Pierderea identitatii

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Capul sus! Du-te pe drumul tau. El este doar o mare greseala. Nu mai trebuie sa te intrebi nimic, nimic. Nu sunt intrebari, nu sunt raspunsuri.
Exista doar o varianta:
TU.
Atat.

Restul e tacere.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alm@
.... acum doar furia ma indeparteaza


Aici gresesti (parerea mea), scapa de aceasta furie! Fii indiferenta!

Cum?! Nu ai pierdut nimic doar ai castigat experienta (cam neagra) si un nas de copoi!

Ai toata viata inainte! Priveste inainte cu optimism, cat de curand ne vei da dreptate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

Inaintea lui am mai avut un sigur prieten cu care am fost vreo 3 ani (ma refer ca a fost o relatie serioasa, nu intalniri la suc, ca relatii cu plimbari de mana pe strada am mai avut). In aceasta relatie, respectivul a fost indiferent si a inceput sa-i pese doar cand a vazut ca ma pierde, dar nu au fost chestii grave intre noi...doar ca nu prea era langa mine cand aveam nevoie...in fine, asta este alta poveste, am trecut usor peste despartire... Insa, a aparut el, cel de acum, care m-a flatat cu atentia lui si, eu cum nu primisem atata atentie in relatia trecuta, imi placea atentia lui si faptul ca mereu ma facea sa ma simt cea mai extraordinara persoana, ma suna mereu si ma trata frumos, imi spunea numai vorbe frumoase...atunci nu mi-am dat seama k, sunatul lui era de fapt un control, nu k ii era dor de mine...

Si apropo de ce spunea Luisa 1983 "Daca i-ai fi spus cand v-ati cunoscut de ce-a fost inainte de....tot s-ar fi legat de acest aspect"...desi stia k am avut doar un prieten inaintea lui, gasea diverse chestii care sa imi reproseze, inclusiv faptul ca este convins ca mint, ca sigur am avut vreo 100 si toti cu care am iesit au fost iubiti pe bune sau amanti...Ii mai povesteam din trecutul meu unele chestii amuzante, copilaresti si el tragea concluzii absurde...ca am facut, k am dres, k am facut s-x de la 10 ani...

Mereu a aberat in fel si chip...deoarece el este atotstiutor si el le stie pe toate chiar inaintea mea si mai bine decat mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

alma, marius a scris foarte clar si concis, nu ai decat o varianta.

Cum am zis in primul mesaj, nu te invinovati de nimic. Pleaca pur si simplu. Stiu cat iti e de greu, stiu pentru ca am fost si eu acolo, au trecut ani de atunci si inca am frustrari de ce nu am facut-o mai devreme...am stat 11 ani in relatie. Eu in schimb am fost si casatorita si avem si un copil. De asta insist: nu iti prelungi agonia, nu merita nici macar un ramas bun. Asculta-ne pe cele care am trecut prin asta si toate ti-am spus acelasi lucru. Esti puternica, stiu ca esti. Desprinde-te cat de repede....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alm@
Insa, a aparut el, cel de acum, care m-a flatat cu atentia lui si, eu cum nu primisem atata atentie in relatia trecuta, imi placea atentia lui si faptul ca mereu ma facea sa ma simt cea mai extraordinara persoana, ma suna mereu si ma trata frumos, imi spunea numai vorbe frumoase...atunci nu mi-am dat seama k, sunatul lui era de fapt un control, nu k ii era dor de mine...


Si-a dat seama ca de asta aveai nevoie! Te-a cucerit usor! Deh, barbatii, maestri (unii) ai vorbelor frumoase! Dar, draga Alm@ , sunt doar vorbe! Unii actioneaza si vorbesc mai putin, nu toti sunt la fel!

Ce sacrificii a facut el pentru tine?! Concret!Raspunde-ti ! Ce ai facut tu,ai spus deja, ce a facut el pentru tine?!

Incearca de astazi (tot este luni ) sa fii mai putin dura cu tine, iubeste-te mai mult! Te vei dezobisnui , incet , incet, te cred ca este foarte greu, ,,trage-ti doua palme peste fata" si ...revino-ti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Alm@: Ma intreb, nu cumva printre jignirile lui si lacrimile tale, n-a fost si vreo alta minciuna, cum ca te-ar lua de nevasta? Ca prea o dai sucita si eviti un raspuns clar... Sau te santajeaza cu ceva???

Marius, am glumit, stiu foarte bine ca incerci sa o scuturi, sa vada clar ce se intampla, nu doar sa butoneze tastatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Fugi cat mai departe cu putinta!
Seteaza-ti in mintea ta ca te minte, si pina si rasuflarea lui este o minciuna sau mai grav, o boala greu de tratat.

Nu te cunosc, insa stiu aici fete minunate care au acum o viata mai buna, frumoasa chiar. Si tu poti fi printre ele.

Rupe-te, rupe lantul asta vicios

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Alm@,

Eu am o intrebare pt. tine: cum a fost viata ta inainte de EL? Ai fost fericita?

Stiu ca nu este usor, insa incearca sa "decupezi" aceasta prioada in care ai fost cu el, si sa-ti continui viata. Daca ai fost fericita inainte de el, poti fi si de acum inainte.

Si nu uita un lucru: dependenta, fie ea de oameni, de lucruri, etc...este extrem de daunatoare. Incearca sa muncesti mai mult cu tine insati astfel incat sa simti ca in orice moment poti renunta la lucruri, persoane, obiceiuri, care te devalorizeaza si te "blocheaza".

Si...exact asa cum scrie in semnatura mea, FA ca timpul care se scurge, sa nu te macine si sa te piarda, ci sa te implineasca.

Iti doresc multa putere si mai ales intelepciune in alegerile tale.



33+


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Vreau sa iti punctez si eu cateva lucruri:
- Asa cum mai spunea cineva, tu nu poti accepta ca ai pierdut atatia ani din viata si ca ai pus atat de mult din tine DEGEABA. Eu vreau sa iti spun ca TREBUIE SA ACCEPTI ASTA. Aici este cheia. Accepta ca asta ai primit de la viata: un om de rahat in care te-ai investit. Este exact contrariul a ceea ce ai pus tu din tot sufletul tau, STIU. Si ai impresia ca este vina ta. Ca tu nu ai facut ceva OK. Nu, nu este. Nu esti tu GOD, nu ai tu puterea de a schimba oamenii. Renunta la acest control si aceasta aroganta. Ai pierdut déjà atatia ani pentru ca ai avut “aroganta” sa crezi ca TU poti schimba ceva in ceea ce il priveste. Nu poti schimba nimic pe lumea asta. Decat pe tine. Schimba ACEST lucru si lumea ta se va schimba. Lucreaza acolo unde poti, acolo unde trebuie! Schimba-te tu in loc sa astepti schimbarea lui. La el … el este singurul care poate schimba ceva. TU nu poti determina asta. Ocupa-te de tine!! Nu te ocupa de el asteptand ca el sa se ocupe de tine. Asta este dementza.

- Nu este nimic de rezolvat aici!! Daca vei continua sa incerci sa rezolvi, vei innebuni. Pentru ca tu incerci sa rezolvi nebunia.

- Iesi din mintea ta. Du-te si traieste!! Du-te si simte! Du-te si miroase florile, vezi copiii din parcuri, piaptana-ti parul, miroase teii. Concentreaza-te pe a FI, pe a TRAI, e a vedea micile daruri pe care ti le da viata in fiecare zi. Nu mai cere lucruri idioate de la Dumnezeu (ca de exemplu sa isi revina nebunul), nu mai sta in vinovatii de 2 lei. Du-te si traieste. Nu te gandi la vinovatia ta FATA DE EL. Gandeste-te la vinovatia ta FATA DE TINE! Care e datoria ta fatza de tine? Cat timp mai ai de gand sa pierzi in loc sa privesti in jur si sa traiesti??

- Privesti aceasta relatie numai prin prisma furiei si a vinovatiei si devine timp pierdut … viata mancata. Asta vei face atata timp cat mintea ta va ramane in acelasi mechanism innebunitor. IESI AFARA din mintea aia si intra in sufletul tau, pentru ca ACOLO esti tu. Odata ce vei iesi … vei vedea darurile intelegerii pe care ti le-au facut acesti ani. Vei vedea ca aceasta experienta a trezit in tine niste calitati si o expansiune a constiintei care iti da startul pentru o viata noua, pentru o viata inteleasa intr-un fel in care nu ai fi putut niciodata daca omul asta nu te-ar fi framantat , inmuiat si obligat sa te re-creezi. Fetele care ati trecut pe aici, va rog sa va uitati in urma si sa gasiti darul pe care vi l-a facut viata in urma incercarii de a exista langa asemenea oameni. Sunt convinsa ca el exista dar … voi puteti spune. Cum v-a transformat aceasta experienta?

- Alma, nu vei putea lua nici unul din darurile pe care ti le poate face experienta asta daca ramai in acest mechanism repetitiv in care esti acum. Tu zici ca acest mechanism te face sa suferi. Eu iti zic ca intr-un fel tu ai ajuns sa te simti confortabil in suferinta asta pe care o cunosti si ca preferi sa continui sa o explorezi decat sa mergi spre o noua Alma. Nu poti REZOLVA suferinta asta! Pentru ca nu se poate. Poti doar sa PLECI din ea. Si atunci o vei intelege si te vei iubi din nou.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nu stiu ce sa iti scriu in plus fatza de ce s-a zis deja. ai primit raspunsuri f. bune.
cred ca in situatii din astea, in fiecare femeie trebuie sa se declanseze un click care sa spuna "gata, pana aici!". depinde de fiecare persoana cat de repede se declanseaza click-ul. la unele din pacate prea tarziu...
iti doresc multa putere sa poti trece peste acest moment dificil din viata.

Mergi la inceput