Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui vanessa ionescu

Anca, de ex pe al meu il cheam a Adam si prima optiune e lazar dar are 9.50. il pune calc la lazar. vine randul lui popesc cu 9.51 tot prima optiune (sau a doua dar nu mai are loc la prima si are lazarul la a doua). intre timp la lazar s-au ocupat locurile din distribuirea celor dinaintea lui. il pune pe el la lazar iar Adam care era pe ultimul loc la lazar ramane in aer. deci calc se intoarce la el si ii cauta a doua optiune. scrie in metodologie. nu am reprodus ca acolo

Vanessa, Andu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)



NU, NU, NU!!!!

Nu conteaza NUMELE candidatului ci MEDIA lui.
Sistemul ii sorteaza in functie de medie NU in ordine alfabetica.
Incepe intotdeauna cu candidatul cu 10, urmatorul cu 9.99, urmatorul cu 9.98 si asa mai departe.

NU se intoarce la niciun candidat.
Daca canditatii au aceiasi medie se trece la urmatorul doar dupa ce acestia au fost repartizati conform criteriilor de departajare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

ok, chiar nu conteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

vanesa:


cum sa proceseze pe cel cu 9,50 INAINTEA celui cu 9,51????????

Aici e toata "protectia elevilor confiorm cu mediile lor", cum bine a zis Lala.

In exemplul tau, programul va sorta lista asa [simplist]:

x, cu 9,51
y [adam], cu 9,50

[deduc ca x este Eva, nu? ]

Il ia pe x si incepe sa analizeze optiunuile lui x. Daca primele n optiuni sunt deja ocupate, va intra la optiunea n+1. Dar stim ca cele n optiuni sunt deja completate doar de elvi cu note mai mari decat x, asa ca nu ii mai coboara deloc!!!

Apoi, il ia pe y. El are pe locul 1 chiar optiunea n+1 a lui x. Ei bine, DACA dupa pozitionarea lui x, mai ramane cel putin 1 loc liber, atunci pac, intra si adam langa eva, daca nu... calculatorul analizeaza urmatoarele optiuni ale lui y.

Nu va exista cazul ca y sa prinda acel ultim loc la o optiune si, "deasupra lui", la acea optiune, sa fie vreun elev cu nota mai mica decat y.

De aceea, cei deja repartizati raman acolo, pentru ca au note mai mari!!!!!

Bafta!

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

asa e.conteaza doar media si criteriile specifice de departajare,in caz de egalitate.

sunt cateva probleme
la clasele de bilingv, metodologia e varza.
pe d eo parte ai jumatate de clasa cu evaluare la limba straina,pe de alta ai jumatate fara. ai clasa de bilingv italiana fara examen de limba straina sau clasa de mate info de la Cervantes.
sunt niste aberatii de te doare capul.
stiu,criteriul a fost ca anumitor profesori nu le ieseau normele si asa au aparut aceste clase struto-camilo-mamut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

vanesa, nu te necaji, insa.. CHIAR conteaza!

Toti explicam aici doar pentru a ne asigura ca AJUTAM cat mai eficient pe copii, in stabilirea optiunilor. Nu facem concurs intre noi, parintii, doar face lamuriri utile tuturor!

Apoi, eu ma uit la listele de anul trceut strict orientativ, dar nici o clipa nu ma gandesc ca FIX aceleasi medii vor fi si anul asta... tocmai pentru ca nu putem estima varietatea/distributia optiunilor celor cu medii mai mari!!!

De ex, vero are 9,00 la evaluare si per total, 8,89. Titusi, eu voi trece si Sava , desi 200% nu are sanse, dar NICI nu stiu 100% ca toti cu medii mai mari ca vero vor alege sava... cine stie, daca e ceva energetic si multi se orienteaza spre medicina, deci licee cu alt profil???? De ce sa ratez eu sansa cuiva?

Am zis asa, ca un exemplu fortat, ca nu prinde vero sava, asta-i sigur :)). Insa trebuie completat in ordinea preferintelor, nu in ordinea estimarii noastre de locuri libere.

La noi, uite, neculce, iorga, odobleja si inca vreo cateva licee sunt abordabile pt media lui vero, TOTUSI, dintre acestea voi trece cum si-ar dori vero fie, fara sa stau sa ma gandesc ce o sa aleaga cei cu media peste 8,89.

:)

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

si la caragiale e o clasa de bilingv germana jumatate cu examen jumatate fara.
in ce priveste repartizarea repet, din punctul meu de vedere chiar nu conteaza cum o fac atat timp cat intra unde isi doreste el :) nu mai am "nervi" si pentru metodologia lor. am incercat sa ma tin departe de lucrurile in care nu ma pot implica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

histamina,

uite, eu asta cu clase |amestecate" la bilingv nu o stiam!!!!!!

Adica... va exista posibilitatea ca unii elevi sa-si trecaa optiune de profil bilingv, daca ei nu au dat acea proba eliminatorie, de limba, inainte de terminarea scoli??????

Unde pot vedea lista cu clasele de bilingv ce vor putea admite elevi fara exam de limba?

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

este ceva uluitor.
Caragiale, clasa jumatate-jumatate germana.cum se vor descurca la bilingv un copil vorbitor de germana si altul incepator???cat face unul istoria germaniei in germana,celalat face optionalul profului X,care nu isi mai completa norma.
neculce, clasa bilingv de italiana .la asta nici directoarea liceului nu stia ce si cum.
Cervantes,clasa de mate info

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

vanesa, scuzeee..., dar trebuie sa te mobilizezi "sa ai nervi"! Parerea mea!

Eu chiar vreau sa o ajut pe fii-mea, si toti parintii ar trebui sa se "strofoace" sa inteleaga metodologia, ma rog, la voi e medie mare, foarte buna, dar si asa, tot ar trebui sa incerci sa faci TOTUL, ce tine de tine, ca sa-ti indrumi copilul cat mai bine...

Anul trecut sava a avut medie mai mare decat vianu, insa, de unde stii ca anul asta, cei cu peste 9,67 vor alege, majoritar, tot sava? Daca se orienteaza mai multi spre vianu si se vor inversa cele 2 licee, anul asta, fata de anul trecut?

Eu sincer te rog sa incerci sa intelegi metoda de repartizare, macar cu atat sa ajutam copiii. Mai ales ca ai copii asa buni, cu note asa mari, fii si tu o mama la fel de tare!!!




Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

histamina,

revin cu rugamintea, voi de unde stiti de clasele astea amestecate? Unde pot gasi si eu info?

Chiar nu as vrea s aratez optiuni din nestinta, si multu

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput