Bravo Delia!Bun venit Laila! Piersicute2012(42)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Ali : ca sa iti raspund : am fost la vot . Si am facut si prajitura astazi ca s-a intors sotul ieri de la plimbarea cu Sofia cu urda, s-a gandit ca indiferent daca o fac sau nu, mai bine sa fie urda in casa ca sa nu mai ma gandesc la ea.

In rest, am avut un weekend superrelaxant, de mult nu m-am mai simtit asa de bine. Am fost mai mult singura acasa , sotul a luat pitica la plimbare ca sa pot sa stau cu burta in sus sau sa fac ce vreau si de doua zile ma bucur de liniste ! Am reusit chiar sa aranzjez hainele bebelinei, ma tot uitam la ele cat sunt de mici si ma tot gandeam ca mare parte din ele au fost a Sofiei ... deci ... Sofia a fost asa de mica ??? Serios, au trecut doi ani si eu am uitat, m-au luat iar emotiile cand am vazut hainitele si gandurile daca mai stiu sa imbrac un bebe sau nu . Deci, Fleur , uite ca pana si eu am intrebari si se poate vorbi ca sunt o mamica cu experienta, nu ? Nu stiu de ce ma simt ca parca acum ar fi pentru prima data cand voi tine un copil in brate. Nu vreau sa va zic, ca o prietena de a mea a nascut acum o luna si eu nu am putut lua copilul in brate de frica ca nu ii tin capul klumea si prostii de genul asta. Mi-am iesit clar din mana !!!

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 36+ Maria Natalia ( AMR 17 de zile )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Carmen: de ce nu mergi la Medlife la camera de garda la gineco? Chiar daca nu e medicul tau, te poate ajuta oricine, fara probleme. Spui ce banuiesti si se poate face un test sau o eco rapida. Eu asa as face.

Balanta: nu stiu cat conteaza, dar si eu in locul tau as alege masina. Ai suficienta libertate sa alegi unde sa opresti, sa schimbi bebelusii in conditii ok, mai ales ca tu esti mamica fara experienta, si ai si 2!
Am vrut sa te intreb totusi, de ce vrei sa nasti la Viena? Am inteles cu ecografiile, ca acolo e chestie de interpretare, dar o cezariana cred ca se face fara probleme in Timisoara. Daca e si chestie ca tre sa stai acolo 2-3 saptamani, s-ar putea sa fie mai confortabil totusi la tine acasa. Tu stii cel mai bine, dar zic si eu ca uneori chiar nu e bine sa suflii si in iaurt....

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Rocsy, Ali, multam de incurajari.
Singura mea teama e sa nu-i fac rau bb-ului din nestiinta, adica, cat timp ma mocai eu, sa fac vreo miscare gresita si lui sa nu-i fie bine...deh, se va obisnui cu stangaciile mele, ce sa facem, n-avem incotro.

Balanta, si eu sunt curioasa de ce vrei sa nasti la Viena.

36 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

cu viena...

saptamana asta m-a enervat ingrozitor medicul cu care trebuie sau mai bine zis trebuia sa nasc. si-a depasit atributiile profesionale. intr-un fel, a incercat sa se bage in viata noastra, in deciziile noastre, fara ca nou sa ii fi cerut parerea. mie astfel de interventii din partea unui medic nu imi plac, adica (,) consider ca este o atitudine non-profesionala. nu are rost sa intru in detalii - cert este ca in ziua respectiva, am inteles ca acel medic nu este ceea ce am crezut noi si i-am propus sotului ca de aici inainte sa apelam la varianta de backup (am avut de la inceputul sarcinii un medic de backup). el a zis ca e ok, dar poate e mai bine sa mergem la viena, ca stim pe pielea noastra cum decurge la ei o nastere, cat de profesionisti sunt si ce fel de oameni sunt.
colac peste pupaza, vineri mi-a venit rezultatul la anticorpi antigrup a si din pacate, am un rezultat pozitiv, dar cu un titru acceptabil: 1/32. da, stiu, in cele mai multe cazuri mai mult decat un icter mai sever/o anemie mai serioasa bebelusii nu au, dar parca treaba asta m-a facut sa ma gandesc si mai mult sa merg acolo.
stiu, ar fi complicat dpdv logistic sa mergem sa nastem asa departe (sotul va trebui sa lucreze remote vreo 3 saptamani, plus ca e greu sa pleci cu atatea dupa tine si sa te intorci cu 2 nou nascuti, iar de partea financiara nici nu mai zic...). nu stiu ce o sa facem - oricum repetam anticorpii si probabil ca si in functie de asta decidem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Fetelor, multumesc de raspunsuri. Asa cum am zis, am stat numai in pat. Vad ca nu a mai curs nimic dubios. Imi pun tot timpul tampoane zilnice si vad ca e relativ uscat. Ma gandesc ca azi noapte o fi fost o combinatie intre secretia mai lichida si utrogestan.

Pe dr nu am cum sa-l sun ca nu e in tara :((, dar dc mi se mai pare ceva ciudat, ma iau, ma impachetez si ma infiintez la camera de garda la medlife. Bazinul trosneste in continuare, bebe e ff jos si ff miscacios. Ma gandesc ca o fi coborat in pelvis, dar fiind cu capul in sus, cred ca e cu tot bazinul in pelvis :). Oricum s-a ingrosat treaba, cand merg, tin picioarele stranse ca am senzatia ca scapa. Tare mi-as dori sa mai stea macar pana joi cand facem 37 sapt si tot atunci revine si dr.

Edit: Nu prea am contractii, am usoare crampe ca la menstruatie si imi apasa pe incheieturi de nu pot sa merg...

Balanta eu votez masina, stiu drumul pana la viena si cred ca o sa fie usor si frumos. Ii pregatesti deja pt vacanta. :)

36 sapt + Patrick Andrei
AMR 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Eu am fost cu copiii, cand aveau 3 si 2 ani singura la Amsterdam si am avut stewardeze nesuferite, pe klm, mi-au spus sa nu mai planga copilul, sa nu se foiasca fara sa acorde un sprijin decat cu ifose si nesuferite
Deci, fiecare cu experienta ei.Plus pasagerii romani care dadeau din coate sa urce primii, etc.
Cert e ca 2 ani au trecut pana sa zic ca o sa mai plec singura cu copiii pe avion.
In schimb am mers singura cu ei in masina pe distante lungi,cand am oprit cat si cum a fost nevoie, eu la volan si ei in scaunele

Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

carmelutz mama, stai cuminte! ce e cu atata graba pe BB? ai grija cu crampele alea k la menstra k fac si ele parte din lista de simptome ale declansarii travaliului...chiar azi am citit intr-o revista despre semnele travaliului, si cum sa interpretezi mesajele pe care ti le transmite corpul cd se pregateste de nastere. si mie imi tot trosnesc oasele bazinului, mai ales noaptea cand ma intorc. si pe mine m-au cam luat asa niste emotii azi dimi...parca simteam in sinea mea k nasterea e aproape, burtik o am cam tare de 2 zile, simteam asa k ma apasa bebelina f tare jos (si acceasi nevoie de a tine picioarele stranse sa nu o scap), am avut ceva dureri usoare, o senzatie de greata...am bagat un no spa, am baut apa la greu si m-am linistit.
maine chiar vreau sa stau sa zac in pat si sa ma odihnesc k am avut un w/e cam solicitant - mers la tara, party finutz, vizita la bunici, basca mega caldura asta insuportabila asa k maine nu fac nimik! doar astept carutzul k sa ne jucam putin cu el
aruba - ms de sfaturi sa stii k la soare nu m-am gandit...daca stau bine sa ma gandesc, am mai patit ceva de genul acum 2 ani in vacanta in spania si am facut o reactie nashpa pe fatza de la soare sin cauza tratam cu progesteron pe care il faceam...si cum acum bag utrogestan la greu, posibil sa fie tot asa o reactie, numai k mult mai soft de data asta Slava Domnului! o sa o trimit pe mami la farmacia tei sa-mi ia advantan si o sa folosesc crema pe care mi-au recomandat-o aia in spania cu SPF 50 (ceva de la La roche posay). ms inca o data
ali - am mancat la clatite zilele astea... am facut si eu vineri seara k deh, trebuia sa inaugurez tigaia speciala pe care mi-a luat-o sotzu' si mi-a mai facut si socrella ieri azi m-am delectat cu baclava facuta de mami

pup!

Roxy
33+ AMR 7 sapt!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_Rts spune:

Buna seara burtici!

Eu nu am mai intrat de f mult timp.

Roxy, merci de raspuns. Abia astept sa ne spui si exper la R. M.. Eu la eva am facut cerclajul, mi s-a parut ok.
Ma bucur ca sunteti toate bine, cu mici exceptii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Carmen nici durerile ca la menstruatie nu sunt tocmao ok. Ai luat ceva. non spa, uscosin etc? Nu ne da emotii ca e duminicasi vum spuneam numai in astef de zile am avut evenimente in odisee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Nu vreau sa va dau emotii, stiu ca si crampele sunt semn... Si nu as vrea sa ajung pe la spital in noaptea asta... :(. Iau nospa, uscosin si utrogestan zilnic. Si stau cumintica in pat. Ma gandesc cu groaza la noaptea asta. Contractii am in limitele obisnuite, nedureroase si neregulate...inca. Offf ca acum l-au apucat cursurile si pe dr meu..:((.

36 sapt + Patrick Andrei
AMR 2 saptamani

Mergi la inceput