Bravo Delia!Bun venit Laila! Piersicute2012(42)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Miruna . Multumesc de raspuns. Nici la 12 sapt si nici la 22 nu s-a vazut nimic de genul. O sa vad miercuri e o sa facem, atunci o sa vb cu ginecologul meu.



Beatrice 32 + cu minune mica Maya Elizabeta
AMR 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello burtici! meyyy, chiar k e ceva in aer cu contractiile astea...nici eu nu m-am simtit excelent azi de aseara parca imi simt burtik tare, fara dureri, dar ma simteam tare balonata, burtik intinsa la maxim...azi parca a fost mai ok, la modul k nu ma mai simt balonata, dar burtik tot taricica a fost tt ziua, nu peste tot, dar parca o simt pe bebelina ghemuita asa intr-o parte...cred k o sa iau totusi un no-spa poate se mai relax putin. azi am fost si pana la tara la socrii, am leshinat de cald (si akolo e totusi mai racoare k in buc k e mai spre munte). mi se parea k nici aerul cond din masina nu face fata, abia suflam, am transpirat maxim, am baut o tona de apa. am ajuns aks intr-un final leshinata de cald, cu picioarele umflate si m-am pus in pat... evident k am adormit vreo ora si ceva
asa k fetele hai sa stam cumintele k se pare k ne cam dau batai de cap contractiile astea, ne afecteaza si caldura asta asa as fi stat in pat la racoare maine, dar din pacate tb sa mergem la ziua finutzului k face 2 ani...si n-am nici un chef ma gandesc k o sa fie super cald la ei in apt k n-au aer cond, lume multa, mai vor sa mergem si in parc dupa ce taie tortul asa k vom sta cred o ora si dupa tort ne tiram k n-am chef sa ma ostenesc iar
maria, fleur - se pare k la noi ne odiseea minunilor si la mine a fost o minune k am ramas natural cu tt probl pe care le am. Doamne Doamne e mare si nu ne uita
laura, porumbita - distractie plkt la mare si aveti grija sa nu va prajiti prea tare
zizou - bine k n-a patit nimik Bubu
ada, delia - ce fac cele mai dulci piersicutze?

PS: am primit pozele de la prezentarea de moda, le pun acum pe picasa

pupicei


Roxy
33+ AMR 7 sapt!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

b_1403, stiu ca putem avea incredere totala in medicul nostru, dar nu strica si o a doua opinie. poate ar fi bine inainte de toate sa repeti daca ai posibilitatea aceasta morfo. eu asa as proceda. tin pumnii sa fie totul bine! trebuie sa fie!
miruna, mamica pretioasa de gemenasi la fel de pretisosi!

toate burticile


35 + Gabriel AMR 3 SAPTAMANI

de 9 ani asteptand o minune, de 6 ani luptand sustinut impotriva infertilitatii, trompe obturate, MTHFR C677T pozitiv-homozigot; sotul 25% anticorpi antispermatici; FIV 1 martie 2011 nereusit; FIV 2 cu ICSI noiembrie 2011 reusit... Multumesc, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Intru si eu la un raport scurt, nu am nascut inca nici semne nu prea sunt.
Diana m-ai distrat cu programul pe saptamina viitoare, la mine tot cam asa deci o fereastra ar fi pe vineri la noi, sa am timp sa nasc un pic...

Delia tu ce mai zici, ai ajuns in Tampa?

fetele cu contractiile, vedeti ca daca e f cald si sunteti deshidratate se pot intetzi, deci apa la greu.

Bea dragutza am mai zis eu dar mai zic: ecografiile de inima trebuie facute numai de oameni specializati pe asa ceva. deci mie ce vede un ginecolog la o inima mi se pare total nesemnificativ. sau chiar daca era ecografist de meserie, tot nu as avea mare incredere. numai un cardilog stie ce sa caute si ce vede acolo. stai linistita si lasa copilul in pace, pt linistea ta poti sa mai mergi la unul insa nu la un ginecolog. vorbesc in cunostinta de cauza, fii-miu a avut ceva probleme inainte sa se nasca si am fost la un cardiolog pediatric pt eco fetal, l-a cercetat pe toate partile, in fine, e mai complexa treaba, dar ideea e ca ei stiu ce e normal si ce nu. cu asimetria, pai normal ca nu-s simetrice camerele inimii, nici la adulti nu sunt.

acuma vrind nevrind trebuie sa ma apuc sa fac o prajitura ca m-ati inebunit in ultimele zile am caise si capsuni, sa vedem ce iese.

apropo Dana dar tu pe unde esti, ai cam disparut in ceatza. baga un raport scurt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Bea, sunt de acord cu fetele ca nu are ce sa strice o a doua opinie, in special cea a unui cardiolog.
Incepe sa imi creasca si mie un sambure de indoiala - poate a fi bine totusi sa fac si eu morfo de trim 3 (am mai zis intr-un un post anterior ca dr meu a zis ca la consultul de la 32 de saptamani facem eco simpla). ..


30+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

O seara buna frumoaselor. Sper ca s-au mai linistit contractiile.
Bea stai linistita, faptul ca el nu a putut vedea ceva ls eco, nu inseamna ca acel lucru e in neregula. Biribu are dreptate, ac.lucru mi- l spune si prietena mea care e gineco, ca ac.masuratori sunt relative, ca depinde de experienta celui care o face, de performanta aparatului s.a. Asa ca stai calma nu stresa copilul.

Freedelia si alte fete care ati avut si a doua cezariana e adevarat ca cea de-a doua operatie doare mai rau iar recuperarea este mai grea? Deja 2 mamici mi- au. spus asta si nu as fi defel incantata sa fie asa.

Fleur mie mi se pare f.buna ideea ta cu exersatul poate ai mai mult curaj cand vine bebe. Eu am fost destul de stresata in primele zile cand s-a nascut Ana, prima oara cand m-am dus sa o alaptez mi-a fost frica sa o iau din patut am rugat o asistenta sa mi- o dea.

Ada mai da un semn, ce mai faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare fetele. Va pup pe toate. Noi acum am ajuns acasa. Am bantuit toata ziua. Au venit si ai mei la Buc. ca maine pleaca in Grecia ,intr-o insula unde se afla si moastele Sf. Spiridon.In rest Nectarel este ok. Mai stam la glob, mai iesim de acolo, si al meu sot a vorbit si cu doctorita. Nectarel are probleme doar specifice ta prematurilor. Biri, poate ma lamuresti si pe mine.Spunea dr. ceva de aorta si camarutele de la inima. Sa stati in casa cumintele. Freedelia vreau si eu cu mai multe culori

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Biri un ecografist mi-a facut morfo. Oricum ma linistesc singura si zic ca de fiecare data mandra mea a ascuns cate ceva. Si oricum asta se putea vedea si la 22 sapt daca era sa fie ceva. Din ce am inteles eu d la ea nu pune in pericol viata micutei nasa ca probabil daca e ceva vom trata dupa. O sa vad eu sapt viitoare ce fel ma hotarasc sa fac. Oricum Biri nu stiu ce m-as face fara tn.
Pop pentru Nectarel Dragonel si micuta lui prietena Laila.



Beatrice 32 + cu minune mica Maya Elizabeta
AMR 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Beatrice, eu ti-am admirat fetita de cand am vazut-o in pozele de la eco,e o frumoasa si o delicata. Sunt convinsa ca problemele banuite la inimioara nu sunt serioase ci tin de experienta ginecologului in a interpreta ecografii. Mie mi-a facut ginecologa o singura eco, cea de la inceput, in rest celelalte de ecografisti, care, or fi ei tehnicieni, dar sunt specializati, iar dr. are incerdere si se bazeaza pe ce spun ei. Daca era ceva in neregula in cazul vostru, trebuia sa se vada la eco morfologica de 22 saptamani, la care se fac toate masuratorile si organele sunt complet formate, eu asa cred. Asa ca stai calma si, eventual, cere parerea unui cardiolog. Va fi bine o sa vezi.

Eu n-am mai cumparat nici o papusa, ca a ras barbata-miu in hohote de mine si a spus ca ma voi descurca, totul vine din instinct. Problema mea era ca am cam uitat ce am invatat la cursurile alea prenatale.Freedelia, ai dreptate sa razi cu alaptatul, acum mi-am adus aminte ca la curs ne-a dat papusi de carpa SI tzatze din plastic si asa am exersat. Cum doamne iarta-ma sa-i bag sanul meu in "gura"? Hai, va dau voie sa cat vreti...

Azi toata ziua am bantuit pe la cumparaturi, am si eu acuma tzoale de spital, am mai luat termometru cu capat flexibil, crema Penaten, tampoane. Cred ca nu mai lipseste nimic din bagajul de spital, maine il termin cu ocazia implinirii a 37 saptamani... Mai fetelor, ce scumpe-s sutienele de alaptat pe aici, nu mi-am luat decat unul. Cat ajunge unul prin Ro? ma bate gandul sa cer sa-mi aduca, cine o veni la mine in august.

Va pup pe toate, sa nu mai aud de contractii nedorite, sper ca aveti o noapte linistita si ne auzim maine.

36 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Maria -- dimpotriva, la mine cu fiecare cezariana a fost mai usor. Prima, facuta in Romania,unde nu am primit nici calmante, a fost groaznica, am simtit ca ma rup in doua si lesin cand m-am miscat din pat. La a doua, unde am primit calmante, m-am dat jos fara durere, iar la 6 zile mergeam cu Jodie in port bebe sa ii facem pasaportul. La a treia, am plecat din spital la 48 de ore de la nastere si deja nunmai aveam nici o problema, mi-au dat calmante pt acasa, pe care le-am mai luat cateva zile si cu ele ma miscam absolut normal.

Nu-ti face griji, nu o sa fie mai rau.

Insa, daca tot vorbim de cezariene, as vrea sa va spun cadin cate stiu eu in Romania nu se dau calmante decat gen algocalmin, pentru ca doctorii zic ca nu sunt compatibile cu alaptatul. Ei bine, eu va spun ca atat in State cat si in Europa de Vest, se administreaza calmante fie prin epidurala fie prin perfuzie timp de 24 de ore si apoi se trece la calmante serioase administrate oral. In general, inca 24 de ore de da Pethidine (cred ca Mialgin se cheama in Romania), apoi se trece cateva zile pe Tramadol si apoi, daca mai e nevoie, pe ibuprofen.

Sunt doua motive importante pentru care se trateaza durerea. Primul este ca daca te misti repede si mult dupa operatie, vindecarea este mult mai rapida. Daca te doare ojperatia, abia te misti, si asta incetineste vindecarea. Al doilea motiv este crearea unei experiente confortabile pentru alaptat -- daca ai dureri, iti este greu sa alaptezi la cerere, mai ales ca in timpul alaptarii se contracta uterl si asta creaza dureri si mai puternice.

Eu, daca stiam ce ma asteapta la prima cezariana, imi luam de la medicul de familie calmate si le luam in primele zile. Asa ca va sfatuiesc sa vorbiti despre asta cu doctorii vostri inainte de operatie. Nu e un moft si nu exista nici un motiv pentru care sa va chinuiti...

Va pup, ne pregatim de biserica...

Delia, 34+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput