Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

nu stiu unde ai vazut tu 1500. eu am vazut 800 in ierarhia de anul trecut. iar la media lui la repartitie cam 900 si ceva (au mai venit din ilfov). iar o optiune nu inseamna 30 de l;ocuri. de ex in vianu e un singur cod si sunt 9 clase de 28 de locuri. la fel si la alte licee. striu ca sunt coduri diferite la lazar de ex dar nu e doar o clasa la o specializare (la unele da dar in general nu. am numarat vianu+viteazu+sava+lazar sunt 1024 de locuri. fara sa pun cosbuc si hasdeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

900 este mult mai mult decat cele 600 de locuri trecute de tine.adica il lasi pe dinafara.
vanessa, cele mai multe licee au coduri diferite.
as indrazni sa zic ca cele mai putine au un singur cod, Misu, Vianu.
este riscant ceea ce vrei tu sa faci,dar daca tu consideri ca e mai bine,fa-o.
eu nu pot decat sa iti atrag atentia ca nu e bine,ca nu te doare mana sa mai treci inca 20 de optiuni si ca trebuie sa te opresti undeva, cam cu 300 de locrui peste pozitia copilului tau.
daca tu zici de 900, eu as completa 1500 de locuri.ca nu ma doare mana sis tau relaxata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

dar eu nu am spus ca trec 600. trec vianu/viteazu/sava/lazar cu sectile de mate info.
urmate de sava si lazar cu celalalte sectii (in principal stiintele naturii, filo la sfarsit in ideea unui transfer ca fugim de latina) si apoi cosbuc si hsdeu la mate info. cam asta e ideea mea. pana aici sunt vreo 1200 de locuri. daca depaseste in ierarhie mai trec probabil iorga la biling (are 94 de puncte la engleza luate) si caragiale. de asta astept ierarhia. stiu ca nu ma pot opri pana nu acoopar pozitia lui in ierarhie deasta sunt disperata ca nu apare. ideea era ca ajunsesem la llicee cu nota 8.40 ceea ce mi se pare absurd totusi ca cu 9.67 sa nu ocupe locuri pana aici. anul trecut de ex la vianu ultimul calificat era 1900 pe lista. s-au mai rraspandit si pe la alte licee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

dar eu nu am spus ca trec 600. trec vianu/viteazu/sava/lazar cu sectile de mate info.
urmate de sava si lazar cu celalalte sectii (in principal stiintele naturii, filo la sfarsit in ideea unui transfer ca fugim de latina) si apoi cosbuc si hsdeu la mate info. cam asta e ideea mea. pana aici sunt vreo 1200 de locuri. daca depaseste in ierarhie mai trec probabil iorga la biling (are 94 de puncte la engleza luate) si caragiale. de asta astept ierarhia. stiu ca nu ma pot opri pana nu acoopar pozitia lui in ierarhie deasta sunt disperata ca nu apare. ideea era ca ajunsesem la llicee cu nota 8.40 ceea ce mi se pare absurd totusi ca cu 9.67 sa nu ocupe locuri pana aici. anul trecut de ex la vianu ultimul calificat era 1900 pe lista. s-au mai rraspandit si pe la alte licee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

vanesa, pana la 8,40 sunt vreo 3000 de locuri,asta,evident,daca treci cam toate sectiile la toate liceele cu aceasta medie.
eu zic sa astepti ierarhia, apoi sa completezi sectie cu sectie, daca vrei mate info musai.
1500 minim,2000 maxim delocuri.
baft

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

pe 5 iulie trebuie completate optiunile. sunt niste oameni lipsiti de creier, pt ca ne lasa sa asteptam atat.
nu cred chestiunea cu volumul mare de informatii.un an de zile staud egeaba. din septembrie stiu ca undeva in iulie vor avea 2 sapt de foc.e chiar asa greu?e chiar asa imposibil s amuncesti 2 sapt pe an la cel mai intens nivel si apoi sa te relaxezi?
stiu bine ce zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

S-a intarziat cu aparitia listelor din cauza parintilor care nu au venit in scoli sa dea ok-ul pentru datele copilului + notele aferente...ieri la noi la scoala mai erau 6 parinti in aceasta situatie si probabil ca si alte scoli este aceeasi problema. Toti asteptam aceste liste pentru a afla pozitia propriului copil in ierarhie,sa avem rabdare,o sa apara.Si da,la nota 9,67,pozitia in ierarhia anului trecut, era 800....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

ce ok-uri la note?? pe noi nu ne-a chemat nimeni sa dam nimic. maine la 5 seara ne-a chemat sa completam fisele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

si oricum nu are legatura cu ierarhizarea. asta se face in functiue de medile comunicate de scoli. parintii nu au nici o legatura cu aceste comunicari. si nici cu datele elevilor. le avem in scoli de cand am inscris copii. asa cum au dat examen cu datele astea degeaba mai ne cheama acum. zic si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

[quote]citat din mesajul lui vanessa ionescu

ce ok-uri la note?? pe noi nu ne-a chemat nimeni sa dam nimic. maine la 5 seara ne-a chemat sa completam fisele

Vanessa, Andu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)

[/quote

Pe noi ne-au chemat la scoala,sa verificam un print cu datele copiilor si notele obtinute de acestia in cls 5-8, media de examen si media de admitere la liceu + nota la examenul de bilingv.Tot secretara ne-a spus ca trebuie sa ne miscam repede ,caci aceste date se introduc in listele finale pe care le asteptam cu totii.Noi suntem planificati tot maine,5 iulie intre orele 9-11(clasa noastra).

Mergi la inceput