Bravo Delia!Bun venit Laila! Piersicute2012(42)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali24
tu ce i ai dat la fetita ptr dureri de gat?eu ii dau nurofen de cand e bebe tot cu asta l am tratat in general.am incercat sa ii dau si bombonele de supt ptr gat dar nu i le place

35+ amr 4 sapt+
rafael albert(25.05.2007)


Salut !

Iti raspuns cu intarziere ca ieri nu am mai stat pe net : nurofen alternativ cu calpol , si i-am luat un sprayTantum Verde pentru copii. L-am gustat si eu, sprayul e chiar bun, chiar ma gandeam ca pentru adulti de ce nu le fac asa de bune .

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 36+ Maria Natalia ( AMR 18 de zile )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

maria, fleur, multumesc.

adevarul e ca fiind complet lipsita de experienta plus ça vin 2 bb-i deodata, ma tem ca nu am sa ma descurc cu ei in avion in spatiul ala stramt, cu tot ajutorul mamei care n-a mai pus mana pe un bb de 30 si ceva de ani...
cu masina, putem opri cand vrem, putem gasi o toaleta cu un spatiu decent de infasat, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Dupa cezariana , am avut anestezia epidurala pana a doua zi, nu chiar 24 de ore dar 18 sigur. Apoi mi-au mai dat ceva calmante si ceva antiinflamatopare dar nu mai stiu exact ce anume ... cert e ca nu m-a durut nimic, ma plimbam de colo-colo ca am intels ca miscarea e buna dupa operatie.

Fleur : vroiam si eu sa iti zic ce ti-a zis sotul tau, ai doar impresia ca nu o sa te descurci ... asa eram si eu, dar instinctul facae mai multe decat crezi .

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 36+ Maria Natalia ( AMR 18 de zile )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy

Citat:
citat din mesajul lui ali24
tu ce i ai dat la fetita ptr dureri de gat?eu ii dau nurofen de cand e bebe tot cu asta l am tratat in general.am incercat sa ii dau si bombonele de supt ptr gat dar nu i le place

35+ amr 4 sapt+
rafael albert(25.05.2007)


Salut !

mersi

balanta si mie mi s ar parea mai usor si mai sigur cu masina.mai ales ca ar fi si sotul cu voi si nici drumul nu e rau pana acolo.

Iti raspuns cu intarziere ca ieri nu am mai stat pe net : nurofen alternativ cu calpol , si i-am luat un sprayTantum Verde pentru copii. L-am gustat si eu, sprayul e chiar bun, chiar ma gandeam ca pentru adulti de ce nu le fac asa de bune .

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 36+ Maria Natalia ( AMR 18 de zile )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."



35+ amr 4 sapt+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Freedelia, iar ne place sa ne contrazicem... e ok.
In 7 ani de calatorit cu avionul, am vazut si eu multe chiar daca nu am fost mama... Niciodata nu am vazut stewardese sau stewarzi iritati de bebelusi, ci din contra rabdare, atentie si multa amabilitate din partea lor. Niciodata nu am vazut mai mult de 2-3 bebelusi (vorbesc de sugari) in acelasi avion, de aceea presupun ca nu se fac rezervari la mai mult de un numar limita de infanti per avion(nu stiu care e nr asta, stiu doar ce am vazut). Nici nu am spus ca locuri pe randul ala se acorda automat, ci fara probleme. adica, daca sunt de ex. 3 persoane/familii cu bb la bord, si 3 randuri de scaune, sa zicem, lor li se acorda locurile fara discutie, chiar daca vor fi mutati alti pasageri pt asta, care au primit locurile pe principiul first come, first served. Niciodata nu am vazut pasageri care sa refuze sa cedeze locurile "privilegiate" in aceste cazuri (uneori sunt si compensati pt asta, transferati la clasa superioara,in special in avioanele mici de scurta distanta.)
La pretul pt infant nu ma pronunt ca nu stiu exact, dar asa am auzit ca e gratis daca nu ocupa loc separat...ma rog, mi-or fi dat informatii gresite.
Am spus ca in avion sunt unele probleme cum ar fi spatiul limitat si, intr-adevar, timpul de asteptare pana la inceperea imbarcarii, plierea caruciorului etc. Dar Balanta nu va fi singura, ci cu familia si are cine o ajuta. Nu va avea in nici un caz ocazia sa dea la necunoscuti sa ii tina copiii... Ca o paranteza am vazut MULTE cazuri de mame singure cu sugari in avion si s-au descurcat f bine.

In concluzie, Balanta, ca pt tine asta e important, nu contrazicerile noastre, daca ai o masina mare si ff confortabila (gen van, SUV) e ok si cu bebeii nou-nascuti in masina 6 ore, daca nu, dupa parerea mea, avionul e cea mai buna optiune.

Edit: intre timp am vazut raspunsul Balantei, e perfect ok alegerea ta, ia raspunsul meu de mai sus mai mult ca o incurajare pt calatoriile cu avionul pe distante mai lungi, cand nu prea ai de ales decat varianta asta. Te vei descurca f bine atunci, cu conditia sa ai cel putin o persoana langa tine, fiind doi bebelusi.
(Si eu intentionez sa calatoresc cu Eric cat de repede va fi posibil, cred ca dupa botez prin septembrie - voi fi probabil singura cu el pe avion si nu imi fac nici o problema).
Freedelia - peace .
36 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

roxi cum adica ai avut epidurala atatea ore?scuze dar nu ma pricep.ti a lasat ceva acolo si ti a tot complectat banuiesc?hai ca din ce zici tu si freedelia deja imi dati curaj.si dupa cate ore ai inceput sa te misti?

aaa fleur noroc ca mi a amintit roxi ca tot vroiam sa iti zic si eu ...stai linistita ca totul vine de la sine.dupa o saptamana o sa ai impresia ca esti mamica de o viata

35+ amr 4 sapt+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

carmen, imi pare rau ca treci prin stresul asta . eu daca as simti ca sunt prea stresata, as suna pe dr, fie si doar ca sa il intreb.

fleur, masina noastra e suficient de mare. noroc ca sotul e mare (inalt si solid) si nu incape in orice masina, si astfel a trebuit sa luam una pe masurile lui .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

fetele mergeti la vot?

cand povesteati voi despre nesimtirea unora cum se baga in fata si nu respecta gravidele chiar ma gandeam ca eu am avut noroc si nu am patito.si ieri mi s a intamplat si mie minunea..stateam la rand in alimentara mica de langa mine si vine un baiat(la 25 de ani aprox)si cu un tupeu jegos se baga in fata mea.ma gandeam na lasa ca o fi grabit...isi ia vreun pachet de tigari si pleaca.dar nu si a luat o gramada de lucrurisi a maitrebuit sa mearga vanzatoarea sa ii si caute ceva prin depozit.dar spre mirarea mea m am abtinut si nu am spus absolut nimic(cu toate ca nu imi sta in fire sa tac...de obicei explodez).din contra radeam si ma gandeam la voi

si azi asa ca sa imi dau seama ca am o burtaaaa imensa am fost in piata si 3 persoane s au legat de ea.prima (un barbat) mi a spus doamna sunt sigur ca aveti gemeni...asa i?a doua...o femeie mi a spus oauuu parca ma vad pe mine cand eram gravida......si eu aveam o burta asa imensa,,,si a treia tot o femeie mi a spus vai doamna ar cum va plimbati pe aici ca poate nasteti...ca nu mai aveti mult nu????erau pers total necunoscute...asa ca afost o distractie azi prin piata.radeam de una singura

35+ amr 4 sapt+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Eu sunt promasina.
Ai mai multa independeta.Si numai gandul ca bbul meu de cateva zile sa stea prin aeroport in aerul ala reciclat si in avion nas in nas cu atatia necunoscut lunul tuseste,altul stranuta, brrrr....Mai ales ca nu ai imunitate deloc, sa stea in locuri in care au mai nu'sh cine....
Deci prefer masina mea, scaunul meu, mediul nostru, al familiei...

Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali24

roxi cum adica ai avut epidurala atatea ore?scuze dar nu ma pricep.ti a lasat ceva acolo si ti a tot complectat banuiesc?hai ca din ce zici tu si freedelia deja imi dati curaj.si dupa cate ore ai inceput sa te misti? Jos din pat m-am dat cam la aproximativ 24 de ore de la operatie , dupa ce am inceput si eu sa imi simt picioarele .



35+ amr 4 sapt+
rafael albert(25.05.2007)


Pai anestezia este rahi combinata cu epidurala, iti ramane in coloana un tub sau ce mama supararii este, prin care iti pompeaza in continuare antialgice sau ce cocteil au ei acolo. Partea proasta e ca nu mi-am simtit picioarele pana a doua zi , decat dupa ce mi-au scos porcaria aia din coloana si toata noapte am fost cam stresata pe motivul asta . In rest .... beton, nici o durere !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 36+ Maria Natalia ( AMR 17 de zile )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput