Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Citat:
citat din mesajul lui vanessa ionescu

si oricum nu are legatura cu ierarhizarea. asta se face in functiue de medile comunicate de scoli. parintii nu au nici o legatura cu aceste comunicari. si nici cu datele elevilor. le avem in scoli de cand am inscris copii. asa cum au dat examen cu datele astea degeaba mai ne cheama acum. zic si eu

Vanessa, Andu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)



Credeam ca asa se procedeaza peste tot...dar vad ca nu, noua ni s-a spus sa nu plecam din Bucuresti si vad ca la alte scoli se poate asta, si nici fara prezenta copilului(la noi nici nu s-a pus problema sa semneze copilul inainte fisa).Ma intreb cum de sunt atat de diferite regulile intr-un proces asa de important ca acesta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

Histamina ....am inteles....deci daca 200 de copii trec prima optiune Caragiale , iar eu pun a 2 a optiune au prioritate cei care puun prima optiune Caragiale chiar daca au nota mai mica decat a Biancai...asta in cazul in care se ocupa din prima, daca nu se ocupa atunci ar avea avea sanse si B .....cam asta am inteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

[quote]citat din mesajul lui cosmi1975

Histamina ....am inteles....deci daca 200 de copii trec prima optiune Caragiale , iar eu pun a 2 a optiune au prioritate cei care puun prima optiune Caragiale chiar daca au nota mai mica decat a Biancai...asta in cazul in care se ocupa din prima, daca nu se ocupa atunci ar avea avea sanse si B .....cam asta am inteles

Nu, nu cred ca ai inteles....fiica ta daca are media mai mare,ocupa ea locul la Caragiale,nu cei care au pus prima optiune ,dar au media mai mica ca fiicei tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

bia, ce secretara smechera.i-ati cam facut treaba ei.
nici poveste de asa ceva. datele oricum le au ,iar pe de alta parte calcularea mediei si verificarea ei este sarcina scolii.e adevarat ca tu ,ca parinte, verifici de un milion de ori.

cosmi,asa e.
stiu copil cu 9,30 care a ajuns la grup scolar,ca parintii au completat aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Pe noi nu ne-au chemat la scoala decat maine, pentru completarea fisei. E prima oara cand intalnesc situatia asta.Chiar ca-i tare secretara!
Nu s-a afisat nimic inca??????





"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

bia, ce secretara smechera.i-ati cam facut treaba ei.
nici poveste de asa ceva. datele oricum le au ,iar pe de alta parte calcularea mediei si verificarea ei este sarcina scolii.e adevarat ca tu ,ca parinte, verifici de un milion de ori.

cosmi,asa e.
stiu copil cu 9,30 care a ajuns la grup scolar,ca parintii au completat aiurea.


Pai a ajuns la grup scolar ca nu a trecut optiunile cum trebuie...n-am timp acum sa explic, caci trebuie sa plec...dar revin cu explicatiile cand ma intorc.Iar daca Cosmi,trece optiunile cum trebuie ,fiicei ei nu-i ia nimeni locul cu o medie mai mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

mai fetelor...

deci ; Histamina , te rog fi mai explicita ca Bia are treaba acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

la noi e o singura clasa a VIII a. poate de aia se descurca fara noi. bravo lor ca se ocupa. diriginta noastra nu a facut nici o sedinta de pregatire pentru admitere. nici de biling nu stia si nu ne-a spus. am citit pe net. unii au ramas pe dinafara. asta e... nici maine nu stiu daca vine. e posibil sa completam fisele cu secretara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

bia are dreptate.este cam asa:
taica-su a trecut un cod aiurea primul,care era de grup scolar. evident ca a primit din prima aceasta repartizare si nu a fost luat in calcul pt a doua.

daca fetita trece Caragiale optiuna a doua, si prima optiune trece Vianu ,pt care ,sa zicem nu are medie, intra la Caragiale doar daca mai raman locuri,dupa ce au fost repartizati cei care au trecut prima optiune caragiale.
daca tu ai media 10 si incepi cu grup scolar etc si treci Vianu ca optiunea 200, nu ajungi al Vianu.daca ai media 9 si treci primele licee,licee pt car emedia de admitere este mai amre, intri la liceul X, pt care aveai medie daca il treceai c aprima optiune, doar daca au mai ramas locuri libere de la repertizarile anterioare.

situatia e asa :
SIVECO, cei care se ocupa cu mantenanta site-ului Edu nu si-a primit banii,drept pt care si-a bagat pe scurt picioarele in bac, evaluare nationala etc.
publica ce vrea si cand vrea.

uite ce spun cei de la minister

Presupunem ca elevul are media 10. El este cel mai bun din jude, este
repartizat primul, deci la prima sa opiune. El este primul care ocupa
primul loc din jude.
2. Presupunem ca elevul are media 9 si la prima sa opiune s-au ocupat 14
locuri de catre 14 elevi cu medii mai mari decât media lui. El va fi al 15-lea
repartizat la prima sa opiune.
3. Presupunem ca elevul are media 8 si la prima sa opiune s-au ocupat
toate locurile de catre elevi cu medii mai mari decât a lui. Daca la a doua
sa opiune mai exista locuri libere, el va repartizat la a doua sa opiune.
Altfel, se verifica a treia opiune de pe fisa sa, si urmatoarele, în ordine,pâna la gasirea primei sale opiuni la care mai sunt locuri libere.
De notat ca nu se poate întâmpla ca „locul tau” sa fie ocupat de catre
cineva cu medie mai mica decât a ta, pentru ca tu esti repartizat înaintea
lui !
4. Presupunând ca elevul A are media de admitere 8.93 si opiunea X pe
locul 2 în fisa de opiuni, iar elevul B are media de admitere 8.91 si
opopiunea X pe locul 1 în fisa de opiuni, candidatul A are prioritate larepartizarea pentru opiunea X (în cazul în care candidatul A nu a fost repartizat la opiunea de pe primul loc), având media mai mare decât B.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Histamina, mai e si ismb-ul. ca in celalalte judete s-au publicat pe site-urile inspectoratelor

Mergi la inceput