Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

gimnaziul este mic. a fost o singura clasa de a 8 a. de vreo 2-3 ani au bagat cate 2. si e un adevarat examen pentru intrarea in clasa a 5. laboratoarele de info sunt pe la demisol. si mai sunt la parter laboratoare (centre de excelenta).
si am glumit mai sus cu descrierea. Moraru nebuna nu e... in rest :)). cred ca mai mult este foarte greu sa comunici cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

fetelor, surprinzator dar anul acesta la 190 sunt note mici (peste 9 probabil 20). Multe note catastrofale la mate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

eu una si cu 9.67 MA cat are fi-miu innebunesc pana la distribuire. totul a fost atat de incoerent incat nu poti sa stapanesti situatia. la fi-miu in clasa (sunt 35 o singura clasa de a 8 a in scoala) au fost peste 30 cu 9. dar ce aud la altii... luni seara ar trebui s aapara si ierarhiile in anii trecuti si asta mergea mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Fericire mare si la noi...
Romana 10
Mate 8,85
ME 9,42
CLS 5-8 9,93
MA 9,67

Asteptam listele, sa vedem pe unde ne situam...oricum vom intra unde ne m!
FELICITARI TUTUROR!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu cred ca anul acesta mediile de intrare sunt mai mici, cel putin la noi la scoala sigur sunt mai mici, acum nu stiu ce se va intampla daca vor veni multi cu media de la gimnaziude la 9.90 in sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

dupa cum se stie in anii trecuti s-a si copiat (sau macar s-au consultat intre ei). au fost multe medii generale de 10. anul asta nu prea sunt. m-am uitat pe perarhie. cu 9.67 anul trecut era pozitia 600 si ceva spre 700. la repartitii (am mai venit si din ilfov) 9.67 se situeaza pe la pozitia 820. am numarat locurile de la sava, lazar, viteazu si vianu. nu am numarat hasdeu, cosbuc (licee cautate mult anul asta). am numarat ce imi convenea. sunt 1024 de locuri. fiul meu e cu realul. daca era cu umanul puneam si cele doua licee de uman.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Au anuntat la televizor ca mediile de la EN de anul asta sunt mai mici decat anul trecut.

Fii-mea a avut 3 colege cu medii V-VIII peste 9,80 - 9,90, despre care se stia ca sunt favorizate, insa la EN au obtinut sub 8 la romana si sub 7 la mate.

Fiecare parinte cauta liceul cel mai bun si cel mai potrivit pentru copil, cum este si firesc.
Deci suntem putin in ceata.
Oricum pe ea scria uman sau stiinte sociale.

Acuma fii-mea are o sansa pentru Iulia Hasdeu si Spiru.
Pentru:
- Iulia Hasdeu: ia tramvaiul din fata casei si merge vreo 8 statii. Se da jos si intra in liceu.
- Spiru: ia metroul pana la Universitate (2 statii)si de acolo mai merge pe jos. Insa de acasa pana la metrou face vreo 10 minute + traverseaza toata P-ta Victoriei.
- Iorga - are de mers 3 statii de tramvai sau 2 de masina.

Plusuri Hasdeu si Spiru: Hasdeu are bilingv engleza Spiru are intensiv engleza.

Iorga nu are anul acesta bilingv pentru uman si nici intensiv engleza. In cazul in care opteaza pentru Iorga isi va relua cursurile la British Council

Caragiale are bilingv engleza + o clasa Filo-UNESCO care habar nu am ce inseamna.

Ar mai fi Cantemir - are transport direct, un troleibuz, cu vreo 7 statii. Asta are intensiv engleza.

Prietenii mei care au trecut deja prin liceu ma sfatuiesc Iorga. E liceu foarte bun, e in top 20, e fara fitze si imi spun sa fug de Caragiale.
MMa sfatuiesc sa aleg un liceu aproape de casa.

Deci ce naiba alegem?
Voi cum vedeti problema?










--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu nu am copilul atat de mare, dar as alege combinatia Iorga si British in loc de intensiv engleza. Iorga este in crestere, este intr-o zona normala. Pentru engleza, categoric British.
Iar daca este si aproape de casa, cu atat mai bine.
Nu as alege in nicio situatie Caragiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eu nu as alege un liceu bilingv la cum se studiaza limbile straine in RO. As alege un liceu romanesc cat mai bun si as cauta un profesor nativ pentru meditatii la limba pe care copilul meu doreste sa o invete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Nu am vazut pe lista ta Cosbuc. Daca are medie de Cosbuc si e relativ aproape eu as merge pe acesta datorita rezultatelor lor.
Daca nu, Iorga si engleza in particular.
Nu categoric pentru Caragiale.



Mergi la inceput