Bravo Delia!Bun venit Laila! Piersicute2012(42)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Muraturica, merci de cafea!

Laura pentru bebe bine facut si distractie placuta la mare.

Fleur, pentru ca stau la casa si Bubu iese afara imi cara de afara : pesti, serpi, broaste, vrabii, si multi multi soricei.

Fetele nu mai vorbiti de kg ca mie mi-e rusine sa ma mai urc pe cantar. 13 kg la aproape 29 saptamani, circumferinta burtii 100 cm.

In privinta cresterii copilului cred ca trebuie gasit un echilibru nicic prea multe chimicale dar nici creat un glob de sticla in jurul lui.

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata. Multumesc de cafea, eu o savurez in parc cu fetita.
Iuli sper ca ai avut o noapte linistita.
Pusi esti bine acum?

Sa aveti o fi frumoasa ca insorita este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

neata, fetelor,
am dormit groaznic, m-au durut toate cele si pe nicio parte nu m-am simtit confortabil, m-am trezit de fiecare data cand voiam sa ma intorc si chiar miscarile lui bb ma trezeau. am si adormit f greu, pentru ca au mai continuat contractiile un pic (desi injectia aia cu diazepam, no spa si ce mai avea acolo, ar fi trebuit sa ma anestezieze mai repede. acum sunt ok, bb se misca normal, si mai am niste crampe, dar nu contractii.
laura, fleur, m-am speriat in primul rand ca era prima data cand aveam contractii, dar erau si dureroase, imi taiau respiratia. incepeau cumva jos inauntru ca o stransoare, apoi incepeau sa doara si apoi ma durea si spatele; se repetau cam la 3-5-7 minute (au durat vreo trei ore).
si nu facusem niciun efort - iesisem doar un pic la plimbare
o sa incerc sa stau acasa azi, desi abia asteptam weekendul sa il scot pe sotiorul meu la shopping.
va pup si sa aveti o zi frumoasa. eu sunt prin zona.

30+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Maria,
Multumesc de intrebare; momentan sunt bine, sunt in pat. Problemele apar daca umblu mult, stau mult in picioare sau in pozitia sezut. Marti merg la un control, la un alt medic, ca al meu lipseste pana in 18. Sper sa nu fie cazul sa ajung mai repede in clinica, in acest week-end.

Iuli,
Si la mine noptile au devenit din ce in ce mai grele si mai lungi. In fiecare seara ii spun sotului meu "abia astept sa mai treaca si noaptea asta, si sa vina dimineata". Ma dor soldurile, imi amortesc picioarele, etc.

Ma plangeam zilele trecute ca mi-s foarte umflate picioare, atat seara cat si dimineata. Parca azi s-au mai desumflat. E drept ca de 2 zile am stat mai mult in pat (de cand au aparut contractiile), inainte eram toata ziua pe drumuri.



32+


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise



Porumbita, cum mai stai cu glicemia? Ai mai consultat un alt dr., ai luat vreo hotarare cu insulina?



la fel

dim intre 92 si 98
la 2 ore dupa masa intre 102 si 107


am fost ff intoarsa si cu draci sapt tgrecuta asa ca sotul mi a facut o srpriza si vineri am plecat la mare
stam aici (albena) pana luni

momentan nu fac altceva decat sa ma relaxez (ieri am avut si eu cateva contractii, vreo 6 toata ziua, de regula nu am mai mult de 2 )
baiatul e inebunit dupa apa dar se ocupa sotul de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata !

De ieri mi-a seta in continu, cred ca am baut tone de apa !
Toata noapte am visat ca nasc si de fiecare data cand ma trezeam imi pipaiam burta, vedeam ca e ok si ma culcam la loc. Erau asa de reale visele ca puteam sa jur ca sunt adevarate .

Iuli : ce bine ca te-am mai lasat contractiile, cand ai cate o noapte dintr-asta dormi mai rau spre deloc . Abia te misti de pe o parte pe alta si parca la fiecare miscare doare burta tot mai rau. Stai cuminte in patut zilele astea si iti vor trece, pentru acasa nu ti-a dat nimic sa iei ?


Mie una mi s-a pus pata de o saptamana pe o prajitura cu urda, poate reusesc si eu sa o fac weekendul asta .... de fapt , ar trebui sa o fac neaparat ca imi ca sta capul la ea, singura problema e ca mi-a cam lene , nu ar putea sa o faca altcineva ???

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 36+ Maria Natalia ( AMR 18 de zile )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

r-ocsy, iti fac eu prajitura :) in ultima vreme am tot facut prajituri pentru prieteni (la modul ca le-am trimis toata tava:); a, si fleur ma intreba mai in capitolul trecut daca nu ii fac prajituri si ei - fleur, sa stii ca in 2014 am in plan sa vizitez niste prieteni din canada, o sa trec si pe la tine cu niste praji
mi-au dat tratament si pentru acasa - 3 nospa forte pe zi, 2 uscosin si magneziu (pt 3 zile).
acum sunt super ametita, diazepamul ala nici nu a apucat sa isi faca efectul daca nu prea am dormit, asa ca acum motzai pe canapea

30+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

buna fetelor

delia azi e ziua cea mare in care mergi sa iti vezi bobolina.te asteptam cu vesti

distractie placuta celor care merg la mare,piscina sau alte cele...eu stau inchisa in casa ca copilul meu a facut de ieri febra si il doare gatul.altfel aveam in plan sa il duc sa se balaceasca si el putin.
mor de cald..........transpir si stand.as fi dat drumul la aer dar nu stiu daca e bine ptr baiat.


felicitari ptr vestile bune de la eco...

iuli ma bucur ca esti mai bine

rocsy si mie mi s a pus pata de cateva zile pe coltunasi cu branza.facea bunica mea si cautand o reteta cu capsuni am dat cu ochii de asta.nu am mai mancat de ani de zile.dar nu am chef sa ma pun sa o fac.ma gandeam sa o pun pe bunica sa imi faca dar mi e mila de ea ca o dor toate cele..asa ca imi pun pofta in cui

35+ amr 4 sapt+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui IIuli

r-ocsy, iti fac eu prajitura :) in ultima vreme am tot facut prajituri pentru prieteni (la modul ca le-am trimis toata tava:); a, si fleur ma intreba mai in capitolul trecut daca nu ii fac prajituri si ei - fleur, sa stii ca in 2014 am in plan sa vizitez niste prieteni din canada, o sa trec si pe la tine cu niste praji
mi-au dat tratament si pentru acasa - 3 nospa forte pe zi, 2 uscosin si magneziu (pt 3 zile).
acum sunt super ametita, diazepamul ala nici nu a apucat sa isi faca efectul daca nu prea am dormit, asa ca acum motzai pe canapea

30+ Mihai


Multumesc, multumesc ... astept sa te pui pe picioare si sa treci la treaba .

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 36+ Maria Natalia ( AMR 18 de zile )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali24

rocsy si mie mi s a pus pata de cateva zile pe coltunasi cu branza.facea bunica mea si cautand o reteta cu capsuni am dat cu ochii de asta.nu am mai mancat de ani de zile.dar nu am chef sa ma pun sa o fac.ma gandeam sa o pun pe bunica sa imi faca dar mi e mila de ea ca o dor toate cele..asa ca imi pun pofta in cui

35+ amr 4 sapt+
rafael albert(25.05.2007)


In primul rand sanatate baiatului. Si Sofia a facut rosu in gat cu febra si frisoane acum vreo 2-3 saptamani; de atunci am auzit mereu mamici plangandu-se de aceleasi simptome ... o fi iar ceva prin aer, stiu eu , ca parca e prea ciudat ca pe toti ii doare gatul, febra scade destul de greu si dupa 2 zile sunt fresh, de parca nu ar fi avut nimic.
Ce tare esti si tu cu coltunasii tai .
Prajitura mea se face mai usor decat coltunasii sai, dar urasc partea cu aluatul. Eu ingeneral fac prajituri cu pandispan, cheescake, sau blaturi din piscoturi ... nu prea imi plac prajiturile la care trebuie sa muncesc prea mult . Oricum ... intai trebuie sa cumpar urda, ca nici macar nu o am in casa ci doar visez la ea , dar pe caldura asta nu am avut chef de piata. In plus, fiind sambata astazi, in piata e inghesuiala, toata lumea fuge dintr-o parte in alta, mai si blocheaza drumul ( cand nu ai burta te strecori, asa mereu trebuie sa zici pardon, scuze ) si ma streseaza toata agitatia aia, mi-e frica sa nu se intoarca unul/una mai grabita asa si sa ma loveasca in burta ! Am si eu la gargauni .

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 36+ Maria Natalia ( AMR 18 de zile )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput