Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

De acord (iar!~) cu Rufus, in ceea ce priveste distanta parcursa pana la liceu. Daca a mea opteaza, in final, catre mate-info, i-amrecomandat sa schimbe colegiul, sa vina la unul nu asa renumit, dar bun si aproape de casa. distantele in Brasov nu se compara cu ce-i in Bucuresti, dar iernile sunt lungi si grele. Eheee, ea nu vrea, colegiu e spuma si e in centru, ies cu colegii in jos pe langa Biserica Neagra si e plin de poezie. Si sunt sensibili la asa ceva copiii astia.
Si la noi la testul bilingv au fost medii relativ mici. A mea e bunicica la franceza si a luat 9.03. Si e printre primii 5 de pe centrul in care a sustinut proba. La engleza au fost mai slabe rezultatele.

"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

La noi cel mai aproape e Neculce. Dar asta-i sta-n gat si nu stiu de ce.
Caragiale, Iorga is la 3 statii distanta.
Hasdeu la vreo 6-7.
Si alea care-s prin Floreasca sunt relativ aproape.
Scoala Centrala e la Gradina Icoanei, o statie de metrou sau 2 de masina.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

asadar Rufus si voi tot cu Madgearu??? ...Bianca mea cam stie de anul trecut ce liceu vrea..dar are si alte optiuni ...cum ar fi Kretulescu, Cantemir , Lazar...mai multe ,acu sa vedem ce va face la examen ca mediile o ajuta .Noi stam f aproape de Hasdeu dar nici nu-l pomeneste.O sa fie mare batalie la Hasdeu .

mai vedem ce si cum doar azi nu stam in drum de asa ceva...acu la 1 se duce sa si faca unghiile ,la 4 sa se faca la par si restul ce mai are....

tare m a obosit organiizarea banchetului , dar sper sa fi facut treaba buna si copiii sa se simta bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, cosmi, Madgearu. Initial am zis Kretulescu, e ceva mai aproape de noi...dar ar vrea (si ea si muma-sa) mai bine la Madgearu, cica-i mai bun. Nu ma opun.
Dilema este ce profil: economic sau turism. Mie mi-ar place turism.

Teodora are banchetul marti, pe 12, la Complex Herastrau.
Voi pe unde mergeti?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pt cine sta in cartierul cu Hasdeu, Mihai Viteazu e un liceu f bun,nu=l luati in considerare?
ce mai stiti despre el? noi acolo tintim, ne e aproape, desi fetita e mica, clasa a 3-a :) cine stie ce se mai schimba pana atunci.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Sabina, Mihai Viteazu este un liceu preponderent axat pe mate info (multe clase) si una de stiintele naturii. Din start, nu exista parte umanista. La "varsta" ta chiar nu stii ce talente aveti.
Este un liceu cu medie mare de admitere si, odata intrat, inteleg ca ai cam dat de naiba. Acu' ce sa zic...n-am vazut pe nimeni murind acolo...dar evident ca nu-i pentru oricine.
Cred ca atunci cand termina copilul clasa a 8-a, orice parinte stie cam cat poate odrasla. E bine sa faca ce i se potriveste, profil, nivel...mai mult decat am dori noi. Cred ca decat sa te tarai prin Viteazu, mai bine un liceu la care, cat de cat, mergi cu placere.
In schimb, daca ai un copil serios, nu musai geniu, dar care stie sa separe invatatura de distractie, Viteazu e o optiune buna. Fireste, pentru cei carora le place profilul real...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

Rufus...la Kretulescu cica e mai bine cu disciplina sunt ff stricti....acu

noi facem banchetul la restaurantul Etiquette ...tare bine m am inteles cu patroana si a fost deschisa la ce i am propus .Abia astept sa vina absloventa de la coafor sa vad ce si cum

Sabina de Viteazu...sunt de aceeasi parere cu Rufus..fata mea bu vrea mate info asa ca iese din discutie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Aha, Etiquette pe Traian, nu?
Cat va costa distractia?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

acolo Rufus...2 mili ne a costat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

aha, inteleg.
Ea vrea acolo ca a invtat bunicul ei, inginerul care a inventat stabilopozii, si are ea dorinta asta.
Plus e aproape. Dar om vedea:)

De Spiru ce stiti? tot asa se intra greu?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput