Bravo Delia!Bun venit Laila! Piersicute2012(42)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Balanta: exact ala e linkul pe care am comandat si eu, tot cu reducerea aia. A ajuns intr-o saptamana. Scaunul are baza inclusa, nu mai este nevoie de altceva, il fixezi in centura. Arata f bine sa stii.

Roxy: exact asa am avut si eu, e o eczema cauzata de soare/radiatii UV. Ia-ti de la farmacie Advantan Milk, e un unguent cu care te dai pana trece alergia (2-3 zile a durat la mine). E perfecta si apa termala, dar nu crema de galbenele, renunta la ea ca nu se mai aeriseste ca lumea pielea si mai rau o sa stagneze iritatia. Apoi cand trece, nu uita sa nu iesi din casa fara crema cu SPF 50. Eu mi-am luat de la Avene si sunt super multumita.

Beatrice: imi pare rau pt vestile de la eco, dar nu te panica pana nu auzi si o doua parere. Am trecut si eu prin asa ceva in trim 2, dar ulterior s-a dovedit ca instinctul meu a fost corect, si problema s-a rezolvat de la sine.

Fluer: ai fost mortala cu exersatul pe papusa :)))

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Balanta -- 6 ore cu masina este floare la ureche, ei in primele saptamani nu fac altceva decat sa doarma si sa suga, si nici nu tre sa astepti o saptamana, poti pleca la 3 zile cand iti da drumul din spital. Eu as alege oricand 6 ore cu masina decat o ora cu avionul cu 2 nou nascuti. La avion pana treci prin security te apuca bazdacii, daca ii ai in port bebe e mai usor, daca ii ai in carut insa tre sa ii scoti, sa impachetezi carutul, sa il pui pe banda, e circ mare, plus ca tot ce aduci in avion, apa, formula, lapte expresat, te pun sa deschizi si sa gusti, plus ca depinzi de programul avionului.

Cu masina nu ai treaba, ii hranesti si pleci. In principiu 2-3 pre nunai treaba, faci o pauza de vreo ora, ii schimbi, ii hranesti din nou si pleci in continuare. Te opresti cand vrei,pleci cand vrei, nu tre sa te urci in avion cand vine imbarcarea, chiar daca atunci unul din ei urla de foame sialtuo ca vrea schimbat...

E clar decizia ta, dar eu nu as sta pe ganduri daca e vorba de doar 6 ore cu masina...

Delia, 34+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

freedelia, multumesc mult!
asa este, dupa ce ai scris tu, m-am convins ca este mult mai bine cu masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Nu stiu ce faceti voi azi, dar eu nu cred ca ma ridic din pat mai mult decat sa ma duc la baie. Azi-noapte ma minunam cat de bine am dormit pana la 4, cu " doar" un drum pana la baie la 2 (m-am culcat la 12.30), cand pe la ora 4 cand m-am intors de pe o parte pe alta, mi-a trosnit bazinul in asa hal ca m-am speriat si eu... Am suspectat la un moment dat si o rupere/fisurare a membranelor, ca tamponul era cam ud.. Si evident ca dimineata cand m-am trezit am constatat ca bebe a coborat fff mult. Sper sa fie o alarma falsa sau sa fie doar o etapa a ultimelor sapt de sarcina, ca n-am doctor sapt asta, e plecat din tara si mai e si duminica azi... :(((

Intrebare pt fetele cu experienta: lichidul amniotic are o culoare/nuanta distincta? As putea sa ma prind in caz de vreo scurgere? Nu prea am contractii, nu eliminat dop, nu sangerari sau alte semne...daaar...eu stiu...?

36 sapt + Patrick Andrei
AMR 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Carmen,din pacate nu-l poti distinge decit cu testele de care scrisesem pe aici.Spuneam eu ca vreau manusi sa ma testez singura acasa...daca-ti amintesti.
Oricum daca se repeta fugi la spital ca ei iti fac repede test daca ai lichid sau nu.


www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



33+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Balanta eu am fost cu fetita la.Viena de 2 ori pana acum, la 10 luni si la 2 ani cu cei de la Austrian iar cond.sint super ok. Am avut de fiecare data si bibe cu apa si cutia dede lapte praf si mancare pt.copii si nu m-au pus sa o gust. Dimpotriva am avut priorotate si la imbarcare si la vama. In avion doamnele au fost super dragute am avut locurile din primul rand iar la schimbat desi este mai stramt locul m-au ajutat si ele. Eu pana la 2 ani nu m-am bagat la calatorii mai mari de 2 ore cu masina fiindca bebe nu are rabdare. Dar fiecare cu alegerea lui, plus ca petsonalitatile copiilo difera.

Carmen in ultimele saptamani de sarcina e normal sa coboare burtica. Contractii dureroase ai? Vezi ca in unele farmacii se gasesc testele de care zicea Dana pt.a verifica scurgerile de lichid.

Eu prin bucatarie cat doarme fetita, trebuie sa ii pregatesc mancare pt.urm.zile.

Bea multumesc frumos eu o ador. Cum merge lucrarea?

Ali e mai bine baietelul tau?

Fleur hai ca te-ai linistit cu cumparaturile, poti sta sa te odihnesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

carmen nu stiu daca il poti distinge.daca ti se rup membranele de tot iti curge mult odata de nu ai cum sa il confunzi.dar stiu ca se pot si fisura membranele si atunci se scurge cate putin.urmareste daca iti mai curge si dute la dr daca da.te pup si iti tin pumnii sa fi fost doar o sperietura de moment.

maria e mai bine baietelul meu.mersi de intrebare.

fetele va invit la clatite de 2000 de cal buc. eu mi am facut deja planul si am mancat 2 asa ca vreo 3 zile ar trebuii sa nu mai mananc nimic

35+ amr 4 sapt+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Am facut ochi si nu am chef de nimic pe ziua de azi, decat sa stau in casa la racorica.

Cu cumparaturile am cam terminat deocamdata..s-au dus si banii.

Carmen, lichidul amniotic este de un galben pal...seamana bine cu urina, poate ceva mai diluata, asa ca e greu sa identifici tu daca este sau nu. testele de care vorbesc fetele iti trebuie. Dar in locul tau nu m-as alarma asa tare. Eu aveam scurgeri cam lichide pe la inceputul sarcinii, la efort si stres (cand ne-am mutat, in ianuarie) si o singura data, dupa amniocenteza la vreo zi, mi s-a scurs pe coapsa o picatura mare de lichid transparent dar a incetat imediat, nu m-am ingrijorat. Dar, cum zice Ali, cand ti se rup membranele cred ca e imposibil sa nu "te prinzi" despre ce e vorba.

Balanta, eu as alege oricand avionul fata de o calatorie de 6 ore cu masina. Nu am experienta personala, normal, dar am calatorit des alaturi de mame cu bebelusi mici si f mici si iti spun, conditiile sunt bune si li se acorda o atentie speciala din partea echipajului. Loc la randul ala special cu perete in fata se acorda fara probleme (doar daca ar fi mai multi in aceeasi situatie, dar nu se rezerva in acelasi avion atunci), se da patutul ala. Imbarcarea lor se face ultra-rapid, cu prima prioritate ca sa zic asa. Singurele probleme ar fi: teoretic e gratuit pt bb dar tu cu 2 cred ca va trebui sa cumperi macar un loc ca altfel va sufocati cred cu 2 bb-i in brate; si spatiul din orice avion care este prin definitie mai stramt. O schimbare de pampers cu pipi cred ca poti face si pe scaunul de avion, de nr. 2 la baie. Alta posibilitate, si am vazut f des, este ca stewardesele sa lase un loc liber intentionat langa voi, chiar sa mute un pasager pt asta. Dar asta e un gest strict de curtoazie si nu e garantat. Oricum, pt economia de timp si pt conditii, e mai bine cu avionul.

Va pup, ma duc sa incropesc un mic dejun.

36 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Maria -- nu se compara un copil de 10 lu cu un nou nascut de o saptamana. La 10 luni copilul are un program cat decat, mananca si mancare solida, nu face kk la fiecare alaptat, poate fi distras cu o jucarie, etc etc. Un nou nascut nu are absolut nici un program, mananca uneori la o ora, altwori la 4, doarme intere mese (colicii nu incep decat dupa o luna, prima luna este cea mai usoara din viata unui bebelus). Nu se pune problema de rabdare, ei doar mananca si dorm. Si cu masina, te poti adapta la programul lor, vor sa manance, opresti si ii hranesti.

Si una peste alta tot cam atatea ore sunt, ca tre sa fi la aeroport cu 2 ore inainte, cat faci pana colo, cat faci de acolo pana acasa, nu e cu mult mai putin decat cele 6 ore cu masina.

A, ca sa nu mai zic de presiunea de la decolare si aterizare, care se atenueaza dandu-le sa suga sau suzeta, ceea ce iarasi nu se poate la o saptmana (suzeta, ca nu stiu sa o suga) si cu doi (aproape imposibil pt o noua mamica sa ii haneasca in acelasi timp pe amandoi).

Noi am calatorit cu avionul de la cateva luni ale primului copil -- nu e usor, cu toate prioritatile pe care le ai, tot tre sa treci prin toate controalele, sa scoti copiii din carut, ii puinla loc, ridici carutul, il pui, il iei, il desfaci la loc -- cine iti tine nou nascutul in timpul asta, ca sunt doi, chiar cu doi adulti... Ai incredere sa il dai unui necunoscut, cand el are 2-3 kg si e asa fragil??

Nu, eu nu as ezita nici o secunda sa merg cu masina...

Delia, 35+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Fleur -- nu, locul de la perete NU se acorda automat, este first come first served si este greu de obtinut. Si se rezerva fara nici o jena in acelasi avion si 20 de bebelusi, ti se spune clar ca nu iti poate garanta nimeni locul cu bazinet. Da, ai prioritate la imbarcare, si apoi stai in avion, blocat pe locul tau, nici sa te ridici nunpoti, o juma de ora pana se imbarca toti ceilalti pasageri. Si nu e gratis, doar in North America pe zborurile domestice (sau poate si intre USA si Canada sau insule din jur), in rest costa biletul de infant 10% fara loc pentru bebelus. Iar la tratament privilegiat ma faci sa rad, pate nu ai auzit niciodata o stewardesa intreband o mamica pe ton iritat daca nu poate sa faca copilul sa nu.mai planga sau plecand sa iti aduca apa in biberon si uitand sa mai revina. Da, sunt cazuri speciale, dar in 8 ani de clatorit cu copiii in avion, eu am avut parte de 1-2 experiente de care sa raman placut impresionata, in rest, am zis mersi cand am ajuns.

Delia, 35+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput