Pierderea identitatii

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

Un utilizator mi-a dezaprobat ultimul raspuns, nu inteleg de ce dar asta e :)

Concret...Nu am postat pe forum ca sa astept raspunsuri ca ma iubeste si ca se va schimba, ci pentru ca inca am o dependenta emotionala fata de el si incerc sa ma detasez exprimandu-mi gandurile si auzind parerile altor persoane, deoarece acum ma vad inutila, proasta, un nimic...stiu ca el mi-a inoculat aceste chestii in cap, insa tot la fel ma simt...increderea in mine este aproape de zero...

Nu este neaparat ratiunea care ma tine departe de el, ci furia, ranchiuna ca mi-a facut foarte mult rau in timp ce eu l-am ajutat, l-am sprijinit si l-am iubit...furia k m-a mintit mereu si m-a manipulaat, m-a umilit, m-a distrus psihic, asteptand in schimb bunatatea, iubire si respect de la mine dar dupa o perioada de plans in care ii ziceam k ma raneste si el continua, am facut la fel k el...sa-l ranesc, sa-l atac, sa-l umilesc la fel cum mi-a facut el...

Absolut niciodata nu s-a tinut de cuvant, desi a facut multe promisiuni ca se va schimba. I-am zis ca nu mai vreau sa fim impreuna, ca imi distruge viata, el dupa cateva replci cunoscute ca se va schimba, ca ma iubeste, a inceput cu victimizarea, manipularea si invinovatirea mea k nu stiu sa fiu femeie...

M-am despartit de el, insa vreau sa scap total de dependenta emotionala...stiu k o sa mi distruga viata. Daca acum face asa, daca ne-am casatori, ar fi mai grav.Mai avem cateva lucruri in comun, fapt pt care o sa fie nevoie sa mai vb din cand in cand si vreau sa fiu in stare sa gestionez orice prefacatorie a lui in acest timp.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
O zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Alma, inca o data iti spun : incearca sa pleci o vreme si pleaca fara numarul lui de telefon si fara adresa lui de mail, mess, FB. Altfel te vei vindeca foarte greu.
Inteleg ca esti furioasa, insa tu nu esti vinovata !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cum sa-ti distruga viata? V-ati despartit - ok, el la stanga, tu la dreapta. Fiecare pe drumul lui. Ce mai vrei defapt? Despre ce casatorie tot vorbesti acolo? Tu habar nu ai ce e aia casatorie am impresia daca poti sa vorbesti asa ceva in acest context. Cred ca habar nu ai ce vrei defapt.
Ma intreaba lumea daca sunt indispus? Nu sunt, am tot citit si ras citit si ras ras citit si se bate apa in piua cum se zice.
Imi distruge viata dar m-am desparti de el insa daca ne-am casatori.... ce tot spui tu aici? Nu pot sa nu devin critic. Recunosc ca sunt extrem de direct.
Si ce este de mirare ca cineva nu este de acord cu tine? Nici eu nu sunt ca nu vad nimic coerent. Dar nu am votat contra pentru ca nu are relevanta.
Vrei opinii? Le ai. Esti furioasa pe el? Ai tot dreptul. Te-ai despartit de el? Foarte bine, este normal corect si moral. Atunci ce vrei tu cu casatoria? Ce vrei defapt?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

Marius, ai inteles total gresit ce am spus eu...eu vorbeam de faptul k sunt constienta ca este cea mai buna alegere despartirea de el, ca daca as continua si as ajunge la casatorie, mi s-ar distruge total viata mea si a unor viitori copii.

Nu am cerut ca, cineva sa fie de acord cu mine, am scris pe forum pentru a-mi exprima sentimentele, nu pentru a astepta aproparea sau dezaprobarea cuiva...Nimeni nu simte ce simt eu...Doar persoanele care au trecut prin asa ceva stiu cat este de grea dependenta emotionala si pierderea increderii in propria persoana...Am intrat pe forum pentru a face un pas spre vindecarea mea emotionala si psihica, pentru ca mai sus am scris cum ma simt.

Sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun.
Va multumesc tuturor pentru postari. Mi-ati fost de mare ajutor in aceasta perioada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai hai sa vedem:

Citat:

M-am despartit de el, insa vreau sa scap total de dependenta emotionala...stiu k o sa mi distruga viata. Daca acum face asa, daca ne-am casatori, ar fi mai grav.


Mie personal mi se pare categorica afirmatia ta: m-am despartit de el.
Presupune o despartire fizica certa, clara.
Insa apare dependenta emotionala care ar fi o problema.
Stiu ca o sa-mi distruga viata.... pai cum sa-ti distruga viata daca nu mai sunteti impreuna?
Daca acum face asa.... pai ce sa faca cum?! Nu spuneai ca nu mai sunteti impreuna?!
"Daca ne-am casatori..." despre ce tot vrobesti iar?

Intelegi? Este o amestecatura incoerenta. Si daca vrei ceva concret trebuie sa fii cel putin coerenta.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

M-am despartit doar de cateva zile...si s-a intamplat de cateva ori asa si m-am impacat cu el...tocmai de aceea m-am gandit sa intru pe un forum. Sunt coerenta, imi exprim unele pareri, mai mult pentru mine, pentru a nu ma intoarce iar la el, cu speranta k se va schimba... si de aceea vorbesc la prezent, pentru ca ink sunt in acest ciclu de dependenta chiar daca practic suntem despartiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ti s-a spus de X ori - "nu se va schimba". Ce faci in acest caz?



www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Alma, vreau sa-ti scriu de cand ai deschis subiectul si din lipsa de timp nu am apucat; intre timp s-a scris cam tot ce gandeam eu, insa eu as mai adauga:

Vrei sa stii unde e vina ta in toata situatia asta; iti spun parerea mea sincera! Vina ta NU e ca ai acceptat ani de zile o situatie care nu-ti dadeai seama ca e abuziva, vina ta E ca inca o mai accepti! O palma nu e mare lucru, daca ai putea avea certitudinea ca e prima si ultima. Dar nimeni nu poate avea aceasta certitudine si nu uita ca orice femeie omorata de propriul sot/partener de viata a fost in situatia acelei prime palme! Orice femeie ucisa de partener si-a imaginat la un moment dat ca il poate 'repara'. Apoi pe cand si-a dat seama ca nu-l poate repara a ramas cu el de frica. Si-a imaginat ca viata ei e in pericol mai mare daca pleaca decat daca ramane. Procentajul de femei omorate de partener e mic, dar deloc neglijabil. Sansele sunt sa mori de batranete langa el si nu de mainile lui, DAR acea sansa minima sa mori de mainile lui ar trebui sa te trezeasca la realitate. Eu urmaresc mult Investigation Discovery si daca ai vedea documentarele te-ai speria; eu nu as accepta nici macar acea palma. Pentru mine si mai ales, ptr. copilul meu. Zilele trecute am vazut o emisiune cu un barbat care dupa e si-a terorizat sotia 20 de ani, ea l-a scos din casa, el s-a mutat cu una dintre fiicele lor care abia se casatorise (de 7 saptamani) si apoi ca sa se razbune pe mama, a impuscat-o pe fiica!!! Si ca el sunt multi. Lasa-l acum, cat inca nu ai copii cu el, cat inca nu pui viata unui copil nevinovat in pericol. Pleaca!

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Stiu ca o sa-mi distruga viata.... pai cum sa-ti distruga viata daca nu mai sunteti impreuna?



Cred ca ea i-a lasat o mica,mica, portita deschisa...este posibil sa aibe ceva tangente in continuare ,pe care acum nu le poate controla(rude,prieteni etc). Ea spera intr-o schimbare radicala dar....



Alm@, sunt femei in situatia ta si crede-ma ca nu au ca tine, 28 ani, ci mai mult!Si, pe cuvant daca va inteleg, deh, asa sunt eu , mai grea de cap!Presupun ca este prima experienta pentru tine de genul acesta, aici este avantajul tau.

Cum sa scapi de acesasta dependenta emotionala?! Chiar ca nu stiu dar iti pot sugera cateva idei:

1. Nu stiu cat timp liber/zi/sapt ai la dispozitie dar cauta sa-ti faci o ,,cultura a timpului liber" pe care s-o respecti si sa faci numai ce-ti place .Cu cat esti preocupata de altceva permanent, cu atat vei reusi in scurt timp sa te departezi singura de situatie. Numai sa vrei, sa-ti doresti cu adevarat!

2. Incearca sa ti-l elimini din vocabular .

Ma surprinde ca povestesti atatea lucruri de neimaginat, le vezi, le recunosti si totusi.....ce anume ar trebui sa ,,existe" in trecutul/in prezentul lui ca sa te determine sa nu mai privesti inapoi, sa te desprinzi? Aici este cheia! Fii sincera cu tine!

Nu am citi chiar tot dar,de la prima postare... spui ceva de MINCIUNA , apoi, draga mea, este grav!
Ai aflat adevarul, chiar l-ai aflat pe tot?!

Iti reproseaza ca ai fost cu altul si suporti atatea jigniri pentru ca nu are ce sa-ti reproseze altceva.....ceva a avut/are de castigat de la tine , i-a mai gandeste-te! Daca chiar l-ar fi afectat acest lucru la tine, renunta si-si vedea de treaba! Simplu! A fost suficient sa-i spui si sa se foloseasca de sinceritatea ta, cu alte cuvinte isi bate joc de tine cu propriile tale arme.Nu-l mai lasa! Ce-oi fi vrut tu sa demonstrezi spunandu-i?!. Daca i-ai fi spus cand v-ati cunoscut de ce-a fost inainte de....tot s-ar fi legat de acest aspect (cunosc acest ,,model" dar in cazul tau este posibil sa ma insel amarnic!)

Si...baga bine la cap, cand 100 iti spun ca esti o femeie cu anumite calitati si vine unul mai cu motz si incearca sa demonstreze altceva...tu ce faci, il crezi, iti pierzi identitatea?! Cred ca ar trebui sa te uiti in oglinda, sa fii mai atenta la cei aproape de tine si sa-ti regasesti puterea de a rupe totul de la radacina. De ce sa fii tu o victima a lui?!
Va fi o alta,te asigur si-atunci sa multumesti lui D-zeu ca ai avut puterea sa o iei de la capat.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

O sa continui pe drumul meu fara el, o sa incerc sa scap cat mai repede de dependenta emotionala si in timp sa-mi recastig increderea in propria persoana, sa redevin persoana care am fost candva...Probabil uneori o sa mai scriu unele pareri doar pentru a-mi intari convingerile, deoarece acum doar furia ma indeparteaza, increderea in mine este la pamant, ma simt asa cum a vrut el sa sa ma simt...inutila, incapabila, proasta, defecta...

Va multumesc tuturor pentru ajutorul oferit.

Mergi la inceput