Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

histamina,

multumim de info.. ar fi bine s afie medii o idee mai mic decat anul trecut :)

tinem pumnii tuturor in continuare!!!

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sora mea spune ca ar fi licee peste Vianu.
in fine,ea are experienta ca profesor.sunt convinsa ca din partea cealalta,cea a elevilor se vede altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Felicitari tuturor! ce de emotii :)
va tin pumnii la repartizare, sa intre fiecare unde doreste!
Mult succes!!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

in we nu pot intra.
as vrea sa va sfatuiesc,bineinteles daca vreti sa tineti cont, urmatoarele:
- faceti cel putin 3 copii xerox a foii cu rubricile pt completat,
- completati una acasa,cu variantele finale, indelung gandite,
-variantele finale e bine sa includa liceul cu toate sectiile pe care le are, pt ca ati optat pt un liceu anume,un corp profesoral anume, o anumita disciplina.in cadrul liceului se pot face mult mai usor transferuri intre profile.asta daca nu vreti neaparat un anume profil.
- cu mintea limpede, cu inca o persoana langa pt a verifica SCRIETI DE ACASA VARIANTA FINALA, pt ca in sala de curs vor fi zeci de parinti cu zeci de intrebari , 40 de grade in sala de clasa si probabilitatea de a gresi este f mare.
- inainte sa va apucati de completat faceti urmatoarele operatiuni:
vedeti unde se pozitioneaza copilul, apoi vedeti unde se pozitiona media lui anul trecut.am explicat cum deduceti daca mediile au scazut sau au crescut.
in functie de scadere/crestere, alegeti liceul,apoi completati.
succes si incerc sa intru si in we!
problema e strumful care e un leu de un an si 10 luni cu mare presonalitate si pt care mami mea inseamna doar a lui.punct.si nu negociaza cu nimeni,nici macar cu taica-su.

Nu uitati:
ei trebuie sa aleaga, pt a va scuti de ceva de genul:nu invat,ca tu mi-ai ales liceul.eu m-as fi dus la liceul X,dar tu m-ai obligat aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

pt Histamina! asta doar pt ca "Chapeau!" e prea nobil pt clasa VIII-a (14ani)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

am vazut ca ati pus intrebari de vianu. fiul meu a facut 5-8 acolo si acum speram din tot sufletul sa ramana (mai mult pt colegi vrea dar oricum isi doreste aici). eu una peste alta am fost multumita (el a avut ghinion cu multe diriginte si o poveste incalcita cu fosta directoare care i-a luat la dirigentie ceea ce nu a fost minunat). nu au avut o viata de generala ca cei din scolile normale. nu au facut excursii,, colectivul a fost unit dar cat s-au unit ei nu prin grija cuiva. dar asa cum am spus au avut ghinion. de anul trecut s-a schimbat directorul. cel care a venit vrea sa aduca performante mai mari. sunt duri la materile principale iar bacul pe noua structura v-a fi foarte greu. copii care nu rezista cu duritatea sistemului de predare nu prea tin ritmul. uitati-va pe site-ul scolii sa vedeti ce subiecte au avut la admiterea elevilor de clasa a 5. infioratoare. unele din materia de a 6/7. lui fi-miu ii place ritmul asta. dar eu una daca nu si-ar dori el atat nu l-asi da aici. nu au programe extrascolare foarte multe cum are viteazu de ex. sunt avantaje si dezavantaje.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Le-am vazut :), in prima zi max 33/56 p, prima intrata a facut parte ulterior si din echipa Ro la IMAC.
Sunt sigura ca sunt avantaje si dezavantaje, le-am strans si le analizam cu atentie. Ce vrem noi este cea mai buna solutie dintre cele existente, in niciun caz perfectiunea. Si un mediu competitiv , cu colegi relativ apropiati ca medii dar nu asa dur ca in clasa de performanta din ichb.
In fine, mai avem timp de gandire.

Eu am vorbit cu cineva si am inteles ca la romana sunt note destul de mici, la noi la scoala nu sunt asa multe medii la evaluari peste 9. Daca se adauga si media de absolvire se schimba probabil situatia.

Va tin pumnii in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

felicitari fetei mele, in primul rand!
La romana 10, la mate 9.55, media gimnaziu vo 9.9, deci pentru admitere nu ar trebui sa avem emotii.
Acum...mate-info sau stiinte bilingv franceza...?
Felicitari tutror copiilor nostri, ei au muncit cel mai mult, pana la urma!

Va dorim vacanta placuta si sa faci alegerea cea mai potrivita!

"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Lory daca te referi la vianu sunt multi din ichb care vin aici ca li se pare mai dur. anul asta vor fi mai multe clase de asa zisa competenta. ii grupeaza pe materii, mate, info, fizica, chimie, etc.si directorul nou considerand ca trebuie sa puna batuta pe ei aduce si profesori specializati pe la fiecare clasa din minister/mihai viteazu/inspectorat. toata lumea spune ca in cativa ani v-a fi mai rau ca la inchisoare :) asta cu concurenta din pacate nu prea tine. se lucreaza doar cu cei foarte buni. ceilalti nu prea sunt bagati in seama. iti dau exemplu in clasa 5-7 era o profesoara de info la clasa lui fi-miu care nu facea cerc decat cu cine vroia ea adica cei care mergeau la olimpiada. fi-miu a vrut sa se duca la cerc si nu l-a primit. iar pt ca nu mergea la olimpiada nici media nu i-a dat-o 10 niciodata. iar cei care vor sa stea in top nu reuseste fara pregatire suplimentara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Uf, o facuram si pe-asta.
Felicitari tuturor copiilor - ca au muncit.

Acuma deja a trebuit sa schimbam optiunile. Au aparut pe lista Iulia Hasdeu - bilingv, Spiru, chiar si Cosbuc - bilingv. Caragiale-bilingv.

Stiintele sociale cu intensiv engleza au trecut pe locul 2. Da si aici a aparut Cantemir.
A ramas si Iorga - da pe undeva mai pe la coada.

Cu toate ca directorul - proful ei de mate - mi-a spus ca poate ramane la Iorga ca e cel mai aproape.

pentru toate mamicile si taticii si pentru sustinerea lor care a contat foarte mult.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput