza ierarhia/ Daca aveam 5 optiuni, atunci poate calculam la sange, ma interesa orice crestere/descrestere a mediilor...dar asa?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

asa este, liceul in sine conteaza mai mult decat profilul, adica mai bine sectia cea mai slabuta la un liceu mai bunutz decat sectia mate-info la un grup scolar.

legat de clasele cu bilingv, inteleg ca este undeva publicat, oficial, metoda cu 50%-50%? Adica noi, daca vero nu a vrut sa mearga la examenul de bilingv, are voie sa treaca in fisa ei vreun profil/clasa de bilingv? In brosura maro cu liceele scrie doar ca pentru clasele specificate ca bilingv, scrise cu litere aplecate, italice, trebuie SI acel examen. Dar, acum stau si ma gandesc, probbail, daca nu se completeaza locurile, accepta si "nestrainezi", nu?

Insa asta cred ca se poate vedea chiar la momentul rularii acelui program, nu stiu daca exista procente fixe, ca acel 50%.. Sau exista? Eu, pana acum, taiasem din cap clasele de bilingv, pe ideea ca vero nu are voie sa le treaca, acum, din ce ziceti voi, mai stau sa ma gandesc... Inseamna ca o sa trec, pentru un anume liceu dorit, toate clasele/sectiile, asa?

multu!

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Anca, incercand sa glumesc, m-am orientat mai mult spre brosura de unde am citit listele cu licee si nu cele cu metodologia repartitie. acolo este trecuta o clasa de germana la caragiale unde doar pt 50% se cere examenul de bilingv. nu am spus ca o s atrec vianu si ma opresc acolo. chiar am spus ca o sa cobor pana pe la media 8.60 (caragiale/iorga). stiu ca se pot inversa liceele tocmai de aia trec sava, lazar (cu toate optiunile mizand si pe un eventual transfer de la filo la mate daca e cazul). cosbuc, hasdeu.
si daca dai la o clasa de bilingv si nu ai examenul nu intri doar daca e din cele % (si te incadrezi in note).
recunosc ca la media lui sunt usor detasata. disperarea noastra e legata strict de vianu. dar nu-mi fac probleme ca nu prinde unul din astea. e greu de crezut. mai multe dupa ierarhie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

rufus,
exista posibiliatea sa castigi 20-30 de locuri in ierarhie si sa prinzi la mustata un liceu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

Rufus...eu sunt interesata pentru o amica de a mea care insista sa puna primul liceu al fetii cu 1,5 p mai mult...si mi se pare ff riscant.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

in brosura data de la scoala ,unde sunt toate liceele.
cui ajuta?
informatia trebuie intai verificata.
daca se confirma:ai un copil cu media X,mai mica decat la caragiale,dar tu il vrei acolo,atunci exista aceasta clasa de germana.
ai un copil golanel,ca al meu(nepotelul).tu nu il vrei intr-un grup scolar,ca e influentabil,nu e un mediu ok. atunci intra cu 5,27 (parca) la neculce italiana sau 6 si un pic, la mate-info Cervantes.si asa intri la licee cu medii mult mai mari de admitere.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


E corect ceea ce spui.
In Hasdeu este o clasa bilingv spaniola. Media de admitere a fost 6,51, in vreme ce toate celelalte medii sunt peste 9. E drept, Ioana imi spune ca este cea mai slaba clasa din scoala. Adica se intra cu medii mici...dar asa si raman.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosmi1975

Rufus...eu sunt interesata pentru o amica de a mea care insista sa puna primul liceu al fetii cu 1,5 p mai mult...si mi se pare ff riscant.




Care este riscul? Cel mult nu prinde liceul, ca locurile sunt deja ocupate cand ii vine ei randul sa fie repartizata.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput