Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ismb nu a publicat nimic,iasi, alba si vrancea au publicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

daca fetita trece Caragiale optiuna a doua, si prima optiune trece Vianu ,pt care ,sa zicem nu are medie, intra la Caragiale doar daca mai raman locuri,dupa ce au fost repartizati cei care au trecut prima optiune caragiale.



Atentie: din cate stiu eu, este eronat. (punctul 4 din ceea ce spun cei de la minister, din postarea ta)
Daca nu intra la Vianu, ca are medie mai mica, iar optiunea a doua este Caragiale, intra direct in competitie cu toti cei care opteaza Caragiale, ca prima optiune, a doua sau a noua. Se intra in ordinea mediilor.

Posibilitatile de a gresi sunt putine si tin de absurd. Adica sa ai medie mare si sa treci prima optiune un liceu slab; evident, ocupi locul din prima; sa ai medie mica si sa treci doar cateva licee unde se intra cu medie mare; sa completezi optiunile pe verticala si nu pe orizontala (in ordinea numerotarii).
Dupa primele rateuri, controlul este mai strict, sedinte de informare, completare, verificare, verificare la print...

Eu nu am mai mult de 13 optiuni nici sa ma tai; si alea-s multe.
Terodora are 9,42 media de admitere si prima optiune este Madgearu-economic, unde anul trecut media a fost 8,78. Probabil va prinde prima optiune.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

si eu stiu la fel. daca prima optiune e ocupata calc merge pe a doua. unde il repartizeaza sa zicem pe locul ultim de unde il coboara pe cel deja repartizat asupra caruia se intoarce calculatorul si ii cauta si lui urmatoarea optiune. nu au prioritate cei care au pus prima optiune neaparat. e in ordinea medilor. iar departajarea pe ultimul loc se face dupa mediile obtinute la romana , etc nu mai stiu ordinea dar e in metodologie (daca sunt 2 cu medii egale pe ultimul loc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

oameni buni, m-am referit la cei care trec optiuni eronat.
rufus,la tine e clar.prinde prima optiune.
la celalt punct, am citat din metodologie ministerului.

mi-au spus colegii c alupta cu cei d ela SIVECO.
e absurd,adica un minister sa nu gestioneze propriile lui date??????????????

am o prietena a carei fetita vrea un liceu bilingv,iar diriginta i-a spus ca media de admitere a fetitei va fi> media de absolvire+EN+nota lb straina:3


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Despre algoritmul de admitere, eu stiu asa [si va rog cine stie altfel, sa explice, e util tuturor]:

1. Elevii sunt sortati DESCRESCATOR, in fct de media de admitere, apoi de media de evaluare, apoi alte note. E ca in excel: sortby col1, AFTER sort by col2, AFTER sort by col3 etc. Acel "AFTER" intra in actiune doar cand coloanele prinse in sortare au valori egale. E ca la sortare dupa nume si prenume, DOAR cand numele este egal, intra in actiune al 2-lea criteriu de sortare, prenume!

Deci, din start, un copil cu medie mai mica NU va ajunge sa fie "procesat/distribuit de calculator" INAINTEA altui copil cu medie mai mare.

2. Cand programul ajunge sa proceseze un elev, cu media x, ia la rand prioritatile ACELUI elev, FARA A CONTA ordinea optiunilor elevilor cu medie mai mica decat el!!!!! Deci, este eronata afirmatia cuiva de mai sus ca un copil cu medie mai mica dar Caragiale la prima optiune ar putea intra inaintea altui copil cu medie mai mare dar caragiale pe optiunea 2!!!!!! Edit: daca elevul cu medie mai mare nu intra la optiunea 1, evident, histamina a dat exemplu de compeltare GRESITA a unui aprinte, punand pe prima optiune un liceu SUB optiunea 2, dezavantajandu-si copilul.

Cand elevul x este procesat de calculator, el va intra la PRIMA LUI optiune unde INCA sunt locuri libere. DECI, la momentul x, locurile deja ocupate vor fi ocupate DOAR de elevi cu medie mai mare decat x, ale caror optiuni nu le putem cunoaste de pe acum!

3. Fiecare parinte si copil ar trebui sa-si treaca optiunile in ordinea descresatoare a PREFERINTELOR acelui elev, ca si cum ar concura singur. Nu trebuie estimat apriori, de catre noi parintii, cam cate locuri vor ramane la vianu sa zicem, dupa procesarea elevului de pe pozitia 500, de ex. Asta voia histamina sa explica vanesei si celorlati parinti!

Practic, algoritmul proceseaza 1 SINGUR elev la un moment dat, daca media lui este unica [mai exact, tuplul de note sa fie distinct].

Singura problema subiectiva apare in cazul elevilor cu INTREG tuplul de note egale, unde, intr-adevar, ordinea optiunilor poate avantaja un elev fata de altul. Insa, aceasta situatie de egalitate perfecta este f rara, si o vom vedea dupa afisarea notelor in toata tara [la unele judete deja sunt. Edit: am vrut sa zic ca sunt afisate, nu ca sunt situatii de egaliotate prefecta].

histamina, please, cand ai timp, sa analizezi tu ce am scris eu si sa adaugi/modifici ce consideri util.

Bafta multa!!!!


aa, si da, si noi am semnat o foaie cu acuratetea datelor elevilor, dar inainte de terminarea scolii, nume, initiala tatalui, parca si note, si joi, la 6,30, mergem toti la diriginte. Eu am si intrebat daca foile se pot lua de acum [voiam sa aplic sfatul histaminei cu 3 exemplare completate de acasa], insa dirigintele a zis clar: foile de inscriere se dau DOAR la acea sedinta de maine si se completeaza live...

keep in touch, ;)
anca
.

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

Rufus se pare ca fetele vor fi colege......doamne ajuta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae

Despre algoritmul de admitere, eu stiu asa [si va rog cine stie altfel, sa explice, e util tuturor]:

1. Elevii sunt sortati DESCRESCATOR, in fct de media de admitere, apoi de media de evaluare, apoi alte note. E ca in excel: sortby col1, AFTER sort by col2, AFTER sort by col3 etc. Acel "AFTER" intra in actiune doar cand coloanele prinse in sortare au valori egale. E ca la sortare dupa nume si prenume, DOAR cand numele este egal, intra in actiune al 2-lea criteriu de sortare, prenume!

Deci, din start, un copil cu medie mai mica NU va ajunge sa fie "procesat/distribuit de calculator" INAINTEA altui copil cu medie mai mare.

2. Cand programul ajunge sa proceseze un elev, cu media x, ia la rand prioritatile ACELUI elev, FARA A CONTA ordinea optiunilor elevilor cu medie mai mica decat el!!!!! Deci, este eronata afirmatia cuiva de mai sus ca un copil cu medie mai mica dar Caragiale la prima optiune ar putea intra inaintea altui copil cu medie mai mare dar caragiale pe optiunea 2!!!!!!

Cand elevul x este procesat de calculator, el va intra la PRIMA LUI optiune unde INCA sunt locuri libere. DECI, la momentul x, locurile deja ocupate vor fi ocupate DOAR de elevi cu medie mai mare decat x, ale caror optiuni nu le putem cunoaste de pe acum!

3. Fiecare parinte si copil ar trebui sa-si treaca optiunile in ordinea descresatoare a PREFERINTELOR acelui elev, ca si cum ar concura singur. Nu trebuie estimat apriori, de catre noi parintii, cam cate locuri vor ramane la vianu sa zicem, dupa procesarea elevului de pe pozitia 500, de ex. Asta voia histamina sa explica vanesei si celorlati parinti!

Practic, algoritmul proceseaza 1 SINGUR elev la un moment dat, daca media lui este unica [mai exact, tuplul de note sa fie distinct].

Singura problema subiectiva apare in cazul elevilor cu INTREG tuplul de note egale, unde, intr-adevar, ordinea optiunilor poate avantaja un elev fata de altul. Insa, aceasta situatie de egalitate perfecta este f rara, si o vom vedea dupa afisarea notelor in toata tara [la unele judete deja sunt].

histamina, please, cand ai timp, sa analizezi tu ce am scris eu si sa adaugi/modifici ce consideri util.

Bafta multa!!!!


aa, si da, si noi am semnat o foaie cu acuratetea datelor elevilor, dar inainte de terminarea scolii, nume, initiala tatalui, parca si note, si joi, la 6,30, mergem toti la diriginte. Eu am si intrebat daca foile se pot lua de acum [voiam sa aplic sfatul histaminei cu 3 exemplare completate de acasa], insa dirigintele a zis clar: foile de inscriere se dau DOAR la acea sedinta de maine si se completeaza live...

keep in touch, ;)
anca
.

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori


Este FOARTE CORECT ce ai scris !
Exact asa se procedeaza.
In cazul egalitatii mediei intre 2 sau mai multi candidati exista niste criterii stricte de departajare. Se tine cont in ordine de media testelor nationale, media de 5-8, media la romana etc, sunt strict delimitate in metodologie, nu le mai stiu exact ordinea).

Sistemul este gandit sa protejeze elevul in functe in primul rand de media lui, se incepe cu candidatii cu 10 si se iau pe urma unul cate unul in jos in ierarhie.
Sistemul nu trece de la un canditat cu nota mai mare la urmatorul candidat pana cand primul nu este repartizat in functie de optiunile lui. Indiferent daca acesta intra la prima lui optiune sau la a zecea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Citat:
si eu stiu la fel. daca prima optiune e ocupata calc merge pe a doua. unde il repartizeaza sa zicem pe locul ultim de unde il coboara pe cel deja repartizat asupra caruia se intoarce calculatorul si ii cauta si lui urmatoarea optiune.


mi se pare ciudat ce este in acest citat, mai sus. NU cred ca exista notiunhea de INTOARCERE la un elev deja procesat!!!!!!!! Pentru ca, daca elevul acela a fost deja procesat, inseamna ca sigur a avut medie mai mare decat cel procesat curent, deci nu are de ce sa-l coboare!!!!!!!!

voi ce ziceti?



Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

exact lala_d,

tocmai pentru ce ai precizat si tu foarte bine, programul NU TRECE la alt elev pana nu il repartizeaza DEFINITIV pe cel curent. De asta nu cred ca exista notiunea de "intoarcere a programului la vreun elev anterior procesat si coborarea lui..."

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Anca, de ex pe al meu il cheam a Adam si prima optiune e lazar dar are 9.50. il pune calc la lazar. vine randul lui popesc cu 9.51 tot prima optiune (sau a doua dar nu mai are loc la prima si are lazarul la a doua). intre timp la lazar s-au ocupat locurile din distribuirea celor dinaintea lui. il pune pe el la lazar iar Adam care era pe ultimul loc la lazar ramane in aer. deci calc se intoarce la el si ii cauta a doua optiune. scrie in metodologie. nu am reprodus ca acolo

Mergi la inceput