Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

La "noi" la scoala sunt note/medii mai mari ca anul trecut.
La nepot la scoala sunt medii mai mici ca anul trecut si mai mici ca la "noi".
Ma asteptam insa la aceast lucru, in scoala noastra a fost o generatie buna, foarte muncitoare, cu rezultate anul acesta si s-a vazut la examen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

stau aproape de iorga si nam o prietena profa de romana. liceul e in crestere. e "cuminte" si curat. plus ca e la strada. caragiale e in crestere de 2 ani de cand s-a schimbat directioarea. am inteles ca e cam ca la inchisoare. uniforme, camere peste tot si paznici multi. doar zona e ... ciudata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Viviana, daca vreti engleza mergeti la Cosbuc, sunt sanse sa prindeti macar umanul. Si faceti engleza. Engleza adevarata.
Am mai spus cu alta ocazie, bilingvul in alta parte, cel putin in hasdeu, nu inseamna nimic. Absolut nimic. Zero barat.
Asa ca, daca nu prindeti Cosbucul, mergeti langa casa. La Iorga. Si faceti engleza extra unde va aranjeaza mai bine.

Inca ceva: din ce stiu eu, la cosbuc faceti engleza si una dintre germana, franceza si spaniola. Dintr-a 11-a stiu ca se opta pentru a treia limba straina. Ei, ce zici?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

acum ca s-au dus emotiile mari, va poftesc la sfaturi...
pentru vacanta eu i-am propus Ozanei sa-si recapituleze toata gramatica si toata matematica. Nu pare interesata insa....Sa las asta pentru septembrie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

fi-miu a plecat azi intr-o tabara. macar o saptamana nu ne vedem ca sa tocam "intru sau nu intru". mie imi vajaie capul si nu pot sa ma gandesc la vacanta inca. iar dupa repartizare daca il vad cu pixul in mana "il bat". mi-am facut lista cu licee si cu coduri. unii spun ca o sa creasca mediile anul asta. inca nu a aparut in bucuresti ierarhia. si eu cred ca or sa creasca la liceele de top. dar tot sper ca cu 9.67 sa prinda Vianu. anul trecut a fost 9.42. pe lista am pus dupa vianu viteazu (cu toate ca acolo e bataie). sava, lazar, cosbuc, hasdeu (mate info), am continuat cu stiintele, iar la sfarsit filologia. ultimile pe lista sunt iorga, neculce, caragiale. dar mi se pare absurd sa ajung la caragiale cu 9.67. oricum trebuiau puse. lista mea de acasa. doua saptamani ma imbolnavesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am stat azi dimineata toti trei, in pat, si eu le-am citit ce ati sris voi aici.

Am rugat-o pe fii-mea sa ia o hotarare: stiinte sociale sau filo-bilingv.
Dupa ce am pus-o la curent cu ce materii si teze va da la fiecare profil, cu faptul ca va continua cu engleza la British - daca e cazul si doreste -, a optat pentru stiinte sociale.

Asa ca lista s-a redus la Spiru, Cantemir si Iorga.
M-a rugat ca maine sa mergem pana la Spiru, Cantemir si eventual si si la Cosbuc ca pana maine seara sa ia o hotarare: pe care-l trece primul.
Media ii permite sa intre si la Spiru si la Cantemir si la Iorga.

Deci ne-am mai linistit.
Alegerea va fi a ei.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

mie cantemirul nu-mi place. e chestie de sentiment fara explicatii. Spiru la fel...ceva nu-mi miroase bine acolo. cand era Fi-miu mai mic facea chitara chiar in bl de langa Spiru si eu il asteptam in masina. nu-mi placea ce vedea. si nu sunt o incuiata. Al meu cu toate ca media i-ar permite la spiru sau cantemir nu m-a lasat sa le pun pe lista. a preferat iorga. din ce am citit voi ati fost la iorga pana acum, nu? e explicabil at ca vrea altceva. dar cred ca intre cantemir/spiru sau neculce nu e nici o diferenta. si daca e sa aleg intre cantemir si spiru eu asi prefera spiru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu a fost la Iorga. A fost la scoala 3.
La Iorga a dat miniexamenul pentru bilingv si i-a placut ce a vazut + ca o gramada de colegi de-ai ei ar dori sa intre acolo.

Pana una alta ne pregatim de finala euro 2012. Am invitat gasca.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

neata,
caragiale, nu, nu, nu.am motive extrem de intemeiate.
Iorga este un liceu f bun.
Cosbuc are o excelenta catedra de limba engleza.

noi,cred ca alegem pana la urma Marin preda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

salutare

pentru bucuria ce ne-a facut o fata , am plecat la sf de saptaamana la maresi tare bine am stat

Bianca dupa Madgearu va pune pe lista urmatoarele...Cantemir, Spiru, Hasdeu ....



Mergi la inceput