Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (21)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Am citit am citit si am cam uitat ce si cui...sa incerc sa recapitulez...

Aerlilian cerealele se dau la toti copii......cantitatile difera..la 8800 nici eu nu i-as da cereale ca e destul de grasut- nu mai zic ca probabil stie toata lumea...Leyre - 1 an 7800..insa eu va zic din experienta mea ca tare greu am patit.....Cand am inceput cu cerealele la Leyre ii dadeam cereale de orez cu roscove sau simple cu apa sau lapte si eventual cu fructe si dandu-i asa cateva zile in fiecare zi cateva lingurite am constipat copilul intr-un hal........... asa ca vedeti ca de la orezul ala care strange la burtica se pot constipa...(Mady)

Altesa http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=159912&whichpage=13 vezi ca sunt 2 capitole...cu diversificarea eu cand aud deastea as schimba pediatrul...clar e depasita rau..iarasi vb de biscuiti...eu si acum evit sa ii dau...

Cu intalnirea eu zic ca putem intra la Hard Rock Cafe daca ploua....mi-e asa un dor de un brownie bestiallllll!


Letitia...multumesc de intebare...nu am uitat ca iti eram restanta si cu tantarii...de peste tot m-au muscat maini, picioare, spate, fata...

Cu astea mici sunt bine ca am fost deja de ieri cu amandoua la dr ca nu mai aveam rabdare si m-am linistit...mi-a dat un tratament normal...ii curat nasul mereu chiar daca nu prea iese nimic si a zis ca se aude fff bine si toata haraiala e din nas...gatut curat urechiuse la fel, plamanii super...sunt linistita...adevarul e ca te cam sperii ca tuseste ca un magarus dar deja de aseara nu a mai tusit deloc...sper sa ii treaca total.Oricum venim la intalnire si nu o las sa se pupe cu nici un bulgaras

Ursulet puiule...ce mananci si tu mama dar nu cred ca in fiecare zi ai chef sa mananci legume aburite....si noi mancam sanatos...dar nu poti sa ii dai in fiecare zi salata verde masline, rosii si branza...intelegi...eu merg pe blw dar o sa fac in fiecare zi sau aproape, diferite legume la abur pe care i le servesc si mancam si noi dar tot o sa fac pt ea. Adica daca eu fac somon cu cous cous di brocoli la inceput pe langa brocoli tre sa mai pui si alte legume ca sa aiba diferite texturi si gusturi mereu....sper ca ai inteles!


Gianina la Leyre am tinut asta cu fructele mai ales ca ea era alergica si nu stiam la ce dar la asta mica tare imi doresc sa ii dau fructe de padure...deabia astept!

Vreau sa ii fac celei mici 1,2 huse de bumbac pt carucior ca fata de vara nu prea imi place si daca ii pun ceva dedesupt dand din picioruse o aduna si nu sta intinsa...deci..de unde cumpar material...bumbac pt asta...ca la obor nu prea m-as duce...nasol cu locul de parcare...inauntru cred ca e lume multa...ma gandeam la ikea maine dupa ce ne despartim dar iar e cald rau...si la 4 are Leyre serbare...stie cineva vreun magazin pe undeva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

eu sunt un pic contrariata cu blw asta ,cum adica ce mananc eu,pai daca eu mananc salam ii dau si lui,totusi trebuiesc respoectate anumite reguli ce tin de varsta.


La mine cred o sa fie un blw cu rwguli de la diversificare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

eu sunt un pic contrariata cu blw asta ,cum adica ce mananc eu,pai daca eu mananc salam ii dau si lui,totusi trebuiesc respoectate anumite reguli ce tin de varsta.


La mine cred o sa fie un blw cu rwguli de la diversificare.

implinita de Rafael-Ioan


pai nici tu n-ar trebui sa mananci salam

Denisa, ai partial dreptate.. binenteles ca nu trebuie sa-i dai chiar tot ce mananci tu, dar apreciezi fiecare aliment individual. Exemplul la care ma gandesc acum e telemeaua - e sanatoasa, dar n-o sa-i dau decat foarte putin (si foarte rar) din cauza sarii. Sau migdalele - iarasi, foarte sanatoase, da nu-i dau pana nu sunt sigura ca stie cum sa mestece/ inghita.

Dar legume crude/ la cuptor, fructe, carne, paste... si multe alte lucruri care ar tb sa fie in dieta noastra sunt super ok si pentru ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

da ursulet nu ar trebuii da sa ma vezi ce sambis cu salam si maioneza imi faccc


Adica imi faceam ca acum sunt la dieta si in curand ma apuc de sport,apro[o ce aparat de facut abdomene recomandati,aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

da ursulet nu ar trebuii da sa ma vezi ce sambis cu salam si maioneza imi faccc



te inteleg perfect, si eu mai am din astea, din pacate in perioada asta mai des decat mi-as dori
da o sa profit de diversificarea copilei sa fac curatenie si in dieta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Aerlilian, nu stiu de plan B. Propun sa ne vedem maine pe la 8-9 pe forum sa vedem cum e vremea si daca e totul ok ne intalnim in Herastrau, daca nu discutam atunci si vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Roxana: http://wholesomebabyfood.momtastic.com/solidfood6to8montholdbaby.htm
Eu cam dupa asta voi merge la diversificare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

hello...
- deci sa inteleg ca se mai intampla si la voi sa le mai schimbe sexul bebelusilor unii oameni
- da Letitia..si eu ma gandeam ..oare oamenii astia nu vad ca are crecei?or fi prea micutica sa se vada...eh...asta e...daaa..delicata lu mama
- am luat-o azi pe fetita cu mine la serv..ca am avut ceva treaba..si a stat asa cuminteee...a ras, a gangurir la toata lumea...a si tipat..ca na..si-a descoperit vocea si acum ii place..
- mey...io ii dau cereale pt ca lua f putin in greutate..nici acum nu are 6 kg...sambata trecuta cand am cantarit-o avea 5750 grame...deci va dati seama cred ca peste doua sapt face si ea 6 kg...am inceput sa-i dau si suc de mar, se stramba la el..sta cuminte...analizeaza gustul dar il bea..mai vrea...io nu am mai stat sa-i dau cate o lingurita progresiv...adica am inceput cu vreo 3 lingurite...acu bea cam 30 de ml..asta ca m aopresc eu.ca altfel ar mai bea...de saptamanana viit ii bagam morcovul in suc.si apoi poate apar piersicile ca lumea, mai mari, mai zemoase....mai dulci...
- eu ii bag in supita si doua linguri de orez...dar nu am vazut ca se constipa..face kk de doua ori pe zi..cateodata si de trei ori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Ziua buna lume.
Fetele eu am o problema si nu stiu cum sa o rezolv,pana acum iam testat fetei gusturile de fructe cu cele la borcanase dar gata deacum ii fac eu in casa intrebarea e cum dumnezeu fac eu piure din mar,mango proaspete ca am incercat de vreo 2ori si am renuntat deoarece is fructe oarecum tari ca si textura si nu se fac piure fin,eu folosesc un blendar dintracela vertical.Am si o razatoare dintralea de sticla dar e cam batrama draga de ea ca e de cand eram eu de varsta Marieisi saraca e cam tocita nu mai da rezultate.
Poop mamici scumpe si pitici dulci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Aerlilian, nu stiu de plan B. Propun sa ne vedem maine pe la 8-9 pe forum sa vedem cum e vremea si daca e totul ok ne intalnim in Herastrau, daca nu discutam atunci si vedem.

Mamica de Matzalic grasunel


Ok!

Mergi la inceput