Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Fetelor mi se invarte capatzana de fericire.
Acu o juma de ora am sunat la scoala si tocmai ce afisasera listele.

Am tras cupchila din pat si asa nespalata (ea) ne duseram.
Mai departe a fost un carusel in care fii-mea trepida de fericire.

Deci ca sa nu va mai tin pe jar:
9,40 - romana
8,50 - mate
----------
total 8.95 + media V-VIII 9,45
-----
total general: 9,20

Inca nu imi vine sa cred!
Si io ca dobitoaca imi faceam probleme sa nu ia sub 8,50.

Wow, ce emotii fetelor, foarte frumos subiectul asta, am trepidat impreuna cu voi de parca as fi cunoscut toti candidatii de pe topicul asta.
Viviana, ce medie frate ... cu nota asta cred ca intra unde vrea ea, deci ? Unde vrea ea ?
Felicitari si da-i drumul la mare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Buflea, acuma sunt singura acasa si ma bate un vanticel in balcon.

E atata liniste in capul meu!

Maine dupa ce-i trece euforia o sa discutam serios despre alegeri. Sigur vrea un liceu cu sectie bilingv-engleza.

Probabil ca o sa o luam la picior sa vedem cat face pana la diverse licee si care ar fi optiunile de transport.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui vanessa ionescu

am vazut ca ati pus intrebari de vianu. fiul meu a facut 5-8 acolo si acum speram din tot sufletul sa ramana (mai mult pt colegi vrea dar oricum isi doreste aici). eu una peste alta am fost multumita (el a avut ghinion cu multe diriginte si o poveste incalcita cu fosta directoare care i-a luat la dirigentie ceea ce nu a fost minunat). nu au avut o viata de generala ca cei din scolile normale. nu au facut excursii,, colectivul a fost unit dar cat s-au unit ei nu prin grija cuiva. dar asa cum am spus au avut ghinion. de anul trecut s-a schimbat directorul. cel care a venit vrea sa aduca performante mai mari. sunt duri la materile principale iar bacul pe noua structura v-a fi foarte greu. copii care nu rezista cu duritatea sistemului de predare nu prea tin ritmul. uitati-va pe site-ul scolii sa vedeti ce subiecte au avut la admiterea elevilor de clasa a 5. infioratoare. unele din materia de a 6/7. lui fi-miu ii place ritmul asta. dar eu una daca nu si-ar dori el atat nu l-asi da aici. nu au programe extrascolare foarte multe cum are viteazu de ex. sunt avantaje si dezavantaje.

Eu in August voi fi acolo, la inatlnirea de 25 de ani de la terminarea liceului ... am mai scris si pe la alte subiecte - am petrecut acolo cei mai frumosi ani, generatia mea a ramas extrem de unita, era pe vremea mea liceul unde se invata si se distra in egala masura. Este un liceu care cred eu ca scoate tot ce e mai bun din generatiile lui, un liceu cu reputatie, fara modestie, am 28 de colegi din generatia mea care lucreaza acum in Silicon Valley (eu nu ) dintre care 8 la Google. Dar cel mai interesant este ca noi am fost o generatie extrem de unita, avem un forum al nostru, cei din Bucuresti se intalnesc constant, uite acum cand scriu asta am doua colege de liceu care sunt in vacanta prin partile mele si cu care ma voi intalni in fiecare zi ...

M-am uitat pe site-ul liceului ... sa va spun cine era si acum 25 de ani ... Moraru, Grigoriu, Cherciu, Homorodeanu (care mi-a fost indrumator la lucrarea de diploma) si desigur .... Koch - dragul de el, pe vremea mea era tanaaaaar si nonconformist, toate duduile (me included) erau lesinate dupa el, invatam germana numai ca sa-i atragem atentia si ce ora facea frateeeee, avea reputatia de cel mai cool, sexi si inteligent profesor din liceu . O mai fi asa, sau merge in bason acum ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Imi inchei contributia mea de "cheerleading" la subiectul asta cu felicitari pentru toti copiii, ca sa nu se creada ca m-am bucurat doar pentru Viviana ... a fost o placere efectiv sa retraiesc momentele admiterii prin emotiile voastre, sa-mi aduc aminte de licee, sa aflu care cum a mai cazut sau ridicat in top, sa imi imaginez ce ani frumosi ii asteapta pe adolescentii vostri care cred ca habar nu au ca "this is their time" ...

Notele foarte mari si baremele de intrare dovedesc totusi ca inca se mai face scoala in Romania si inca mai exista copiii buni si parinti implicati in spatele lor ... va rog nu ma contraziceti, cel putin nu azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Buflea, pe Moraru a avut-o diriginta iar pe Cherciu la info...in clasa 5-7.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui vanessa ionescu

Buflea, pe Moraru a avut-o diriginta iar pe Cherciu la info...in clasa 5-7.

Auzi, dar Moraru asta nu a fost directoarea ? Sau in fine, dupa Ilie (nu stiu daca voi l-ati mai prins) parca a fost directoare o profa de chimie, una nebuna si rautacioasa si scorpie ... o nesuferita cunoscuta si pe vremea mea.

Dar mesele de ping-pong mai exista ? Se mai arunca pungi de apa de la etaj in capul celor care joaca ping-pong sau "americutza" ? Dar coshurile de baschet ? Dar sala de festivitati ? ... sau tu inca nu ai auzit despre chestiile astea, ar trebui sa-l intreb pe fiu-tau ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Felicitari pentru copiii si nepotii deosebiti pe care ii aveti!

si felicitari copiilor pentru asa parinti sau matusi devotate si implicate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Da, Moraru este cea pe care ai descris-o. eu asi spune multe dar...nu mai e in scoala. a fost ultimul ei an. din pacate pentru noi l-am petrecut impreuna. si da, se arunca si cu pungi, mai e tot ce ai intrebat tu :)). vezi de ce e fi-miu disperat sa ramana aici. a gustat viata de vianu 4 ani. dura dar lui ii place. si mai ales ca ii lasa cu plete :)))))) sper pntru el si pentru mine sa reuseasca. teoretic lumea spune ca cu 9.67 nu ar avea probleme. asa sunt de dezamagita de tames balmesul pe care l-a facut la romana...mai ales ca la olimpiada pe municipiu a fost al 11.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Felicitari tuturor copiilor pt rezultatele obtinute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui vanessa ionescu

Da, Moraru este cea pe care ai descris-o. eu asi spune multe dar...nu mai e in scoala. a fost ultimul ei an. din pacate pentru noi l-am petrecut impreuna. si da, se arunca si cu pungi, mai e tot ce ai intrebat tu :)). vezi de ce e fi-miu disperat sa ramana aici. a gustat viata de vianu 4 ani. dura dar lui ii place. si mai ales ca ii lasa cu plete :)))))) sper pntru el si pentru mine sa reuseasca. teoretic lumea spune ca cu 9.67 nu ar avea probleme. asa sunt de dezamagita de tames balmesul pe care l-a facut la romana...mai ales ca la olimpiada pe municipiu a fost al 11.

O sa intre sigur, nu pot sa-mi imaginez ca poate pica de la un liceu cu media asta ... dar totusi iti si ii tin pumnii ...sigur ca inteleg de ce vrea sa ramana in liceul ala, mai ales daca este o continuitate ...nici nu stiam ca acum s-a facut si scoala generala, aproape ma si mir cum de au loc pentru clase de gimnaziu si liceu, inseamna ca sunt mult mai putine clase decat pe vremea mea.
Unde sunt laboratoarele de informatica, pe vremea mea erau la basement ...

Hahahhaha - ce tare e asta cu "pletele" - sa ma fi vazut pe mine in liceu ce creasta intretzineam (cu bere si spuma de ras ) si ce chica lunga cresteam pe spate ... si ne dadea voie in liceu, atata timp cat aveam uniforma pe noi, de parca regula cu uniforma se aplica de la gat in jos .

Mergi la inceput